Krásy USA - Veľkomestá, púšť, prérie, tundra

Turisti jazdia do USA, aby videli americká veľkomestá a aby videli nádhernú prírodu. Vyberte si medzi subtropickým pobrežím mexického zálivu, púšťou v Nevade, prériami, rozoklanými horami na západnom pobreží alebo arktickou tundrou na Aljaške.


Na záver seriálu - minima a maxima USA

Rozlohou je Aljaška najväčší štát - 656,425 štvorcových míľ

Naopak najmenší štát je Rhode Island - 1,545 štvorcových míľ

Presný stred USA zaujíma mesto Smith County v Kansase

Najvyššia je Mount McKinley, Aljaške - 6, 194 m nad morom

Najnižší bod je Death Valley, California - 86 m pod morskou hladinou

Najdlhšou riekou je Mississippi - dlhá 3, 778 km

Lake Superior (Hořejší jazero) je najväčšie jazero, ktoré má 82 100 km ²

Najväčším ostrovom je Hawaii -28 337 km ²

Najvyšším vodopádom je Ribbon Falls v Californii, s výškou 491 m

Ovšem vodopád s najväčším objemom vody je Niagara Falls v New Yorku.

V dnešnom diele si pripomenieme poslednú desiatku štátov USA

1. Maine

2. Maryland

3. Missouri

4. Massachusetts

5. Vermont

6. Virgínie

7. Washington

8. Západná Virgínia

9. Wisconsin

10. Wyoming

Maine - Augusta

Maine je najsevernejšia časť New England a je najvýchodnejším štátom v susedných Spojených štátoch. Je to kraj vyhlásenej kuchyňa - rybie kuchyne, najmä varí homáre a mušle. Maine je rovnako dobre známy pre jeho dramatickú oceánsku scenériu.

Augusta je je hlavné mesto, nachádza sa na rieke Kennebec v čele prílivu, a sídli tu University of Maine v Augusta. Najväčšie mestá sú Portland, Lewiston a BANGOR.

Maryland - Annapolis

Povrch Marylande je mierne zvlnený, na západe výbežky Appalačského pohoria. Vlhké prímorské podnebie, mierne zimy. Maryland je spojenie vedy o živej prírode výskumu a vývoja, a nachádza sa tam viac ako 350 biotechnologických spoločností.

Inštitúcie a vládne agentúry so záujmom v oblasti výskumu a vývoja Johns Hopkins University, Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, University of Maryland systému, National Institutes of Health (NIH), Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST), Národného inštitútu pre duševné zdravie ( NIMH), Štátna výskum pre potraviny a liečivá (FDA), Howard Hughes lekársky inštitút, zeler Genomics spoločnosti, ľudského genómu vied (HGS), Craig Venter Institute (JCVI), a MedImmune - nedávno zakúpené AstraZeneca. ... Atď

Massachusetts - Boston

Vo vnútrozemí sa rozkladajú vrchoviny, na východe pobrežná nížina. Podnebie vlhké oceánske. Massachusetts je bohaté ako na krásu prírody, tak na pamiatky, ktoré sa tu nachádzajú v hojnom množstve. Môžeme navštíviť starý skanzen, ktorý bol venovaný Nové Anglicku na začiatku 19. storočia - Sturbridge Village. Slávni rodáci - John Quincy Adams - U.S.A Prezident a John Fitzgerald Kennedy - U.S.A Prezident aj Jack Lemmon - herec.

Boston je hlavným mestom štátu Massachusetts a zároveň najväčším mestom Nové Anglicko. Dnes tu žije takmer 600 000 obyvateľov a ak pripočítame aj okolité aglomerácii žije tu 4 milióny ľudí. Mesto leží v strede oblasti Greater Boston, kam patrí aj mesta Cambridge, Quincy, Newton, mesto Brookline a spústa predmestských komunít vzdialenejších od Bostonu. Cambridge je známa po celom svete ako sídlo dvoch najprestížnejších vzdelávacích inštitúcií vôbec - Harvardu a MIT (Massachusetts Institute of Technology). V rámci návštevy Harvardskej univerzity by ste nemali vynechať Museum of Natural History združujúca pod jednu strechu niekoľko jednotlivých múzeí, ďalej Fogg Art Museum a Artur Sackler Museum.

Michigan - Lansing

Štát na severe USA v oblasti Veľkých jezer.Michigan je jedinečný štát v tom, že sa skladá z dvoch oddelených polostrovov. Územie Michigane leží na dvoch poloostrovoch vklíněných medzi jazerá Hořejší, Michiganskej, Hurónske a Erijské.

Najväčším mestom štátu je Detroit s 951,000 obyvateľov, ale hlavným mestom štátu je Lansing. Herec Steven Seagal sa tu narodil 10. apríla 1951. Lansing je tradičné priemyselné centrum so zameraním na automobily.

Západnej Virgínie - Charleston

Štát sa nachádza vo východnými časti USA. Je známy svojou prírodnou krásou a jeho historicky významnú ťažba dreva a uhlia. Západnej Virgínie je tiež známa pre širokú škálu vonkajších rekreačných možností - lyžovanie, rafting, horolezectvo, speleológiu, rybolov, turistiku, jazda na horskom bicykli a lov. Povrch je prevažne hornatý. Od nížin okolo rieky Ohio sa dvíha Alleghenská plošina, ktorá postupne prechádza až v Apalačské pohorí. Asi tri štvrtiny povrchu sú zalesnené. V štáte panuje mierne podnebie. Štátom preteká rieka Ohio, Guyandotte River a Greenbrier River. Vznikla tu dve väčšie jazerá - Tygart Lake a bluestone Lake. Nefungovalo tu otrokárstva a takmer celá Západná Virgínia bola rozdelená na malé farmy.

Hlavným a zároveň aj najväčším mestom je Charleston, ležiace na sútoku riek Elk a Kanawha. V meste dnes žije okolo 60 tisíc obyvateľov je centrom obchodu, podnikania, kultúry i zábavy.

V roku 1861 sa Virginie rozhodla vstúpiť do Únie, ale niektorí obyvatelia severozápadu ju odmietli nasledovať, preto vznikol štát Západná Virgínia. Nakoniec sú teda dva štáty.

Virgínie - Richmond

Virgínie je známa aj ako "Old Dominion" alebo tiež ako "matka prezidentov", pretože je to rodisko ôsmich amerických prezidentov. Existuje tu Viac ako 4 000 jaskýň, z ktorých desiatky sú otvorené turistickému ruchu.

Okrem uhlia sa tu tiež ťaží bridlice, kyanid, piesok a štrk s ročnou hodnotou viac ako 2 miliardy dolárov. Poľnohospodárstvo sa zameriava predovšetkým na výrobu a spracovanie mlieka, sóje, paradajok, arašidov, viniča, rýb a tabaku. Priemysel sa zameriava predovšetkým na elektroniku a Storjárenstvo.

Dôležitú úlohu v ekonomike Virgínie hrá tiež turistický ruch. Za občianskej vojny bol Richmond hlavným mestom Konfederovaných štátov amerických. Richmondská ekonomika žije hlavne z toho, že tu svoje sídlo má niekoľko veľkých bánk a právnických firiem. Taktiež sa tu nachádza jedna z dvanástich pobočiek Federálnej rezervnej banky.

Wyoming - Cheyenne

Wyoming je veľmi hornatá krajina, je tu veľa impozantných skalných masívov. Zároveň patrí medzi civilizáciou najmenej zasiahnuté štáty USA, vďaka čomu je tu krásna a čistá príroda. Okrem iného sa tu nachádza aj slávny Yellowstone National Park.

Wyomingu tvoria hlavne príjmy z turistiky a ťažba nerastných surovín. Hadí rieka - Snake River, je jednou z najväčších pstruhových riek prameniaca v Yellowstonský národnom parku. Na rozdiel od ostatných riek, ktoré tečú na sever, Hadia rieka tečie najprv na juh približne 160 km. Hlavné mesto Wyomingu je Cheyenne.

Wiskonsin - Madison

Wisconsin leží na stredozápade USA. Meno Wisconsin zrejme pochádza zo slova Miskwasiniing, ktoré znamená "Miesto červeného kameňa". Zrejme sa používalo na označenie rieky Wisconsin. Medzi hlavné poľnohospodárske produkty patrí mlieko, kukurica, ovos, zemiaky, mrkvu, kyslé čerešne, javorový sirup, maslo a syry. K najväčším zamestnávateľom vo Wisconsine patria: Wal-Mart a University of Wisconsin-Madison

Milwaukee je najväčšie mesto v štáte, je hlavným kultúrnym a ekonomickým centrom metropolitnej oblasti Milwaukee-Racine-Waukesha s počtom obyvateľov viac ako 1,75 milióna. V Milwaukee žije veľa nemeckých prisťahovalcov. Posledných niekoľko rokov však obyvateľov ubúda. Medzi najväčšie problémy mesta patrí rasovej nepokoje a korupcia u polície.

Washington - Olympia

Washington je štát na severozápade USA. Názov štátu je poctou prvému prezidentovi USA a nemá nič spoločného s hlavným mestom USA - Washington, DC

Washington je známy svojimi nádhernými scenériami a prírodnými kontrastmi - vysoké hory sa týčia nad stále zelenými ihličnatými lesmi a nad rozoklaným pobrežím. Hlavné poľnohospodárske produkty sú chov ošípaných a dobytka, pestovanie zemiakov, cukrovej repy. Na území Washingtone žili pred príchodom Európanov nepočetnej skupiny indiánov. Hlavným mestom je Olympia.

Seattle je považovaný za kolísku hudobného štýlu grunge a je tiež povestný vysokou konzumáciou kávy. Čo sa kávy týka, vznikli tu spoločností ako Starbucks, Seattle's Best Coffee či Tully's. Je tu tiež veľká séria úspešných súkromných kaviarní, v ktorých sa káva dokonca priamo praží.Průzkum Amerického úradu pre sčítanie ľudu (US Census Bureau) ukázal, že zo všetkých amerických veľkomiest má Seattle najvyššie percento vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Vermont - Montpelier

Vermont je štát na severovýchode USA v regióne Nové Anglicko, názov Vermont pochádza z franc. Zelená hora. Cez celý štát sa rozkladajú hory Green Mountains, s vrcholkami vysokými priemerne okolo 1200 metrov nad morskou hladinou, len na západe územia štátu sa nachádza nížina pozdĺž Rieky sv. Vavrinca.

Veľká časť Vermonte je zalesnená, preto je významný drevospracujúci priemysel - vyrába sa tu nábytok a všetko z dreva a papiera, ďalej sa tu ťaží sľuda, azbest a stavebný kameň. Vermont je tranzitnou krajinou - všetci kto cestujú z Východného pobrežia do Montréalu musia cez Vermont. Diaľnice sú teda vedené hlavne severo - južným smerom, cez Green Mountains, Vermont vedie tiež dôležitá železničná trať, ktorá prevažne kopíruje diaľnicu. Hlavným mestom je Montpelier.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: