Hrady Karlovarského a Plzeňského kraja

V Českej republike môžete navštíviť cez dvetisíc zachovaných hradov a zámkov. Vydajte sa s nami do Karlovarského a Plzeňského kraja a poznajte neopakovateľné kúzlo a umelecko-historickú hodnotu hradov Loket, Vildštejn, Švihov, Horšovský Týn.


Hrad Loket

Hrad Loket leží v rovnomennom mestečku. Miesto kde hrad stojí, bolo osídlené už od pradávna. Nachádzalo sa tu staré slovanské hradisko, zvanej starý Loket. Prvá písomná zmienka o Lokti pochádza z roku 1234, kedy v Českom štáte vládol Přemysl Otakar I.

Prehliadka hradu Loket ponúka pohľad na stavebný vývoj hradu, s prvkami ranne gotickými a neskoro gotickými a renesančnými prístavbami. Tvorí ho komplex budov na oválnom pôdoryse, dominantou je hranolová veža z polovice 13. storočia. Východná časť tvorí palác s dvoma krídlami as baštami z 16. storočia. Po prehliadke hradu, ktorá trvá zhruba 45 minút, sa môžete občerstviť v hradnej reštaurácii, ktorá je otvorená denne od 11,00 do 22,00 hod Môžete si v reštaurácii pochutnať na staročeské jedlá.

Ak plánujete uzavretie sobáša, hrad Loket Vám ponúka hneď štyri verzie svadobného obradu. V poschodí východného krídla hradu možno zo slávnostného sály zostúpiť do obradnej siene. Tú zdobia zachovalá nástenná maľba stráže a detail horiace lakťová hlavnej brány z počiatku 17. storočia. Steny sály lemujú obrazy s historickými osobnosťami.

Otváracia doba hradu Loket

* November, december, január, február, marec: pondelok až nedeľa od 9,00 do 15,30 hod
* Apríl, máj, jún, júl, august, september, október: pondelok až nedeľa od 9,00 do 16,30 hod

Vstupné do hradu Loket

* Dospelí: 90 Sk, deti, študenti, ZŤP: 60 Sk, seniori: 75 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.

Hrad Vildštejn

Hrad bol založený v roku 1166 v románskom štýle. K pôvodnému románskemu hradu z konca 12. alebo začiatku 13. storočia patrila iba severnú časť dnešného třípatrového hradu (tj necelá polovica plochy), zvyšok tejto budovy bol postavený až v 15. storočia, kedy sa hrad dostal do rúk chebského patriciátom. Pre verejnosť je hrad sprístupnený od roku 2001.

Malý a veľký rytiersky sála v historicko-gotickom štýle Vám ponúka priamo kráľovskej hodovanie, kedy hrad disponuje bohatou kuchyňu s rytierskym menu. Otvorené je denne od 11,00 do 22,00 hod

Ak túžite po nevšedným mieste svadobného obradu, ponúka Vám hrad Vildštejn, aby ste si priamo na hrade povedali svoje "ÁNO". Okrem samotného obradu môžete využiť aj zabezpečenie svadobnej hostiny, a to v klasickom, reprezentatívnym aj historickom duchu.

Vstupné do Múzea hradu Vildštejn

* Jednotné vstupné: 25 Sk.

Vstupné do Múzea hasičskej techniky Vildštejn

* Jednotné vstupné: 50 Sk.

Hrad Švihov

Hrad bol založený začiatkom 14. storočia. Tvrz hradu bola opevnená vodnými priekopami. Počas obliehania husitmi, tvrz o priekopy prišla, keď voda z nich bola vypustená a tvrz následne dobytá. Monumentálne dielo hradu bolo dokončené v roku 1530. Roku 1598 sa dostal hrad do majetku významného českého rodu Černín z Chudenic, ktorí ho vlastnili až do roku 1945.

Môžete sa tešiť na dve prehliadkovej trasy. I. prehliadková trasa sa týka "Hradu", II. Prehliadková trasa sa týka "Kuchyňa".

Ak plánujete svadbu, ponúka Vám hrad Švihov usporiadania svadobného obradu v priestoroch tejto jedinečnej kultúrnej pamiatky. Pre uzavretie sobáša si môžete vybrať Hradnej kaplnke Nanebovzatia Panny Márie alebo skvostný Tanečná sála v druhom poschodí južného paláca. Tento nemenej okázalý priestor má neobyčajný dar nádherné akustiky.

Otváracia doba hradu Švihov

* Apríl, október: sobota, nedeľa, sviatky od 9,00 do 15,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* Máj, september: utorok až nedeľa, sviatky od 9,00 do 16,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* Jún, júl, august: utorok až nedeľa, sviatky od 9,00 do 17,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod

Vstupné na hrad Švihov

* I. prehliadková trasa. Dospelí: 70 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 45 Sk, rodinné vstupné: 200 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.
* II. prehliadková trasa. Dospelí: 50 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 35 Sk, rodinné vstupné: 140 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.

Štátna hrad a zámok Horšovský Týn

Horšovský Týn bol pôvodne biskupský hrad, ktorý bol založený pred polovicou 13. storočia. Na skalnatom ostrohu v blízkej kupeckej osade zvanej Týn - neskôr Horšovský - jedným z pražských biskupov vystavaný opevnený gotický hrad kastelového typu. V roku 1547 vyhorel a bol následne prestavaný v monumentálnej renesančné sídlo. Štátna hrad a zámok Horšovský Týn patrí k najviac sprístupnený objektom v Českej republike. Hrad a zámok Horšovský Týn je cenný tým, že po renesančný prestavbe v 16. storočia nebol už neskôr prestavovaný, až na drobné úpravy na zadnom nádvorí pri poslednej rekonštrukcii na konci 19. storočia. V roku 1996 bol celý areál pre svoju nesmiernu historickú hodnotu vyhlásený Národná kultúrna pamiatkou. Do tohto areálu patrí hlavná zámocká budova, budova Purkrabského paláca a takmer štyridsiatimi hektárové prírodne krajinářské park s Gloria, Loretánskej kaplniek a Vdovským domom.

V hlavnej sezóne ponúka Štátna hrad a zámok Horšovský Týn

návštevníkom šesť návštevných okruhov s celkovou dobou prehliadky cez 5 hodín. I. prehliadková trasa zahŕňa "Hrad". Môžete zhliadnuť pivnici, poľovnícku halu, hodovná sieň, pracovňu, veľká sála, předkaplí, hradnú kaplnku a hradnej zbrojnici. Prehliadka trvá zhruba 60 minút. II. Prehliadková trasa zahŕňa "Zámok". Môžete zhliadnuť južnej schodisko, veľkú renesančnú halu, alkovnu, červený salón, pánsky salón, tanečná sála, malú jedáleň, malú renesančný halu, zelený salón, knižnicu, rytiersky sála, salón grafiky a východnej schodisko. Prehliadka trvá zhruba 60 minút. III. prehliadková trasa zahŕňa "Kuchyni". Môžete zhliadnuť detskú expozíciu, osobné potreby, osvetľovacie telesá, porcelán, historické riadu a lapidárium. Prehliadka trvá zhruba 40 minút. IV. prehliadková trasa zahŕňa "purkrabství". Môžete zhliadnuť jazdiarne, ochozovou chodbu, kuchyňu a spálňu v 1. poschodí, 3 miestnosti v 2. poschodí. Prehliadka trvá zhruba 50 minút. V. prehliadková trasa zahŕňa "erbové sála". Prehliadka trvá zhruba 60 minút. VI. Prehliadková trasa zahŕňa "Mitsuko". Prehliadka trvá zhruba 40 minút.

Po prehliadke určite nevynechajte návštevu zámockého parku

Pôvodne renesančný záhrada bola v roku 1905 prebudovaná v prírodne krajinářské park o rozlohe 40 ha. Zámocký park je tiež voľne prístupný z mesta.

Premýšľate-li, kde si poviete vo Váš významný deň spoločné "ÁNO", už nemusíte hľadať. Štátna hrad a zámok Horšovský Týn Vám ponúka uzavrieť sobáš hneď v troch miestnostiach: v Starej kaplnke, v Erbovým sály alebo v Tanečným sály.

Otváracia doba Štátneho hradu a zámku Horšovský Týn

* Apríl, október: sobota, nedeľa, sviatky od 9,00 do 16,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* Máj, september: utorok až nedeľa od 9,00 do 16,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* Jún, júl, august: utorok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* December (26.12 až 31.12.): Pondelok až nedeľa od 10,00 do 15,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: