Špilberk

Hrad Špilberk je známy predovšetkým pre slávne väzenie kasematy. V súčasnosti je kultúrnym dejiskom série prehliadok, slávností a podujatí. Od apríla do októbra je pre návštevníkov navyše sprístupnený celý hrad.


Hrad Špilberk - Dominantu mesta BRNA

Jednou z dominánt mesta Brna je starý hrad Špilberk, ležiace uprostred moravskej metropoly, na vyvýšenom vrchu. Špilberk bol proslavan najmä väzením kasematy. Teraz sú však kasematy iba jednou z niekoľkých stálych expozícií. Vydajme sa na Špilberk aspoň zatiaľ teoreticky.

HISTÓRIA

ZALOŽENIE HRADY, Majiteľ
Zakladateľom hradu bol český kráľ železný a zlatý - Přemysl Otakar II. Stalo sa tak za jeho vlády, v druhej polovici 13. storočia. Konkrétne prvá písomná zmienka pochádza z rokov 1277 až 1279. Dôvodom bolo vytvorenie dôstojného sídla vládcov Moravy ako opory panovníckej moci. Názov hrad dostal od pôvodného názvu skalnatého kopca, na ktorom stojí. Sídlom moravských vládcov sa Špilberk stal v polovici 14. storočia za vlády Jána Henricha a následne jeho syna Jošt. Čoskoro na to však hrad stratil svoju funkciu rezidenčného sídla. A to za vlády posledného Luxemburgu, uhorského, rímskeho, neskôr i českého kráľa Žigmunda a jeho zaťa Albrechta Rakúskeho a stáva sa tak vojenskú pevnosťou. V tej dobe na Špilberk sídlil Viktorín, syn Jiřího z Poděbrad, vo funkcii krajinského hajtmana, uvádzaný ako hajtman na Špilberce. Nedlho na to, v roku 1469 však hrad obsadil Matej Korvín a následne získal aj vládu na Morave.

15. STOROČIE v znamení chátranie

Od konca 15. storočia začína hrad postupne chátrať. Niekoľkokrát bol zastavovanie a dočasní držitelia o jeho údržbu príliš ignorovali. Moravští stavové preto Špilberk v roku 1560 is celým panstvom kúpili a následne predali mestu Brnu. Vlastníctvo Brnu netrvalo dlho. Za 60 rokov, po prehranej bitke na Bielej hore bol hrad cisárom Ferdinandom II. mestu demolovaná.

VOJENSKÁ PEVNOSŤ

Ako vojenská pevnosť sa významne ukázal počas tridsaťročnej vojny, kedy Brno okupovali Švédi a priamym ohrozením mesta v rokoch 1643 - 1645. Opevnenia hradu sa neustále opravoval a zdokonaľovalo. V už spomínanom roku 1645 Brno a tiež hrad Špilber pod velením plukovníka Raduita de Souches odolalo trojmesačný dobývanie mnohonásobnou švédskou presilou. Následne bol hrad (300) postupne, až do polovice 18. storočia budovaná prebudovaná na najmohutnejší a dokonca najvýznamnejšie barokové pevnosť na Morave. V roku 1742 tak odolal aj vojskám pruského významného vojvodcu a súčasne kráľa Fridricha II.

A prejdime ku slávnemu väzenia - kasematy

To sa ako väzenie prejavilo už po porážke roku 1620, kedy boli na Špilberk držaní moravští povstalcami. V nasledujúcich rokoch a storočiach tu boli väznení okrem iného aj rakúski generáli, alebo známy barón Trenck, ktorý na Špilberk aj zomrel.

Vlády Márie Terézie a Jozefa II.

Za vlády syna Márie Terézie - Jozefa II sa väzenia na Špilberk zmenilo na väznicu pre ťažšie zločinca. Vtedy sa tiež časť starších budov prestavala. Následne cisár nariadil, aby do spodných kasematy boli vsadené tí najhorší zločinci odsúdení na doživotie. To malo za následok vytvorenie niekoľkých desiatok drevených kobiek, ku ktorým boli väzni prikovaný. Josefův nástupca, Leopold II. zrušil väznenie doživotie a tiež přikovávání väzňov.

SLAVNÉ Väzeň - Václav Babinský

Od konca 18. storočia sa na Špilberk väznil aj politickí väzni. V polovici 19. storočí tu bol držaný tiež jeden z najznámejších väzňov u nás - Václav Babinský. Potom ale cisár František Jozef I. väznicu zrušil a priestory začal využívať ako vojenské kasárne. Nimi zostali na ďalších 100 rokov.

OBDOBIE Po vojne

Keď v polválečném období československá vojská priestory Špilberk opustila, stalo sa z hradu múzeum mesta Brna.

SÚČASNOSŤ

V súčasnej dobe slúži hrad Špilberk ako domina mesta a tiež ako kultúrna pamiatka s množstvom dlhodobých expozícií.

Kasematy

Z nich najznámejšie sú samozrejme kasematy, kde sa okrem iného na prelome tisícročia druhého a tretieho, natáčala rovnako pomenovaná súťaž pre mládež.

Expozícia kasematy predstavuje jednak staviteľstva barokové a tiež väzenia z jozefínske doby. K videniu sú tu mučiace nástroje a niektoré cely zrekonštruovaný tak, ako zodpovedajú určitému obdobia. Pre návštevníkov sú kasematy prístupné od apríla do októbra za vstupné, ktoré činní zhruba 40 Sk na dospelú osobu. O aktuálnosti cien je však najrozumnejšie sa vopred informovať.

Rozhľadňa

Rozhľadňa je veža patriace k hradu. Pre návštevníkov je buď súčasťou prehliadky celého hradu, alebo samotná. Z rozhľadne je nádrehný výhľad na celé mesto a jeho okolie. Bohužiaľ to nie je až tak zadarmo. Vsupenka vás síce vyjde asi na 20Kč, ale pripravte sa na výstup do 103 schodov. Ale stojí to za to, lebo nielen že môžete pozorovať celé Brno, kde mrštné oko zahliadne ako vilu Tugendhat, tak až vzdialenú Prístup na rozhľadňu majú všetci návštevníci opäť od apríla do október.

HRADNÁ EXPOZÍCIE

Hrad Špilberk ponúka prehliadku hradu celého, alebo po jednotlivých poschodiach. Za prehliadku celého hradu zaplatíte asi 90 Sk na dospelú osobu, ale v cene je aj vstup na rozhľadňu alebo väzenie kasematy. Navyše je k videniu dobový mobiliár barokový lekárne z 18. storočia, ktorý bol pôvodným majetkom poriadku alžbětinek. Ďalej je to zvonkohra, zložená z 15 zvončekov, vážiace od 16 do 220 kilogramov. Zvonkohru, ktorá hrá každú celú hodinu jednu zo 32 skladieb, vytvorila dielňa Laetitia Dytrychové z Bródka u Přerova. Autorom reliéfov na jednotlivých zvonom je Otmar Oliva.

VULCANALIA

Nielen milovníkov ohňostrojov a záujemcov o toto skvostvé umenie iste nadchne stála medzinárodná expozícia o histórii a súčasnosti ohňostrojového umenia. Výstava spestruje každoročné medzinárodné prehliadku Ignis Brunensis, konanú okrem iného iv okolí Špilberk.

Lapidárium

Veľmi známe je Lapidárium, zbierka približne ôsmich set kamenosochárskych a architektonických diel. Lapidárium vzniklo na prelome 19. a 20. storočia, kedy sa zo zrušených hřitovů dovážali na Špilberk jednotlivé kamenné a umelecké kríža, alebo zvyšné časti pamiatok zničených vandalstvím.

Hradná studňa

Brno a hrad Špilberk sa môžu pochváliť aj hradobné studňou, ktorá sa svojou hĺbkou 112 metrov radí medzi najhlbšie studne v Európe. Jej pôvodný hĺbka 39 metrov bola v rokoch 1714 - 1717 z dôvodov nedostatku vody v studni, rozvinúť na terajších 112 metrov. Studňa sa prestala používať v rokoch 1939 - 1941. V roku 1991 prebehol průzlum studne, kedy sa našlo niekoľko zaujímavostí, z ktorých najpozoruhodnejšie je kostra vojaka z 19. storočia, ktorej pôvod nebol doteraz vysvetlený.

KULTÚRNE AKCIE PRE VEREJNOSŤ

V letných mesiacoch sa na Špilberk konajú rôzne kultúrne podujatia, slávnosti, aj spomínaná medzinárodná prehliadka ohňostrojov. Vyníma nejsouani šermiarskej vystúpení a prehliadky v dobových kostýmoch. Medialne propagované sú najmä letné Shakespearovské slávnosti a Brnenská muzeijní noc.

KULTÚRNE AKCIE TAKTIEŽ pre uzavretú spoločnosť

Pre uzavretú spoločnosť hrad Špilberk ponúka svadby, oslavy a Firmenich akcie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: