Kam v Pardubiciach - výlet do Pardubíc

Tiež sa Vám pri vyslovení mena mesta Pardubice zbiehajú sliny na ich preslávený perník? Alebo sa Vám vybaví obávaný Taxisův priekopa na Veľkej Pardubickej? Spoznajte miestne aquapark alebo zámok. Prajeme medové zážitky.


Kam v Pardubiciach .- výlet do Pardubíc

Dochovaný zápis o meste Pardubice je z konca 13. storočia. Pardubice sú univerzitným mestom, ich ohlas však v podvedomí ľudí najviac vyvoláva ich preslávená dostihová dráha a perník.

Pamiatky a zaujímavosti mesta

Mliekarenská námestie - domy tu nesú známky z čias gotiky, baroka, rokoka, klasicizmu i empíru. Radnica je historizujúce prestavbou starších domov, pochádzajúce z rokov 1892 až 1894. Morový stĺp so sochou Panny Márie z roku 1695, ozdobil v roku 1775 Jakub Teplý nákladnú pieskovcové balustrády.

* Dom U Jonáša - baroková pamiatka na tomto námestí
* Zelená brána - dominanta mestskej pamiatkovej rezervácie
* Kostol sv. Bartolomeja - arciděkanský kostol sv. Bartolomeja
* Kostol Zvestovania Panny Márie - patrí medzi najstaršie stavby v Pardubiciach.
* Kostol sv. Jána Krstiteľa
* Kostol sv Jiljí v Pardubičkách
* Kostol Sedembolestná Panny Márie

Pardubický zámok

Viliam z Perštejn pôvodný gotický hrad prestaval niekedy v 13. storočia. Na konci 18. storočia sa na zámku ubytovali dôstojníci ktorí tu urobili ďalšie stavebné úpravy. Pri rekonštrukciách sa tak objavujú pôvodné nástenné maľby z roku 1532. Navštívte zámok a vezmite so sebou žemľu :-) Obyvatelia zámku, nádherná bieli pávy ich majú moc radi. Zámok je sídlom Východočeského múzea.

Východočeské múzeum v Pardubiciach

1. Expozícia českej sklárskej tvorby "České sklo" -
2. Expozícia pohľadníc "Orbis pictus" Expozícia zbraní - skupiny zbraní sú im predstavené v rade mnohokrát unikátnych exponátov, ktoré pochádzajú z Európy, Ázie i Ameriky
3. Expozícia hračiek "Bolo, nebolo ..."
4. Výstava Pardubice - kolíska slovenského letectva - od 28. mája do 19. septembra 2010 vždy od 10 do 18 hodín
5. Chlapčenský sen, dievčatkám vstup dovolený - od 16. apríla 2010 do 17. októbra 2010 je v Kaňkově sále výstava angličáky, pochádzajúcich z rôznych európskych a ázijských krajinách, vystavené je na 3500 kusov angličáky. Navyše každý 500 návštevník získa ako darček autíčko.
6. Knižnica Východočeského múzea v Pardubiciach zahrňuje viac 45 tisíc kníh.

Dostihové závodisko Pardubice

Miestne šľachta rozvinula v 19. storočia hony as tým sa rozvíjalo aj jazdectvo. To dalo popud vzniku miestnemu jazdectvo, neskôr teda vzniká Veľká steeplechase, neskôr, nazvanú Veľká pardubická steeplechase.

* Jazdecké preteky vo záprahy - 16. - 18. 7. 2010
* Majstrovstvá Európy mladých jazdcov - 30. júla - 1. augusta 2010
* Národné preteky + MČR juniorov - 7. - 8. augusta 2010
* 12. medzinárodná výstava Kone v akcii na tému "Kráľovstvo tradícií" - 3. až 5. septembra 2010
* Navštívte závodisko kedykoľvek v priebehu roka, nemusí to byť len v čase konania nejakej akcie, majú tu pre Vás pripravený program so sprievodcom, zvezú Vás kočom a môžete si obávaný Taxisův priekopa prezrieť na vlastné oči.

Pardubický perník

Pardubický perník, ktorým sa mesto pýši ako jedným zo svojich symbolov, musia byť od 27. februára 2008 vyrobený skutočne v Pardubiciach. Od tohto dátumu je totiž tento názov chránený Európskou úniou.

Perníková chalúpka ®

Aj tento rok sa konajú opäť Slávnosti perníka a to v obci Ráby (obec leží pri nohách Kunětická hory, na sever od Pardubíc) v budove Perníková chalúpka ® Nebude chýbať kráľ medovníkového kráľovstva, ježibabo a ďalšie ...

Začiatok akcie: 28.09.2010 v 09:00 hodín do cca 17:00 hod

Ďalšie akcie pripravené pre deti

Súťaž 28.10.2010 - 28.10.2010: Perníkiáda s VOSR (Veľkej Októbrovej Športové Rekordy)

Slávnosť 17.11.2010 - 17.11.2010: Deň duchov v perníkovej chalúpke

Ľudové tradície 11.12.2010 - 11.12.2010: Vianočné pohladenie v perníkovej chalúpke

Ľudové tradície 31.12.2010 - 31.12.2010: Silvestrovské uloženie ježibabo k zimnému spánku

Medové zážitky pre deti je vedený výklad v múzeu perníku záživnou formou o histórii perníkářského remeslá a pardubického perníku, o vystavených exponáty z perníku ... atď Deti majú možnosť vyskúšať si na vlastnej koži ako bolo Marenco a Hansela v strašidelnom lese. Moto Perníková chalúpka ® je že, pri prehliadke poteší všetky Vaše zmysly

*

Zrak - pri pohľade na viac ako tisíc krásnych perníčkov, ďalej
*

Sluch - zaujímavým rozprávaním,
*

Hmat - siahnete si na formičku, vyrezané do dreva,
*

Čuch - přivoníte k medovému perníku
*

Chuť - obdržíte perníček, ktorému neodoláte a ochutnáte.

Komornej filharmónie Pardubice

Symfonické teleso haydnovsko-mozartovského typu patrí medzi špičkové české orchestre. Organizuje abonentných cykly, koncertuje v ďalších mestách kraja i celej republiky v zahraničí iv zámorí. Radí sa medzi popredných reprezentantov českej kultúry a je oceňovaná pre štýlovosť a kvalitu orchestrálneho zvuku.

Pivovar Perštejn

Za jeho vznik a rozkvet sa zasadil moravský veľmož - Viliam z Perštejn, ktorý roku 1491 zakúpil Pardubice a už v 16. storočia sa pustil do pivovarníctve. Produkty tohto pivovary sú tieto piva = Kovář, Pernštejn Svetlé výčapné, Pernštejn jedenástka, Pernštejn Svetlý ležiak, Pernštejn Tmavý ležiak, Pernštejn Granát, Pernštejn polotmavé výčapné, Pernštejn Dia, Backer a Ozzobír.

Projekt Ozzobír zvnikl na základe obľúbeného televízneho seriálu Comeback. Hlavná postava Ozzák v podaní Martina Dejdara má blízko k pivu a rockovej muzike. Martin Dejdar je rodák z Pardubického kraja, preto teda Ozzákova špeciálny jedenástka. Zavítajte na - Pivné slávnosti 2010 v Pivovaru Pernštejn 04.09.2010 - kultúrny program bude pripravený na nádvorí pivovaru.

Akcie Pardubice na korčuliach

Všetci priaznivci in-line korčuľovanie, sú pozvaní na akciu Pardubice na korčuliach štart je vždy o 18:00 v pondelok na parkovisku pri ČEZ Arény.
Dátum konania je 2. augusta + 6. septembra + 4. októbra.

Areál kúpaliska Cihelna Pardubice

V letných mesiacoch iste každý vodomil ocenia atrakcia tohto kúpalisko.

* 2 paralelné šmýkačky 25m dlhé
* 2 paralelné tobogány 105M dlhé
* Skokanský bazén s tlakovými oknami
* 2 masážne vane pre 5 osôb
* Divoký kanál stenový vodopád
* Chliče vody (masážne trysky)
* Vodné hríbik a dáždnik
* Stenové masáže
* Detský bazén
* Občerstvenie
* Minigolf a stolný tenis
* Plážový volejbal

Zlatá prilba Pardubice

O tejto súťaži sa hovorí ako o najstaršom plochodrážnom závode na svete a mnohokrát sa prikladá aj superlatívov najspravodlivejší. Prinášame Vám prehrám plochodrážního štadióne v Pardubiciach - Svítkov 2010.

11. 8. Extraliga Pardubice - Mšeno 18:00

20. 8. Majstrovstvá Českej republiky juniorských družstiev a v triede do 125 ccm 18:00

15. 9. Termín pre prípadné semifinále Play - off Extraligy družstiev 18:00

1. 10. Tréning jazdcov pre finále MS jazdcov do 21 rokov 15:00 a 36. Zlatá stuha juniorov 17:00

2. 10. Finále Majstrovstvá sveta jazdcov do 21 rokov 12:30 a 62. Zlatá prilba mesta Pardubice 16:00

3. 10. 62. Zlatá prilba mesta Pardubice 12:30

6. 10. Termín pre prípadné finále Play - off Extraligy družstiev 18:00

Ubytovanie a reštaurácia

Hotel Zlatá šťuka

Hotel ponúka skvelé ubytovanie v cenách od 1400 Sk za nocľah, ďalej oceníte príjemnú atmosféru hotelového caffe restaurantu, Moravského sklípku aj piváreň formanka.

Harmony Club Hotel Pardubice

V hoteli s kapacitou 18 dvoch a 8 troch lôžkových izieb zaplatíte za noc od 870 Sk. Súčasťou každej izby je kúpeľňa so sprchou, WC, TV so satelitným príjmom, rádio, telefón, kuchynka s varičom a chladničkou. Reštaurácia je klasická a sortiment jedál rozmanitý. K dispozícii je aj jedáleň, ktorá slúži na podávanie hotelových raňajkami bufetovým spôsobom.

Restaurant a penzión Zelená Žaba

Majitelia sľubujú poskytnú zázemie nerozoznateľné od Vášho domova. Ako pre skromného tak náročnejšieho návštevníka penziónu. Ubytovanie je tu od 950 Sk za lôžko, spot bar ponúka reštauráciu s klasickou českou kuchyňou.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: