Londýn - Veľká Británia

Väčšinu pamiatok nachádzajúcich sa v Londýne nájdeme na sever od rieky Temža (Thames). Londýn (London) sa skladá z niekoľkých štvrtí, z ktorých každá má svoju osobitnú atmosféru. Napríklad Bloomsbury a Južnej Kensington sú centrom umenia.


Návšteva najatraktívnejších pamiatok Londýna - s cestovnou kanceláriou MMI

Chcete sa pozrieť do Londýna? Vidieť Big Ben, Národnej galérii s obrazy svetových maliarov, vidieť na vlastné oči výmenu stráží pred Buckinghamským palácom? Všetky tieto zaujímavosti a mnoho ďalších môžete vidieť v rámci zájazdu do Londýna usporiadaného cestovnou kanceláriou MMI.
Plán zájazdu cestovnej kancelárie MMI:

* 1. deň: Odchod v 11:00 z Ostravy, v 13:00 z Olomouca, v 14:30 z Brna, z Prahy v 17:00 od hotela Corinthia Towers (st. metra Vyšehrad), z Plzne z parkoviska pri autobusovej stanice v 18 : 15, cez Rozvadov, Norimberg, Frankfurt n M., Aachen, Belgicku a Francúzsku, tunelom z Calais do Folkestone.
* 2. deň: dopoludnia príchod do Londýna, prehliadka mesta so sprievodcom - greenwichský stredný park s nultým poludníkom, Kráľovská observatórium, Parlament, Big Ben, Westminsterské opátstvo, Westminsterský katedrála, Buckinghamský palác, Hyde Park, Speaker's Corner, Trafalgarské námestie, Horse Guards, nocľah .
* 3.deň: Windsor, prehliadka kráľovského sídla, cca o 14:00 odchod do Londýna - návšteva Národnej galérie s obrazy svetových maliarov, Britské múzeum s antickými zbierkami, večer prehliadka Čínskej štvrti SOHO, uličky lásky, fakultatívne večera v Čínskej reštaurácii, nám . Picadilly Cirkus, nocľah.
* 4.deň: Londýn, prehliadka mesta so sprievodcom - hrad Tower, most Tower Bridge, katedrála sv. Pavla, múzeum voskových figurín Madame Tussauds, o 19.00 hod odchod z Londýna, nočná jazda cez Francúzsko, tunelom z Folkestone do Calais, cez Belgicko a Nemecko.
* 5.deň: Príchod do Plzne cca v 13:30, do Prahy cca o 15.00, do Brna cca v 17:00, do Olomouca v 18:30 a Ostravy v 20:30.

Ak si pre svoj poznávací zájazd vyberiete cestovná kancelária MMI, uvidíte z Londýna to najdôležitejšie a najzaujímavejšie a budete na tento zájazd spomínať, nielen pri prezeraní svojich fotografií.

História - Londýn

Na začiatku vzniku Londýna stoja tri štvrtiny, ide o City, Westminster a Southwark. City je najstaršou časťou. Londýn má v súčasnosti 33 obvodov, ktoré sa ďalej delia na 12 mestských a 20 vonkajších štvrtí.

City

V oblasti City sa objavili archeologické vykopávky z předkřesťanského keltského obdobia. Roku 43 po Kr. tu Rimania založili mesto Londinium. Ďalej postavili most London Bridge a opevnili City hradbami, ktorých zvyšky sa zachovali na niekoľkých miestach až do dnešnej doby. Po odchode Rimanov sa Londýn musel brániť mnohým dobyvačnými útokom. Roku 883 miest z veľkej časti zničené obnovil kráľ Alfred Veľký. Londýn nakoniec obsadil dánsky panovník Knut a roku 1016 sa nechal korunovať kráľom.

Barbican Centre

Barbican Centre vzniká po konci 2. svetovej vojny. Ide o obrovský komplex. Žijú tu dve tretiny obyvateľov celého City. V miestnej Barbican Hall má stále sídlo Londýnsky symfonický orchester a tiež tu nájdeme divadlo Royal Shakespeare Company.

Katedrála sv. Pavla

Roku 604 tu bol postavený prvý kresťanský kostol. V 12. a 13. storočí tu stál jeden z najbohatších kostolov na svete. Kostol bol zničený veľkým požiarom Londýna roku 1666. Dnešná katedrála je zasvätená patrónu Londýna. Sídli tu londýnsky biskup. Katedrála je inšpirovaná kupolou chrámu sv. Petra v Ríme a je dielom architekta Christophera Wrena.

Fleet Street

V tejto ulici stál prvý tlačiarenský lis na konci 15. storočia a roku 1702 tu vyšli prvé anglické noviny Daily Courant.

Tower of London

Pevnosť Tower of London sa nachádza na východnej strane City. Prvé budovu White Tower nechal v 11. storočia postaviť Viliam Dobyvateľ ao dvesto rokov neskôr za vlády Henricha III. bola obielené. Henrich III. tu tiež nechal postavil okolo vnútorného nádvoria stenu s trinástimi vežami. Tower mal niekoľko funkcií. Slúžil ako ochrana hlavného mesta, zabezpečoval lodnej dopravy po Temži a zaisťoval bezpečnosť kráľovského paláca, slúžil ako pokladnica, zbrojnica i štátne väzenie. Konali sa tu tiež známe popravy, ktoré pripomína pamätná doska naľavo od White Tower.

Centrálne Londýn

Do centrálneho Londýna sa radí štvrte Kensington, Knightsbridge, Chelsea, Marylebone, Islington, City of London a Westminster.

Westminster

Westminster Bridge je 130 rokov starý železný most a naproti nemu stojí charakteristické znamenia Londýna Big Ben. Nejde však o meno veže, ale o názov zvonu, ktorý váži 16 ton. Za ním sa pozdĺž Temže tiahne budova parlamentu, ktorá bola postavená v polovici 19. storočia. Zasadnutí snemovní parlamentu sú verejné.

St. James

Ide o vládne štvrť a nachádza sa tu sídlo kráľovskej rodiny Buckinghamský palác. Prítomnosť kráľovskej rodiny sa oznamuje vyvesením štandarty cez deň av noci pomocou osvetlenia. Striedanie stráží prebieha denne v 11:30, okrem zimy, kedy sa koná raz za dva dni. V auguste a septembri majú aj návštevníci možnosť prezrieť si osemnásť miestností paláca. Kráľovská rodina totiž tradične tieto mesiace trávi na dovolenke v Škótsku. Po celý rok majú však návštevníci prístup do Queen's Gallery (Kráľovské galéria) v južnom krídle paláca a tiež si môžu prezrieť kráľovského kočiarové kone v stajniach Royal Mens.


rafalgar Square

Toto námestie leží v centre West Endu. O Vianociach tu stoja tradičné ozdobený vianočný strom. Námestí dominuje tzv Nelson's Column. Ide o žulový stĺp dosahuje výšky 50 metrov, ktorý tu stojí na počesť admirála Nelsona. Stojí tu aj budova National Gallery (Národná galéria).

Covent Garden

Tržnica Covent Garden bola postavená roku 1828 na mieste bývalej kláštornej záhrady. Každú sobotu sa pred tržnicou koná Jubilee Market, zameraný na umelecké remeslo. Na ulici Bow Street stojí Royal Opera House, postavený pred 150 rokmi.

SOHO

Štvrť Soho sa nachádza severne od Trafalgar Square a západne od Covent Garden. Predtým sa tu rozprestieral poľovnícke revíry Henricha VIII. V Soho sa nachádza námestí Leicester Square založené roku 1670.

Notting Hill

Koncom augusta sa tu koná karneval Notting Hill Carnival, ktorý sa organizuje od roku 1966. Karneval trvá tri dni a organizujú ho prisťahovalci z karibskej oblasti.

Okrajové štvrte Londýna

V Greenwich sa nachádza nultý poludník a narodil sa tu Henrich VIII. Nachádza sa tu tiež trh Greenwich Market, kde sa dajú kúpiť umelecké výrobky, knihy a starožitnosti. Hranica medzi východnou a západnou pologuľou prebieha v Old Royal Observatory (Stará kráľovská observatórium), ktorá sa skladá zo šiestich budov.

Na západe a juhozápade Londýna sa nachádzajú panské sídlo a parky, takmer všetky sú položená u Temže. Nachádza sa tu napríklad Chiswick House postavený podľa vzoru Palladiovy Villy Capri, ďalej Hogarth's House, v ktorom Virginia Woolfová s manželom založili nakladateľstvo. Asi 25 kilometrov juhozápadne od Lodnýna nájdeme prekrásny zámok Hampton Court Palace, ktoré začal stavať na začiatku 16. storočí kardinál Wolsey. Palác bol niekoľkokrát rozširovaný a slúžil ako kráľovské sídlo až do roku 1839.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: