Nový Zéland - dovolenka a cestovanie

Najviac Čechov vraj sníva o dovolenke v Austrálii alebo na Novom Zélande. Patríte tiež k nim? Nový Zéland patrí k najčistejším štátom sveta. Môžete sa kochať nedotknutou krajinou a dlhými piesočnatými plážami. Vyznačuje sa tiež vysokou životnou úrovňou.


Na Novom Zélande sa stretnete s unikátnymi druhmi živočíchov a rastlín. Je to krásna krajina a naozaj stojí za to ju aspoň raz za život navštíviť.

Nový Zéland - Krajina snov

Nový Zéland leží v južnom Pacifiku vo vzdialenosti 1800 km od Austrálie, ktorá je jeho najbližším susedom. Skladá sa z dvoch väčších a niekoľkých menších ostrovov. Štátnym zriadením ide o konštitučnú monarchiu. Nový Zéland je členom Britského spoločenstva tzv The British Commonwealth of Nations a hlavou štátu je teda kráľovná Alžbeta II., Ktorú zastupuje guvernér. Hlavným mestom Nového Zélandu je Wellington, najväčším mestom je však Auckland.

Celková rozloha Nového Zélandu je 268 000 km2. Dva väčšie ostrovy - Severný a Južný ostrov - sú od seba oddelené Cookovými prielivom. Nový Zéland patrí k menej zaľudneným štátom sveta, žije tu len niečo málo cez 4 000 000 obyvateľov, čo robí zaľudnenia iba 14 obyvateľov na 1 km2. Najväčšou skupinou obyvateľov sú Novozélanďania európskeho pôdu, ktorí tvoria 75%, nasledujú je Maorovia, ktoré tvoria 15% obyvateľstva Nového Zélandu. Takmer 88% obyvateľov žije v mestách. Platí sa tu Nového Zélandu dolármi (NZD), pričom 14 NZD = 1 Sk. Úradným jazykom je angličtina.

Podnebie - Nový Zéland

Nový Zéland leží v miernom oceánskom podnebnom páse s tým, že najsevernejšia časť už spadá do teplotnom pásme subtropického. Najteplejším mesiacom sú január a február a najchladnejším zase júl. Zimy sú tu síce mierne, ale daždivé a veterné. Najvýhodnejšie dobou pre návštevu Nového Zélandu je teda november až marec.

Na Novom Zélande nájdete rastliny aj živočíchy, ktorí sa nevyskytujú inde na svete, je to spôsobené jeho odľahlosť od ostatných kontinentov.

Dôležité informácie - Nový Zéland

K ceste na Nový Zéland potrebujete cestovný pas s platnosťou o 3 mesiace dlhšia, ako je Vaša predpokladaná doba pobytu. K ceste na 3 mesiace nepotrebujete víza. Neexistuje tiež žiadna prihlasovaciu povinnosť, len registrácia turistov po prílete. Pre aktuálne informácie navštívte webové stránky Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Canberre s akreditáciou pre Austráliu a Nový Zéland.

História Nového Zélandu

Niekedy v priebehu 9. storočí nášho letopočtu sa na území dnešného Nového Zélandu usadili Maorovia. Prvým Európanom na Novom Zélande a zároveň jeho objaviteľom bol roku 1642 holandský moreplavec Abel Janszoon Tasman. Kapitán James Cook sem dorazil až roku 1769. Roku 1840 založili na Severnom ostrove britskí osadníci mesto Wellington. Roku 1907 bol Nový Zéland vyhlásený za nezávislý štát av decembri 1937 sa stal nezávislým štátom v rámci Commonwealthu.

Zaujímavé miesta Nového Zélandu

Cookove ostrovy

Ide o skupinu suverénnych ostrovov. Skladajú sa z niekoľkých ostrovov. Spravujú sa samy, tzn. že ich zákony sú na zákonoch Nového Zélandu nezávislé, avšak ich obyvatelia sú občanmi Nového Zélandu.

Sopka Ruapehu

Ide o aktívny stratovulkán, najvyšší vrchol Severného ostrova a zároveň najväčšie sopku nachádzajúce sa na Novom Zélande. Leží neďaleko jazera Taupo v Národnom parku Tongariro. Posledná erupcia sopky bola zaznamenaná v roku 1997.

Jazero Taupo

Ide o najväčšie jazero na Novom Zélande. Taupo leží v strede Severného ostrova. Jeho rozloha je 616 km2 a dosahuje hĺbku 186 metrov. Bolo vytvorené vulkanickou erupciou približne pred 26 000 rokmi. V blízkosti jazera sa nachádza mesto Taupo. Jazero je jedným z najnavštevovanejších turistických cieľov Nového Zélandu.

Mount Cook (Aoraki)

Ide o najvyššiu horu Nového Zélandu s výškou 3 754 mnm a leží na Južnom ostrove. Hora leží v Národnom parku Aoraki / Mount Cook, ktorý bol založený roku 1953. Od roku 1990 je zapísaný na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Hora je lemovaná ľadovci a je vyhľadávanou turistickou aj horolezeckou destinácií. 12 km od vrcholu hory sa nachádza dedina Mount Cook Village.

Wellington

Je hlavným mestom a prístavom Nového Zélandu. Nachádza sa na Severnom ostrove na pobreží Cookova prielivu. Ide o druhé najväčšie mesto krajiny. Nájdete tu mnoho múzeí.

Auckland

Ide o najväčšie mesto a žije tu približne 1 200 000 obyvateľov. Nachádza sa na Severnom Ostrove. V meste môžete naraziť na najvyššiu budovu Sky Tower.

Sky Tower je najvyššou stavbou na južnom pologuli. Ide o televízne a vyhliadkovú vežu meracie 328 metrov. Veža bola otvorená roku 1997. Ponúka krásny pohľad na celé mesto a prístav.

Puhoi

Neďaleko Aucklande leží dedina Puhoi, ktorú založili českí nemecky hovoriace emigranti roku 1863. V bývalej škole dnes nájdete múzeum osídľovanie s modelom dediny, tak ako vyzerala na začiatku 20. storočia.

Termálne oblasť Rotorua

Nachádza sa približne 200 km od Aucklandu smerom na juh. Ide o oblasť plnú jazierok, gejzírov a termálnych prameňov. Oblasť je tiež cieľom mnohých milovníkov vodných športov, pretože sa tu prevádzkuje vodné lyžovanie, plávanie aj rybárčenie.

Kaikoura

Ide o menšie mestečko v blízkosti Christchurch na východnom pobreží Južného ostrova. Mestečko je turistickým centrom z dôvodu možnosťou pozorovania delfínov, veľrýb a tuleňov. Len máloktorý turistka tomuto lákadlá odolá. Každý rok v októbri sa tu organizuje festival Kaikoura Seafest. Pri ceste na Nový Zéland sa v tomto mestečku určite zastavte.

Vodopády Brown Falls

Brown Falls sú kaskádovité vodopády vysoké 836 m. Vodopády patrí medzi 10 najväčších vodopádov na svete a nachádza sa v Národnom parku Fiorland.

Pláž Opunake

Ide o najkrajšiu pláž Nového Zélandu nachádzajúci sa na Severnom ostrove. Ide o turistov vyhľadávanou a teda veľmi rušnou pláž.

Golden Bay

Golden Bay je záliv nachádzajúci sa na Južnom ostrove s niekoľkými krásnymi piesočnatými plážami-Wharariki Beach, Puponga Beach, Waikato Beach, Collingwood Beach, Pohár Beach, Tata Beach.

Nový Zéland je turistami vyhľadávaný najmä kvôli výborným podmienkam pre pešiu turistiku.

Zaujímavosti - Nový Zéland

* Živočíchy žijúce v prírode len na Novom Zélande: vták kiwi, papagáj kakapo, vták Takahata, papagáj KEA, albatros kráľovský a mnoho ďalších druhov vtákov.
* Nežijú tu žiadni hady.
* Maorská názov Nového Zélandu je Aotearoa, čiže Krajina dlhého bieleho oblaku.
* Na Južnom ostrove sa natáčala filmová trilógia Pán Prsteňov.
* Z jedného ostrova na druhý sa cestuje trajektom. Cesta z Wellingtonu do Picton trvá tri hodiny.
* Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu - tak sa volá kopec blízkosti Waipukurau.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky