USA - od Alabamy cez Arizona až do Kalifornie

Čo viete o týchto štátoch v USA - Alabama, Aljaška, Arizona, Arkansas, Georgia, Florida, Delaware, Colorado, Kalifornia, Connecticut? Navštívili ste niektorý z týchto krajov? Podeľte sa s nami v diskusii, či sa Vám tam páčilo.


Štáty USA

Spojené štáty americké tvorí celkovo 50 štátov, ako 51. štát je niekedy nesprávne uvádza hlavné mesto USA - Washington, DC, ktoré síce požíva osobitného štatútu - tzv federálny dištrikt, ale štátom nie je. Štát Washington má hlavným mesto Olympia as Washingtonom DC nemá nič spoločného.

Povieme si niečo o každom štátu, uvedieme jeho hlavné mesto a niečo naviac.

Dnes si predstavíme štáty:

1. Alabama
2. Aljaška
3. Arizona
4. Arkansas
5. Georgia
6. Florida
7. Delaware
8. Colorado
9. Kalifornia
10. Connecticut

Alabama - Montgomery

Väčšinou úrodné nížiny, na severozápade výbežky Appalačských pohoria. Lesnatost predstavuje takmer 60%. Podnebie subtropické, vlhkejšie - 1200-1500 mm zrážok ročne s príjemnými zimami. Ložiská kamenného uhlia, rúd železa.

Priemysel hutnícky, sklársky, stavebných hmôt, potravinársky, bavlnársky, drevársky. Poľnohospodárstvo - bavlník, kukurica, sójové bôby, cukrová trstina, arašidy, ovocie, zelenina, chov dobytka ošípaných, hydiny. Z Alabamy vyšlo hnutia za občianske práva černošského obyvateľstva, vedenej Martinom Lutherom Kingom.

V hlavnom meste Montgomery navštívte v centre mesta Montgomery Pamätná centrum občianskych práv. Alabama má 32 míľ pláží ako cukor bieleho piesku, leží ale v Mexickom zálive medzi Gulf Shores a Orange Beach, na južnom konci a tak sú aj tieto pláže ohrozované ropnú katastrofou gigantických rozmerov v Mexickom zálive, rovnako ako v ďalších štátoch.

Aljaška - Juneau

Celkom 12 veľkých riek - Yukon, Kuskokwim ..., cez 3 milióny ľadovcových jazier. Lesy zaberajú asi tretinu územia. Veľké ložiská surovín - zlato, ropa, zemný plyn, cín, uhlie chromit, ortuť. Priemysel drevársky a drevospracujúci, rybársky a rybné. Ustupujúce chov sobov. Lov kožušinovej zveri - tuleň, soboľ, rosomák, vydra, líška. Vojenskej a leteckej základne.

Aleuťané - pôvodný ubyvatelé Aleut, časť na Aljaške a Komandorských ostrovoch (celkom asi 3000). Boli lovci, rybári a zberači, dnes hlavne sezónne robotníci. Jazykovo patrí do vyznačené-Aleutské rodiny.

Aljaška je jednak krajín divokej prírody a radu prírodných rezervácií, jednak skrýva rozsiahle zásoby ropy a ďalšieho nerastného bohatstva. Hlavné mesto Juneau dostalo názov podľa vyhľadávateľ Joa Juneaua, ktorý v meste hľadal zlato. Pred týmto sa mestu hovorilo Rockwell alebo Harrisburg.

Arizona - Phoenix

Suché vnútrozemské podnebie. Lesy zaberajú 25% územia, prevažujú stepi. Ložiská rúd, medi, striebra, zlata, molybdénu, olova, uránu. Priemysel hutnícky (meď, najviac v USA), strojársky, elektrotechnický, letecký, elektroniky. Závlahové poľnohospodárstvo (bavlník, citrusy, jačmeň). Chov dobytka a oviec.

Phoenix má najvyššiu priemernú maximálnu ročnú teplotu zo všetkých veľkých miest v USA a jednu z najväčších priemerných letných teplôt - prekonávajú ho iba niektoré mestá v Perzskom zálive. Teplota presahuje 100 ° F (38 ° C) v priemere viac ako 89 dní v roku. Najvyššia teplota 50 ° C bola nameraná 15. júla 1990. Suchý púštny vzduch robí tieto vysoké teploty snesitelnějšími, ale od polovice júla začína monzúnové sezóna, ktorá trvá zvyčajne do polovice septembra a zvyšuje vlhkosť vzduchu na nepríliš prijateľnú úroveň.

Grand Canyon je najznámejší a mylne považovaný za najväčší kaňon na svete. Vytvorila ho rieka Colorado v severnej Arizone. Tvoria podstatnú časť národného parku Grand Canyon, jedného z prvých národných parkov založených v USA. Prezident Theodore Roosevelt bol jedným z hlavných zástancov založenia tohto parku. Kaňon, ktorý tok rieky Colorado modeloval miliónmi rokov je takmer 446 kilometrov dlhý, so šírkou od 500 metrov do 24 kilometrov

Arkansas - Little Rock

Lesy zaberajú polovicu štátu. Ložiská bauxitu, ropy a zemného plynu, uhlia. Priemysel ťažobný, drevársky a drevospracujúci, textilný, potravinársky, papierenský, nábytkársky, elektrotechnický, elektroniky. Poľnohospodárstvo - bavlník, ryža, pšenica, sója, tabak, hydinárstvo a dobytkářství.

Arkansas má 50 štátnych parkov a múzeí, kde sa zameriavajú hlavne na vzdelanie detí. Pozvánka do hlavného mesta na festival Arkansas Riverfest - kde je možné si vybrať medzi desiatkami kapiel, jesť dobré jedlo, preštudovať umenie, sledovať ohňostroj nájdete tu zábavu aj pre deti.

Hlavným mestom je Little Rock = malá skala, pochádza z neho skupina Evanescence. Jeden z najväčších zamestnávateľov vo verejnom sektore v štáte, s viac než 9.400 zamestnancami, University of Arkansas na lekárskych vied (UAMS) a jej dcérske spoločnosti - Detská nemocnica Arkansas a centrálnej Arkansas veteránov.

Kalifornia-Sacramento

Patrí k najbohatším, ekonomicky najaktívnejším a najľudnatejším členom federácie. Má 35,3 milióna obyvateľov a po Aljaške a Texase je tretím najväčším štátom USA. Ďalšie významné mestá štátu sú San Francisco, Fresno, Los Angeles, San Diego a Long Beach Kalifornii objavíme trblietavou fasádu úspechu miest na pobreží, elitárske kultúru mercedesov a BMW v Los Angeles alebo tiež uvoľnené klímu San Franciska.

L.A. = S tromi a pol miliónmi obyvateľov je "Mesto anjelov" po New Yorku druhé najväčšie v USA. To nie je tak ohromujúci. Urobíme Ak ale okolo Los Angeles kruh s priemerom sto kilometrov, napchať do neho ďalších 80 miest, prepojíme je diaľnicami a pridáme ďalších 13 miliónov ľudí, získame pravý obrázok toho, ako Los Angeles a jeho najbližšie okolie vyzerá.

Sacramento je hlavné mesto Kalifornie. Má 502 743 obyvateľov (2007) a je to 7. najväčšie mesto Kalifornie.

Colorado-Denver

Prvá väčšia vlna osadníkov prišla do Colorada v roku 1859, kedy tu vypukla zlatá horúčka. Dnešná ekonomika je pozoruhodná koncentráciou vedeckého výskumu a hi-tech priemyslom. Vysoké a mohutné Skalisté hory týčiace sa kúsok od štátu Colorado.

Nepreberné množstvo strží a zrázov, kde stačí jediný chybný krôčik, aby ste sa zrútili do priepasti. Labyrint jaskýň dokáže zmiasť aj toho najlepšieho stopára. To sú Skalisté hory, ktoré vás okúzli svojou krásou a majestátnosťou.

Lesk výškových budov navodzuje diaľky noblesu finančných úspechov a veľkosti mesta Denveru. Zblízka zistíme, že je centrum prekvapivo malé a že zvyšok mesta dotvárajú rozľahlá predmestí. Blízkosť Skalistých hôr si najlepšie uvedomíme na trinástom schodu štátneho kapitolu na križovatke ulíc Broadway a Colfax Avenue.

Connecticut - Hartford

Má asi 3,4 miliónmi obyvateľov. Leží na severovýchode USA. Nové Anglicko sa svojím typickým predstaviteľ - ostrovom Rhode Island. Hovorí sa jej kolíska národa. Ako názov napovedá, jedná sa o niečo, čo je veľmi starého. Čo tu bolo ako prvý. Ale nie je tomu celkom tak. Panovala domnienka, že najstaršie oblasti patrí Vermonte. V skutočnosti prvým bola Virginie.

V obci Greenwich nachádza Bruce Museum, kde si môžete prezrieť nádherné zbierky impresionistických maliarov. New Haven je malé a skoro zabudnuté mesto. Má 130 000 obyvateľov a, nebyť jednej veci, ktorá sa tomu postavila - univerzita Yale.

Centrum hlavného mesta Hartford je plné vysokých administratívnych budov, ktoré len v pracovné dni zapĺňajú tisíckami zamestnancov poisťovní a iných firiem. Po pracovnej dobe a cez víkend je mesto miestom duchov.

Delaware - Dover

Je to 1. štát Spojených štátov amerických, má necelých 800 000 obyvateľov a rozlohu 6 452 km ² 2. najmenší štát USA. Leží na východnom pobreží USA. Na severe susedí s Pensylvánia, na východe s New Jersey a Atlantikom a na juhu a západe s Maryland.

Hlavným mestom je Dover a největší1m Wilmington. Wilmington je tiež známy ako rodisko basketbalu a hráčov Michaela Jordna.

Florida - Tallahassee

Florida ležiace na rovnomennom polostrove na juhu Spojených štátov. Meno "Florida" je španielske prídavné meno znamenajúce "kvetinový". Symbolom tohto štátu je pelikán. roku 1971 sa prvýkrát otvorili brány veľkého parku Disney wolrd.

Od tej doby sa písala novodobá história tejto krajiny. Malé motely a pomarančovej háje ustúpili do pozadia, ich miesta zaujali obrovité komplexy a množstvo obchodov ponúkajúcich svoj tovar turistom i širokej verejnosti.

10 najväčších miest: Jacksonville, Miami, Tampa, St.Petersburg, Hialeah, Orlando, Fort Lauderdale, Tallahassee, Hollywood, Pembroke Pines,
Georgia - Atlanta

Zvažuje sa od Appalačského pohoria do podhoria a prechádza do nížiny. Na juhovýchodnom pobreží sú hlboké zálivy Atlantického oceánu. V Georgie je vlhké subtropické podnebie.

Hlavné mesto Atlanta je významným dopravným uzlom železničnej, diaľničnej a potrubnej dopravy. Nájdete tu aj významné medzinárodné letisko. Je aj domovským sídlom spoločnosti Coca-Cola. Mesto je položené 320 metrov (1050 stôp) nad morom. V Atlante nájdete 30 vysokých škôl.

Hlavné rieky sú Chattahoochee River, Savannah River, Suwannee River a jazera: Lake Sidney Lanier, Clark Hill Lake, West Point Lake, Lake Hartwell.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: