Parky a botanické záhrady ČR

Nemusíte absolvovať ďaleké cesty za krásou prírody do zahraničia. Vydajte sa s nami na úchvatná miesta - do botanickej záhrady Teplice, Liberec, Masarykovej univerzity v Brne, Vlašimského zámockého parku, parku v Bielej Lhote a Průhonického parku.


Průhonický park

Průhonický park bol založený už v roku 1885, a to v čase, keď krajinářské štýl dosiahol svoj vrchol, kedy aj anglické parky v Európe boli obohacujú rastlinami cudzokrajného pôvodu. Charakteristické pri parku je voľné usporiadanie parkových plôch, kedy porasty drevín, stromov, kríkov sa striedajú s voľnými lúčnymi plochami, rybníky, potoky. Osou celého parkového územia je potok Botiče. Průhonický park patrí medzi vrcholné krajinářská diela na európskom kontinente. Park je rozdelený celkom na 4 okruhy. Průhonický park je zaradený do zoznamu kultúrnych pamiatok I. kategórie a do súpisu historických záhrad, vydaného medzinárodnou organizáciou ICOMOS. Celková rozloha parku je 250 ha, dĺžka parkových ciest dosahuje neuveriteľných 23 km.

V parku na Malom nádvorí môžete usporiadať svadobný obrad, kedy Vaše vzájomné "ÁNO" bude umocnené prekrásnym výhľadom na zámocký park.

Príroda Průhonického parku

Sú tu zastúpené pôvodné domáce dreviny i dreviny cudzie. Park sa môže pochváliť cennou zbierkou rastlín, a to okolo 1500 taxónov a kultivarov drevín, 1200 listnatých, 300 ihličnatých, ďalej 600 taxónov a kultivarov trvaliek. Medzi najznámejšie pestovaný rod Průhonického parku je Rhododendron, a to okolo 8000 kusov.

Otváracia doba Průhonického parku

* Január, február, november, december: pondelok až nedeľa od 8,00 do 17,00.
* Marec: pondelok až nedeľa od 7,00 do 18,00.
* Apríl, október: pondelok až nedeľa od 7,00 do 19,00.
* Máj, jún, júl, august, september: pondelok až nedeľa od 7,00 do 20,00.

Vstupné do Průhonického parku

* Dospelí: 50 Sk
* Deti, študenti, seniori: 25 Sk
* Deti do šiestich rokov, invalidi s doprovodom: zadarmo
* Poplatok za psa: 10 Sk
* Možnosť zakúpenia celoročného vstupného

Vlašimsko zámocký park

Pôsobivý prírodne krajinářské park, ktorý je doplnený romantickými stavbami a zákutiami. Dominantu parku tvoria Čínsky pavilón, kedy jeho súčasná podoba vznikla počas úprav v 19. storočia. V súčasnej dobe je zámok i park vo vlastníctve Mesta Vlašimi.

Stavby Vlašimského zámockého parku

Jednou z dochovaných stavieb pôvodného parku je romantický Starý hrad, ktorý je vystavený nad údolím rieky Blanice. V parku sú postavené tri novogotickej vstupnej brány: Znosimská brána, Domašínská brána, Vlašimská brána. Práve Vlašimská brána je najznámejší, kedy nad jej vstupom je umiestnené 13 menších erbov pôvodných šľachtických majiteľov vlašimského panstva a veľký erb rodu kniežat z Auerspergu.

Príroda Vlašimského zámockého parku

Zámocký park je začlenený v európskej sústave chránených území NATURA 2000. Po celej ploche parku sú roztrúsené storočné duby a ďalšie stromy. V parku ďalej môžete obdivovať kvetnaté vlhké lúky v nive rieky Blanice, skaly, tienisté a výslnie lesy.

Turistické informačné centrum Vlašimského zámockého parku

Informačné centrum nájdete na nádvorí vlašimského zámku.

Otváracia doba:

* Celoročne: pondelok až piatok od 8,30 do 12,00, od 12,30 do 16,30.
* V sezóne od 1. 5. do 15. 9., sobota a nedeľa od 9,00 do 16,00.

Arboretum v Bielej Lhote

Založenie parku v Bielej Lhote je okolo roku 1700, a to súčasne pri renovácii tunajšieho kaštieľa. Niektoré z vtedajších pôvodných stromov nájdete v parku dodnes. Medzi zaujímavosti arboretá patrí obrie šachy, ktoré si tu môžete zahrať. Park sa rozkladá na ploche necelých 300 ha, k videniu je tu cez 500 druhov a foriem okrasných drevín.

Otváracia doba Arboretum Biela Lhota

* Apríl, október: sobota a nedeľa od 9,00 do 17,00.
* Máj, jún, júl, august, september: utorok až nedeľa od 8,00 do 18,00.

Vstupné do Arboretum Biela Lhota

* Dospelí: 20 Sk
* Zľavnené: 10 Sk

Botanická záhrada Masarykovej univerzity v Brne

Botanická záhrada začala byť budovaná v roku 1992. Jednotlivé časti záhrady sú zastúpené rôznymi geografickými oblasťami s pre nich charakteristickými rastlinami. Celoročne môžete zhliadnuť otvorené skleníky so zbierkou tropických i subtropických rastlín, papradinami, bromélie, kaktusy ai Jeden zo skleníka sa môže pochváliť najväčším leknom sveta, ktorý pravidelne výkvetov už od roku 1924. Kvet lekna sa otvára popoludní, ako snehovo biely, následne kvitne dve noci a tretí deň sa zatvára ako tmavo ružový. V záhrade sa môžete tešiť na skleník tropických rastlín, skleník papradí a cykasov, skleník subtropických rastlín, skleník kaktusov a iných sukulentov,Otváracia doba botanickej záhrady Masarykovej univerzity v Brne

* Október, november, december, január, február, marec: pondelok až nedeľa od 9,00 do 15,00.
* Apríl, máj, jún, júl, august, september: pondelok až piatok od 9,00 do 17,00, sobota a nedeľa od 9,00 do 16,00. Skleníky: pondelok až nedeľa od 9,00 do 16,00.

Vstupné do botanickej záhrady Masarykovej univerzity v Brne

* Dospelí: 40 Sk
* Deti, študenti, seniori: 20 Sk
* Vstupné do záhrady: zadarmo

Botanická záhrada Teplice

Botanická záhrada bola založená k prvému januáru roka 2002. Jej plocha však bola na záhradnícke účely využívaná cca 100 rokov. Záhrada v čase oficiálneho vzniku zdedila okolo 2000 druhov rastlín. Výstavné skleníky majú celkovou plochou cca 2400 m2, vlastné expozičné skleníky sú dlhé 54 metrov, vysadená plocha presahuje 2100 m2. Môžete sa tešiť na xerický skleník, tropický skleník, subtropický skleník, křížovkářský záhon.

Otváracia doba botanické záhrady Teplice

* Máj, jún, júl, august, september: utorok až nedeľa od 9,00 do 18,00.
* Október, november: utorok až nedeľa od 9,00 do 17,00.

Vstupné do botanickej záhrady Teplice

* Dospelí: 50 Sk
* Deti, študenti, seniori: 25 Sk
* Rodinné vstupné: 100 Sk
* Možnosť zakúpenia celoročného vstupného.

Botanická záhrada Liberec

Píše sa rok 1893, kedy liberecký Spolok priateľov prírody zakúpil terajší pozemok, a začalo sa na budovanie Botanickej záhrady. V roku 1930 bol sprevádzkovaný prvý expozičný skleník v histórii záhrady. Rok 1995 je v znamení získanie oficiálneho názvu Botanická záhrada Liberec. V botanickej záhrade sa môžete tešiť napríklad na mäsožravé rastliny, keď málo botanických záhrad má tak rozsiahlu zbierku, ako práve v Liberci. Ďalej môžete zhliadnuť skleník s veľkými kaktusmi, ďalej skleník s mnohými okrasnými rastlinami s pôsobivým aranžmán dažďového lesa, skleník s austrálskou vegetáciou a květennou ríšou Australis, skleník s orchideami, praveký skleník s výtrusnými, krytosemennými a nahosemennými rastlinami, skleník s kaktusmi a osobitnými sukulenty.

Otváracia doba botanické záhrady Liberec

* Zimný čas: pondelok až nedeľa od 8,00 do 16,00.
* Letný čas: pondelok až nedeľa od 8,00 do 18,00.

Vstupné do botanickej záhrady Liberec

* Dospelí: 80 Sk
* Deti, študenti, ZŤP: 40 Sk


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: