Hrady Královohradeckého a Libereckého kraja

V Českej republike môžete navštíviť cez dvetisíc zachovaných hradov a zámkov. Vydajte sa s nami do Královohradeckého a Libereckého kraja a poznajte neopakovateľné kúzlo a umelecko-historickú hodnotu hradov Kosť, Trosky, Valdštejn, Pecka, Bezděz.


Hrad Kost

Otváracia doba hradu Kost

* Apríl, október: streda až nedeľa od 9,00 do 16,00 hod
* Máj, jún, september: utorok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod
* Júl, august: pondelok až nedeľa od 9,00 do 18,00 hod

Vstupné do hradu Kost

* I. prehliadkový okruh. Dospelí: 100 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 70 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.
* II. prehliadkový okruh. Dospelí: 100 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 70 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.
* III. prehliadkový okruh "skrátený". Dospelí: 60 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 60 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.
* I. + II. prehliadkový okruh. Dospelí: 160 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 80 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.

Štátna hrad Trosky

Zrúcanina Trosky patrí k dominante Českého raja. Trosky boli postavené koncom 14. storočia. Okolo roku 1380 začína stavba hradu, kedy na skalných vrcholoch boli vybudované dve veže. Nižšia päťboký veža je pomenovaná Baba, vyššia štvorboký veža je pomenovaná Panna. Medzi týmito vežami bol založený vnútorný hrad. Trosky patria medzi veľmi vyhľadávané turistické ciele, a to vďaka nádhernému rozhľadu i tajomné atmosfére. Najdôležitejšie az hľadiska atraktivity i návštevnosti hradu, bolo vybudovanie schodiska aj vyhliadkového ochodze na veži Baba. Dokončenie prebehlo až v moderných dejinách hradu, kedy v roku 2000 bolo schodisko sprístupnené verejnosti.

Otváracia doba Štátneho hradu Trosky

* Apríl, október: sobota, nedeľa, sviatky od 8,30 do 16,00 hod
* Máj, jún, júl, august: utorok až nedeľa od 8,30 do 17,30 hod
* September: utorok až nedeľa od 8,30 do 16,00 hod

Vstupné na Štátna hrad Trosky

Dospelí: 50 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 35 Sk, rodinné vstupné: 150 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.

Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn sa môže zo všetkých hradov Slovenského raja pochváliť najdlhšou históriou. Hrad bol založený okolo roku 1260. Obsadenie hradu lúpežnými rytiermi, husitmi v 15. storočia, bolo príčinou, že sa hrad rozdelil na dva. V 18. storočia tu bolo vybudované nevšedný pútnické miesto v prostredí starých ruín rodového sídla.

Ak plánujete svadbu a túžite po nevšednosti, môžete Váš sobáš uzavrieť priamo na hradu Valdštejn, kedy sa svadobné obrady konajú na romantických terasách. Ďalším možným miestom pre svadobný obrad je aj veľká baroková kaplnka sv. Jána Nepomuckého. Alebo si môžete zvoliť pre obrad slávnostná sála klasicistického domu.

Otváracia doba hradu Valdštejn

* Marec, apríl, október: sobota, nedeľa, sviatky od 9,00 do 17,30 hod
* Máj, jún, júl, august, september: pondelok až nedeľa od 9,00 do 17,30 hod

Vstupné na hrad Valdštejn

* Dospelí: 40 Sk, deti, študenti, seniori: 20 Kč. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.

Hrad Pecka

Hrad je nazývaný Perlou Podkrkonoší, kedy sa nachádza priamo v strede kraja. Z hradnej vyhliadky sa môžete kochať centrálnym masívom Krkonôš sa Sněžkou, Čiernou Horou. Ďalej sa západným smerom nad mestom Nová Paka rysujú vrchy Kumburk a Bradlec s ruinami stredovekých hradov. Prvá písomná zmienka o hrade Pecka je z roku 1322. Hrad Pecka pôvodne slúžil k ochrane zemskej hranice, mal dve obranné veže prepojené hradobné múrov a jeden obytný palác v južnej časti nádvoria. Okolo hradu bol hlboký priekopa, takže prístup do hradu bol možný len cez padací most. Pôvodne gotický hrad bol koncom 16. storočí prestavaný na renesančný zámok. V roku 1830, toho času zámok, zachvátil ničivý požiar. Až do roku 1921 sa rozoberali murivo. Ako turistický objekt s prehliadková trasa slúži hrad od roku 1968.

Pri prehliadke hradu sa môžete tešiť na celkovo sedem interiérových miestností, ďalej na mučiareň a pivnicu. Prehliadka hradu trvá približne 45 minút.

Budúcim snúbencom ponúka hrad uzavretí sobáša v bývalom rytierskom sále, v ktorom je umiestnená stála výstavka sakrálneho umenia.

Otváracia doba hradu Pecka

* Apríl, október: sobota, nedeľa, sviatky od 9,00 do 16,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* Máj, jún, júl, august, september: utorok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod

Vstupné na hrad Pecka

* Dospelí: 60 Sk, deti, študenti, ZŤP: 30 Sk, seniori: 40 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.

Hrad Bezděz

Hrad sa zapísal do dejín slovenského národa osudy svojich držiteľov a neskôr inšpiroval českej umelca k významným dielam v oblasti literárnej, hudobnej i výtvarnej. Pravdepodobne v 60. rokoch 13. storočia kráľ Přemysl Otakar II. využil dominantného vrchu nad starším dvorcom a nechal na ňom vystavať pevný kamenný hrad na obranu obchodnej cesty aj proti rozpínavosti susedných rodov Ronovců a Markvartice. Hrad Bezděz je autentickým obrazom hradu druhej polovice 13. storočia. Počas husitských vojen sa hrad stal najmocnejšou oporou katolíckej cirkvi na severe Čiech. Jeho nedobytnosti bolo dôverovanie natoľko, že sem boli prevezené z Prahy Zemskej dosky a značný cirkevné, a svetský majetok. Krátko pred prevzatím hradu Valdštejn bol hrad Bezdez prvýkrát dobytý a vypálený. Začiatkom 19. stor. sa hrad stáva zrúcaninou. Po vojne v roku 1953 prevzala Bezdez Štátna pamiatková starostlivosť. Od roku 1982 venuje spoločnosť nemalé náklady na opravu hradu.

Otváracia doba hradu Bezděz

* Apríl: sobota, nedeľa, sviatky od 10,00 do 16,30 hod
* Máj, jún, júl, august, september: utorok až nedeľa od 9,00 do 16,30 hod
* Október: sobota, nedeľa, sviatky od 9,00 do 15,30 hod
* (Ak pripadne štátny sviatok na pondelok, je zatvorené v utorok)

Vstupné na hrad Bezděz

* Dospelí: 60 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 40 Sk, rodinné vstupné: 160 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: