Londýnske oko

Londýnske oko, London Eye, naj v súčasnosti najväčším vyhliadkovým okolo na svete. Na jeho stavbe sa podieľali aj Česi a stojí v samom centre Londýna, na brehu rieky Temže.


Londýnske oko

Londýn je hlavným mestom Anglicka a Spojeného kráľovstva už po stáročia. A je to na ňom poznať - v historickom centre je hneď niekoľko pamiatok pripomínajúcich dávnu dobu. Avšak Londýn nespí na vavrínoch a stále sa tu budujú nové a nové stavby pozoruhodných tvarov a veľkostí. Ostatne to spoznáte podľa všade prítomných stavebných žeriavov. A jednou z novo skonštruovaných stavieb je obrovské vyhliadkové koleso, sídliacej na brehu rieky Temže.

Londýn - pamiatky a zase pamiatky

Chystáte-li poznávaciu cestu do Londýna, prospekty vás lákajú k prehliadke oficiálneho londýnskeho sídla britského panovníka, teda k Buckinghamskému palácu, ďalej pevnosti jej veličenstva Tower a přilehlému zdvíhacieho mostu Tower Bridge, alebo námestie pripomínajúce víťazstvo britského námorníctva v Napoleonských vojnách - Trafalgar Square. Nepriamo vás nabáda k prechádzke v typických červených, londýnskych, poschodových autobusoch - doubledecker, a klasických "filmových" čiernych taxíkoch.

illennium Wheel alebo Kolo Tisícročie

Zdá sa, že monument na brehu Temže trochu zanedbávajú. Pritom si Londýnske oko, prezývané Kolo milénia - Millennium Wheel, zaslúži osobitnú pozornosť. Bolo skonštruované ku príležitosti vstupu do nového tisícročia a tiež jeho sprevádzkovanie sa datuje k tomuto termínu - 31.12.1999. Vtedajší premiér Tony Blair dal pokyn na spustenie a otvorenie londýnskeho oka. Kvôli technickým problémom však bolo kolo pre verejnosť otvorené až v máji nasledujúceho roka.

Zápis v Guinessovej knihe rekordov

Londýnske oko je svojou výškou 135 metrov najväčšie vyhliadkové koleso na svete zapísané v Guinessovej knihe rekordov. Aspon teda zatial, lebo bol oznámený plán stavby ďalších dvoch obrovských vyhliadkových kolies a to v americkom Los Angeles by malo mať výšku 170 metrov av čínskej Šanghaji dokonca až 200 metrov.

V centre Londýna

Zatiaľ ale stále toto prvenstvo drží koleso milénia, stojí na západnom okraji verejného parku Jubilee Gardens na južnom nábreží špinavé rieky Temže v londýnskom obvode Lambeth medzi Westminsterským a Hungerfordským mostom. Susedí s County Hall, sídlo Londýnskeho akvária na tom istom brehu rieky Temže.

Nezastavujeme, máme meškanie

Vysoká konštrukcia s 32 presklenými a plne klimatizovanými kabínami, nazývanými kapsule, uchytenými na vonkajšie kruhu kolesa, sa pri prevádzke nezastavuje. Návštevníci vystupujú a zase nastupujú súčasne pri chode oka. Pri predstave tejto činnosti u klasického pouťového kola je obrázok vhodný pre vytvorenie kresleného vtipu. Nenechajte sa ale zmiasť, Londýnske oko sa točí málo predstaviteľnú rýchlosťou 0,9 km / hod a jedna prehliadka trvá asi 30 minút. Výnimkou je samozrejme zastavenie pohybu pre nastúpenie invalidných alebo starších cestujúcich.

Prekážky pre vstup - cena a fronta

Vhodné je si pre prehliadku vybrať krásny, slnečný deň. Ak vám počasie vyjde, budete mať úplne jedinečný zážitok - celý Londýn ako na dlani. Nenechajte sa odradiť dlhú frontom ani cenou. Tá je 15 britských libier (asi 450 slovenských korún) pre dospelú osobu, ale je zavádzajúce. Vplyvom zvýšenia cien pohonných hmôt, narastá aj táto hodnota. Ak nemáte preto k dispozícii vyšší obnos finančných prostriedkov, radšej sa pred cestou o aktuálnej cene informujte a dostatočnú sumu zarezervujte. Prehliadka bude stáť za to. Už len preto, že väčšinu londýnskych pamiatok si môžete prezrieť zadarmo.

Kontrola a zase kontrola - kontrola na letisku

Pred vstupom vás čaká obdobná prehliadka ako pri nástupe do lietadla (pre Londýn ale nič neobvyklé - dôrazné prehliadky sa vykonávajú už len pri návšteve kina).

Dôsledná prehliadka je základ

Vstupujte do kabíny bez strachu, medzi jednotlivými výstupmi a nástupy kabínu riadne prezrie obsluha pre zneškodnenie prípadných bômb.

Na stavbe sa podieľali aj Česi

Hlavné hriadeľ a náboj boli vyrobené firmou Škoda v Českej republike. Že by Briti poznali porekadlo o zlatých českých ručičkách? Křivdili by sme ale ďalším štátom, ktoré sa na stavbe podieľali. Nemecko vyrobilo ložisko, na ktorom sa koleso otáča, Francúzsko zhotovila kabíny, konštrukcia samotného kola vznikla v Holandsku, potrebná laná sú z Talianska a hlavné otáčací časť zhotovili Briti. Tieto časti potom boli po Temži dopravené loďami a následne zostrojené až na mieste. Výstavba kola prebehla na pontónoch na rieke Temži a hotové koleso sa pomocou žeriavov zdvihlo do prevádzkovej polohy. Celková váha kolesa je 1700 ton, teda zdvíhanie nebolo jednoduché a dokonca sa muselo zdvíhať nadvakrát. Všimnite si, že hriadeľ je nezvykle iba z jednej strany.

Vytvorili ho manželia

Za stvorením tejto jedinečnej stavby stojí manželský pár architektov David Marks a Jule Barfieldová spoločne so svojím tímom architektov, do ktorého menovite patria: Malcolm Cook, Mark Sparrowhwk, Steven Chilton a Nick Naileay.

32 kabín = 32 mestských obvodov Londýna

32 kabín má symbolizovať jednotlivých tridsaťdva londýnskych mestských obvodov.

A ďalšie čísla

Každá z kabín naraz pojme až 25 osôb. Zrazu je koleso schopné uniesť až 800 ľudí z radov návštevníkov. Po obvode kolo meria 424 metrov.

Funkčné fotoaparát nutne so sebou

Ako sa koleso pomaly otáča, a vy stúpate, objavujete nové a nové úkazy. Ak máte fotoaparát, jeho prítomnosť náležite zužitkujte a nechajte sa vyfotiť pred panorámou mesta. Zdařenou fotografií sa budete radi pýšiť.

Aj bicykel má svoj fotoaparát

Nezúfajte, ak ste prístroj zabudli. Môžete využiť fotoaparát na oku. Je umiestnený a na konštrukciu a vyhotovuje fota z kabíny. Čakajte na neho pri klesaní, teda v druhej polovici prehliadky. Výsledok uvidíte okamžite po výstupe v priľahlej predajni so suvenírmi a podobnými pamiatkovými predmetmi. Je len na vás, či sa rozhodnete fota kúpiť alebo nie.

Trocha histórie - Londýnske oko

Londýnske oko nie je prvým podobným typom kola v Londýne. Už predtým, v 19. storočia stávalo naproti stanice Earls Court podobné, i keď ďaleko menšie koleso.

Prevádzkovateľ oka v Londýne

Prevádzkovateľom kola je britská spoločnosť Tussauds Group, financovanie British Airways. Za dva roky prevádzky sa na bicykli minulo asi 8 miliónov cestujúcich a vďaka tomu bolo pôvodné povolenie prevádzky na 8 rokov upravené Labethskou radnicou na povolenie trvalé.

Vlastník

Vlastníctvo tejto jedinečnej stavby je rozdelené medzi financujúcej British Airways, prevádzkujúci Tussauds Group a jeho tvorca rovnakým pomerom.

Absurdita

Je zvláštne, že hoci londýnskej kolo zaznamenalo zvýšený dopyt, ako plánovala, je bicykel finančne stratové. Dlh vo výške niekoľkých desiatok miliónov libier je daný vysokým úrokom z pôžičiek na stavbu. Avšak aj tak prevádzkovatelia veria, že stály prevádzka tejto turistickej atrakcie dlh čoskoro splatí.

Prestížne ocenenie

Môžu k tomu prispieť faktami, že bicykel získalo na niekoľkých svetových súťažiach ceny za turistické atrakcie, architektúru a za prínos cestovného ruchu, tú najvyššiu nevynímajúc.

Či máte pocity z článku akékoľvek, v Londýne túto jedinečnú turistickú atrakciu nevynechávajte, neskôr by ste ľutovali.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:Londýnske oko

Mělník 1 Kralupy nad Vltavou 1 Neratovice Kostelec nad Labem Mšeno u Mělníka Byšice Liběchov Všetaty Úžice u Kralup nad Vltavou Kly Veltrusy Tišice Velký Borek Nelahozeves Kojetice u Prahy Horní Počaply Vojkovice u Kralup nad Vltavou Cítov Dolní Beřkovice Nová Ves u Mělníka