USA Informácie - Od Michigane po New York

V tomto diele navštívime štáty - Michigan, Minnesota, Mississippi, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, Nové Mexiko, New York? Navštívili ste niektorý z týchto krajov? Podeľte sa s nami v diskusii, ako sa Vám tam páčilo.


SPOJENÉ ŠTÁTY AMERICKÉ

Špecifiká - nákup cigariet je povolený od 18 rokov, alkoholu od 21 rokov. Bez ohľadu na vek je zakázané konzumovať alkohol mimo vymedzená miesta na verejnosti a nesmie byť ani prenášaný v otvorenej nádobe. To isté platí aj pri preprave motorovým vozidlom. Nesmiete sa objevir na verejnosti v podnapitom stavu.Nesmí sa nosiť ošatenie, ktoré odhaľuje časti tela, ktoré by mali zostať zakryté. Pri kúpaní sa všeobecne vyžaduje, aby deti vrátane batoliat, mali plavky. Mužom sa odporúča používať plavky s nohavičkami. Opaľovanie i kúpanie na verejne prístupných miestach bez plaviek je porušením zákona.

Dnes bude reč o týchto krajinách:

1. Michigan
2. Minnesota
3. Mississippi
4. Montana
5. Nebraska
6. Nevada
7. New Hampshire
8. New Jersey
9. Nové Mexiko
10. New York

Michigan - Lansing

Štát na severe USA v oblasti Veľkých jazier. Michigan je jedinečný štát v tom, že sa skladá z dvoch oddelených polostrovov. Územie Michigane leží na dvoch poloostrovoch vklíněných medzi jazerá Hořejší, Michiganskej, Hurónske a Erijské.

Najväčším mestom štátu je Detroit s 951 000 obyvateľov, ale hůavním mestom štátu je Lansing. Herec Steven Seagal sa tu narodil 10. apríla 1951. Lansing je tradičné priemyselné centrum so zameraním na automobily.

Minnesota - Saint Paul

Prevažne rovinaté územia na dne bývalých ľadovcových jazier, Pramenná oblasť Mississippi. Tento štát je známy ako krajina tisíce jazier, ktorá spolu s mnohými parkami a lesy nabázejí obyvateľom a turistom priestor na rekreáciu.

Skoro 60% obyvateľstva žije v oblasti megalopoloch Minneapolis-Saint Paul. Tieto dve mestá sú centrom obchodu, dopravy i priemyslu v štáte. Na západe štátu je veľa prérií, ktoré sú teraz intenzívne využívané k poľnohospodárstva, na východe sú listnaté lesy a na severe menej obývané oblasti tajga.

Saint Paul je hlavným a druhým najľudnatejším mestom amerického štátu Minnesota. Rozkladá sa na severnom brehu rieky Mississippi, pri sútoku s riekou Minnesota a susedí s mestom Minneapolis, ktoré je najväčším v krajine. Tieto dve mestá tvoria dvojměstí Minneapolis - Saint Paul s celkovým počtom obyvateľov okolo 3 miliónov.

Mississippi - Jackson

Najvyšším bodom je hora Woodall, ktorá sa týči do výšky 806 m nad morom. Inak sa jedná o štát skôr rovinatý, miestami mierne zvlnený a na juhu veľmi úrodný. V severozápaní časti štátu sa rozkladajú prérie.

Delta rieky Mississippi je jedna z najúrodnejších oblastí na svete. Lesnatost je 55%. Biloxi je po Jackson = hlavnom meste a Gulfport tretím najväčším mestom štátu Mississippi. Hlavným artiklom je obilie, zemiaky, kukurica, chov ošípaných a dobytka, hydina.

Významnú úlohu v hospodárstve má rybné hospodárstvo a lodiarsky priemysel. Z celkového pohľadu nehrá v hospodárstve USA nijako významnú úlohu. Jej HDP je napr menší ako v ČR.

Montana - Helena

Montana je západný štát v Spojených štátoch amerických. Jeho meno pochádza zo španielskeho slova "montaña", čo znamená hora alebo pohoří.Montana je štvrtý najväčší štát v USA. Západná Montana je zem vysokých a drsných hôr, zatiaľ čo východ krajiny je tvorený pláňami. Pramení tu rieka Missouri. V Montane sa nachádza Národný park Glacier a časť Yellowstonského národného parku. Národné parky v Montane sú tvorené nádhernými scenériami, plné špicatých vrcholkov hôr, zalesnených údolí a početných jazier a vodopádov. Významnú úlohu v ekonomike Montany hrá aj turistika.

Montana bola posledným útočiskom Siuxov, Severných Čejenov a Severných Arapahov - indiánskych kmeňov, ktoré sa nechceli vzdať svojej slobody. V bitke pri Little Bighorn bol zabitý podplukovník americké armády George Armstrong Custer. Indiáni však boli nakoniec porazení a na územie začali prúdiť bieli osadníci. Legendárne bojisko pri Little Bighorn je teraz národná rekreačná oblasť, kde sú hlavnou atrakciou početná stáda bizónov. Montana je v paleontologickej svete známa ako štát s jednými z najlepších lokalít na objavovanie dinosaurích fosílií

. Bola tu objavená vôbec prvá kostra populárneho tyrannosaurov Helena je hlavné mesto amerického štátu Montana, narodil sa tu napríklad herec Gary Cooper, a sídli tu vysoká škola - University of Montana - Helena College of Technology. Helena má tiež miestne lyžiarsky areál, Great Divide Skiareálu, severozápadne od mesta môžete navštíviť "mesto duchov z Marysville"

Nebraska - Lincoln

Nebraska sa nachádza na stredozápade Spojených štátov amerických. Meno štátu pochádza z indiánskej reči, konkrétne z jazyka ajova-oto znamená Plochá voda a odkazuje na Platte River pretekajúcej štátom.

Je to takmer rovinatá krajina s nekonečným obzorom, krajiny rozsiahlych prérií a polopúští, však dômyselný zavlažovací systém z nej urobil krajinu mnohých fariem a polí a dnes sa jedná o jeden z najúrodnejších štátov v USA. Najväčšími mestá sú: Omaha, Lincoln, Bellevue, Grand Island, Kearney, Hastings a Fremont. Zaujímavosťou je, že necelých päť percent obyvateľov má české predkov.

Príležitostí pre slovenských študentov je Štipendium Paula Robitscheka je jedinečnou príležitosťou pre slovenských študentov študovať jeden školský rok v Spojených štátoch na University of Nebraska, jednej z uznávaných štátnych amerických univerzít. Štipendium pokrýva: Cestu z Českej republiky do USA (Nebrasky) Školné, ubytovanie a stravu, knihy a poplatky za jeden školský rok aj spiatočnú cestu do Českej republiky Univerzita v Lincolne oslávi 100. výročie výučby slovenčiny. Jazyk prisťahovalcov, ktorí na prelome 19. a 20. storočia tvorili významnú časť obyvateľov Nebrasky, sa v Lincolne prednáša od roku 1907 nepretržite. Najmä vďaka podpore tamojších slovenských krajanov študuje v troch až štvorročných programe päť desiatok poslucháčov.

Nevada - Carson City

Nevada sa nachádza v západnej oblasti Spojených štátov, a je dobre známa napríklad pre ľahké uzatváranie manželstva a rozvodové, zábavný priemysel, sú tu legalizované hazardné hry av 8 z jeho 16 krajov sú legalizované nevestinca. Sú tu hornatej zasneženej oblasti, pasienky i vyprahnuté púšte, ktoré patria medzi najsuchšie oblasti USA.

Približne 86% štátnej pôdy je vo vlastníctve americkej federálnej vlády v rôznych jurisdikciách civilných aj vojenských. Hlavné priemyselné odvetvia je turistika, ťažba nerastov, výroba strojov, spracovanie potravín, elektrické zariadenia. Najväčšie príjmy Nevady však plynú z hazardných hier, ktoré do Nevady priťahujú návštevníkov z celého sveta. Okrem miest hazardu ako sú Las Vegas a Reno patrí medzi pozoruhodné miesta Hooverovom priehrada (Hoover Dam). Tá sa nachádza na rieke Colorado v Grand Canyonu. Zásobuje vodou celú Nevada a snáď aj časť Arizony.

Las Vegas leží uprostred Nevadskej púšte a je akousi svetelnou oázou uprostred naprostej pustiny. Samotné mesto má bez priľahlých obcí a predmestia len niečo málo cez pol milióna obyvateľov. Mesto je tiež známe svojim nočným životom. Las Vegas je tiež známe zločinnosťou.

New Hampshire - Concord

New Hampshire je štát v oblasti Nové Anglicko na severovýchode Spojených štátov amerických a bol pomenovaný po južnom anglickom grófstve Hampshire. Na severe hraničí s Kanadou provinciou Québec, na východe s Maine as Atlantickým oceánom, na juhu s Massachusetts a na západe so štátom Vermont.

New Hampshire má vlhké kontinentálne podnebie s teplými a vlhkými letami a studenými, vlhkými zimami. Hlavné poľnohospodárske produkty sú mliečne výrobky, dobytok, jablká a vajcia. Priemysel potom produkuje najmä stroje, elektrické zariadenia, gumené a plastové výrobky.

Dôležitý je tiež aj cestovný ruch. Ďalšie najväčšie mestá sú Berlin, Claremont, Concord, Franklin, Keene, Laconia. Concord je hlavným mestom.

New Jersey - Trenton

New Jersey je štát v Stredoatlantickom a severovýchodnej časti Spojených štátov amerických a je pomenovaný podľa ostrova Jersey v Lamanšskom prielive. New Jersey susedí na severe so štátom New York, na východe s Atlantickým oceánom, na juhozápade so štátom Delaware a na západe so štátom Pensylvánia. Možno ho rozdeliť do troch geografických oblastí: Severná Jersey, Stredná Jersey a Južnej Jersey.

Južnej, centrálnej a severovýchodná časť štátu má vlhké subtropické podnebie, na severozápade je však vlhké kontinentálne podnebie s trochu chladnejšími teplotami v dôsledku vyššej nadmorskej výšky a hôr. Ekonomika sa soustřduje na farmaceutický priemysel, chemický vývoj, telekomunikácie, spracovanie potravín, elektrické zariadenia, tlač a publikovanie a cestovný ruch. Hlavnými produktmi sú zelenina, ovocie a orechy, morské ryby a mliečne výrobky. 40% rozlohy štátu pokrývajú lesy.

New Jersey je taktiež domovom veľkých farmaceutických firiem ako Johnson and Johnson, Sanofi-Aventis, Novartis, Pfizer, Merck, Wyeth, Hoffmann-LaRoche, Bristol-Myers Squibb, a Schering-Plough. Zaujímavosťou je, že v jediných dvoch štátoch v USA - New Jersey a Oregone, nie sú povolené samoobslužné čerpacie stanice. Od pradávna tu žili početné indiánske kmene. Tvorili pozdĺž rieky Río Grande malé mestá. V roku 1540 prešiel týmto územím prvý Európan, španielsky conquistadorov Coronado, ktorý tu hľadal bájnych sedem zlatých miest. Prirodzené indiánske kmene tu boli postupne vyhubené, zvyšné kmene utiekli ďalej na sever. Jeho metropolou je mesto Trenton, významným mestom je Atlantic City, kde je legálna hazard.

Nové Mexiko - Santa Fe

Nové Mexiko je štát v juhozápadnej časti Spojených štátov amerických. Na juhu hraničí s Mexikom, na východe s Texasom a Oklahomou, na severe s Colorado a na západe s Arizona. V severozápadnom rohu štátu sa v "Štyroch rohoch" schádzajú v jednom bode hranice štátov Colorado, Nové Mexiko, Arizona a Utah.

Krajine dominujú jednak rozsiahle púšte a polopúšte červenkastá s občasnými stolovými horami, jednak mohutná husto zalesnené pohoria s bezlesými a zasneženými vrcholmi. Najdôležitejšie rieka je Rio Grande. Obyvateľstvo je sústredenej predovšetkým do niekoľkých veľkých miest, inak je osídlenie veľmi riedke lokálne i celkovo Je tu mnoho vojenských priestorov a tiež nukleárnej laboratórium v Los Alamos. Je tu tiež kozmodróm u White Sands.

Je tu niekoľko významných národných parkov White Sands National Monument - oblasť bielych dún s unikátnou faunou a flórou, Carlsbad Caverns National Park - jaskyňa s najväčšou kolónií netopierov na severoamerickom kontinente a Gila National Forest - rozsiahle územia lesov. Santa Fé v preklade z originálneho názvu znamená Kráľovské mesto svätej viery svätého Františka z Assisi to je hlavné mesto Nového Mexika

New York - Albany

New York je štát severovýchodných oblastí Spojených štátov a je tretí najľudnatejší v USA. Rozkladá sa na severovýchode krajiny pri hraniciach s Kanadou na jazerách Erie, Ontario a rieke Sv Vavrinca až k pobrežiu Atlantického oceánu. V štáte New York sa nachádza tiež mesto Niagara Falls s preslávenými Niagarskými vodopádmi a Vojenská akadémia Spojených štátov v meste West Point.

Lyžiarske stredisko Lake Placid dvakrát hostilo olympijské hry - Hlavným mestom štátu New York, je neveľké Albany, ležiace pri rieke Hudson, 200 km severne od faktickej metropoly štátu a celej krajiny - New Yorku City. Ďalšími mestá sú Buffalo, Rochester, Syracuse, Yonkers a Binghamton.

New York City je hlavným centrom bankovníctva, finančníctva a komunikácií v Spojených štátoch a nachádza sa tu New York Stock Exchange = burza. New York City tvorí päť štvrtí: The Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island. Je centrom kultúry, módy, jedla, umenia, výskumu, financií i obchodu. Nájdete tu aj mnoho významných múzeí, galérií a divadiel. Spústa svetových spoločností sídli práve tu. Okrem iného je tu aj budova OSN. S viac než 8,2 miliónmi obyvateľmi žijúcimi na ploche 789 km2 je New York zároveň 3. najhustejšie zaľudneným mestom sveta.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: