Skalné mestá Českého raja

Premýšľate, kam vyraziť na dovolenku, či predĺžený víkend? Už ste boli v Českom raji, ktorý ponúka rozmanitosť prírodných krás a bohaté historické pamiatky? Vydajte sa s nami do skalných miest, ktoré Vám ponúkajú ďaleké rozhľady z ich vrcholov.


Hruboskalské skalné mesto

Skalné mesto ponúka jedinečné zážitky pre turistov, horolezcov na viac ako 400 vežiach, kedy najvyššia dosahuje až do výšky okolo 50 metrov. Hruboskalské skalné mesto sa nachádza medzi hradom Valdštejn a zámkom Hrubá Skála neďaleko Turnova v Českom raji. Celé územie je veľmi atraktívne a točilo sa tu niekoľko filmov. Hruboskalsko vzniklo usadením pieskovcov na dne Palaeozoického mora a podobne ako ďalšie skalné oblasti Jičínský pahorkatiny je tvorené mladšími mäkšími pieskovcami. Vďaka tomu je v skalách k videniu mnoho zaujímavých útvarov. Celá oblasť je významná geologicky, po stránke botanickej a zoologickej. Reservace bola zriadená v roku 1998 na ploche 220 ha.

Môžete sa tešiť napríklad na Legendárny Dračie skaly, Osudovou veža. K obľúbeným miestam patria skalné vyhliadky a arboretum Bukovina. Na tomto skalnom meste môžeme nájsť tiež masív Čertovej ruky, kde sú bohaté archeologické náleziská z pravekého hradiska. Hruboskalské skalné mesto je rozdelené do troch hlavných oblastí: Dračie skaly a Zámecká rokliny, kapelník, Maják a údoliami. Tieto oblasti sú prepojené sieťou značených turistických ciest. Najznámejší z nich je vrcholová cesta zvaná Zlatá stezka Českého raja.

Okrem malebného hruboskalského skalného mesta určite navštívte zámok Hrubá skala, Kúpele Sedmihorky, hrad Valdštejn.

Prachovské skaly

Jedná sa o najznámejší skalné mesto. Je to pieskovcové skalné mesto na južnom okraji Slovenského raja v zalesnenom teréne. Prachovské skaly boli osídlené ľuďmi už v mladšej dobe kamennej. Geologická minulosť Prachovských skál je pomerne pestrá - počiatky pieskovcových skalných masívov sa datujú do druhohôr, kedy bola celá oblasť zaplavená morom. Prachovské skaly sú štátnou prírodnou rezerváciou a takto chránené už od roku 1933. Prachovské skaly o výmere 262,2 ha leží necelých 10 km severozápadne od Jičína, na území CHKO Český raj. Skalné útvary Prachovských skál dosahujú výšky až 40 metrov. Silne rozčlenená plošina vznikla z usadenín pieskovcov, slieňovcov a opuka v druhohorách. Kriedovým horninami prenikli v neogénu drobná vulkanická telesa a prispeli tým k rozrušeniu celistvosti plošiny, ktorá sa začala pôsobením vody a vetra rozpadať na jednotlivé skalné bloky, veže, stĺpy.

Môžete sa tešiť na najrôznejšie vyhliadky, napríklad: Rumcajsova pohľad, Pohľad Českého raja, Myšou diera, Šikmá veža, Vyhliadka mieru, Všetečkova vyhliadka. K ponuke máte veľký a malý prehliadkový okruh. Veľký okruh ponúka dĺžku okolo 5 km, tj cca 2 hodiny. Na veľkom okruhu uvidíte vyhliadky: Pechová vyhliadka, Šikmá veža, Vyhliadka mieru, Hlaholská vyhliadka, Rumcajsova a Hakenova vyhliadka, Schlikova pohľad a Všetečkova vyhliadka. Malý okruh ponúka dĺžku okolo 1,5 km, tj cca 45 minút. Na malom okruhu uvidíte vyhliadky: Vyhliadka Českého raja, Vyhliadka mieru. V celých Prachovských skalách je veľmi hustá sieť značených chodníkov.

Otváracia doba do Prachovských skál

* Apríl až október: pondelok až nedeľa od 8,00 do 18,00 hod

Vstupné do Prachovských skál

* Dospelí: 50 Sk, študenti, seniori: 30 Sk, zvýhodnené vstupné: 30 Sk.

Suché skaly

Suché skaly sú často nazývané Českej Dolomity, z diaľky pripomínajú chrbát draka. Na hrebeni medzi Malou skalou a Železným Brodom nad ľavým brehom rieky Jizery sa monumentálno týči do výšky ostro rozoklaný pieskovcový chrbát skal nazývaný podľa svojho typického vzhľadu Suché skaly. Suché skaly tvorí významnú krajinnú dominantu maloskalska, ktorá nápadne vysoko vyniká nad okolité lesné porasty. Pieskovec je vek Cenomanského (najstaršie obdobie vrchného kriedového útvaru veku cca 100 miliónov rokov). Suché skaly boli vyhlásené v roku 1965 prírodnou pamiatkou. Suché skaly sú krajinářská veľmi atraktívne, pieskovcový, ostro rozoklaný hrebeň, ktorý je hojne vyhľadávaný horolezci.

Najkrajší pohľad na Suché skaly sa naskytne z vyhliadky pod Sokolom alebo z dediny Líšný. Prevládajú aj tu v okolí skál ihličnaté porasty s prevahou smreka ztepilého a borovice lesnej. Tiež tu nájdeme v podrastu čučoriedky čiernu, metličku krivoľakú, vres obyčajný, hasivku orlicou.

Klokočské skaly

Prírodná rezervácia nachádzajúca sa asi 4 km od Turnova. Klokočské skaly tvoria asi 1,5 km dlhá súvislá skalné hradba s množstvom jaskynných dutín a so zrúcaninou skalného hradu Rotštejn. Tunajšie skaly, hoci nie sú tak mohutné, ako v iných skalných mestách, sú bohaté na množstvo rôznych skrýš, previsov, skalných priechodov, puklín a jeskyněk.

Klokočské skaly spolu s neďalekými Betlémskými skalami tvoria od roku 1985 základ prírodná rezervácia. Klokočské skaly sú tvorené prvohorními vrchnokriedové pieskovcami o mocnosti až 60 m, ktoré boli vyzdvihnuté do plošiny zakončené asi 1600 m dlhú skalné stenou. Okrem pre pieskovcové oblasti typických skalných miest, ktorá sa vytvárajú na okrajoch pieskovcových masívov, sa v tejto oblasti vytvárajú útvary, ktoré sú označované ako pseudokras. Dochádza tu ku zkrasovatění, teda vytváranie jaskýň a dutín as nimi spojených povrchových krasových javov, ako sú napríklad závrty. V tunajších kaňonoch a roklinách sa nachádza aj najväčší pseudokrasová jaskyne Slovenského raja, jaskyne Postojna, niekedy nazývaná Amerika.

Najstaršie osídlenie v Českom raji bolo nájdené v Jíslově jaskyni, ktorá sa takisto nachádza v Klokočských skalách. Ide o nástroje z doby kamennej staré okolo päťdesiatich tisíc rokov.

Významnou pamiatkou tunajšej oblasti je skalný hrad Rotštejn, z ktorého sa Vám do dnešnej doby zachovala iba zrúcanina. Hrad bol založený v polovici 13. storočia. K hrádku Rotštejn aj Klokočským skalám sa viaže aj množstvo povestí. Hovorí sa o pokladoch ukrytých v skalách, tajnej chodbe vedúcej z Rotštejn do Postojna.

Ak sa z rázcestia nad Klokočskými priechody vydáte po žltej značke, môžete dôjsť buď cez Zelený baňa k jaskyni Postojna, alebo cez skaly po mostíkoch a schodoch na skalné hrádok Rotštejn.

Betlehemskej skaly

Ide o rozsiahly masív pieskovcových skál severozápadne od Turnova nad dedinou Klokočí. Betlehemskej skaly sú súčasťou prírodnej rezervácie Klokočské skaly. Jedná sa o severnú výbežok Klokočských skal ukrývajúca najväčšie pseudokrasovou jaskyni na Turnovsku zvanú Postojna. Betlehemskej skaly sa rozkladajú na okraji plošiny medzi riekou Jizerou a Klokočským potokom. Medzi najznámejšie miesta Betlémských skál patrí útvar zvaný Trojnožka či Děravec - skala hřibovitého tvaru s dvoma skalnými bránami. Výborný výhľad do okolia poskytuje 10 m vysoká Zdenčina skala. Za ideálnych podmienok môžeme zo Zdenčiny vyhliadky uvidieť aj Ještěd. Skalné vyhliadka bola pomenovaná podľa mladé dievčatá z priľahlej obce, ktorá sa, unesená nešťastnou láskou, odhodlala k samovražednému skoku.

Skalné mesto tvoria hlboké kaňony a len zriedka sa tu stretnete so skalnými oknami či inými bizarnými útvarmi.

Vďaka Betlémským skalám možno pozorovať, akým spôsobom sa pieskovca ukladali na dne kriedového mora. Z geologického hľadiska je zaujímavé, že na ploche približne 3 km2 sú sústredené takmer všetky známe pieskovcové geomorfologické útvary. Môžete sa tešiť na nádherné výhľady na kopec Kozákov a do údolia Jizery, a to z okrajov skál. Z jednotlivých vyhliadok Betlémských skal na vrcholoch možno pozorovať nádhernú panorámu krajiny v okolí rieky Jizery. Skaly ponúkajú tiež množstvo zaujímavých horolezeckých výstupov.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: