Jordánsko - exotická dovolenka

Už len meno Jordánskeho kráľovstva znie vznešene. V púšti nájdete úchvatné kultúrne poklady troch veľkých ríš av hlavnom meste Ammáne sa budete cítiť s jeho módnymi butikmi a elegantnými kaviarňami ako v ktorejkoľvek inej metropole.


Ak budete mať šťastie, môžete spiatočnú letenku do Jordánska kúpiť aj za 11 000 Sk, hľadajte lety spoločnosti Royal Jordanian. Ak sa chcete ubytovať v exkluzívnom hoteli v Ammáne pripravte si 4 000 Sk za dvojlôžkovú izbu. Môžete však prebývať v oveľa lacnejších hoteloch a kempoch. Napríklad pri návšteve Wádí Rum Vás prenocovanie, sprievodca aj polpenzia príde na 1 600 Sk za noc.

Dovolenka v Jordánsku - S cestovnou kanceláriou ADVENTURA

Je veľká škoda, že českí turisti túto nádhernú a historicky zaujímavú krajinu, zatiaľ do svojich plánov na dovolenku moc nezahŕňajú. Iste by ich očarila vľúdnosť a pohostinnosť miestnych obyvateľov, púšť alebo jazda na ťavách, ale tiež, a to hlavne, jeden z novodobých siedmich divov sveta - skalné mesto Petra. Ak nepatríte k týmto ľuďom a viete, že Jordánsko je krajina, ktorá stojí za Vašu návštevu, stačí len vybrať cestovnú kanceláriu, s ktorou si túto dovolenku, plnú neopakovateľných zážitkov a zaujímavé histórie, užijete. Jednou z cestovných kancelárií, s ktorou sa môžete do Jordánskeho hašmínovského kráľovstva, čo je oficiálny názov, pozrieť, je cestovná kancelária ADVENTURA.

Skalné mesto Petra

Cesta do Jordánska s CK ADVENTURA:

* 1. - 2. Odlet z Prahy v popoludňajších hodinách, nočný prílet do Damasku; transfer do Palmýry, ubytovanie, neskoré raňajky. Palmýra - prehliadka antického mesta v púšti, križovatky karavan na hodvábnej ceste.
* 3. Prejazd do Aleppa (Halab) - prehliadka mesta obkoleseného hradbami: citadela, Veľká mešita, stará tržnica.
* 4. Návšteva mesta Hama na brehu rieky Orontes, vodné bicykle; impozantné a najväčší križiacky hrad Crac des Chevaliers.
* 5. Prejazd do Malúly, prehliadka malebnej kresťanskej dediny vytesané do skalného masívu, byzantský kláštor sv. Tiekli; prejazd do Damasku, prehliadka mesta.
* 6. Prehliadka slávneho rímskeho amfiteátra a kostola sv. Jiří v Bosra; prejazd do Jerashe, jedného z najväčších rímskych miest na Blízkom východe.
* 7. Výlet do Madaba, preslávené byzantskými mozaikami s mapou Svätej zeme a okolie; hora Alebo, z ktorej uvidel Mojžiš "zasľúbenú krajinu"; kúpanie v Mŕtvom mori.
* 8. Monumentálne kaňon Wádí Mudžib; križiacky hrad Kerak; transfer do Petry.
* 9. Celodenná návšteva Petry - unikátny komplex monolitických chrámov vytesaných do skál. Prejazd do Wádí Rum - noc v beduínských stanoch, večere formou tradičnej arabskej párty.
* 10. Wádí Rum, snáď najkrajšie púštna krajina - široké údolia, zovreté mohutnými věžovitými skalnými útvarmi z naružovelého pieskovca; safari terénnymi autami; noc v Aqaba.
* 11. - 12. Zaslúžený odpočinkový deň pri Červenom mori v Aqaba - kúpanie, šnorchlovanie; neskorý večerný odchod do Ammánu a nočný transfer na letisko, odlet do Prahy; prílet okolo poludnia.

CK ADVENTURA je cestovná kancelária, ktorá si kladie za cieľ potešiť Vás ponukou poznávacích zájazdov a aktívnej dovolenky v tom najširšom slova zmysle, a dopriať Vám pohľad na svet okolo nás v celej jeho pestrosti a rôznorodosti trochu novými očami. Ak nechcete stráviť svoju dovolenku len s drinkom pri bazéne svojho hotela či pod slnečníkom na elegantné morskej pláži, určite si u tejto cestovnej kancelárie vyberiete.

Jordánsko - Skrytý raj

Oficiálnym názvom je Jordánske hášimovské kráľovstvo. Leží v oblasti Blízkeho východu a susedí s Irakom, Izraelom, Saudskou Arábiou a Sýriou. Hlavným mestom je Ammán, menou je jordánsky dinár (JOD). Štátnym zriadením je Jordánsko konštitučná monarchia. Na ploche o rozlohe 92 000 km2 žije takmer 6 000 0000 obyvateľov. Obyvateľstvo tvoria z 96% Arabi. Úradným jazykom je arabčina, ale bežne sa tu dorozumiete aj anglicky. Hlavou štátu Jordánskeho kráľovstva je kráľ Abdalláh II.

Podnebie - Jordánsko

Východ Jordánska je z troch štvrtín tvorený kamenitú púšťou. Západ Jordánskeho kráľovstva leží v stredomorskom klimatickom páse, na východe krajiny leží púšť. Počet zrážok klesá sa smerom do vnútrozemia, pričom priemerné ročné zrážky na väčšine územia sú menšie ako 20 cm. Priemerné ročné teploty v hlavnom meste Ammáne sú v zime 8 ° C av lete 25 ° C.

Dôležité informácie - Jordánsko

K vstupu do krajiny budete potrebovať cestovný pas s platnosťou minimálne ešte na 6 mesiacov od predpokladaného návratu a platné vízum. Vízum môžete získať ako na jordánskom veľvyslanectve vo Viedni, tak na hraniciach. Avšak odporúča sa, si vízum zabezpečiť už pred cestou a vyhnúť sa tak možným cestovným komplikáciám. Pred odchodom navštívte stránky ministerstva zahraničným vecí Českej republiky, kde môžete nájsť všetky potrebné informácie.

Jordánsko je pre bežného turistu bezpečná oblasť, za predpokladu, že sa pohybuje v obývaných oblastiach, vo väčších mestách a na pobreží Červeného mora.

História - Jordánsko

Území Jordánska sa stalo roku 64 n.l. súčasťou Rímskej ríše. Predtým tu vládli Asýrčania, Babylončania, Peržania a Seleukovci. V 7. storočí sa tu usadili moslimskí Arabi a vo 12: storočia dochádzalo ku konfliktom s križiakmi. V 16. storočia územie ovládla Osmanská ríša a vládla tu až do konca 1. svetovej vojny, kedy území Jordánska obsadili Briti.

Nezávislosť nad Británii získalo Jordánske kráľovstvo roku 1946 vyhlásením Transjordánského kráľovstva. Vtedajší Transjordánsko sa v rokoch 1948 - 1949 zúčastnilo vojny s Izraelom, v ktorej získalo západný breh Jordánu. Potom sa premenovalo na Jordánsko. Prvým kráľom Jordánskeho kráľovstva bol kráľ Abdalláh.

Pamiatky a zaujímavé miesta - Jordánsko

Ammán

Ammán je hlavným mestom Jordánskeho kráľovstva a žije tu okolo 2 000 000 obyvateľov. Ammán leží na severozápade krajiny a bol založený pred niekoľkými tisíckami rokov, píše sa o ňom iv Biblii. Prevažná väčšina zachovalých pamiatok v Ammáne pochádza z doby Rímskej nadvlády. Obyvatelia hlavného mesta sú väčšinou západne orientovaní. Môžete navštíviť elegantné nákupné centrá ako je "Mekka" alebo "Abdoun mall".

Akaba

Akaba sa nachádza na juhu krajiny na pobreží Arabského zálivu Červeného mora a je jediným prístavom v Jordánsku. V Rímskej dobe bola postavená cesty k prístavu vedúca cez Damask a Ammán.

Mŕtve more

Mŕtve more je bezodtokové slané jazero rozkladajúce sa medzi Izraelom a Západným brehom Jordánu a Jordánskom. Ide tak o najnižšie položené odkryté miesto na zemskom povrchu, tak o najnižšie položené slané jazero na svete io najhlbšej slané jazero na svete.

Petra

Ide o skalné mesto ao archeologické náleziská v Jordánsku. Od roku 1985 je zanesené v zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Pravdepodobne bolo založené medzi 3. stor. pr.n.l. a 1. stol.n.l. Všetky stavby sú vytesané do pieskovca. Po dlhú dobu bolo mesto pred cudzincami utajované. Prvým Európanom, ktorý ho zbadal bol roku 1812 Johann Ludwig Burckhardt. Nachádza sa tu viac ako 750 budov a Petra je najnavštevovanejším miestom krajiny.

Wádí Rum

Alebo tiež Mesačná krajina patrí k veľkým prírodným zaujímavostiam Jordánska. Wádí Rum Ležal na významné obchodné stezce, preto tu nájdeme trosky nabatejského chrámu. Wádí Rum je obľúbeným miestom turistov. V oblasti sa nachádza Sedem pilierov múdrosti, Lawrencův prameň a skalný most Dlabal Umm fruto.

Kerak

Nachádza sa tu križiacke citadela z roku 1142, ktorá je veľmi zachovalá. Môžete tiež navštíviť menšie archeologické múzeum, či hrad Šóbak, ktorá je zvonku veľmi dobre zachovaný.

Džaraš

Je to jedno z najstarších a zároveň najzachovalejších rímskych miest na Strednom východe. Podľa odborníkov je mesto odryto len z 10%. Išlo o tzv Dekapoli, teda zoskupenia desiatich miest. Pri vstupe do mesta narazíte na Hadriánov oblúk, v meste ďalej môžete obdivovať Diov chrám, divadlo, Oválna fórum, ktoré slúžilo ako námestie. Ďalej sa tu nachádzalo trhovisko s potravinami, či chrám bohyne Artemis. V meste sa zachovalo aj niekoľko byzantských kostolov.

Horúce pramene v Ma \ 'in

Nachádza sa na ceste medzi Amman a Hamman. Horúce pramene leží 260 metrov pod hladinou svetového oceánu a tu čaká na Vás voda teplá 50 ° C, ktorá sa vlieva cez vodopády do nádrží a potom odteká do Mŕtveho mora.

Zaujímavosti - Jordánsko

* Voda v Mŕtvom mori má vďaka vysokej koncentrácii soli tak vysokú hustotu, že si v nej môžete sadnú a napriek tomu sa budete vznášať na hladine.
* Osudy plukovníka Thomasa Edwarda Lawrencea, ktorý počas 1. svetovej vojny ovplyvnil históriu Jordánska aj Sýria zachytáva slávny film "Lawrence z Arábie", ktorý bol tiež v Jordánsku natáčal.
* Nachádza sa tu aj najznámejšie mozaika na svete, ktorú je mapa Svätej zeme a okolie pochádzajúce z 6. storočia a ktorá bola zložená z 2 000 000 kamienkov. Dnes je zachovaná iba tretina.
* Skalné mesto Petra Vám môže pripomenúť exteriréry z filmu Indiana Jones a Posledná krížová výprava, ktorý sa tu nakrúcal.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: