Japonsko - krajina vychádzajúceho slnka

Stály očný kontakt sa považuje za známku agresie, naopak, keď zrak klopíte, prejavujete úctu. Japonci neustále za všetko ďakujú. A nikdy na zem neodhazují odpadky, papieriky ani žuvačky.


Krajina vychádzajúceho slnka - Japonsko

To nie je len geografický prívlastok Japonska, ale preklad doslovný preklad ich znakov ktoré znamenajú Nihonkoku alebo tiež Nipponkoku a vyslovujú sa čínsky čítajú Ž'-pen-kuo (tak najskôr vzniklo európske pomenovanie tejto krajiny (francúzsky Japon = záporne a anglicky Japan = džepen).

Rozloha a počet obyvateľov

Japonsko má rozlohu 377 tis. km2 a tvorí ho 3.900 ostrovov z toho 500 je obývaných. Obyvateľov má cez 127,6 miliónov obyvateľov s priemernou hustotou asi 332 osôb na jeden km2. Tým sa táto krajina radí medzi nejpřelidněnější krajiny sveta. 80% tunajšej nehostinnej krajiny je neobývateľné, preto väčšina Japoncov žije hlavne v preľudnených mestách a veľkomestách a to prevažne na ostrove Honšú, kde žije 80% všetkých obyvateľov Japonska. V Japonsku žije cez 1,78 mil nejaponského obyvateľstva.

Medzi hlavné ostrovy patria Honšú, Hokkaidó, Kjúšu a Šikoku

Celá krajina je pretiahnutá 3 800 km (príklad cesta z Prahy do Moskvy a späť), preto má Hokkaidó rovnako ako v strednej Európe a napríklad Okinawa leží v pásme subtropickom. Hora Fudži san je vysoká 3 776 mnm-symbol Japonska. Nejčinnější sopkou je Asama no jama.

Tokyo

Hlavné mesto Japonska je Tokyo. Leží uprostred ostrova huns a má 8,2 miliónmi obyvateľov. Ďalších 3,5 milióna obyvateľov žije na predmestí Tokya. To je celkom 25% obyvateľov celého Japonska. Na 1km ² pripadá v hlavnom meste 5 655 obyvateľov. S tým súvisí aj nadmiera áut a smogu, ktorý spôsobuje značné problémy. Hlavou štátu je cisár, ktorý je symbolom Japonska a jednoty jeho obyvateľov. V súčasnosti však nedisponuje suverénny výkonnou mocou a jeho úloha je predovšetkým protokolárnych.

Jedlo, pitie a prútika

Japonský jedálniček je tvorený predovšetkým pokrmy tvoria ryby, morské produkty a zelenina. Medzi tradičné potom patrí suši = ryže ochutená octom sa surovú rybou alebo zeleninou, zrolovaná do plátku morských rias, šasi = surová ryba nakrájaná na plátky so sójovou omáčkou alebo TEMPUR = ryba alebo zelenina v ceste s omáčkou. Veľa sa vo svete hovorí o rybe fugu, z ktorej musia byť veľmi opatrne odstránená kože a niektoré vnútorné orgány, ktoré sú smrteľne jedovaté, Japonsko ju má vo svojom jedálničku už viac ako 2000 rokov. Japonská kuchyňa je diétna a zdravá.

Tradične sa jedlo konzumuje palicami

Väčšina ľudí sa už s palicami určite stretla. Nemáte-li je doma, tak pri najmenšom v čínskej reštaurácii. Prútika sa drží zásadne v pravej ruke.

Z alkoholických nápojov je najznámejšia saké = ryžové kvasené víno

s obsahom alkoholu okolo 20%. Zaujímavým rysom moderného života je, že čoraz viac ľudí uznáva význam obřadného pitie čaju. Japonské rýchle životné tempo pod veľkým tlakom nejspíš potrebuje kontrast tohto úchvatného rituálu.

Reštaurácie alebo rýchle občerstvenie

Ak vyberiete tradičné variant, nielenže sa musíme na určenom mieste vyzuť ale zasadnúť k nízkym stolečkům - ženy kľačí na pätách a muži so skríženými nohami. Na privítanie je servírovaná studená voda alebo teplý zelený čaj spolu s mokrou žinkou "ošibori" určenú na utretie rúk a tváre. Predjedlá servírované v malých mističkách sa nepridávajú, ryžu si pridať môžeme, ale je neslušné nechať v mise zvyšok.

Ak sedíme vo väčšej spoločnosti, dolievame nápoje svojmu susedovi, nie sebe

Platenie sa odkrúca u kasy pri odchode, nikdy nie pri stole. Reštaurácie ale aj iné miesta pre stolovanie ponúkajú chutné a kvalitné jedlá s príjemnou obsluhou a najvyššími hygienickými normami. Voda z kohútikov je tiež väčšinou pitná. Prepitné nie je obvyklé.

Japonci, akí sú - povaha

O Japoncoch sú veľmi zdvorilý národ. A na verejnosti sa kontrolujú. Záchvaty smiechu, hnevu či plaču na uliciach ani v doprave neuvidíte. Pri zoznamovaní si ruky nepodávajú, ale navzájom sa sebe pokloní sa sepjatými dlaňami. Stáli očný kontakt sa považuje za známku agresie, naopak, keď zrak klopíte, prejavujete úctu. Japonci ďakujú pořád a za všetko.

V obchodnom styku sa vizitky podávajú oboma rukami s patričným úklonom

Japonci konajú iv obchode zdvorilo, skromne a neokázalá, rokovania by sa malo stupňovať a nečakajte žiadne unáhlené rozhodnutia. Sú vychovávaní k vytváraniu harmónie, preto je nezdvorilé používať vtipy, byť hlasný, používať gestá a nijako nenarušovať rokovania. Prehreškom je hlasno smrkať, naopak je dovolené popotahovat, čo v našej krajine je neslušnosť ba aj nevychovaností ..

V Japonsku sa nesmie jesť za chôdze na ulici

čo sa týka aj zmrzliny. Na verejnosti sa pary ani neobjímají, nelíbají. Neodhazují na zem papieriky ani žuvačky = NIKDY!

Japonec doma

Charakteristickým rysom japonskej povahy je úcta ku starobe. Z hľadiska etikety to znamená, že spoločensky najvýznamnejšou osobou je väčšinou v rodine ten najstarší. Slovne napadnúť starého človeka sa považuje za veľký spoločenský prehrešok. Stále veľa mladých ľudí pri dojednávaní sobáša ešte prenecháva iniciatívu rodičom týchto manželstvách je dnes asi okolo 30%.

Doma sa v Japonsku sedí bežne na vankúšoch na zemi, nohy zložené pod seba

Cudzinci tak dlho sedieť nevydrží. Postele sú zatiaľ hlavne v hoteloch v japonských domácnostiach sa väčšinou spí na rohožiach tatami alebo na obyčajných matracoch priamo na zemi. V Japonsku prevláda budhizmus a šintoizmus. Štatistiky uvádzajú, že veľké percento obyvateľov sa hlási k obom náboženstvám, aj keď aktívne neprevádzkuje ani jedno.

Telegraficky, čo o Japonsku ešte vieme

Japonské záhrady

Japonská záhrada by mala vytvárať prostredie pre upokojenie mysle, pokoj a meditáciu. Má všetky znaky umeleckého diela.

Jing a Jang

Prírodné sily, mužská sila Jang aj ženská Jin. Jang zodpovedá nebi, juhu, cisárovi, draku a všetkým nepárnym číslam (aj prípadne plnosti). Jin sa porovnáva so zemou, severom, chladom a so všetkými párnymi číslami (aj prípadne s prázdnotou). Jin a Jang dva protiklady, ktoré sa navzájom dopĺňajú a tvoria dokonalý tvar - Kruh, ktorý sa neustále otáča.

Kaligrafie = umenie krásneho písma Manga = komiksy, ktoré sa čítajú sprava doľava Origami = skladačky z papiera Ikebana = umenie aranžovania kvetín Kimono = tradičný japonský odev Gejša = umelkyňa a spoločníčky Jakuzu = Japonská mafie Harakiri = samovražda mečom Samuraj = bojovník s mečom Sakura = japonská čerešňa Šinkansen = rýchly, pohodlný a drahý rýchlovlak, 250 km / hod. Tofu = sójový tvaroh sóju = sójová omáčka Reiki - energie, ktoré liečia Kamikaze - samovražední letci 2. svetovej vojny Bonsaj - zakrslý stromček Rikša - dopravný prostriedok Ogi - skladajúci sa vejára.

Tradičné japonské divadlo nó a japonskej divadlo kjógen boli vyhlásené ako svetovej nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO.

Bojové umenia sú tiež národným klenotom Japonska, o ktoré je veľký záujem po celom svete:

Aikido - harmónia, KI - energia, príroda, DO - cesta

Karate do = KARA - prázdny, TE - ruka, DO - cesta, v zmysle duševnom, spôsob života

Sumo = zápasy obrích bojovníkov sú v Japonsku spoločenskou záležitosťou.

Ďalšími sú menej známe - Ba jutsu, Batt jutsu, Bujinkan Dojo, Jodo, Jo jutsu, Judo, Ju jutsu, Jutta jutsu, Hanba jutsu, Hojo jutsu, Kendo, Ken jutsu, Kyudo, Kobudo, Nagin do, Ninjutsu, Nippon kempu, So jutsu, Shorinji kempu, Shuriken jutsu, Iaido a täida.

Ekonomika Japonska

Ekonomika je druhá najväčšia na svete. Japonsko vedie priemyselnú robotiku aj jej výskum. Dnes už existujú humanoidné roboty na prvý pohľad nerozlíšiteľné od človeka, slúžia napríklad ako Turistickí sprievodcovia. Zameriava sa hlavne na priemysel - výrobu automobilov, dopravných prostriedkov, elektroniky a strojárstva. Robotika, priemysel a elektronika.

Najznámejšie značky - Japonsko

Honda, Kawasaki, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Suzuki, Toyota a Yamaha. Sony, Nikon, Panasonic, Toshiba, Canon, Minolta, Asahi, Ricoh, Fujica, Yashica, Konica, JVC - Japan Victor Company, Technics, National, Hitachi, Sharp alebo Pioneer.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: