Kambodža - exotická dovolenka

Kambodža je známa svojím skvelým jedlom, starobylými chrámovými komplexmi, unikátne plávajúce dedinou, riečnymi delfínmi aj nádhernými prírodnými scenériami. Kambodža navyše patria medzi krajiny, kde je veľmi lacno.


Priemerné denné náklady sa pohybujú okolo 300 Sk. Najdrahšie sú však vstupy do pamiatok, pohybujú sa okolo 20 USD. Letenka Vás príde približne na 20 000 Sk.

Kambodža - plná Khmerské minulosti

Oficiálny názov tohto kráľovstva ležiaceho v juhovýchodnej Ázii je Kambodžské kráľovstvo. Susedí s Thajskom, Laosom a Vietnamom. Krajina patrí medzi najchudobnejšie v oblasti. 90% obyvateľstva tvoria Khméri, 5% Vietnamci, ďalej sú tu Číňania a Thajčania. Správne sa Kambodža delí na 20 provincií a 4 mestá. Hlavným mestom je Phnompehn s 1, 3 miliónom obyvateľov. Úradným jazykom je khmerština a platí sa tu Riel (KHR).

Podnebie v Kambodži

Kambodža sa nachádza vo vlhkom tropickom podnebnom páse, ktorého klíma určujú dva monzúny. Od novembra do februára je tu chladnejšie a sucho, od marca do mája teplo a sucho kdežto od mája do augusta je tu teplo a daždivo a počas septembra a októbra sa ochladí. V apríli tu priemerné teploty dosahujú 35 ° C. Najvýhodnejším obdobie pre cestu do Kambodže je teda november až február, kedy sa priemerné teploty pohybujú okolo 20 ° C a prší tu len výnimočne.

Dovolenka v Kambodži - s cestovnou kanceláriou Palma travel

Lákajú Vás cesty za exotikou, ktoré vo Vás zanechajú vynimočné spomienky a kde spoznáte úplne odlišnú kultúru než na akú ste zvyknutí? Chcete spoznať kus histórie tejto fascinujúce krajiny, ležať na nádherných plážach, ktoré sa podobajú thajským, s tým rozdielom, že sú takmer ľudoprázdne? Do Kambodže môžete cestovať napríklad s CK Palma travel, ktorá Vám tu zaistí nádhernú dovolenku. Usporadúva 10 denné zájazdy do Sihaoukville. Budete ubytovanie v hoteli Golden Sand, ktorý je jeden z najkvalitnejších v Sihanoukville, nachádza sa 5 minút chôdze od krásnej turistickej pláže. V okolí hotela nájdete miestne obchodíky a reštaurácie, kde sa výborne najete za pár dolárov. Viac informácií nájdete na webových stránkach cestovnej kancelárie www.palma-travel.cz.

Prečo si vybrať práve CK Palma travel:

* CK Palma travel sa pohybuje v cestovnom ruchu od roku 1995, a už navštívili niekoľko desiatok krajín na 6 kontinentoch a zariaďovali tu dovolenky pre niekoľko tisíc náročných klientov.
* V zahraničí spolupracujú so spoľahlivými partnermi, ktorí poskytujú najlepší možný servis.
* CK Palma travel Vám poskytnú detailné informácie o ich ponuke.
* Vo väčšine krajín pre Vás pripravili individuálne transfery z letiska do hotela s niekoľkými zastávkami.
* Snaží sa o individuálny prístup ku všetkým svojim klientom a zároveň o ich spokojnosť.
* CK Palma travel ponúka ubytovanie vo veľmi luxusných hoteloch pre náročnú klientelu, hotely s golfovými ihriskami, ale aj slušné 2 * hotely pre nenáročných cestovatelia ..

Ak sa rozhodnete odcestovať do Kambodžského kráľovstva s touto cestovnou kanceláriou, táto cesta vo Vás zanechá jedinečný životný zážitok.

História Kambodže

Do 9. storočia bola Kambodže pod nadvládou hinduistických kráľovstva, potom tu vznikla budhistická ríše Angora, ktorých najväčší rozkvet bol v 10. - 13. storočia. Potom sa Kambodža musela brániť útokom z Vietnamu a vtedajšieho Siamu (dnešné Thajsko). Až roku 1863 sa dostala pod francúzsku ochranu a stala sa súčasťou Francúzskej Indočíny.

Po porážke Francúzska v 2. svetovej vojne sa došlo k japonskej okupácii Kambodže. Po 2. svetovej vojne sa však dostala Francúzska späť k moci a znovu ovládla celú Indočína. Pod podmienkou, že v krajine budú konať demokratické voľby, získala Kambodža roku 1953 plnú nezávislosť na Francúzsku.

Roku 1975 obsadili hlavné mesto Phnom Pénh Červení Khméri, ktorí nechali popraviť väčšinu vládnych činiteľov a známych osobností. Obyvateľa vysťahovali do gulagov, uzavreli štátne hranice a zrušili peniaze. Khméri tiež systematicky likvidovali inteligenciu a zo škôl vystúpili väzenia, tiež zrušili verejnú dopravu a akýkoľvek prístup k informáciám. Khméri zaútočili na Vietnam, ktorý ich útok odrazil a prenikol na územie Kambodže. Desať rokov potom Vietnamci Kambodži kontrolovali. Po rozpade Sovietskeho zväzu bol Vietnam donútený Kambodžu opustiť, zaviedol tu však niekoľko dôležitých reforiem a krajinu od vlády Červených Khmérov oslobodil.

Roku 1993 sa tu za podpory OSN konali demokratické voľby. V roku 1998 hnutie Červených Khmérov prestalo existovať. Súčasným kráľom je od roku 2004 Norodom Sihamoni.

Pamiatky a zaujímavosti - Kambodža

Siem Reap

Siem Reap je hlavnou bránou do stredovekého mesta Angkoru. Ide o najrýchlejšie sa rozrastajúca mesto v Kambodži a to vďaka turistickému ruchu, ktorý sem privádza práve chrámový komplex Angkor.

Angkor

Chrámy v Angkoru sú Kambodžským národným symbolom. Ide o najväčší archeologický areál na celom svete, ktoré zaberá 230 km2 a nájdeme tu 200 chrámov. Väčšina chrámov pochádza z 12. storočia, kedy bol Angkor hlavným mestom kráľovstva.

Angkor Wat

Je najkrajším chrámom v Angkoru a je považovaný za najväčší náboženskú stavbu na svete. Bol postavený na začiatku 12. storočí kráľom Surjavarmanem II. ako pocta bohu Višnua. Ide o najnavštevovanejšie a aj najzachovalejší chrám tohto komplexu.

Angkor Thom

Ide o pozostatky pôvodného opevneného mesta. Nachádza sa tu chrám Bayon. Chrám má 54 veží a na každej z nich sú vytesané hlavy boha Avalokitéšvary.

Ta Prohm

Ako jediný chrám komplexu je ponechaný v pôvodnom stave a napospas prírode, ide tak o unikátnu pamiatku, ktorú si nenechajte ujsť. Slúžil ako budhistický kláštor a univerzita.

Phnom Phen

Ide o hlavné mesto Kambodže leží na sútoku riek Mekong, Bassac a Tonle Sap. Určite Vás zaujmú kaviarne a reštaurácie parížskeho štýlu nachádzajúce sa na nábrežiach. Nachádza sa tu Kráľovský palác, a mnohé budhistické pamiatky ako je Chrám Smaragdového Buddhu.

Kráľovský palác

Nachádza sa na brehu Mekongu a ako to už tak býva s kráľovskými palácmi, ide o najkrajšie pamiatku hlavného mesta Phnom Phenu. Môžeme tu obdivovať striebornú pagodu. Keďže palác mláky ako oficiálne sídlo kambodžského kráľa, verejnosti je prístupný len niekoľko administratívnych budov, vrátane Strieborné pagody.

Tuol Sleng

Nachádza sa tu múzeum genocídy. Ide o bývalú strednú školu a potom, za vlády Červených Khmérov, najkrutejšie väzenia v Kambodži. Je tu vystavených mnoho dokumentov, fotografií a kresieb dokumentujúcich hroznú dobu. Nájdete tu fotografie všetkých ľudí, ktorí tu boli väznení (viac ako 17 000).

Sihanoukville

Kambodža nie sú len starobylé pamiatky, ale aj krásne biele pláže. Asi najobľúbenejšou plážou je Sihanoukville. Ide aj o jediný prístav v Kambodži. V blízkosti sa nachádza pralesný rezervácie Ream. Mesto Sihanoukville sa nachádza približne 185 km od hlavného mesta. Blízkosti mesta sa nachádza aj medzinárodné letisko.

Jazero Tonle Sap

Na jazeru sa nachádza unikátne plávajúce dediny. Ide o najväčšie jazero krajiny, ktoré slúži ako zásobáreň sladkovodných rýb. V čase sucha je jazero pomerne plytké, ale v období dažďov, teda od mája do októbra jeho hladina stúpa. Dediny rozhodne stojí za videnie.

Zaujímavosti o Kambodži

* Súčasný kráľ Norodom Sihanomi vyštudoval tanec v ČSSR a hovorí plynule po česky.
* V meste Kratie sa dajú pozorovať na rieke Mekong vzácni riečne delfíny.

Dôležité informácie - Kambodža

K vstupu na územie Kambodže potrebujete vízum a cestovný pas, ktorého platnosť presahuje dobu platnosti víza o 3 mesiace. Turistické vízum sa udeľuje na dobu 30 dní a môžete ho získať na ktoromkoľvek veľvyslanectve Kambodže v cudzine, alebo aj po prílete na letiskách Phnom Penh a Siam Reapu. Od roku 1998 je zrušené veľvyslanectva Kambodže v ČR, však je akreditované Veľvyslanectvo pre Českú Republiku v Nemecku. Okrem povinného očkovania proti žltej zimnici sa odporúča aj očkovanie proti hepatitíde A, B, meningitíde A, C a proti týfusu. Pre viac dôležitých informácií navštívte webové stránky Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Thajsku s akreditáciou pre Kambodžu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: