Paríž - Monmartre, Eifellova veža, Víťazný oblúk

Ako prispel Napoleon Bonaparte k rozvoju Paríža? Aké moderné budovy ukrýva Paríž? Aké ďalšie historické pamiatky nájdeme v Paríži? Poďme sa pozrieť na ďalšie významné historické budovy, námestie a centra Paríža!


Veľký víťazný oblúk v Paríži

Veľký víťazný oblúk nechal v roku 1806 vystavať Napoleon Bonaparte ako poďakovanie a pamiatku svojim vojakom. Dokončený bol však až v roku 1836. 19 rokov po smrti Napoleona Bonaparte boli jeho pozostatky prevezené do Paríža vystavené pod Veľkým víťazným oblúkom, potom bol Napoleon za slávnostného sprievodu a omše uložený v Invalidovni.

Vďaka svojej výške-50m-poskytne Veľký víťazný oblúk svojim návštevníkom nádherný výhľad na Paríž. V dialke tak môžete uvidieť moderná štvrť La Défense, Eiffelovu vežu, zlatú kupolu Invalidovne, Montmarte a ďalšie.

Invalidovňa

Invalidovňa predstavuje rozsiahly komplex budov, ktoré dodnes slúžia svojmu pôvodnému účelu. Invalidovňa nechal vybudovať Ľudovít XIV. pre svoje vyslúžených, často zmrzačené vojakov, aby mali kde dôstojne dožiť. V komplexe sa nachádza kostol sv.Ludvíka, v ktorého podzemnej hrobke je pochovaných mnoho významných maršalov a generálov Francúzska. Ďalšia časť komplexu - Hotel Invalid - poskytuje ubytovanie pre vojnových veteránov.

V hlavnom Dómu invalidov, presne pod jeho zlatou kopulou v druhej kaplnke Invalidovne, je pochovaný Napoleon Bonaparte v šiestich rakvách, ktoré sú uložené v sarkofágu z červenej žuly. Pochovaní sú tu aj členovia Napoleonovej rodiny. V areáli Invalidovne nájdete aj Múzeum armády.

Eiffelova veža a Trocadéro

Zaručene najlepší výhľad na celú Paríž vám poskytne 320M vysoká Eiffelova veža. Bola postavená v roku 1889, kedy sa tu konala Medzinárodná výstava. Veža je upevnená na štyroch betónových pilieroch, je rozdelená do troch poschodí, do prvých dvoch môžete vyjsť po schodoch, ale do tretieho už vedie len výťah. V súčasnej dobe je Eiffelova veža najnavštevovanejším miestom Paríža.

Trocadéro a palác Chatillot - Paríž

Každý večer po 22.hodině sa vám naskytne očarujúce pohľad na osvetlenú, chvíľami blikajúce Eiffelovu vežu. Najlepším miestom pre túto podívanou je práve z Trocadéro. V lete Trocadéro priťahuje turistov vďaka svojim fontánám a jazierkam.

Nachádza sa medzi krídlami paláca Chatillot, pôvodne na jeho mieste stál palác Trocadéro, ten nechal postaviť Napoleon pre svojho syna. V jednom krídle paláca je umiestnené Múzeum námorníctva a múzeum človeka, v druhom krídle sa nachádza Múzeum francúzskych pamiatok.

Štvrť Montmartre

Na severnom okraji Paríža sa nachádza štvrť, ktorá rozhodne stojí za videnie. Dala by sa nazývať Štvrtá umelcov, pretože aj v dnešnej tu nájdeme mnoho pouličných maliarov a iných umelcov. Cestou po krivoľakých uličkách si prezriete romantické zákutia tejto štvrti.

Bazilika Sacre Coeur

Nachádza sa na vyvýšenom mieste, takže cestou k bazilike si môžete prezrieť celú štvrť Montmartre. Bazilika Najsvätejšieho srdca Ježišovho bola postavená na konci 19.storočia v románsko-byzantskom štýle. Zaujme vás svojou bielou siluetou, ktorú môžete zahliadnuť z iných vyvýšených miest Paríža. Nachádza sa v štvrti, ktorá má najvyššiu nadmorskú výšku-130m. Bazilika je bohato vyzdobená, nájdete tu mozaiky, na ktorých prevláda zlatá farba.

Cintorín Montmarte

Ak sa chcete pozrieť na hroby známych osobností Paríža, zájdite na cintorín Montmarte, ktorý sa nachádza za bazilikou. Je tu uložený napríklad maliar Degas, spisovateľ Stendhal, hudobný skladateľ J. Offenbach a ďalší.

Place du Tertre

Na Námestí maliarov sa dostanete prechádzkou smerom z kopca dole od baziliky. Chcete si nechať urobiť svoj portrét či karikatúru? Na námestí nájdete mnoho maliarov, ktorí tieto služby ponúkajú. Alebo si môžete kúpiť zaujímavý obraz či iný umelecký predmet. Na konci 19. a začiatku 20.storočia tu žili hlavne maliari - impresionisti.

Kúsok od námestia sa nachádza jeden z najstarších kostolov v Paríži - kostol sv.Petra, ktorý bol postavený v roku 1134 za vlády Ľudovíta VI.

Place Dalida

Poznáte Dalida? Varietný speváčku? Práve jej je venované malé námestie. Okrem jej sochy si môžete prezrieť staré domčeky prevažne z 19.storočia.

Jedným z nich je aj pôvodný umelecký ateliér a kabaret Lapin Agile - v preklade vrtký králik. Tento malý ružový domček sa pýši obrazom králika, ktorý uteká z panvica.

Moulin Rouge

Čiže Ružový mlyn sa nachádza na námestí Place Blanche, ktoré je známe vysokou koncentráciou nočných podnikov. Blízkosti svetoznámeho kabaretu Moulin Rouge v ulici Rue Lepiace nájdete posledný dochovaný drevený veterný mlyn-Moulin de Galette, ktorý bol inšpiráciou pre maliara V. van Gogha alebo Renoira.

Moderná štvrť La Défense - Paríž

Príkladom modernej architektúry Paríža je obchodná štvrť La Défense, ktorá sa nachádza na západnom okraji Paríža. Jej stavba bola zahájená v roku 1955, ale najvýznamnejšie budovy boli postavené v 80. A 90. rokoch minulého storočia.

Nájdete tu mnoho mrakodrapov, jeden z nich je dokonca pomenovaný po českom maliarovi F. Kupka. Tieto budovy slúžia prevažne na komerčné účely, nájdete tu nespočetné nákupné centrá a kancelárie medzinárodných spoločností.

Grande Arche

Čiže Veľká Archa, tiež Veľký oblúk, je dominantný stavbou supermoderný štvrti La Défense. Tvoria ďalší bod pomyselnej osi: Louvre - Place de la Concorde - Veľký víťazný oblúk - Veľká Archa. Grande Arche je vysoká 105mm, z tohto hranatého oblúka je krásny pohľad na Paríž.
Ďalšie zaujímavé miesta v Paríži

Les Halles

Najväčší parížskej nákupné centrum, ktoré už od 12. storočia zásobovalo Paríž. Okolo Les Halles je pešia zóna, v ktorej sa nachádza i kašna neviniatok - stojí na mieste, kde boli v r.1572 popravení hugenoti.

Centrum G. Pompidou

Krátkou prechádzkou z Les Halles sa dostanete k modernej stavbe zo skla, ocele a plastu - Centre G. Pompidoua. Slúži ako kultúrne centrum, nájdete tu Národné múzeum moderného umenia. Nádherný pohľad na Paríž sa vám zo strechy budovy, na ktorú vedie eskalátor.

Place de la Bastile

Medzi historicky zaujímavá námestie patrí Námestia Bastily. Na mieste kráľovského väzenia Bastily, ktorej dobytie znamenalo začiatok Veľkej francúzskej revolúcie, dnes stojí pamätný stĺp so zlatou sochou Ducha slobody. Na Námestí Bastily je k videniu budova modernej opery.

Vogézské námestie

Čtvercovité námestia sa skladá z takmer rovnakých tehlových domov s francúzskymi krovy. Na bývalom honosnom kráľovskom námestie s parkom uprostred nájdete dom V. Huga, ktorý dnes slúži ako jeho múzeum.

Place Vendôme

Strohé bývalej kráľovskej námestie s okázalými budovami skrýva známy hotel Ritz. V strede námestia sa týči Víťazný stĺp, ktorý nechal postaviť Napoleon Bonaparte podľa stĺpe cisára Trajána v Ríme.

Múzeum Orsay

Ďalšie významným parížskym múzeom je Múzeum Orsay, ktoré sa nachádza v bohato zdobené budove bývalého vlakového nádraží. Nájdete tu obrazy a sochy umelcov 19. a začiatku 20.storočia - napríklad diela Renoira, V.van Gogha, Moneta a ďalších.

Výlet loďou po Seine

Na brehu rieky Seiny v prístave výletných lodí si môžete zabezpečiť približne hodinový výlet loďou po Seine. Ponúkne vám úplne iný pohľad na parížskej pamiatky-Conciergerie, Notre Dame, Louvre, Eiffelova veža a ďalšie. Dôkladnejšie si môžete prezrieť napríklad zlatom zdobený most svätého Ľudovíta, piesočné pláže na brehu Seiny, Sochu slobody ...

* Paríž - história a pamiatky I. diel


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: