Tunisko - exotická dovolenka

Ak chcete cestovať do Afriky, vyskúšajte Tunisko. Možno Vás prekvapí ako dostupná táto krajina pre Čechy je. Do Tuniska doletíte za 2 hodiny, je tam lacno, krásne a teploty sú vysoké počas celého roka.


Tunisko leží v Severnej Afrike blízko Sicílie. Susedí s Alžírskom a Líbyou. Tunisko zaberá približne 163 600 km2 a žije tu cez 10 000 000 obyvateľov. Štátnym zriadením ide o republiku. Hlavným mestom je Tunis. Úradným jazykom je arabčina a ako obchodný jazyk sa vedľa arabčiny používa aj francúzština. V turistických letoviskách sa bežne používa aj angličtina, nemčina a taliančina. Platí sa tu tuniskými dináre (TND), pričom 1 TND je približne 14 Sk.

Tunisko je arabskou krajinou s islamskou kultúrou. 98% obyvateľstva sa hlási k islamu, zvyšné 2% predstavujú kresťanov a židov. Prevažujú tu Arabsko - berberskí miešanci.

Podnebie v Tunisku

Tunisko leží v subtropickom podnebnom páse. Od mája do októbra je tu obdobie suchého leta. Zima je tu mierna a daždivá. Vnútrozemie je horúce, na Sahare teploty dosahujú aj 50 ° C v tieni. Najlepšími mesiacmi pre návštevu Tuniska sú teda koniec júna a prelom septembra a októbra.

História Tuniska

Tunisko bolo osídlené Feničanmi už od 12. storočia pr.n.l. Po Punských vojnách roku 146 pr.n.l. sa krajina stala súčasťou Rímskej Ríše. V 7. storočia bolo územie dnešného Tuniska obsadené Arabmi. Od 16. do 19. storočia bolo územie pod nadvládou Turkov, ktorí ho urobili súčasťou svojej Osmanskej ríše. Roku 1881 bolo Tunisko obsadené Francúzmi a územie vyhlásili za francúzsky protektorát. Od roku 1956 je Tunisko na Francúzsku nezávislé. Prvým prezidentom bol Habiba Bourguiby.

Pamiatky a zaujímavé miesta v Tunisku

Tunis

Je hlavným mestom Tuniska. Leží na severozápadnom pobreží pri jazere Le Lac. Ide o jedno z najstarších miest na zemi. Staré mesto zvané Medina je jedným z najzachovalejších islamských stredovekých miest. Nachádza sa tu mešita z 8. storočia. Medina bola roku 1979 zaradená na zoznam UNESCO.

Soľné jazero Chott el - Jerid

Solené jazero leží v blízkosti miest Tozeur a Kebili as rozlohou 5 000 km2 ide o najväčší soľnú pláň na Sahare. Jazero je po väčšinu roka vyschnuté, preto je jeho povrch posiaty soľnými kryštály, ktoré sa na slnku trblietajú. Môžete tu zažiť Fata Morgana.

Mys Bon

Tento polostrov sa chváli byzantskú pevnosťou Kerkouane, ktorá sa nachádza v rybárskej dedine Kelibia. Leží tu aj jediné nezničené púnskej mesto Korbous.

Matmata

Ide o dedine nachádzajúcej sa v Matmarské vrchovine. Dedina je tvorená unikátnymi berberskými obydliami pod povrchom zeme. Vchod každého obydlia je biely, dvor je pod šírym nebom az neho sa rozbiehajú ďalšie chodbičky do jednotlivých izieb domu. Niektoré domu sú ešte stále obývané. Natáčali sa tu Hviezdne vojny.

Najobľúbenejšie turistické lokality v Tunisku

Ostrov Djerba

Ide o najväčší ostrov severnej Afriky ao českými turistami najvyhľadávanejšie lokalitu. Djerba sa pýši krásnymi dlhými plážami a čistým morom. S pevninou je ostrov spojený hrádzou po ktorej vedie cesta. Medzi najvýznamnejšie mestá patrí Houmt Souk, Midoun a Guellala. Guellala je zachovalá hrnčiarska osada a neďaleko sa nachádza Múzeum tradícií. Midoun je známy svojím obrovským trhom, kde kúpite všetko na čo si spomeniete.

Monastir

Monastir leží pri zálive Hammamet. Nachádza sa tu mnoho pamiatok, napríklad opevnený kláštor z 8. storočia Ribat, moslimské múzeum, či mešita Bourguiba. Najkrajšími plážami sú Skanes a Dkhily.

Sousse

Sousse leží na pobreží Hammametského zálivu severne od Monastiru. Mesto je plné ovocných sadov a záhrad. Každú nedeľu sa v meste koná známy nedeľný trh. Môžete tu tiež navštíviť katakomby, kláštorná pevnosť, či mauzóleum. Sousse sa pýši dlhou piesočnou plážou a veľkým prístavom. Sousse je tiež mestom s bohatou ponukou športového vyžitia.

Port el Kantaoui

Parí medzi najpokojnejšie letoviska v Tunisku. Ide o krásne prístavné mesto nachádzajúce sa asi 8 km od mesta Sousse. Môžete tu stráviť luxusnú dovolenku spojenú s pozorovaním delfínov na šírom mori, potápaním či hraním golfu.

Zarzis

Ide o najjužnejšie položené tuniské letovisko obklopené olivovníkmi. Leží oproti Djerbe a ponúka väčší pokoj, menej turistov i čistejšie more.

Naebul

Nachádza sa v juhovýchodnej časti Tuniska neďaleko Hammetu. Pláže tu sú dlhé, lemované bielym pieskom a promenádou s palmami. V meste môžete navštíviť múzeum.

Mahdia

Mahdia leží na skale a ponúka mnoho pamiatok i luxusných hotelov. Konajú sa tu pravidelné piatkové trhy. Pláže sú tu lemované jemným vyběleným pieskom a more sa môže pýšiť krištáľovo čistou vodou. Mahdia ponúka ideálne podmienky pre šnorchlovanie a potápanie.

Zaujímavosti - Tunisko

* Juh Tuniska je obklopený piesočnými plážami na rozdiel od severu, kde sú pláže väčšinou kamienkové.
* Oblasť okolo Tabarky je vyhľadávaná potápači.
* Na severnom pobreží môžete obdivovať historické pamiatky z doby Ríma, Byzancie, Turecka i Kartága.
* V Tunisku je veľmi lacno.
* Na juhu sa môžete stretnúť so škorpión a jedovatými hadmi.
* V Tunisku sa nachádza 8 národných parkov.
* V dedine Matmata sa natáčalo niekoľko scén z Hviezdnych vojen.

Tunisko ponúka exotiku, ktorá je blízko. Spiatočnú letenku zoženiete aj za menej než 15 000 Sk a verte, že tá predstavuje najvyššie výdavky.

Dôležité informácie - Tunisko

K vstupu na Tuniskej územie potrebujete cestovný pas s platnosťou o 3 mesiace dlhšia ako je predpokladaná doba návratu. Na letisku musíte vyplniť registračnú kartu. Ak do Tuniska cestujete bez cestovnej kancelárie, budete si musieť vybaviť vízum. Môžete ho získať na tuniskom veľvyslanectve v Prahe a tiež pre Vás bude platiť prihlasovaciu povinnosť. Do Tuniska je dovolené dovážať všetky cudzie valuty do hodnoty približne 30 000 Sk, avšak dovoz i vývoz tuniských dinárov je zakázaný. Pre aktuálne informácie navštívte webové stránky Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej Republiky.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: