Stany - voľba, výber

Blíži sa čas letných prázdnin a dovoleniek. Mnohí z vás sa vydá cestovať po našej krajine aj do cudziny s batohom na chrbte, alebo na bicykli. Pri tomto cestovaní je nevyhnutným útočiskom stan, ktorý Vás ochráni pred nepriazňou počasia.


Rozdelenie stanov podľa typu

* Turistické stany
* Rekreačné stany
* Rodinné stany
* Expedičná stany

Rozdelenie stanov podľa účelu

* Stany Extreme - vonkajšie duralová konštrukcia, najkvalitnejšie materiály, snehové goliere, špičková kvalita
* Stany Extreme lite - kvalitné materiály s vysokým vodným stĺpcom, duralová konštrukcia, veľmi nízka hmotnosť, skvelý pomer kvality a ceny
* Stany Ultralight - duralové tyče, extrémne nízka hmotnosť, silikónový záter
* Stany Outdoor - univerzálne použitie, moderné materiály, ľahká stavba, priaznivá cena
* Stany Family - priestranné stany, rodinné zameranie, rýchla a jednoduchá stavba

Stany Extreme - tieto stany sú svojím vybavením aj parametre vhodné do najnáročnejších prírodných a poveternostných podmienok. Tento typ stanu oceníte, ak sa vydáte na expedíciu, prevádzkujete vysokohorskú turistiku. Stan vyhovie každému cestovateľovi, ktorý preferuje moderné materiály stanu a špičkovú kvalitu. Stany z tejto kategórie Vás ochráni pri nepriaznivom počasí, silnom vetre, daždi a pod Pre použitie v zime sú stany vybavené špeciálnymi snehovými golieri. Stany radu Extreme sú po väčšinou testované v tých najnáročnejších podmienkach, a to od ľadových Himalájí, pred veternej Andy až piesky severoafrickej Sahary.

Stany Extreme light - tieto odľahčené stany ocenia predovšetkým tí, ktorí sa venujú horolezectvo, trekingu, cykloturistike, ale aj klasickému kempovanie. Hmotnosť týchto stanov je najnižšia na trhu. Hlavný dôraz pri konštrukcii a výrobe týchto stanov je však nízka hmotnosť. Oproti sérii Extreme má štandardnú použitú vnútornú konštrukciu s duralovými prúty a je bez snehových golierov, čo vedie k dosiahnutiu nižšej hmotnosti celého stanu.

Stany Ultralight - hlavný dôraz pri konštrukcii a výrobe týchto stanov je však nízka hmotnosť. Oproti sérii Extreme má štandardnú použitú vnútornú konštrukciu s duralovými prúty a je bez snehových golierov, čo vedie k dosiahnutiu nižšej hmotnosti celého stanu. Tam, kde hmotnosť zohráva hlavnú úlohu, nie je čo riešiť - najmä vhodné pre cyklovýlety alebo ľahší treking.

Stany Outdoor - jedná sa o univerzálnej stany, ktoré sú určené predovšetkým pre tradičné kempovanie, vodácke výpravy, víkendové dobrodružné pobyty v prírode. Stany dobre poslúži ako v kempe, tak v divokej prírode a neprekvapí vás v nich žiadne rozmary počasia na jar, v lete alebo na jeseň.

Stany Family - ako už názov napovedá, jedná sa o stany rodinné. Ide v podstate o zbaliteľná chatu s veľkou, na dve časti rozdeliteľné spálňou. Stan máva aj strešné okná, odopínateľné postranné steny tropika, čo významne presvetľuje aj odvetráva vysoké vnútorné priestory stanu. Alebo môžete zvoliť rodinný stan, ktorý je kombináciou kopuly, ktorý slúži ako predsieň a tunela, ktorý vedie z predsiene stanu a slúži ako spálňa. Ak máte početnejší rodinu, ponúka sa Vám možnosť zakúpenia stanu s viacerými tunelmi, tj viac spálňami, ktoré sú súčasťou jedného stanu. Dôraz pri vývoji a konštrukcii stanov série Family, nie je kladený len na priestor pre nocovania, ale vzhľadom k rodinnému zameraniu, aj na ľahkú a rýchlu stavbu.

Rozdelenie stanov podľa náročnosti užívateľa

* Stany obyčajné
* Stany kvalitné
* Stany špeciálny

Stany obyčajné - tento stan je pre Vás ten pravý, ak len občas chodíte stanovať, a to napríklad 3x ročne o víkendu, alebo raz na vodu, či na týždennú dovolenku. Môžete vyberať zo stanu sa sklolaminátovú konštrukciou, tyčami s viditeľnými kovovými spojkami na povrchu, podlážkou z vrstveného polyetylenu. Pre české podnebie je dostačujúca parameter nepremokavosti tropika (1,5 až 3 metre vodného stĺpca).

Stany kvalitné - ak sa vydávate dvakrát do mesiaca na dobrodružnú výpravu, budete už potrebovať stan kvalitnejšie. Najvyššie voľte z konštrukcie z duralu, podlážku stanu voľte z textílií opatreným záterom, aby vydržala dlhodobo 6 a viac metrov vodného stĺpca. Tropiko s úpravou proti UV žiareniu.

Stany špeciálny - tento typ stanu voľte, ak máte radi vychytávky a plne ich využijete. Špeciálna stany sa môžu pochváliť zaujímavými konštrukciami, zameranými na veľký vnútorný priestor, tzv tunely. Stany sú extrémne odolné pri veľmi silnom vetre, pri búrke apod Stany majú aj tzv snehové goliere, ktoré oceníte pri snehovej chumelenici.

Voľba stanu podľa parametrov

Výška stanu - každý výrobca udáva, pre koľko osôb je konkrétny stan určený. Jedna dospelá osoba zaberie minimálne 60 cm na šírku. Stan by mal byť vždy aspoň o 25 cm dlhší, ako výška postavy. Ak volíte dvojplášťový stan, u nich sú brané do úvahy rozmery stanu vnútorného. Výška daného stanu rozhodne, či budete môcť vo stanu štát, alebo len sedieť, kľačať, ležať.

Hmotnosť stanu - tie najľahšie stany pre jednu osobu činí okolo 1 kg na jednu osobu. Viacmiestne stany vychádzajú pomerne výhodnejšie, pretože tie najľahší činí okolo 0,8 kg na jednu osobu.

Vchod do stanu - máte možnosť si vybrať medzi stanmi s krytým aj nekrytým vchodom a jedným alebo viacerými vchodmi. Krytý vchod vytvára úložný priestor, umožňuje Vám účinne odvetrávať stan, a to otvoreným vchodom aj za dažďa, ďalej významne zvyšuje komfort stanovanie, a to pri nepriazni počasia. Dva vchody sú praktické u stanov pre viac osôb a umožňujú opäť účinné vetranie. V zlom počasí je príjemnejšie používať vchod v závetrí av zime náveternej, ktorý býva menej zasypaný snehom. Vchody opatrené moskytiérou sú v súčasnosti samozrejmosťou a do horúcich letných nocí absolútne potrebné.

Úložný priestor stanu - v prípade, že si vyberiete priestranná stan, vojdete sa do neho pohodlne is vecami, ale často je praktické mať úložné priestory aj mimo vnútorný stan. Ide predovšetkým o mokré veci a zablatené topánky pri nepriazni počasia.

Konštrukcia stanu - ak zvolíte dural, ten je ľahší, pevnejší, na druhú stranu však drahšie. Laminát je ťažšie, ale lacnejšie. Ide opäť o to zvoliť materiál podľa toho, či sa stanom idete do extrémneho počasia, či často cestujete so stanom a podobne, v tom prípade, je voľba jasná - dural.

Doplnky k stanom

Ak si kupujete stan, nezabudnite na dôležité a praktické doplnky.

* Impregnačné sprej - používa sa na semiš, kožu, polyamid, nylon, bavlnu, plátno, polyester a ďalšie tkaniny.
* Prístrešok - ultralevý, vyniká jednoduchosťou, výnimočnou ľahkosťou, variabilitou.
* Pláštenka
* Lepidlo pre vodotesnou impregnáciu švov
* Opravná samolepiaca páska - vhodná pre drobné opravy stanov, spacákov, búnd ai
* Skladací lavička

Termíny opisujú funkcie stanov

Dvojplášťový stan - jedná sa o stan zložený z dvoch vrstiev: spálňa a tropika, medzi ktorými cirkuluje vzduch a nedochádza ku skapávání skondenzovaných par na užívateľa stanu. Do bežného dažďa a prehánok Vám postačí tropiko.

Vodný stĺpec - vodeodolnosť vonkajšieho stanu sa meria v tzv tlaku vodného stĺpca. Tlak sa udáva v milimetroch, hovorí sa však o metroch.

Podlaha - jedná sa o podlahu stanu. Podlážka celým svojím povrchom leží na vode alebo vlhkom povrchu. Obyčajnému tlaku na podlážku (ťarcha Vášho tela a uschovaných batohov) odolá klasická polyethylenová podlážka, ktorá sa síce ľahko a ľahko mechanicky poškodí, ovšem, ak len občas podnikáte výpravy sa stanom, plne Vám vystačí.

Možnosti opravy stanov

Všetko má svoju trvanlivosť. Môže sa stať, že Vám u stanu praskne tyčka, pretrhne sa tropiko, natrhne sa podlážka, alebo niečo iné. Je dobré si pred kúpou stanu hneď zistiť, čo ponúka daný výrobca stanu, v prípade, že budete mať so stanom vyššie spomínanú určitú nehodu. Zistite si možný pozáručný servis. Ak by ste totiž napríklad zakúpili stan bez pozáručného servisu, môžete aj počítať s tým, že sa Vám predraží opravy najrôznejších opráv u stanu. Najlepšie je vyberať výrobcu, ktorý Vám poskytne bezproblémový servis aj po uplynutí záruky.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: