Hrady Pardubického a Olomouckého kraja

V Českej republike môžete navštíviť cez dvetisíc zachovaných hradov a zámkov. Vydajte sa s nami do Pardubického a Olomouckého kraja a poznajte neopakovateľné kúzlo a umelecko-historickú hodnotu hradov Kunětická hora, Litice, Bouzov, Šternberk.


Hrad Kunětická hora

Kunětická hora bola osídlená už v období praveku. Je doložené osídlenie mladšej a neskorej doby bronzovej a staršej doby železnej. Kunětická hora zaujíma výnimočné miesto v dejinách hradnej architektúry výstavbou opevnenia, ktoré využívalo mohutných zemných valov a kruhových rondelů. V stredoveku získal hrad novú siluetu v podobe kamenného hradu. Rozsiahly hradný komplex stál na Kunětická kopci už v druhej polovici 14. storočia. Kunětická hora sa do širšieho povedomia dostala za husitských vojen. V rokoch 1491 až 1548 dochádza k najväčšej prestavbe hradu, a to za Viliama a jeho synov Vojtecha a Jana. Hradný obydlia sa postupne zmenilo v niekoľkých stavebných úpravách, neskoro gotických i renesančných, a to v zámockej sídlo. Hradné nádvorie jadra, do ktorého organizmu sa zapojila valcová veža, sa otváralo portálom datovaným rokom 1509. Svoju strategickú úlohu mala Kunětická hora za tridsaťročnej vojny. Roku 1645 dobylo hrad švédske vojsko. Vyplienený a vypálený objekt podliehal rýchlo skaze. Cez všemožné snahy sa v priebehu 19. storočí však nepodarilo zabezpečiť záchranu veľkolepých zrúcanín. V roku 1917 si Kunětická horu prenajal a roku 1919 zakúpil pardubický múzejné spolok. V roku 1953 prešiel objekt do majetku štátu. Pre nedostatočnú údržbu a následný zlý stav bol v 70. rokoch uzavretý. Po vykonaní opráv paláca bol opätovne sprístupnený v roku 1993. Opravy v hradnom areáli prebiehajú priebežne až do dnešných dní.

Môžete sa tešiť na dva prehliadkovej okruhy, I. prehliadkový okruh Vás zavedie do Paláca a veže zahŕňajúce: interiéry hradného paláca, expozíciu parforsních honov, Rytiersky sála, zbrojnicu, pivnici s archeologickou expozíciou, výstavou historických pohľadníc a vyobrazenia hradu, výstavou "Zločin a trest v českých dejinách ", veža s výnimočnou vyhliadkou do ďalekého okolia. II. prehliadkový okruh Vás zavedie do Hradnej kaplnky.

Otváracia doba hradu Kunětická hora

* Apríl: sobota, nedeľa, sviatok od 10,00 do 16,00 hod
* Máj, jún, júl, august: utorok až nedeľa od 9,30 hod do 17,30 hod
* September: sobota, nedeľa, sviatok od 10,00 do 17,00 hod
* Október: sobota, nedeľa, sviatok od 10,00 do 16,00 hod

Vstupné do hradu Kunětická hora

* I. prehliadkový okruh. Dospelí: 60 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 40 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.
* II. prehliadkový okruh. Jednotné vstupné: 20 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.
* I. + II. prehliadkový okruh. Dospelí: 70 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 50 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.

Hrad Litice

Hrad Litice nájdete v podhorí Orlických hôr. Hrad bol založený koncom 13. storočia za posledných Přemyslovcov. Prvá písomná zmienka o Litice je z roku 1304. Karel IV. po návrate z Talianska do Čiech vykúpil rad kráľovských hradov, medzi nimi aj Litice. Litice sa tešili veľkej pozornosti Jiřího z Poděbrad, ktorý tu chcel vytvoriť pevný úkryt pre korunovačné klenoty a pre zemskej dosky. Opevnené Litice mali prispieť k obrane východných Čiech. Mikuláš z bubna odkúpil hrad v roku 1562, urobil ho svojím rodovým sídlom. Nepohodlný a neprístupný hrad bol odsúdený k skaze. Roku 1681 bol hrad úplne opustený, aby sa však úplne roztriešteniu, vykonávalo sa zabezpečenie zadného paláca. V doslova desolátním stave bol hrad opäť okolo 18. storočia, kedy bol aj predný palác prepadnutý a bez strechy. Okolo roku 1770 sa vykonali najnutnejšie opravy. O záchranu hradu sa taktiež snaha v 19. storočia, v rokoch 1890 až 1894. Čiastočné zabezpečenie a konservování zrúcanín bolo vykonávané v rokoch 1933 až 1935, kedy bolo taktiež upravované vyhliadkové poschodie veže.

Môžete sa tešiť na prehliadku objektu, ktorý zahŕňa Vstupné bránu, hradné jadro, Predné palác, Veža a Zadné palác. Z pôvodnej brány dnes zostalo len malebné torzo zrúcaniny, na priečelí veže s bránou, na nižšie bol zavesený padací most a bránka pre peších, sú osadené plastické pieskovcové reliéfy. Predné palác sa vypína na konci ostrohu nad strmší južnou časťou pahorku, ku ktorému v časti obrátenej do nádvoria prilieha vysoká štíhla veža. Zadné palác sa rozkladal na protiľahlom konci nádvorí. Zadné palác je už natoľko rozrušený, že sa nám zachovalo len obvodové murivo do výšky prvého poschodia bezo všetkých detailov. Priestory paláca v oboch poschodiach boli rozdelené vstavanými priečkami vždy vo tri sály opatrené pôvodne drevenými trámovými stropmi. Malebnú siluetu hradu dotvárala vysoká štíhla veža takmer štvorcového pôdorysu.

Otváracia doba hradu Litice

* Apríl, september, október: sobota, nedeľa, sviatok od 9,00 do 16,00 hod
* Máj, jún, júl, august: utorok až nedeľa + sviatky od 9,00 do 17,00 hod

Vstupné do hradu Litice

* Dospelí: 40 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 30 Sk, rodinné vstupné: 120 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.

Štátna hrad Bouzov

Hrad bol založený na začiatku 14. storočia. Dnešnú podobu získal hrad Bouzov po rozsiahlej prestavbe v rokoch 1895 až 1910. Hrad je plne zariadený a vybavený. Mobiliár pochádza prevažne zo súkromných zbierok arcivojvodu Eugena Habsburského, čiastočne zo zbierok Nemeckého poriadku. Novodobé zariadenie potom bolo vyrobené špeciálne pre objekt.

Môžete sa tešiť na IV. prehliadkovej trasy: Hrad sa predstavuje, Hrad Bouzov, Ako sa stavia stredoveký hrad, Hrad z vtáčej perspektívy.

Ak máte radi originalitu a plánujete svadbu, môžete si povedať spoločné "ÁNO" priamo na hrade Štátnom hradu Bouzov. Svadobný obrad je možný uskutočniť v prostredí rytierskeho sály, ktorý vytvorí tú najlepšiu kulisu a podmanivosťou k prežitiu Vašej významné udalosti.

Otváracia doba hradu Bouzov

* Marec, november: pondelok až piatok od 9,00 do 14,00 hod
* Apríl a október: pondelok až piatok od 9,00 do 14,00 hod

Vstupné do hradu Bouzov

* Trasa "Hrad sa predstavuje". Dospelí: 100 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 70 Sk, rodinné vstupné: 300 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.
* Trasa "Hrad Bouzov". Dospelí: 150 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 100 Sk, rodinné vstupné: 450 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.
* Trasa "Ako sa stavia stredoveký hrad". Dospelí: 150 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 100 Sk, rodinné vstupné: 450 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.
* Trasa "Hrad z vtáčej perspektívy". Dospelí: 50 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 40 Sk, rodinné vstupné: 150 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.

Štátna hrad Šternberk

Hrad Šternberk bol pôvodne obrannej stredoveké sídlo, bol založený v polovici 13. storočia. Prvý písomný záznam o hrade je z roku 1269. V 16. storočí prebehla renesančná rekonštrukcia hradu, kedy bol hrad rozšírený po rozsiahlom požiari o renesančné krídlo s unikátnymi hráňovými klenbami. História hradu Šternberk je spätá s rodom Šternberk. V roku 1886 bolo rozhodnuté o generálnej rekonštrukcii hradu v duchu romantického historizmu.

Môžete si vybrať z troch prohlídkových trás. 1. trasa Vám predstaví Liechtensteinské zbierky, 2. trasa Vás prevedie zaniknuté šľachtickými sídlami Severnej Moravy, 3. trasa spája prvú a druhú trasu.

Po prehliadke hradu nezabudnite zavítať aj do zámockého lesoparku.

Pre nezabudnuteľnú atmosféru Vám ponúka hrad Šternberk uzavretí sobáša v hradnej kaplnke alebo Hodovním sále či na hradnom nádvorí av parku.

Otváracia doba Štátneho hradu Šternberk

* Apríl: sobota, nedeľa, sviatky od 10,00 do 17,00 hod
* Máj a september: utorok až nedeľa od 10,00 do 17,00 hod
* Jún až august: utorok až nedeľa od 10,00 do 18,00 hod
* Október: sobota, nedeľa, sviatky od 10,00 do 17,00 hod

Vstupné do Štátneho hradu Šternberk

* 1. trasa. Dospelí: 90 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 60 Sk, rodinné vstupné: 240 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.
* 2. trasa. Dospelí: 70 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 50 Sk, rodinné vstupné: 190 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.
* 3. trasa. Dospelí: 130 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 80 Sk, rodinné vstupné: 340 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: