Kokořínsko - cestovanie po CHKO SR

Do dnešného rozprávanie o chránených oblastiach krajiných sme zaradili Kokořínsko. Navštívili ste tento Romantický kraj? Pre dobrodružné povahy ponúkame pozvanie do skalného bludiska Alebo Na horolezecký výstup.


Chránená krajinná oblasť Kokořínsko

Kokořínsko bolo vyhlásené chránenou krajinnou anglickom Oblasti dňa 19. 3. 1976 vzhľadom ku Resetovať polohe Medzi Mělník v anglickom Lípou SE nachádza Na Petr Prášok troch krajov. Len veľmi malú časť zasahuje do kraja Ústeckého, zatiaľ čo kraj Liberecký Prešovský SE predaji pred rekonštrukciou rovnakú časti deli o väčšinu plôch.

Rozloha chráneného Petr Prášok JE 272 km ²

Kokořínsko možno charakterizovať edited oblasť pahorkatinného typu, who JE jedinečná prítomnosťou nasledujúcich javov. Špecifickou geomorfológii (utváranie zemského povrchu), podmienenú prevahou pieskovcov kyslých kvádrových, vytvárajúcich sedieť plošín doline, Na ktorých hranách SE vytvorila Skalného mesta, Pokličky, Skalné brány Ci okná ĎALŠIE útvary také Formy rozsahu, jake nemožno nájsť v žiadnej inej pieskovcové Oblasti v Českej republike.

Vysokou biodiverzitou spôsobenú predovšetkým podkladom, polohou reliéfom oblastí, who SE prejavuje najmä značnú variabilitou ekosystémov Na pomerne malej ploche. Značným zastúpením ľudovej architektúry materiálnej kultúry Ako zrubové, Tak aj murované, who JE jedinečná nie Sama o sebe, ale predovšetkým svojím harmonickým prepojením s okolitou krajinou v rámci Siete Historické osídlenie rozsiahlymi zásobami podzemnej vody Kvalitný.

Rieky potoky

Oblasť patrí do troch hlavných - Labe, Jizera, Ploučnice šiestich čiastkových Povodia - Pšovky, Liběchovky, Obrtka, Strenický potok, potok Košátecký Ústecký potok. Z pohľadu ochrany prírody sú najvýznamnejšími neupravené toky Liběchovka Pšovky niektoré ich prítoky.

MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA Vás pozýva na výlet

Kokořínsko neni zrovna najlepšie dopravno dostupnú destinácií. Ak opomenieme automobilovú dopravu, JE najbližším vlakom ci autobusom najlepšie dostupným predvolenom Bodom mesto Mšeno. Odtiaľ z námestia JE možné prejsť si známu Cinibulkovu chodník. Prvý úsek trasy vedie na Romanov Okolo novoklasicistní kaplnka Dale pokračuje lesom Okolo skalných útvaru s názvom Prolezovačky po východoch skál s vyhliadkami do okolia.

Druhy úsek trasy nás zavedie do skalného mesta Bludisko, ktorého edited JE úplne Verne výstižný.

Skalné mesto JE však spoľahlivo proznačeno turistickou značkou. Po prekonaní najrôznejších rebríkov reťazí pokračuje trasa k hájovni na rovinách dale Potom ku skalám Obrie hlava Žaba. Tieto útvary boli pomenované podľa svojich tvarov pripomínajúcich práve Obrie hlavu žabu. Nutné podotknúť, Zo súčasnej podoby do JE uz opracovala ľudská ruka.

Od Obrie hlavy Žaby JE možné vrátiť späť do Mseno SE po Cinibulkově stezce. Vytrvalejšie turisti si nenechajú ujsť najznámejší Skalné Útvar Pokličky, ku ktorému odtiaľ vedie modrá turistická značka. Pokrievky vznikali vplyvom eróznej činnosti vody vetra, ktoré pôsobili Na Rôzne vrstvený pieskovec. Najodolnejšie vrstva pieskovca kremičitého tvoria Zaklad skalného hríbu, Dale nastupuje vrstva pieskovca hlinitého, who JE najviac náchylná k erózii Vrchnú vrstvu tvorí pieskovec prestúpené pokrievok oxidmi železa. Pokrievky sú Dostupné aj po schodoch som smere od Parkovisko pri cesty prechádzajúcej Kokořínským baňou.

ĎALŠIE zaujímavá Mista vhodná k výletom sú samozrejme tunajšie hrady, zrúcaniny Zámky, edited by. Hrad Kokořín, Ronov ci zámok Houska. Kto dáva prednosť skôr mladším ľudským výtvorom, príde si Na Resetovať v doline Liběchovky Okolo Želíz Tupadel. Vedie tu Modrý turistický okruh po ukážkach z diela Václava Ľavého. Tento umelecký sochár tesal svoje diela v polovici 19. STOL. primo do pieskovcových skál. Vznikli Tak jaskyne Klácelka, mal Kaplnka Márie Magdalény, Čertovy hlavy Alebo Harfenice.

Ubytovanie v tomto kraji - rekreačné školiace zoradené penzión Maľba

Penzión Maľba JE koncipované edited rekreačné zoradené, ktorý je kombinovaný so školiacim strediskom. Nachádza SE v miest a obcí Kokořínsko Důl, pri rybníku kačírek vytvoreného Na potoku Pšovky, v samom centre Kokořínského doline. Vzdialenosť od Prahy JE približne 50 km, CEZ cesta vedie Mělník doline smerom Na Mseno, pričom v osade Lhotka SE edited železničným priecestím odbočuje vľavo pokračuje približne 9 km az do obce Kokořínsko Důl. Penzión Maľba JE umiestnený v miest a obcí Kokořínsko Baňa po pravej stráne Hlavné cesty neďaleko odbočky k hradu Kokořín. Penzión disponuje uzavretým parkoviskom pre hostí.

Penziou Maľba

Penzión Maľba JE rekreačnej školiace zoradené s celoročnou prevádzkou po celkovej rekonštrukcii. Celková ubytovacia kapacita penziónu JE 28 lôžok v 10 izbách. Každá izba má k dispozícii vlastnú kúpeľňu so sprchou a WC. Všetky izby sú vybavené nábytkom z masívneho dreva. Zloženie izieb JE nasledovné: 3 izby sú štvorlôžkové, 2 trojlôžkové a 5 dvojlôžkových

Kapacita školiacej miestnosti JE MAX. 30 osôb nachádza SE v poschodí nad salem. Usporiadanie miestnosti JE variabilný štandardne JE pripravené do tvaru U. Podľa priania písmene zákazníka možno miestnosť vybaviť didaktickú technikou edited JE dataprojektor, videoprojektor, diaprojektor, videorekordér, DVD prehrávač, ozvučovacia technika Ci flipcharty. Súčasťou penziónu JE zhotoviť sála, som ktorom JE možné organizovať rôzne spoločenské akcie. Sal Má kapacitu asi 60 miest je v ňom umiestnený bar s priliehajúcim kuchynským prevádzkou, ktorý JE schopný na objednávku zabezpečiť požadovaný Dátum začatia stravovanie.

Penzión poskytuje žako Zaklad stravovanie kontinentálne raňajky, ktoré sú v cene ubytovania. ĎALŠIE stravovanie JE možné si dohodnúť s personálom penziónu. Po dohode je možné zabezpečiť skupinové celodenné stravovanie, pripraviť svadobné hostiny Alebo iné hromadné akcie (kapacita 60 ľudí).

Penzión Maľba SE pre Vás môže stať tým správnym miestom pre odpočinok po celodenných výletoch po tomto krásnom kraji.

Národné prírodné rezervácie v CHKO Kokořínsko

* NPR Břehyně - Pecopala
* NPR štvrti
* NPR Hrabanovská Černava
* NPR Kněžičky
* NPR Libický luh
* NPR Novozámecká rybník
* NPR Polabská Černava
* NPR Veľký Malý Bezděz
* NPR Větrušické rokliny
* NPR Žehuňský rybník
* IPA Holý vrch
* IPA Klokočka
* IPA Kopičácký rybník
* IPA Peklo
* IPA Radouč
* IPA Rečkov
* IPA slatinné lúka u Velenka
* IPA Swamp
* IPA V jazierkach

Kokořínsko Na konskom chrbte

Ak Pocas návštevy hradu Kokořín zatúžite prezrieť si mokrade v údolí Pšovky, Alebo Skalné útvary roztrúsené po celom Kokořínsko Dole z konského chrbta, nemôžete vynechať návštevu Farmy Laka v Raji u Mšeno.

Radi Vam tam požičia niektorého Zo svojich miernych huculských Koni Vy SE DÁL môžete bezstarostne kochať prekrásnou Len krajinou. Ak o sebe do sedla sami bojíte, povozí tam Radi treba váza Deti.

Svadobný obrad Na Hrade Kokořín

Ak SE Na Hrade zamilujete, čo sa môže vibrácií pôsobením romantických múroch som veľmi ľahko stat, Radi Vás v Brožíkova sieni na prvom poschodí Nového paláca oddaje. Stretnúť svoju lásku Na Hradbách samozrejme neni podmienkou :-)

Svadby Na Hrade Kokořín prebiehajú od Apríla do konca októbra v Piatok av sobotu, spravidla Medzi 10 a 14 hodinou. Obrad zabezpečuje Matrika Obecného úradu Vysoká, pre Termín obradu úradné záležitosti sa obracajte na matrikářku.

Horolezci, horolezkyne, horolezcov ...

Kokořínsko JE sliediť horolezeckým rajom. Iba v Kokořínsko bani, Ako uvádza Sprievodca, JE Okolo PETI nastaviť horolezeckých ciest Rôzne obtiažnym terénom. Oblasť možného lezenie SE rozkladá od Lhotky u Mělníka po Raj u Mšeno.

Vzhľadom k tomu, že ide o pieskovcové skaly, treba dbať na Na, ABY nebol povrch pieskovca poškodzovaný. Časové obmedzenie platí v Plané bani vlhkosti - liezť JE možné od 1. júla do 31. decembra, pričom Na vlhkosti JE ZÁKAZ prvovýstup.

Prísne zakázané JE zliezať Skalné útvary Pokličky, Špičák u Střezivojic Kamenný vrch.

Značenie pre turistov

Červená Turistická trasa

1. 0004 Melnik - Lhotka - Harasova - Raj - Houska = Machova cesta
2. 0345 Houska - Žďár - Bezdez = Machova cesta
3. 0053 Mseno - Sedlec - Kokořínsko baňa 0095 okruh nad autokemp Kokořín = miestnej značka - "psaníčko"

Modrá Turistická trasa

1. 1005 Mělnická Vrutice - Řepínský baňa - Začne 1069 Mseno - Skramouš - Lobeč - Vrátenská hora - Houska
2. 1070 Kokořín, Dolina - hrad Kokořín - Zimořský baňa
3. 1077 okruh Okolo Liběchov: Liběchov - Boží Voda - Želízy - Liběchov
4. 1081 Mseno - Bílka - Náckova rokliny - Močidla - Apatyka - Pokličky
5. 1082 Mseno - Obrie hlava Žaba - Pokličky - Jestřebice - Chudolazy 1083 Vojtěchov - Planý baňa - Nedvězí

Zelená Turistická trasa

1. 3025 Melnik - Libechov - RAC - Dubá
2. 3027 Veľký Mšenské okruh: Mseno - Sedlec - Kokořín, Dolina - jaskyňa Nedamy - Jestřebice - Vojtěchov - Mšeno
3. 3091 Mseno - horárne na rovinách - Vyhliadky - Brúsne - Konrádov - Horní Vidim
4. 3114 Veľký okruh Okolo Mělníka: Mělník, zámok - Mlazice - Chloumek - Mělnická Vrutice - Vavrinec - kly, Záboří - Kelské Vinice - hotel Ludmila - Mělník, zámok
5. 3122 Faraon - Náckova rokliny

Žltá Turistická trasa

1. 6019 Nosálov - Na Fučíkovském
2. 6085 Jestřebice - Klemperka - Truskavenský baňa
3. 6090 Chloumek - Vysoká - Harasova
4. 6091 Želízy - Dolné Vidim - Nedvězí
5. 6093 Cinibulkova chodník = miestnej značka - "psaníčko"
6. 6095 Nad studánečka roklín - Raj - Střezivojice
7. 6110 okruh Okolo Hradská
8. 6145 Kolo - Hostín - U zemljanek, rozc.
9. 6149 Pšovky, Autokemp - Lhotka
10. 6958 Zakšín, bus - Nedvězí, vrchol - Dubá.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: