Rozhľadne v SR

Ktorá miesta Vám ponúknu neobmedzený výhľad, a to na všetky svetové strany? Sú to rozhľadne, z ktorých si môžete vychutnať krásu Českej republiky. Čo sa týka počtu, histórie i obľuby rozhľadní, je ČR skutočnou veľmocou. V ČR je totiž okolo 350 rozhľadní.


Rozhľadňa Ještěd

Ještěd, najvyššia hora Ještědského chrbtu 1012 mnm Ještěd je považovaný za jednu z hlavných dominánt severných Čiech. Už v roku 1737 bol prvýkrát na vrcholnom skalisku vztýčený kríž, prvá zo série krížov na Ještědu. Slávnostné otvorenie novej dominanty Ještědu prebehlo v roku 1907. Z vrcholu hory Ještěd sa Vám otvára neobmedzený pohľad na všetky svetové strany. V zimnej sezóne ponúka Ještěd nový skiareál - 1 veľká kabínová lanovka, 3 sedačkové lanovky, 5 moderných vlekov, 13 km zjazdových tratí rôznych obtiažností, a snowpark. V letnej sezóne máte napríklad možnosť výletov do krásneho okolia Jizerských hôr. Ještědsko lanovka je technickú zaujímavostí a dodnes veľmi atraktívnym dopravným prostriedkom, ktorým je možné veľmi rýchlo a pohodlne dosiahnuť vrchol Ještědu. Celková dráha činí 1188 metrov, prevýšenie na 402 metre.

Ubytovanie - HORSKÝ HOTEL JEŠTĚD

Horský hotel Ještěd ponúka hotelové služby v skupine *** s kapacitou 2 apartmá a 12 dvojlôžkových izieb rozšírenou o 8 dvojlôžkových izieb v kategórii *. Celková kapacita hotela sa pohybuje okolo 50 lôžok a 20 prísteliek. HOTEL A: sprcha, WC, SAT TV, tel HOTEL B: umývadlo, sprcha a WC na chodbe.

Reštauračné a hotelové zariadenia - HOTEL Ještěd - na vrchole hory Ještěd je unikátnym stavebným dielom. Vytvoril bolo v druhej polovici 60. rokov podľa projektu architekta K. Hubáčka, ktorý za neho dostal Perretovu cenu Medzinárodnej únie architektov. Pre hotelových hostí hotela JEŠTĚD je k dispozícii pripojenie k internetu na izbách, ktoré sú ponúkané v dvoch kategóriách. Pripojiť je možné akýkoľvek počítač s ethernetovú sieťovou kartou. V zimných mesiacoch je vstup do hotela umožnený cez tzv "Zimné vchod" (točité schodisko). Našim hosťom so zníženou pohyblivosťou po dohode radi umožníme prístup do hotela cez sklady.

Okolie hotela:

Nádherný výhľad do kraja Podjestedi i na spriatelené Jizerské hory a Krkonoše láka k výletom do blízkeho i vzdialenejšieho okolia, na návštevu Kúpeľov Libverda, zámkov Sychrov alebo Frýdlant, na horské túry, prípadne na bohaté kultúrne aj iné vyžitie v hlavnom meste Euroregiónu Nisa, Liberci. Málokto si nechá ujsť prehliadku najstaršej ZOO v strednej Európe, novo prebudované botanickej záhrady alebo Severoceskeho múzea, ktorého exponáty je možné - napríklad s využitím ojedinelej električkové linky - zkonfrontovat v susednom Jablonci nad Nisou v Múzeu skla a bižutérie.

Petřínska rozhľadňa

Keď sa povie Praha, čo sa Vám vybaví? Určite tiež Petřínska rozhľadňa, ktorá je dominantou nad mestom Praha a je menšia napodobeninou Eiffelovej veže. Jadrom konštrukcie je osemboký tubus, v ktorom je umiestnený výťah a okolo neho sa vinou dve točité schodisko, a to jedno pre chôdzu dole a druhé pre chôdzu dole. Máte teda na výber, či sa necháte na vrcholek doviesť výťahom, alebo zdoláte schody po svojich. Rozhľadňa má dve vyhliadkové plošiny, keď horná je vo výške 55 m. Rozhľadňa Vám ponúkne pohľad na celkové panorámu hlavného mesta SR, ďalej môžete uvidieť horu Říp, České stredohorie a Krkonoše.

* Vznik veže je datovaný v roku 1891.
* Výška veže je 63,5 m.
* Počet schodov činí 299.

Rozhľadňa Javorník

Javorník s 1089 m, je najvyšším vrcholom Žďárské vrchoviny. Týči sa približne 10 km smerom na východ od Kašperských Hôr. Celá veža bola stavaná ôsmich murárov a ďalšími ôsmimi pomocnými robotníkmi. Práce na jej rekonštrukcii sa začali v roku 2002, kedy potom bola rozhľadňa slávnostne otvorená v roku 2003. Dnes je z rozhľadne veľmi obľúbená turistická zastávka.

* Vznik veže je datovaný v roku 1938.
* Výška veže je 39 m.
* Počet schodov činí 197.

Rozhľadňa Vlčí hora pri Krásne Lipy

Ak sa vyberiete do Šluknovského výbežku, určite sa vydajte k rozhľadni Vlčí hora. Vlčí hora je vulkanickej skalisko, ktoré leží na rozvodie Severného a Baltského mora, neďaleko Krásne Lipy. Hlavným cieľom postavenie rozhľady spočíval v sprístupnenia vrchole Vlčí hory. Stavba rozhľadne bola zahájená v roku 1888 a už v roku 1889 bola slávnostne otvorená.

* Vznik veže je datovaný v roku 1889.
* Výška veže je 18 m.
* Počet schodov činí 64.

Rozhľadňa Kaštieľ vo Františkových Lázních

Rozhľadňa Kaštieľ je vskutku netypická svoju polohou, a to takmer v rovine, vo východnom cípe mesta. História rozhľadne siaha do doby prvej svetovej vojny. Veža je však v dnešnej dobe verejnosti neprístupná, veža je prerastená stromy.

* Vznik veže je datovaný v roku 1916.
* Výška veže je 12 m.

Rozhľadňa Vrátenská hora u Mšeno

Jedná sa o novú, modernú telekomunikačnú vežu. Táto hora je dominantou Kokořínska, sa svojou nadmorskou výškou 508 mnm patrí k najvyššiemu bodu Mělnická. Už v roku 1893 tu vznikla prvá, vtedy ešte drevená rozhľadňa. Táto rozhľadňa však chátrala a jej definitívny koniec prišiel spolu s víchricou v roku 1903. V roku 1999 bola postavená nová veža, a to so špeciálnou oceľovou trojhrannú konštrukciou. V roku 2002 bola rozhľadňa vyhlásená za najkrajšiu v ČR.

* Vznik veže je datovaný v roku 1999.
* Výška veže je 42 m.
* Počet schodov činí 126 m.

Vítová rozhľadňa u Náčkovic

Aj táto rozhľadňa vďačí za svoj vznik rozvoju mobilnej komunikácie. Rozhľadňa sa svojim architektonickým poňatím úplne vymyká od stavieb, ktoré v sebe snúbi vysielač s vyhliadkovou plošinou. Po výstupe na vežu sa môžete kochať výhľadom na krásu Českého Středohoří.

* Vznik veže je datovaný v roku 2003.
* Výška veže je 21 m.
* Počet schodov činí 45.

Rozhľadňa Smrek

Táto rozhľadňa stojí na najvyššej hore Jizerských hôr, na Smrek, 1124 m. Rozhľadňa mala svoju predchodkyňu, ktorá bola postavená v roku 1892, bola z dreva. Od roku 1968 nahradila rozhľadňu päťposchodová, voľne prístupná, triangulačné veža nachádzajúca sa približne 100 metrov severozápadne od pôvodnej veže. Roku 1974 však nevydržala nápor snehu a bohužiaľ sa zrútila. Súčasná stavba je výsledkom dlhých snáh, za ktorými stála Spoločnosť pre obnovu rozhľadne na Smrek, založená roku 1992, presne sto rokov po vzniku prvej vyhliadkové veže. Za dobrého počasia, môžete z rozhľadne uvidieť krajinu do okruhu až 150 kilometrov.

* Vznik veže je datovaný v roku 2003.
* Výška veže je 23 m.
* Počet schodov činí 91.

Rozhľadňa Studenec u Českej Kamenice

Studenec, 736 m, je výrazný čedičový vrch, ktorý sa vypína severne od Českej Kamenice. Na vrchole Studenca stála drevená vyhliadková veža, ktorá bola postavená už v roku 1854. Rozhľadňa však postupom času zkorodovala. V roku 2007 bola veža rozrezáva a začala jej rekonštrukcia.

* Vznik veže je datovaný v roku 1888.
* Výška veže je 17 m.
* Počet schodov činí 75.

Rozhľadňa Svatý Kopeček

Svätý kopček v Olomouci, 412 m, má tiež svoju históriu. Rozhľadňa bola postavená ako jedna z mála v období komunizmu, kedy daná doba stavbám typu rozhľadňa nepriala. Otvorenie rozhľadne sa uskutočnilo v máji 1975. Vo svojej dobe to bola moderná kovová konštrukcia s trojuholníkovým pôdorysom. Po výstupe niekoľkých schodov, sa môžete pokochať napríklad neďalekým pútnickým chrámom.

* Vznik veže je datovaný v roku 1975.
* Výška veže je 27 m.
* Počet schodov činí 129.

Rozhľadňa Svatobor u Sušice

Svatobor, 845 m.n.m. sa výsostne týči nad historickým mestom Sušiaca, kedy na jej vrchole sú rovno tri veže, a to dva telekomunikačné stožiare a kamenná rozhľadňa. Rozhľadňa bola postavená síce už v roku 1898, ale čakalo sa na dostavbu priľahlého turistického objektu, pretože prianím bolo otvoriť obidve stavby naraz

* Vznik veže je datovaný v roku 1934.
* Výška veže je 31 m.
* Počet schodov činí 182.

Rozhľadňa Tábor u Lomnice nad Popelkou

Vrch Tábor je právom dominantou okolia Lomnice nad Popelkou. Prvý rozhľadne na Tábore sa dočkali turisti v čase zlatého veku vyhliadkových stavieb, a to v druhej polovici 19. storočia. Za jej stavbou stál Lomnický okrašlovací spolok. V rokoch 1888 - 1897 tu stála jednoduchá, drevená veža. Bola vysoká 22 m a mala 5 poschodí. Roku 1911 bola na Tábore slávnostne otvorená pôvabná tehlová rozhľadňa, 26 metrov vysoká, ktorá bola považovaná za jednu z najkrajších vyhliadkových stavieb.

* Vznik veže je datovaný v roku 1911.
* Výška veže je 35 m.
* Počet schodov činí 145.

Rozhľadňa Tisovský vrch u Nejdek

Pôvabná Krušnohorská rozhľadňa stojí na Tisovském vrchu pri Nejdku. Podľa mnohých je tunajšia rozhľadňa, vôbec najkrajšie vyhliadkovou stavbou na našom území. Od začiatku bola snaha postaviť vežu, ktorá by každého oslnila svojou mohutnosťou, bola by pevná a odolná.

* Vznik veže je datovaný v roku 1897.
* Výška veže je 24 m.
* Počet schodov činí 114.

Rozhľadňa Třasák - Útvina u Toužim

Rozhľadňa je vskutku unikátny svojim originálnym architektonickým riešením. Rozhľadňa bola navyše postavená súkromnou osobou, čo je určite rarita. Stavebným materiálom bolo impregnované smrekové drevo.

* Vznik veže je datovaný v roku 2003.
* Výška veže je 12,5 m.
* Počet schodov činí 39.

Rozhľadňa Osičina u Vojenic

Neďaleko obce Vojenice sa majestátne týči vysielač oceľové konštrukcie, ktorému bola v roku 2004 sprístupnená vyhliadková plošina, z ktorej môžete uvidieť Krkonoše, Kralický Sněžník, Orlické hory i Železné hory.

* Vznik veže je datovaný v roku 2002.
* Výška veže je 54 m.
* Počet schodov činí 165.

Rozhľadňa Rozálka u Žamberka

Na vrchole mesta Žamberk stojí nádherná rozhľadňa, ktorá je menšia kópií rozhľadne Hýlačka u Tábora. Rozhľadňa sa môže okrem vyhliadky na Orlické hory pýšiť radom okien, ktorá je tesne pod špičkou veže.

* Vznik veže je datovaný v roku 1932.
* Výška veže je 20 m.
* Počet schodov činí 76.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:Rozhľadne v SR

Rakovník 1 Nové Strašecí Křivoklát Lužná v Čechách Řevničov Hořesedly Jesenice u Rakovníka Pavlíkov Kněževes u Rakovníka Senomaty Čistá u Rakovníka Slabce Mšec Mutějovice Petrovice u Rakovníka Zbečno Lubná u Rakovníka Rynholec Kounov u Rakovníka Krušovice