Malawi - exotická dovolenka

Malawi je veľmi chudobná krajina, ktorej 1 / 5 tvorí jazero. Ľudí sú tu ale milí, usmievaví a ochotní. Môžete tu zažiť nádherné potápanie, či navštíviť safari hneď v troch národných parkoch. Ceny sú tu veľmi nízke.


Letenka Vás príde na 30 000 Sk, tu ale vykompenzuje náklady na ubytovanie. Za 10 USD si môžete najať chatku v prírodnom parku, ubytovanie tu ale bez problémov zoženiete aj za 1 USD na noc. Aj jedlo je lacné, obed Vás príde 2 USD. Tieto ceny sú spôsobené krachom ekonomiky v 90. rokoch minulého storočia, z ktorého sa Malawi ešte nespamätal.

Malawi - Africkej vnútrozemí

Republika Malawi je prezidentskú republikou v juhovýchodnej časti Afriky ležiace pri jazere Malawi. Susedí so Zambiou, Tanzániou a Mozambikom. Rozloha Malawi je 118 000 km2 a žije tu približne 14 000 000 obyvateľov. Úradným jazykom je angličtina a národným jazykom je čičevština. Platí sa tu malawijskou kwachou (MWK). Hlavným mestom je Liliongwe. Ide o druhé najväčšie mesto v krajine a sídli tu parlament. Najväčším mestom Malawi je Blantyre.

Krajina sa delí na tri provincie s 27 okresmi. Celú Malawi sa tiahne Veľká priekopová prepadlina, ktorá je v severnej časti zaliata jazerom Malawi.

Podnebie v Malawi

Malawi leží v rovníkovom podnebnom páse. Strieda sa tu letné obdobie dažďov a zimné obdobie sucha. Priemerné teploty v lete sa tu pohybujú od 20 ° C do 27 ° C av zime od 14 ° C do 19 ° C. V nížinách prší menej ako na horách.
Cesta do Malawi - exotická dovolenka s CK Arcadia Air

Túžite navštíviť Malawi? Projet túto krásnu krajinu otvoreným džípom a spoznať tak čaro diviačej rezervácií? Všetko je možné. Môžete sa obrátiť napríklad na CK Arcadia Air, ktorá Vám zabezpečí nezabudnuteľnú dovolenku v tejto oblasti. Cena takéhoto zájazdu sa pohybuje už od 24000 s garanciou min.počtu 2 osôb.


CK Arcadia Air je špecializovaná CK (touroperátor) na individuálne zájazdy do exotickej prírody v Afrike, Ázii, Amerike, Austrálii, EURÓPE. Organizuje individuálne ZÁJAZDY, dovolenka pre náročných a FIREMNÉ Motivačný POBYTY. Ponúka tiež samostatné letenky vrátane miestnych preletov. Táto cestovná kancelária pôsobí ako v ČR aj v Maďarsku a na slovenské.

Prečo si vybrať práve CK Arcadia Air?

* Organizujú privátna programy s vlastným sprievodcom CK alebo malé skupinky - žiadne veľké skupiny Čechov, Slovákov, Maďarov!
* Ponúka iba programy, ktoré sami poznajú.
* Spolupracujú s odbornými a skúsenými sprievodcami, ktorí výborne poznajú príslušnú destináciu zájazdu.
* Navrhnú Vám varianty programu podľa Vašich prianí a finančných možností.
* Na svojich zájazdoch garantujú 24 hodinový servis.
* Majú dohodnuté zákonné poistenie CK proti prípadnej insolventnosti.


Viac informácií o dovolenke v Malawi nájdete na stránkach www.magickaafrika.cz

História Malawi

Do 19. storočia bolo územie dnešného Malawi pod vplyvom arabských východoeurópskych emirátov. Roku 1891 do 1964 tu vládli Briti. V roku 1964 získala krajina nezávislosť a vlády sa ujal Hastings Kamuzu Banda. Súčasným prezidentom je od roku 2004 Bingu wa Mutharika.

Pamiatky a zaujímavé miesta v Malawi

Jazero Malawi

Jazero Malawi čiže Njasa má rozlohu 30 800 km ², a najväčší hĺbku 706 metrov. Na jazere sa nachádza ostrovy Likoma a Chizumulu. Jazero je veľmi bohaté na ryby a vyváža sa z neho akvarijné rybky. Nájdeme tu približne 230 druhov rýb, okrem iného aj tlamovce, krokodílmi a hrochmi. Na južnom konci jazera sa nachádza Národný park Jazero Malawi, ktoré bol roku 1984 zapísaný na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Približne 69 km odtiaľ sa nachádza ďalšie významné miesto - Chongoni.

Chongoni

Nachádza sa na rovnomennej náhornej plošine v strednej časti Malawi. Ide o oblasť s najväčšou koncentráciou jaskynných malieb v strednej Afrike. Maľby zaznamenávajú život lovcov a zberačov Ba Twa, ktorí tu žili od neskorej doby kamennej. Roku 2006 boli jaskyne zapísané na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Liliongwe

Liliongwe je hlavným mestom Malawi. Na začiatku 20. stor. sa vtedajší dediny Liliongwe stala britským koloniálnym centrom a roku 1974 sa Liliongwe stalo hlavným mestom. Nájdete tu tzv Capital Hill, kde sídli ministerstvá, vláda a prezident. Mesto je rozdelené na niekoľko oblastí, z ktorých najmodernejšie je centrum.

Cape Maclear

Čiže jazero Maclear. Pri jazere sa nachádza motely, hotely i kempy. Výhodou je, že v jazere sa dá bez obáv kúpať.
Livingstonia

Livinstonia sa nachádza v severnej časti krajiny a je pomenovaná po Dr David Livingstone, škótskom cestovateľmi, ktorý v polovici 19. storočia podnikol 3 veľké výpravy do Afriky. Bol prvým Európanom, ktorý sa dostal v roku 1859 k jazeru Malawi a pomenoval ho jazero Nyasa. Vďaka zachovalým koloniálnom pamiatkam je jednou z najväčších turistických atrakcií v Malawi. Nachádza sa tu tiež múzeum venované misionárom.

Dôležité informácie o Malawi

Pri vstupe na Malawisjké územie potrebujete vízum. To sa dá získať buď priamo na hraniciach, kde obdržíte tzv vstupné list a do troch dní sa s ním musíte dostaviť na imigračný úrad, alebo na zastupiteľských úradoch Malawi. Nedodržanie tohto predpisu sa trestá väzením. Odporúča sa však si vízum zabezpečiť už pred cestou. Vízum Vás príde na 100 USD. Malawijská mena sa nesmie vyvážať ani dovážať v obnosu väčšom ako 100 MWK (pričom 140 MWK = 1 USD). Dovoz zahraničnej meny nie je nijako obmedzený. Pred vstupom do Malawi sa odporúča podstúpiť očkovanie proti malárii. Pre viac informácií navštívte webové stránky Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Harare s akreditáciou pre Malawi, Mozambik, Zimbabwe a Zambii.

Zaujímavosti - Malawi

* Malawi patrí k najhustejšie obývaným oblastiam Afriky.
* V múzeu Karonga sú vystavené pozostatky dinosaurov.
* Mesto Zomba ležiace na úpätí planiny Zomba je bývalým hlavným mestom krajiny a nachádza sa tu univerzita.
* Nachádza sa tu pomerne veľké množstvo stromov zvaných africkej baobaby, ktoré rastú v kontinentálnej Afrike.
* Ráta sa, že za niekoľko miliónov rokov dôjde v oblasti jazera Malawi k oddeleniu koloniálnej Afriky od zvyšku Afrického kontinentu.
* Malawi si obľúbila aj americká speváčka Madonna, ktorá z tejto krajiny adoptovala už 2 deti a tiež financovala stavbu jednej z tamojších škôl.
* Zdrojom obživy pre miestnych obyvateľov sú ručne robené výrobky z prírodných materiálov.

Navštívte Malawi nebudete ľutovať

Spoznajte krásu Afriky.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: