Srí Lanka - exotická dovolenka

Srí Lanka je ostrovný štát v juhovýchodnej Ázii plný kontrastov, ktorý ponúka pláže so žiarivým pieskom, dažďové pralesy, čajové plantáže, ryžové polia, vodopády, krovinaté stepi a koralové útesy. Každý návštevník si tu príde na svoje.


Letenka na Srí Lanku Vás príde na 20 000 Sk, inak je tu na naše pomery celkom lacno. Noc v hoteli Vás napríklad príde aj na 100 Sk a za jedlo v reštaurácii zaplatíte len niečo okolo 60 Sk.

Srí Lanka - čajová perla

Oficiálny názov tohto štátu je demokratická socialistická republika Srí Lanka. Hlavným mestom je síce Šrí Džajavardanapura Kotte, ale Colombo je najväčším a tiež sa tu nachádza väčšina úradov a štátnych inštitúcií. Územie Srí Lanky sa delí na deväť provincií. Najväčšiu skupinu obyvateľov tvoria Sinhálci (73%) a ďalej Tamilovia (14%) a taktiež moslimovia (7%). Na Srí Lanke sa platí srílanská rupia - LKR (pričom 100 LKR je približne 19 Sk). Na Srí Lanke sa oficiálne cudzie mena nepoužíva. Na mieste však môžete zameniť americké doláre. Srí Lanka má rozlohu 65 610 km2 a žije tu približne 18, 5 milióna ľudí. Oficiálnym jazykom je sinhálčina, ktorou hovorí 74% obyvateľov. Ďalším rozšíreným jazykom je tamilčina. Hojne používaným jazykom je tiež angličtina, ktorou sa dá bežne dohovoriť na úradoch, v bankách a turistických oblastiach.

Podnebie na Srí Lanke

Srí Lanka je známa svojimi výraznými klimatickými rozdielmi. Tie sú spôsobené nížinami na pobreží a vysokými pohoriami, ktoré sa nachádzajú vo vnútrozemí. Nachádza sa tu aj dažďové pralesy. Na Srí Lanke sa tiež často objavujú tornáda a tropické cyklóny. V nížinách sa teplota pohybuje okolo 27 ° C, v horách okolo 16 ° C. Ideálnou dobou pre cestu na Srí Lanku je november až január.

História Srí Lanky

Srí Lanku osídlili v na začiatku 16. storočí Portugalci, v 17. storočia je vystriedali Holanďania a na prelome 18. a 19. storočia ju ovládli Briti. Vytvorili tu britskú korunnú kolóniu Cejlón. Roku 1948 získava Srí Lanka na Britániu nezávislosť.

Dovolenka na Srí Lanke - s cestovnou agentúrou Paradise travel

Ak ste milovníci pravého cejlonského čaju, nádherných pláží a romantického západu slnka, Srí Lanka je miesto, ktoré by ste mali aspoň raz za život navštíviť. Je to raj na zemi, ktorý ukrýva veľa neznámych tropických rastlín a je domovom tisícov druhov živočíchov. Tento nádherný kút zemegule môžete navštíviť napríklad s cestovnou agentúrou CA Paradise travel.

Srí Lanka

CA Paradise travel je autorizovaným predajcom zájazdov cestovných kancelárií. Zájazdy, ktoré si u objednáte, sú vždy za rovnaké ceny a za rovnakých podmienok ako u usporiadajúcej cestovnej kancelárie. Práca CA teda spočíva v tom, že cestovná agentúra mene CK uzatvára cestovnú zmluvu alebo inú zmluvu o poskytovaní služieb cestovného ruchu podľa výberu zákazníka alebo uzatvorenie tejto cestovnej zmluvy sprostredkuje.

CK Paradise ponúka letné dovolenky, zimné dovolenky a taktiež poznávacie zájazdy. Viac informácií a prehľad destinácií nájdete na stránkach www.paradisetravel.cz

Pamiatky a zaujímavé miesta - Srí Lanka

Negombo

Nachádza sa približne 40 km od najväčšieho mesta Colombo a len 7 km od medzinárodného letiska Bandaranaike, čo z neho robí významnú turistickú lokalitu. Nachádza sa tu pamiatky z koloniálnej doby, ako vraky lodí, pevnosť, kostoly a administratívne budovy. Ďalej môžete obdivovať 100 km dlhú sieť kanálov postavenú Holanďania, ktorá je stále využívaná. Nájdete tu aj druhý najväčší rybí trh na Srí Lanke.

Colombo

Colombo je najväčším mestom Srí Lanky s približne 600 000 obyvateľov. V piatom storočí bolo mesto centrom námorného obchodu. Nájdeme tu koloniálnej domčeky, chrám Kelani, holandský kostol z roku 1749, budovy parlamentu, múzeum aj radnicu. Od roku 1815 až do 1978 slúžilo ako hlavné mesto krajiny.

Aauradhapura

Je najrozľahlejší a najzaujímavejšie starobylé staré kráľovské mesto Srí Lanky. Prvýkrát bolo hlavným mestom v 4. storočia pr.n.l. V jeho okolí sa nachádzajú veľké vodné nádrže, ktoré tu nechal vybudovať sinhalskom vládcu Dutugemunu. Centrom starého mesta je mohutný figovník, ktorá je odnožou stromu pod ktorým dosiahol Budha osvietenie. Radí sa k najdôležitejším archeologickým lokalitám na Srí Lanke.

Polonnaruwa

Bolo založené v 11. storočí kráľom Vijayabahu I. Nájdeme tu ako budhistické, tak hinduistické pamiatky. Mesto je pomerne rozľahlé, boli tu vybudované mnohé parky, vodné nádrže, chrámy a náboženské budovy.

Skalný chrám v Dambulla

Čiže Zlatý chrám Dambulla leží v centrálnej časti Srí Lanky blízko mesta Dambulla. Ide o jeden z najrozsiahlejších a najzachovalejších jaskynných chrámov na Srí Lanke. Zachovalo sa tu veľké množstvo nástenných malieb i hinduistických sôch. Od roku 1991 je tento komplex zaspán na zozname UNESCO.

Skalné pevnosť Yapahuwa

Bola postavená roku 1201. Pevnosť sa bohužiaľ nezachovala celá, zostalo z nej len strmé schodisko zdobené ornamentmi a sochami levov. Pod skalou na ktorej sa pevnosť týčila sa nachádza budhistický chrám a malé archeologické múzeum.

Mesto Kandy

Ide o bývalé hlavné mesto Srí Lanky a nachádza sa v hornatom vnútrozemí. V jeho strede sa nachádza umelé jazero, ďalej tu nejdeme jeden z najposvätnejších budhistických chrámov sa strechou pokrytou zlatom. Jedinou dochovanou relikvie Buddhu - jeden z jeho zubov nájdeme v chráme Zuba.

Sinharaja

Je to na ostrove jediná dediny v dažďovom pralese. Je vyhlásená za ľudskú a biosferickú rezerváciu a je zapísaná na zozname UNESCO. Dedina sa nachádza v chránenej oblasti Sinharaja National Heritage Wilderness Area. Nachádza sa v juhozápadnej časti ostrova, asi 30 km od Ratnapury a má rozlohu 18 899 ha. K vstupu budete potrebovať povolenie vydané Forest Department a môžete sa tu pohybovať len so sprievodcami.

Matara

V meste Matara sa nachádza dve holandské pevnosti. Menšie pevnosť postavená roku 1763 má neobvyklú vstupnú bránu av súčasnosti sa tu nachádza múzeum starovekých malieb.

Zaujímavosti - Srí Lanka

* Obyvatelia Srí Lanky pravidelne raz ročne navštevujú vrchol hory Srí Pady, kde je v skale odtlačok veľkého chodidla. Kresťania veria, že patrilo Adamovi, budhisti Budhu, hinduisti Krišnovi a moslimovia Alláhovi.
* Srí Lanka je lemovaná 1 600 km dlhými plážami.
* Vyskytuje sa tu veľké množstvo druhov drahých kameňov.
* Na ostrove nájdete veľa pamiatok zasvätených Buddhu.
* Najväčším sviatkom na Srí Lanke je Esala Perahera, ktoré sa koná od 25. do 27. januára a oslavuje prvú návštevu Srí Lanky Budhom.
* Na Srí Lanke sa nachádza pomerne veľa umelých vodných nádrží.

Dôležité informácie - Srí Lanka

K vstupu do krajiny bude potrebovať občan Českej Republiky cestovný pas s platnosťou minimálne na dva mesiace dopredu. Vízum sa udeľuje zdarma pri prílete na letisku a jeho trvanie je spravidla 30 dní. Musíte však preukázať zabezpečenie pobytu (rezervácia v hoteli, alebo dostatočné množstvo peňazí - 30 USD na deň pobytu). Pre viac informácií navštívte oficiálne webové stránky Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí, ktoré je akreditované pre Bangladéš, Bhután, Indiu, Maldivy, Nepál a Srí Lanku.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: