Ostrov Elba

Vydajte sa s nami na ostrov Elba, najväčší zo siedmich ostrovov, ktoré tvoria Toskánske súostrovie. Ostrov je obklopený prekrásnym, smaragdovo sfarbeným morom s množstvom zátok, útesov, kamenistých i piesočnatých pláží. Nachádza sa iba 12 km...


Ostrov Elba sa rozkladá na 223 km2. Preslávil aj ako miesto vyhnanstva cisára Napoleona. Elba predstavuje more - taliančinu - prekrásne pláže - aktívnu i relaxačnú dovolenku.

História ostrova Elba

Gréci tu od 10. storočia pred naším letopočtom využívali železnú rudu. Touto činnosťou však boli na ostrove bohužiaľ vyrúbané lesy. Gréci a Etruskovia zo Syrakúz tu zdržiavali už od šiesteho do štvrtého storočia. Výrobu železa premiestnili na pevninu, kde sa udržala až do prvých storočí nášho letopočtu. Pod rímskou nadvládou sa ostrov volal Ilva podľa Ligurijců. Rimania práve kvôli odstráneniu lesov vydali zákon, ktorý zakazoval prevádzku peci, a tak presunuli ťažbu na iné miesto. Ostrov Elba prechádzal z jednej nadvlády k druhej, po páde rímskeho impéria. Názov ostrova Elba sa prvýkrát objavil v 6. storočia. V 15. storočia Elba striedavo patrila Francúzom, Španielom. V 17. storočia sa ostrov Elba nachádzal hneď pod trojaký vládou: kniežaťa Toskánskych, dynastie Appiano a Španielov. V roku 1802 bola Elba pripojená k Francúzsku. Vláda priniesla vďaka stavbe nových ciest a oživenie obchodu celkové zlepšenie ekonomiky celého ostrova. Po skončení vlády cisára Napoleona sa ostrov Elba vrátil do majetku talianskeho kráľovstva. Elba sa v 1. polovici 20. storočia sústredila len na ťažbu železnej rudy. Po vojne boli továrne zlikvidované a ostrov sa dostal do veľkých hospodárskych problémov. Ekonomika ostrova sa výrazne zdvihla, čo ostrov objavil svoje možnosti v turistickom ruchu.

Charakteristika ostrova Elba

Na ostrove je veľmi príjemné počasie s mierne chladným letom aj miernou zimou. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 16,5 ° C. Klíma je tu subtropické. Ostrov je takmer neustále ovíván vetry zo severu a severozápadu. Dokonca iv najteplejších mesiacoch, si väčšiu zimomřivci užijú ľahší svetrík alebo mikiny. Priemerná teplota vzduchu sa pohybuje na ostrove od mája do septembra okolo 27 ° C, priemerná teplota mora je od mája do septembra okolo 25 ° C.

* Dažde sú prevažne na jeseň, keď ich početnosť klesá v zime a viac ich je potom opäť na jar v marci a apríli.
* Ostrov Elba je tvorený z 8% rovinami az 92% kopcovitou krajinou, ktorá je pokrytá bujnou stredomorskou vegetáciou, napríklad borovicami, gaštany.
* Ostrov Elba je po Sicílii a Sardínii tretím najväčším talianskym ostrovom. Od kontinentu je oddelený dvanásť kilometrov širokým Piombinským kanálom. Ostroj je 27 kilometrov dlhý, jeho maximálna šírka dosahuje až 18 km. Pobrežie Elby je dlhé 147 kilometrov a berie rôzne podoby, kedy strmé skaly sa nepravidelne striedajú s piesočnými plážami a kamennými plážami.
* Ak sa vydáte na juh ostrova Elba, je pre túto časť typické suché horúce klíma. Nájdete tu tropickú vegetáciu s agávy, eukalypty, palmami, pichľavým opunciami. Ak sa vydáte na východ ostrova, čakajú Vás tu hlboké zálivy, ktoré sa striedajú s rovnými piesočnými i kamenistými plážami. Severná časť ostrova patrí k najzelenší oblastí ostrova. Sú tu duby, gaštany a aj vinice. Západ ostrova je charakteristická kompaktnými skalami.

Ubytovanie na ostrove Elba

Pre sezónne ubytovanie sa Vám ponúka možnosť hotelov, apartmánov či kempov. Záleží len na Vás, aký štýl ubytovanie preferujete a čo vám viac vyhovuje.

Lacná dovolenka na ostrove Elba - s CK Victoria

Chcete na dovolenku na tento krásny ostrov? Máme dobrý tip na lacnú dovolenku:

Kemp CASA DEI PRATO je postavený na rovinatom teréne, väčšina jeho plochy je zatienená borovicami. K športovému vyžitiu v kempe slúži bazén pre deti i dospelých (bez poplatku, kúpacie čiapky nutná), futbalové alebo volejbalové ihrisko, pingpongový stôl a detský kútik. Vonkajší gril ponúka príjemné posedenie. Súčasťou kempu je minimarket s barom. Sociálne zariadenie je na slušnej úrovni, umyvárne sú vybavené automatickými práčkami (za poplatok). Teplá voda v sprchách je na žetóny (v cene pobytu 1 žetón / os. / deň). Obchod s potravinami, banka, zastávka autobusu, pizzerie a bary sa nachádzajú v blízkosti kempu. 1 km dlhá piesočná pláž Lacona je vzdialená asi 800-1000 m, druhá, Margidore, s tmavými okruhliakmi, je zhruba v rovnakej vzdialenosti. Prepravu na tieto ale aj ďalšie pláže v regióne Capoliveri zabezpečuje od polovice júna do polovice septembra plážový bus za 1 € / os. Zastávka busu je cca 600m od kempu.

Kemp CASA DEI PRATO

Ak Vás zaujalo kempovanie na tomto krásnom ostrove, môžete sa obrátiť na cestovnú kanceláriu CK Victoria. Na ich stránkach www.victoria-ck.cz nájdete viac informácií k tomuto pobytu.

Tipy pre výlety na ostrove Elba

* Portoferrairo

Hlavné mesto ostrova sa môže pochváliť veľkým prístavom, u ktorého sa traduje, že je po Malte jedným z plavebno najbezpečnejších a najlepšie chráneným prístavom Stredomoria. Vďaka prístavu je v hlavnom meste rušno, pretože tu neustále zastavujú aj odplávajú obrovské trajekty z Livorna alebo Piombino, aby si mestá a ostrova užila rad turistov. Okrem toho môžete v prístave obdivovať elegantné jachty, plachetnice. Hlavné mesto je rozdelené na dve časti. Jedna časť je moderný s novým prístavom pre trajekty. Sú tu obchody, hotely, moderné budovy. Naproti tomu druhá časť je starobylá s pôvodnými hradbami, niekoľkými bránami, ktorými sa dá preniknúť dovnútra.

* Hora Monte Capanne

Na vrcholku hory sú vybudované vyhliadkové cesty a terasy. Ak je priaznivé počasie, ponúkne sa Vám panoramatický výhľad smerom na východ cez celý ostrov až k toskánskej pevnine, a smerom na sever na dvíhajúce sa Apeniny, na západe ďaleko na obzore je možné tiež uvidieť hornatej panorama Korziky. Ak sa pozriete na juhu, zachytíte ďalšie skaliská vystupujúce z mora, jedná sa o toľko preslávený ostrov Monte Cristo. Najzaujímavejším však napriek tomu zostáva pohľad na samotný ostrov Elba.

Pláže Elby

Pláže na ostrove Elba sú rôznorodé: kamenisté, s bielymi kamienkami, skalnaté, zlaté piesčité. Rozhodne Vás nesklamú.

* Pláže u Portoferraira

Nájdete tu pobrežie tvorené vysokými bielymi skalami, pod ktorými sú pásy pokryté bielymi úlomky, vyleštené morom do príjemných oblých tvarov. More u pláží Le Giaie, Padulelly, Sottobomby je nádherne azúrovej. Kamene síce robia prístup do mora o niečo ťažšie, zhodne ako v Chorvátsku, avšak kúpanie tu je fantastické a jedinečným zážitkom.

* Pláž Biodola

Smerom na západ leží krásna piesková pláž Biodola, s takmer bielym pieskom. Pláž sa môže pochváliť pozvoľným vstupom do mora. Pláž je ideálny pre najrôznejšie hry a morské športy.

* Pláž v PROCCHIO

Jedná sa o zlatú piesočnatú pláž. Ako na pláži Biodola, tak na pláži v PROCCHIO nájdete vybavenej parkovisko, reštaurácia, lehátka, slnečníky. Obe pláže majú bezplatné verejné pláže. Počítajte s tým, že od polovice júla tu začína sezóna a sú tak obľúbeným miestom mnohých turistov.

Na protiľahlej, južnej strane ostrova, sú tiež nádherné piesčité pláže. Za jednu z najkrajších sa považuje dlhá piesková pláž, lemujúca Golfo di Campo, ktorá začína v centre mesta Marina di Campo pri prístave, pokračuje smerom na východ. Pláž je spočiatku plochá, široká, s miernym vstupom do mora. Zhruba uprostred zálivu je pláž strmší, na východe je potom už opäť mierna.

Zábava na ostrove Elba

Ak ste romanticky založení, stačí si len na pohodlné lavičke pri mori, počkať na fascinujúce západ slnka. Využite príjemnú a pokojnú prechádzku historickým Capoliveri alebo menšími miestami.

Ak ste priaznivcom večerné rušnej zábavy, vyjdite si do centra Mariny di Campo, ktoré sa pýši dlhou promenádou pozdĺž pláže. Príjemné večery určite strávite aj v Marciana Marina, kde vždy miestny statkárov otvoria svoje obchodíky s najrôznejšími suvenírmi, pre pamiatku i potešenie.

Až budete príjemne unavení z prechádzok, vydajte sa do niektorej z útulných reštaurácií, kde si môžete vychutnať skvelý rybie pokrm alebo chrumkavú pizzu. Určite by ste mali ochutnať i výbornú taliansku kávu, či miestne víno. Spojíte Ak vychutnanie pokrmu spolu s výhľadom na more, nemá to chybu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: