Sydney - Austrália

Sydney síce nie je hlavným mestom Austrálie,ale nepochybne je najznámejším.Čaká na Vás jeden z najpôsobivejších prístavov na svete,krásny Sydney Opera House či pláže.Obyvatelia sú veľmi tolerantní a priateľskí.Nebude sa vám odtiaľ chcieť odchádzať.


Sydney je najväčším a najľudnatejším mestom Austrálie a leží na východnom pobreží, na brehu Tasmánského mora.

V Sydney žijú cez 4 000 000 obyvateľov a mesto je najhustejšie obývaným sídlom Austrálie. Sydney je jedným z najnavštevovanejších miest v Austrálii a koncom marca roku 2008 tu zaznamenali 2 700 000 medzinárodných návštevníkov. Obyvatelia sú prevažne anglického pôvodu, ďalej potom čínskeho, novozélandského, vietnamského a libanonského. V Austrálii sa platí Austrálskym dolárom (AUD). Kurz sa pohybuje v rozmedzí 17 - 18 Sk za 1 AUD.

Letenka priamo do Sydney Vás príde asi na 25 000 Sk, ale môžete zohnať letenku aj lacnejšie, ak poletíte napríklad z Paríža. Ak chcete letieť z Prahy, počítajte až sa 2 prestupy. Väčšinou sa lieta cez Viedeň alebo Frankfurt s prestupom v Bangkoku.

Šport je dôležitou súčasťou, ako Sydney tak celej Austrálie, a najpopulárnejším športom je pravdepodobne rugby spolu s krikom.

Podnebie v Sydney

Sydney leží v miernom klimatickom páse s teplými letami a chladnými zimami. Najteplejším mesiacom je január, kedy tu dosahuje priemerná teplota rozmedzí 18 - 26 ° C. V pobrežných oblastiach v zime teploty len zriedkakedy klesajú pod 5 ° C. Najchladnejším mesiacom je júl s priemernými teplotami v rozmedzí medzi 8 - 16 ° C. Ak si teda pri návšteve Sydney chcete užiť teplého počasia, Necestujte tam počas našich letných prázdnin. Priemerné ročné zrážky v Sydney tvoria 1217 mm a padajú v priemere 138 dní v roku.

Dôležité informácie - Sydney, Austrália

K vstupu na územie Austrálie potrebujete cestovný pas s platnosťou ešte ďalších 6 mesiacov od plánovaného dátumu odchodu a platné vízum. Podanie žiadosti o vízum a jeho udelenie prebiehajú prostredníctvom internetu. Stačí len vyplniť dotazník na webovej stránke austrálskeho ministerstva prisťahovalectva a občianstvo - Department of Immigration and Citizenship. Pred odchodom tiež navštívte webové stránky Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Canberre pre aktuálne informácie.

História Sydney

Oblasť dnešného Sydney bola obývaná domorodými Austrálčanov už pred 30 000 rokmi. Pôvodní obyvatelia Austrálie sa všeobecne označujú ako Aborigines. Roku 1770 James Cook pristál v Botany Bay a urobil tak prvý kontakt s domorodými obyvateľmi. Dňa 26. januára 1988 bola založená kolónia pri prístave Port Jackson v oblasti zátoky Sydney nazvanej podľa britského ministra vnútra. Pôvodný názov kolónie bol Albion, potom sa zmenil na Sydney. 20. júla 1842 bolo potom Sydney vyhlásené za prvé mesto na Austrálskom kontinente.

Pamiatky a zaujímavé miesta v Sydney

Medzi najznámejšie a taktiež najnavštevovanejšie miesta v Sydney patrí Sydney Opera House, Sydney Harbour Bridge, Royal Botanical Gardens, Luna Park, Sydney Tower a mnoho pláží. V Sydney tiež nájdete niekoľko múzeí, ako je Australian Museum - múzeum prírodnej histórie a antropológie, Powerhouse Museum - múzeum vedy, technológie a dizajnu, Art Gallery of New South Wales, Museum of Contemporary Art - múzeum súčasného umenia a Australian National Maritime Museum.

Harbour Bridge

Ide o impozantný oceľový most premosťujúce prístav Port Jackson známy tiež ako Sydney Harbour. Výstavba mosta trvala 8 rokov a bola dokončená roku 1932. Je využívaný ako železničnou a cestnou dopravou, tak chodci.

Sydney Opera House

Stavba bola navrhnutá roku 1956 dánskym architektom menom Jorn Utzon a dokončená bola roku 1973. Konečná suma sa vyšplhala na 102 milióna AUD. V júli roku 2005 bol Sydney Opera House zaradený na zoznam austrálskeho kultúrneho dedičstva av júni roku 2007 na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pláže

V Sydney iv jeho okolí sa nachádza niekoľko pláží. Medzi najobľúbenejšie z nich patrí Manly a Bondi. Bondi Beach je asi 1 km dlhá a patrí k najlepším plážam na svete. Žlté a červené vlajky tu označujú bezpečné kúpanie a južný koniec pláže je vyhradený pre surfovanie.

Royal Botanical Gardens

Ide o jednu z troch botanických záhrad v Sydney prístupných verejnosti. Vstup do záhrad je voľný a sú otvorené všetky dni v týždni. Botanická záhrada sa nachádza na východ od Sydney Opera House a bola založená roku 1816.

Luna Park

Ide o zábavný park nachádzajúci na severnom pobreží Sydney Harbour. Park bol postavený roku 1935.

Sydney Tower

Sydney Tower je najvyššia budova v Sydney a druhá najvyššia budova v Austrálii meracej 305 metrov. Veža je prístupná verejnosti a je jednou z najvýznamnejších turistických atrakcií v meste. Výstavba sa začala roku 1975 a verejnosti bola sprístupnená v auguste 1981.

Taronga ZOO

V meste môžete tiež navštíviť zoologickú záhradu. Jej prevádzka bol oficiálne zahájený v roku 1916 a nachádza sa na pobreží Sydney Harbour. ZOO je rozdelená do 8 oblastí a nájdete tu viac než 2 600 zvierat na ploche 21 ha. Ide o jednu z najväčších zoologických záhrad na svete.

Aquarium

Pri pobyte v Sydney si ho rozhodne nenechajte ujsť. Akvárium sa nachádza v prístave Darling a môžete tu vidieť podmorský svet Austrálie v plnej jeho kráse. V akváriu sa nachádza viac ako 650 druhov a viac ako 6 000 kusov živočíchov. Akvárium bolo otvorené roku 1988 a je jedným z najväčších akvárií na svete.

Kultúra v Sydney

Sydney hostí mnoho rôznych festivalov a tiež najväčšie Austrálske spoločenské akcie. Medzi ne napríklad patrí Sydney Festival, ktorá je Austrálskym najväčším umeleckým festivalom, ktorý sa koná v januári.

Každý rok v júni sa v Sydney koná 16 - dňové filmový festival. Ide o prehliadku približne 200 predovšetkým austrálskych filmov.

Zaujímavosti - Sydney a Austrália

* Priemerné ceny za ubytovanie sa pohybujú okolo 80 - 150 AUD (čo je asi 1300 - 2500 Sk).
* Leto v Austrálii trvá od decembra do februára.
* Vzdialenosti medzi jednotlivými mestami v Austrálii sú pomerne veľké.
* Vlaková doprava je oveľa drahšia ako autobusová.
* 26. 1. sa konajú oslavy štátneho sviatku "Deň Austrálie".
* Najobľúbenejším jedlom sú špagety s Bolonská omáčkou.
* V normálnych supermarketoch sa bežne nepredáva alkohol.
* V Austrálii sa jazdí vľavo.
* Väčšina vstupov je zadarmo.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: