Makarská riviéra - Počasie, informácie

- Najnavštevovanejšie miesto Dalmácia. Slnečné štrkovitej alebo piesčité pláže, osviežujúca prímorský vietor, borovicové háje poskytujúce tieň, šumenie a vlnobitie Jadranského mora ... To všetko ponúka slnkom zaliate pobrežie Makarskej riviéry.


Makarská riviéra je najnavštevovanejšou oblasťou Chorvátska. Leží v južnej časti Chorvátska a rozkladá sa v dĺžke 60-tich km pozdĺž pobrežia. Turisti tu nájdu nielen mnohé historické pamiatky, ale aj reštaurácie, taverny, kaviarne, pivárne, športové centrá a samozrejme krištáľovo čisté more.

Rozmýšľate o dovolenke?

Chcete stráviť dovolenku pri mori? Čo tak Makarská riviéra? Ponúka všetko, čo môžete očakávať od dovolenky pri mori! Vyberte oblasť Makarskej riviéry a budete milo prekvapení! Spojte oddych so zábavou a vyskúšajte rôzne vodné radovánky alebo prechádzkami po okolí spoznajte miestnu krajinu! Makarská riviéra priťahuje každým rokom najviac turistov z celej Dalmácie.

Niečo z histórie Makarskej riviéry

V oblasti mesta Baška Voda boli nájdené stopy pôvodného obyvateľstva staré viac ako tri tisícky rokov. Ďalšie známky osídlenia siahajú do prvej polovice 4.storočí, keď mesto Makarska slúžilo ako rímska osada. Počas ďalších storočí sa tu vystriedalo mnoho národov, ktoré so sebou priniesli svoju kultúru. Preto tu môžeme nájsť prvky rímskej, slovanské, benátskej, dalmatínskej, barokové, klasicistické aj neorenesančnej architektúry. Názov Makarska je odvodený od najstaršej Neretvanska dediny Makrá.

Medzi hlavné centrá - Makarská riviéra

Makarskej riviéry patrí mesta Makarska, Brela, Baška Voda, Tučepi a Podgora. Každé mesto má svoj osobitý pôvab. Za centrum Makarskej riviéry je považované mesto Makarska, ktorému Makarská riviéra vďačí za svoj názov.

Makarska

Stredomorskej prístavné mestečko Makarska je ohraničené polostrovom sv.Petra a Osejava. Rozkladá sa až na úpätí pohoria Biokovo, kde sa nachádza aj staré vidiecke domčeky. Centrom všetkého diania je námestie Andrije kacice Miošića, významného chorvátskeho spisovateľa. Na námestí nájdete aj jeho sochu, ktorá smeruje k pobrežiu. Za ňou sa nachádza barokový kostol sv.Marka z druhej polovice 18.storočia, ktorý slúžil ako katedrálne kostol až do začiatku 19.storočia, kedy bolo biskupstvo zrušené.

Krátkou prechádzkou sa z námestia dostanete do Malakolického múzea, ktoré bolo vybudované v 15.storočí ako františkánsky kláštor. V súčasnosti ukrýva rozsiahle zbierky lastúr, umeleckých predmetov a tiež kníh.

Brela

Toto prístavné mestečko vás vďaka svojej polohe uvíta ako prvý na Makarskej riviére, ak idete smerom od severu. Zaujme vás svojimi čistými bielymi okruhliakovými a piesočnatými plážami, ktoré obklopujú borovicové háje. Pláže Brely získali už 8 rokov po sebe ocenenie v podobe Modrej vlajky, najväčšieho medzinárodného uznania za čistotu mora a okolitých pláží. Brela je tiež známa pestovaním vínnej révy, olív, pomarančov a citrónov, ktoré sa pestujú na terasovitých políčkach nad mestom.

Baška Voda

Leží 4km južne od mesta Makarska. Pýši sa dlhými plážami s promenádou vinúce sa okolo tyrkysového Jadranského mora. Z pôvodnej rybárskej dediny, ktorá vznikla okolo 17.storočia sa stalo vyhlásené turistické letovisko s takmer tromi tisícmi obyvateľmi.

Baška Voda sa môže pochváliť dvoma kostolíky. Prvý bol postavený r.1750 a je zasvätený sv.Lovre. S pribúdajúcim počtom obyvateľov tento malý kostol prestával kapacitne vyhovovať a preto bol r.1889 dostavaný kostol sv.Nikoly spolu so zvonicou.

Tučepi

Toto menšie prímorské mesto s menej než dvoma tisícmi obyvateľmi ponúka predovšetkým športové vyžitie. Pozdĺž najdlhšia trojkilometrové pláže v oblasti Makarskej riviéry sa nachádza niekoľko menších futbalových ihrísk a tenisové centrum s piatimi kurty. V tieni borovíc sa môžete vydať na dlhú prechádzku pozdĺž pláže, ktorú obklopuje priezračne modré more.

Vo voľných chvíľach si môžete prezrieť kostolík zo 13.storočia, legenda rozpráva, že sa u neho nachádza hrob benátskeho dóžu Petra Kandiana, ktorý zomrel v bitke proti Neretvanům a Omišanům v roku 887. Ak si vyjdete na dlhšiu prechádzku na úpätí pohoria Biokovo, dostanete sa ku trom obrannými vežiam z 18.storočia, ktoré slúžili ako obrana pred útokmi Turkov.

Podgora

Malé mestečko Podgora vás na prvý pohľad upúta nádhernú kamennú promenádou s palmami a rozľahlým prístavom. Nie nadarmo je Podgora nazývaná najmalebnejším mestom Makarskej riviéry.

Pôvodná rybárska osada si ponechala svoj osobitý ráz a úpravou starodávnych domov si získava srdcia a obdiv turistov. Kúsok za mestom na úpätí pohoria Biokovo nájdete olivové sady a vinohrady. V malej dedine nad Podgora môžete ochutnať domáce špeciality a vína.
Biokovo - pohorie, ktoré nemožno prehliadnuť

Hneď pri príchode do oblasti Makarskej riviéry vás uchváti veľkolepé skalnaté pohoria Biokovo. Tyčí sa v nadmorskej výške 1700 - 1800m. Tvoria nádhernú kulisu pri pohľade na Makarskú riviéru smerom od mora. Výšľap na najvyššiu horu sv.Jure je síce fyzicky aj časovo náročný, za to vás ale odmení nádherným rozhľadom po miestnej krajine. Za jasné oblohy môžete dohliadnuť do Splitu, Omišu, na ostrovy Brač, Hvar a Korčula a dokonca aj do Talianska. Po ceste na najvyšší vrchol môžete stretnúť kamzíka či párik muflónov alebo sa potešiť pohľadom na niektorú chránenú rastlinu, napríklad biokovský zvonček.

Prírodný park Biokovo

Pohoria Biokovo bolo vyhlásené prírodným parkom s rozlohou 19,5 ha. Nachádzajú sa tu mnohé chránené druhy živočíchov i rastlín. Uvidieť tu môžete napríklad orla skalného, supa bielohlavého, tesáky diviaka, kamzíka či párik muflónov. Pokochať sa môžete pohľadom na rozličnú vegetácii, vďaka ktorej vznikla botanická záhrada Kotišina.

Jadranské more

Jadranské alebo Jadranské more poskytuje domov viac ako 400 druhom rýb a ďalším vodným živočíchom. Ak máte šťastie, pri plavbe loďou môžete zahliadnuť i delfíny. Pri kúpaní si dajte pozor na morských ježkov, šliapnutia na ne vám môže znepríjemniť pobyt pri mori. Tip: na pobreží si môžete zakúpiť špeciálny gumové topánky do mora a nemusíte sa obávať ježkov!

Teplota a počasie

Priemerná teplota vzduchu v období máj až september sa pohybuje okolo 20 ° C, pri vode je to tiež 20 ° C. Makarská riviéra má v priemere 2750 slnečných dní za rok, čo dovoľuje miestnym hotelom a ubytovniam začať turistickú sezónu už v máji a ukončiť ju až na konci septembra. Najvyššie teploty prichádzajú v júli - priemerná teplota vzduchu sa pohybuje okolo 25 ° C au vody je to okolo 23 ° C.

Klíma - Makarská riviéra

Pohorie Biokovo tvorí prírodnú hranicu a rozhrania medzi kontinentálnym a prímorským podnebím. Bráni tak prieniku chladného kontinentálneho vzduchu k pobrežiu a uchováva príjemné prímorské teploty. Mierne zimy a dlhé teplé letá sú typické pre oblasť Makarskej riviéry.

Pláže a kúpanie - Makarská riviéra

Oblasť Makarskej riviéry je vytvorená štrkovitými a miestami aj kamenistými či piesočnatými plážami. More je priezračne čisté, najväčšieho vlnobitie vplyvom prílivu dosahuje okolo popoludní. Deti i dospelých zaujme zbieranie a hľadanie malých lastúr a mušlí. U väčšiny pláží je stúpanie do vody postupné, čo je výhoda predovšetkým pre deti a neplavcov. Ak ste unavení od slnka, môžete si odpočinúť v blízkom borovicovom lesíku, ktorý obklopuje celú Makarskú riviéru.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: