Spojené arabské emiráty - Dubai, Dubaj

Dubaj patrí k najbohatším a najluxusnejším krajinám sveta.Tomu však nebolo od jej vzniku, slávu a peniaze si Dubaj získala vďaka čiernemu zlatu-rope. Dnes patrí Dubaj k veľmi obľúbeným turistickým letoviskám, a to vďaka skvelému počasie, nákupom i zábave.


Dubaj je krajinou, ktorá sa vďaka čiernemu zlatu pýši titulom veľmi bohaté, komfortné a luxusné krajiny. Nie je to však tak dávno, kedy sa na tomto území nachádzali chudobní obyvatelia, ktorých hlavný zdroj obživy, bol rybolov. Dnes je táto krajina vyhľadávaná turistami z celého sveta, a to vďaka svojim veľmi priaznivým klimatickým podmienkam, rozmanitému športovému vyžitiu a kultúrnym udalostiam.

Rozloha krajiny - Spojené arabské emiráty

Arabský polostrov je tvorený celkom siedmich emiráty, ktorými sú Dubai, Ajman, Abu Dhabi, Sharjah, Umm al-Quiwain, Fujairah a Ras al-Khaimah. Tento polostrov je obmývaný dvoma zálivmi, na západe Perzským zálivom a na východe Ománskym zálivom.

Susedmi Spojených arabských emirátov je Katar, Omán a Saudská Arábia.

Najkrajším a najluxusnejším emirátom je Dubaj, ktorá sa rozprestiera na pobreží Arabského zálivu.

Spojené arabské emiráty - obyvateľstvo

Obyvateľstvo Spojených arabských emirátov je tvorené cca 76 etnickými skupinami rôznych národov. Najpočetnejšiu skupinu tvoria samozrejme Arabi, zvyšok obyvateľstva je tvorený menšinami, prevažne prisťahovalci.

V Dubaji celkovo žije približne 1 850 000 obyvateľov, z ktorých 95% populácie vyznáva islamské náboženstvo. V Dubaji je úradným jazykom arabčina, ale bežne sa hovorí anglicky. V zapadlejších a osamocenějších oblastiach dodržiavajú tradičné jazyky a dialekty.

Peniaze a mena - Spojené arabské emiráty

Hlavné menou Spojených arabských emirátov je emirátský dirham, ktorého medzinárodné skratkou je označenie AED. V obehu sú bankovky v hodnote 5, 10, 20, 20, 100, 200, 500 a 1 000 dirhamů. Mince sú v hodnote 1 dirham, 5, 10, 25 a 50 Fils.

V prepočte dostaneme za jeden emirátský dirham približne 5,50 Sk.

Spojené arabské emiráty - klimatické podmienky - počasie

Spojené arabské emiráty sa rozprestierajú v suchom, tropickom pásme, teda v oblasti subtropického podnebia. Oblasť sa vyznačuje veľmi úmorným letnými teplotami, preto sa neodporúča turistom navštevovať túto krajinu v letných mesiacoch. Naopak, veľmi ideálnymi mesiacmi na návštevu Spojených arabských emirátov sú jarné alebo jesenné mesiace, keď je stále priaznivé počasie.

V letných mesiacoch svieti slnko takmer 11,5 hodín denne, čo je ideálne pre turistov, ktorí chcú stráviť svoju dovolenku pri mori a na pláži.

Nepriaznivým momentom však môže byť silnejší vietor, ktorý do tejto oblasti prúdi zo severozápadu. Nepriaznivému vetru sa hovorí Shamel a vyskytuje sa spravidla len v zimných mesiacoch.

Sviatky, náboženské sviatky - Spojené arabské emiráty

Skôr, než sa rozhodnete vydať do Spojených arabských emirátoch, overte si, či práve v čase plánovanej dovolenky, neprebiehajú na území SAE sviatky. Keďže sa všetky náboženské sviatky riadi islamským lunárnym kalendárom, nemajú pevne stanovený dátum a každý rok vychádzajú na iný deň. V čase konania významných náboženských sviatkov sa život v islamských krajinách takmer zastaví. Dodržujú sa určité zásady a tradície, ktoré majú prísnu diktatúru.

Ramadán

Ramadán je jeden z najvýznamnejších náboženských sviatkov, ktorý sa dodržiava vo všetkých islamských krajinách, teda aj v Spojených arabských emirátoch. Je to sviatok, ktorý ovplyvňuje život nielen svojim vyznávačom, ale aj turistom, ktorí v čase jeho trvania trpia. K hlavným rysom ramadánu patrí mesačný pôst, ktorý trvá od východu do západu slnka. Prvé jedlo a pitie môžu vyznávači islamu zožrať až sa západom slnka. Pravdou však je, že dnešné islamská mládež a mentálne vyspelejší obyvatelia tento zvyk príliš nedodržiavajú.

Vízum - Spojené arabské emiráty

Pre vycestovanie do Spojených arabských emirátov je potrebné vízum, o ktoré si turisti môžu zažiadať prostredníctvom registrovanej cestovnej kancelárie, letecké spoločnosti alebo v hoteli na mieste. Štandardné, turistické vízum je platné po dobu 30 dní a stojí cca 210 AED. Ak by sa pobyt v SAE mal pretiahnuť o niečo dlhšie, môžu turisti požiadať o jeho predĺženie priamo v pobytovom mieste. Jednorazovým predĺžením sa doba pobytu zdelší o ďalších 30 dní. Sprostredkovanie predĺženie víz nás však v tomto prípade vyjde až na 650 AED.

Spojené arabské emiráty - colné predpisy

Keďže SAE patrí medzi islamskej krajiny, je nutné dodržiavať tu určité pravidlá a predpisy, ktoré disponujú radom striktných zákazov. Nemuslínové môžu do krajiny doviezť maximálne 2 litre alkoholu a kartón cigariet / na osobu.

Na pasovej kontrole musia turisti pri vstupe do krajiny vyplniť bielu kartu, pri odchode kartu červenú. V kartách sú zaznamenané osobné údaje, miesto a dĺžka pobytu, popr. názov hotela.

Zdravotníctvo a očkovanie - Spojené arabské emiráty

Vo SAE je zdravotníctvo na veľmi dobrej až vysokej úrovni, väčšina kliník je súkromných, čomu tiež zodpovedá jej vybavenie a starostlivosti. Kvalita zdravotnej starostlivosti si je však veľmi dobre cenená, za základné ošetrenie si väčšina kliník účtuje poplatok vo výške 400 AED.

Za základné lieky, ktoré sú podávané proti vysokej horúčke, črevným problémom alebo nevoľnostiam, zaplatíme približne 60 - 90 AED. Ak bude pacient hospitalizovaný, príde ho pobyt v nemocnici na 500 AED za noc.

Pred cestou do SAE je potrebné zásobiť so základnými lieky (proti kŕčom, žalúdočným nevoľnostiam, črevným ťažkostiam, apod) V mieste pobytu je nutné vyhýbať sa predovšetkým stravovanie na uliciach, v pouličných stánkoch. Základné hygienické opatrenia sú v arabských krajinách viac než nutnosťou.

Čo sa týka očkovania, pre vycestovanie do SAE nie je vyžadované povinné očkovanie, ale je doporučované. Vhodné je očkovanie predovšetkým preto vírusovej hepatitíde typu A aj B, besnote, tetanu alebo brušnému týfusu.

Mora a pláže - Spojené arabské emiráty

Dubaj je obmývaná vodami Perzského zálivu, ktorý sa považuje zo jedny z najteplejších. V letných mesiacoch tu teplota vody dosahuje úctyhodných 30 ° C, v zimných mesiacoch teplota vody klesne cca o 9 ° C.

Brehy Perzského zálivu sú obklopené nádhernými piesočnými plážami, ktoré sú spravidla plne vybavené plážovým servisom.

Najznámejšie a najkrajšie, teda aj najnavštevovanejšie pláží je Marine Beach Resort. Ďalšie veľmi obľúbenou verejnú pláží je Jumeriah Beach Corniche, ktorý je posiata jemným bielym pieskom.

K veľmi luxusným verejným plážovým komplexom patrí Jumeirah Beach Park, ktorý sa rozprestiera priamo naproti mešite Jumeraih. Jedná sa o nejfrektovanější verejnú pláž nachádzajúca sa v SAE, vstupné však nie je zadarmo, ale robí 5 dirhamů. V prípade, že by sme mali záujem o použitie slnečníka a lehátka, zaplatíme 15 dirhamů za deň. Táto pláže je dlhá 35 kilometrov, po celej svojou dĺžkou je posiata nádherným jemným pieskom. K základnému vybaveniu patrí aj plážový servis: bary, reštaurácie, športové strediská, búdky so športovým a vodným náradím, sprchy, umyvárne, šatne.

Na plážach je možné prevádzkovať takmer všetky vodné športy, k obľúbeným patrí surfing, vodné lyžovanie, rybolov, skúter, potápanie, plážový volejbal, vodné pólo.

Spojené arabské emiráty - obľúbené turistické ciele

Strážne pevnosť Al Fahidi Fort, ktorý vnikla na začiatku 19. storočia, patrí k najstarším stavbám mesta. Od tej doby prešla pevnosť rozsiahlou rekonštrukciou, na základe čoho vzniklo z pevnosti múzeum, ktoré patrí k najnavštevovanejším miestam v Dubaji.

V múzeum sa nachádza rozsiahla zbierka historických zbraní, dokumentácia vývoja mesta, keď majú návštevníci možnosť uvidieť, ako Dubaj vyzerala pred tým, než sa tu našla náleziská ropy.

K obľúbeným turistickým cieľom patrí aj mestská štvrť Bastakiya, ktorá je doslova posiata tradičnými domy, ktorej charakteristickými znakmi sú veterné veže.

Ďalším, hojne navštevovaným miestom je Dom Sheikh Saeed, ktoré patrilo vládnucej rodine Al Maktoumu. Veľkolepý dom je postavený v tradičnom arabskom štýle, v interiéri sa nachádza rozsiahla zbierka kresieb, mincí, významných dokumentáciou a fotografií.

Mešita Jumeirah Grand Mosque patrí k najkrajším a zároveň najvýznamnejším mešitám, ktorý je prístupná aj ľuďom nemuslimského vyznania. Interiér mešity je bohato zdobený arabskými kaligrafia, exteriér je z prírodného kameňa. Vstupné je 10 dirhamů a nemoslimskí návštevníci môžu do mešity vstúpiť len vo štvrtok av nedeľu, od 10 hodín. Dôležité upozornenie: pred vstupom do mešity sa treba vyzout, vstúpiť bosý a vykonať hĺbkový očistný rituál tela (umytie nosa, uší, rúk a výplachu úst).

Mešita Grand Mosque je stavbou, do ktorej môžu vstúpiť iba veriaci, teda stúpenci islamu. Táto stavba pojme až 1 200 veriacich, ktorí sú do mešity zvolávaní Meluzína.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: