Olivový olej - tekuté zlato z juhu

Malá zelená a za surova neznesiteľne horká - kto by od olivy čakal zázraky? A predsa sa dejú. Olivový olej totiž patrí medzi päť najzdravších potravín na svete. Olivový olej je označovaný samotným Homérom za "tekuté zlato".


Obyvatelia Stredomoria trpia oveľa menej civilizačnými chorobami a dožívajú sa vyššieho veku ako my, Stredoeurópana. Jednou z odpovedí na otázku, prečo tomu tak je, je podľa odborníkov práve oliva, presnejšie olivový olej.

Olivový olej je nenahraditeľnou súčasťou talianskej kuchyne

už od antických dôb a tvoria spolu s veľkým množstvom zeleniny dôležitú súčasť jedálnička Francúzov a Grékov. Niekedy sa hovorí aj o "stredomorskej diéte", postavené na olivovom oleji, čerstvej zelenine a ovocí, bielom mäse, rybách a iba malých dávkach červeného mäsa. Hoci totiž Južanov konzumujú pomerne dosť tukov, sú zdravšie, pretože u tukov nezáleží na kvantite, ale predovšetkým na kvalite. A tá je v prípade olivového oleja nesporná.

Olivový olej - história olív

Pestovanie a kultivácia olív začali v Stredomorí už pred tisíc rokmi a sú už natrvalo súčasťou našej kultúrnej histórie. Niektoré olivovníky môžu pamätať krížovej výpravy. Olivová ratolesť je tradičným symbolom mieru-holubica s olivovou vetvičkou zvestovala biblickému Noemovi v arše, že vody ustúpili.

Z botanického hľadiska sú olivy plody olivovníka európskeho (Olea europea), čo je vždyzelený strom pôvodom z Ázie. Prvých niekoľko rokov na ňom však plody nerastú. Až okolo dvadsiateho rokuse objavia prvé olivy a plodnosť vydrží houževnatému stromu aj stovky rokov. Po 150 rokoch úroda klesá, samotnej olivovníkmi sa dožívajú aj 1000 rokov. Dnes sa olivy pestujú hlavne v Stredomorí av Kalifornii.

Olivový olej - druhy olív

V obchodoch nájdeme olív celý rad druhov. Výsledná farba olív je ovplyvnená dobou úrody-najmladší sú zelené, tie sa uzráváním mení na vínovej, červenej, fialovej a nakoniec čierne. Surové olivy sú prakticky nepožívateľné, obsahujú totiž horký oleuropein. Preto sa musia dôkladne upravovať. Stolové olivy, určené k priamej konzumácii, sa bežne zberajú pred úplným dozretím, ručne, aby sa nepomačkaly. Aby sa olivy zbavili horkosti, namáčajú sa najskôr na niekoľko dní do výluhu a potom sa Machay vo vodnom kúpeli. Nakoniec sa nechajú 6 až 12 mesiacov kvasiť v náleve. Olivy bývajú pomenované podľa odrody stromu, typu nakladanie alebo miesta pôvodu.

*
Kalmata

Veľké a šťavnaté grécke olivy mandľového tvaru, typické pre grécky šalát choriatiki.

*
Niçois

Malinkaté, horko-nakyslej olivy z Provence, vyzreté v nélevu a natlačenie do pohárov s olivovým olejom, majú orechovú a jemnú chuť. Neodmysliteľná súčasť šalátu niçois. Často sa nakladajú s bylinkami.

*
Moroccanské (naložené na sucho)

Mäkké čierne olivy strednej veľkosti sa zvraštenú šupkou. Majú silnú a koncentrovanú chuť s nádychom horkosti. Výborné obzvlášť s pokrmami paradajok.

*
Arbequinta

Malinkaté, okrúhle, slabo hnedastú olivy zo španielskeho Katalánska. Sú naložené do marinády, v ktorej uzrávají, a majú mäkkú štruktúru s delikátnou orechovou chuťou. Tieto olivy sa však tiež preesují na vysoko kvalitný olivový olej.

*
Manzanilla

Menšie, guľaté plody zo Španielska sú najrozšírenejším typom olív. Pestujú sa aj v Kalifornii a Austrálii. Ľahko sa vypeckovávají a "vylepšujú" rôznymi náplňami.

*
Picholine

Drobné štíhle zelené olivy z Južnej Francúzska. Jemné, bylinkovej, skoro sladké a sú veľmi chrumkavé. Nakladajú sa do nálevom a potom marinády.

*
Gaeta

Abalone, na sucho naložené olivy z Talianska, ktoré sú potreté olivovým olejom alebo sú do neho naložené. Majú mäkkú štruktúru a jemnú chuť.

Nákup olív

*
V vrecka - tie sú najmenej kvalitné, obal je totiž nechráni pred poškodením, navyše nálev býva príliš slaný.
*
V skle - olivy v ňom majú lepšie podmienky ako v sáčku, ale stále na ne pôsobí svetlo, ktoré nemá priaznivý účinok.
*
V plechu - najlepšia voľba. Nenechajte sa odradiť tým, že nevidíte, čo je vo vnútri - olivy v plechovke bývajú v najlepšom stave, pretože sú dôkladne sterilizované a nepôsobí na ne vonkajšie mechanické vplyvy ani svetlo.

Pozitívne pôsobenie olivového oleja na ľudské zdravie

"Panákom" olivového oleja vraj začína deň hocktorý Kréťania. A vie prečo.

Výživové zložky olivového oleja

*
Až 85% nenasýtených mastných kyselín, prírodné antioxidanty a ďalšie zložky.
*
Antioxidanty (vitamín E, provitamín A, fenoly) chráni bunky nášho tela pred škodlivými voľnými radikálmi a spomaľujú tak starnutie organizmu.
*
Nenasýtené mastné kyseliny navyše pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu.

Olivový olej pomáha aj zvonka - s úspechom sa používa v kozmetike a dermatológii, a to už od čias starých Egypťanov. Má priaznivý vplyv na regeneráciu pokožky, urýchľuje liečenie rán a popálenín, zmäkčuje jazvy a výborne sa hodí na masáže. Okrem toho sa odporúča mazať olivovým olejom po opaľovaní alebo ním masírovať svaly po väčšej fyzickej námahe.

Druhy olivového oleja

Existuje niekoľko druhov olivového oleja, ktoré sa veľmi líšia kvalitou, chuťou i cenou. Na kvalite sa podieľa mnoho faktorov - od spôsobu a času zberu, cez spracovanie až po miesto pôvodu. Dôležitá je tiež voľná kyslosť (acidita), ktorá udáva množstvo kyseliny olejovej, pričom platí, že čím menej kyselín, tým lepšie.

*
Extra panenský olivový olej

je absolútne najkvalitnejšie. Vzniká lisovaním celých plodov za studena, tradičnými postupmi. K výrobe sa používajú tie najlepšie olivy, spracovávané do 24 hodín od žatvu. Má výraznú chuť a vôňu, vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín a nízku kyslosť (do 1%). Má najviac účinných látok.

*
Panenský olivový olej

vysoko kvalitný olej, lisovaný za studena. Od extra panenského sa líši mierne vyššiu aciditu (do 2%).

*
Rafinovaný olivový olej

vzniká lisovaním za tepla, čím sa vytráca charakteristická olivová chuť - práve to ale môže niekomu vyhovovať.

*
Obyčajný olivový olej

zmes rafinovaného a olivového oleja.

*
Grape olivový olej

je výsledkom až několikátého lisovanie, zo šupiek a kôstok. Má najhoršie kvalitu, používa sa skôr na technické účely.

Tipy, pre nákup olivového oleja

Na rozdiel napríklad od Talianska a Grécka nemáme bohužiaľ v našich končinách tú možnosť zájsť si k miestnemu pestovateľmi a kúpiť si olej priamo od neho, čo býva najlepšie. Musíme sa spoľahnúť na obchody. A ako si teda pri nákupe počínať, na čo si dať pozor?

Dodržujte nasledujúce pravidlá:

*
v fľaši je lepšia ako v plastu,
*
na farbe nezáleží, nie je znakom kvality,
*
pozrite etiketu: ak chcete ten najlepší, musí na ňom byť doslova uvádza "extra panenský",
*
skontrolujte dátum výroby - obvyklá trvanlivosť je 18 mesiacov a na rozdiel od vína olej starnutím nezreje, naopak.
*
usadeniny nevadí, vznikajú väčšinou podchladením v obchodoch a po zahriatí v izbovej teplote sa opäť rozpustí - nemajú vplyv na kvalitu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: