Hoštice u Volyně - výlet do filmu

Slávnu obec na juhu Čiech, ktorú preslávil najmä režisér Zdeněk Troška trilógii Slunce, seno ... by rád na vlastné oči videl nejden Čiech. Čo viac, schádzajú sa sem aj zahraniční turisti. Vydajte sa do Hoštice s nami.


Hoštice u Volyně sú síce malá dedinka ani nie s 200 obyvateľmi, zato je to snáď najslávnejšej obec na území Českej republiky. V letných mesiacoch sa to tu turistov len tak hemží, kto by tiež nechcel na vlastné oči vidieť miesta, kde sa natáčala slávna česká komediálny trilógie Slunce, seno ... Poďme sa teda, aspoň zatiaľ, do Hoštice pozrieť teoreticky.

Hoštice - poloha

Ak budeme hľadať obec Hoštice u Volyně na mape, je nutné do vyhľadávača zadať naozaj celý názov. Existujú ďalšie, iné Hoštice as obcí na Prachatické si ich môže kdekto spliesť. My však hľadáme Hoštice vzdialenej 10 kilometrov južne od Strakoníc. (Pre menej znalých sú Hoštice a mesto Strakonice v južných Čechách). A našli sme. Obec leží pod vrchom Kalný v nadmorskej výške 515m a pri poslednej sčítaní ľudu sa tu dopracovali k číslu 171.

Hoštice - trocha histórie

Prvá písomná zmienka o Hoštice pochádza z roku 1274 a vtedajším majiteľom bol syn Viliama z Hoštice - Držislav. Od kráľovnej Elišky Přemyslovej získali v roku 1315 Hoštice privilégiá kráľovských obcí. O niečo neskôr patrili v panstva zámku Hluboká a hradu Kašperk. V 16. storočia sa držiteľom stal Viliam z Rožmberka a na konci tohto storočia boli predané Arnošt Vitanovskému z Vlčkovice, ktorého rod Hoštice vlastnil do konca 17. storočia, kedy je kúpil Vladislav Chlumčanské z Přestavlk. Ďalším majiteľom bol od roku 1799 Jáchym zo Šontálu ao pár rokov neskôr - roku 1822 sa majiteľmi stal šľachtický rod Schubert von Schutterstein, po ktorom sa teraz v Hoštice vymenuje jedna ulica.
Hoštice - pamätihodnosti

Kostol narodenia Panny Márie

Pôvodný renesančný kostol z roku 1593 bol v 18. storočia novo upravený na barokový interiér. Zaujímavé je, že os kostola nesmeruje, ako je tomu bežne, k východu. Ku kostolu patrí miestny cintorín, kde sú uložené aj pozostatky niektorých členov rodu Schuttersteinů a Haidenburgů, posledných majiteľov zámku. Posledný odpočinok na tomto malom, nenápadnom cintoríne našla aj legenda českej country Michal Tučný.

Židovský cintorín

Asi kilometer severozápadne od Hoštice leží ďalšie hoštický cintorín. Tentoraz sa jedná o židovský cintorín s päťdesiatimi náhrobky a hebrejskými nápismi. Cintorín bol založený v 18. storočia a najstaršia náhrobok pochádza z roku 1735. Pochovávali sa tu do konca 19. storočia.

Zámok Hoštice

Zámok Hoštice, ktorý v trilógii figuroval ako radnica, bol postavený v 17. storočia ako obydlie prvých majiteľov rodu Vitanovských. Následne bol roku 1777 rodom Chlumčanských prestavaný, ďalej v rokoch 1870 - 1880 av prvej polovici 20. storočia upravený.

Hoštice - osobnosti

Václav Leopold Chlumčanské

Roku 1749 sa tu narodil pražský arcibiskup Václav Leopold Chlumčanské. Povesť hovorí, že pre Hoštice kúpil zvon, ktorý chcel venovať miestnemu kostolu. Žiadal preto obyvateľa obce, aby si pre zvon do Prahy prišli. Tí sa však pýtali, koľko za cestu dostanú, preto sa arcibiskup rozhodol zvon venovať obci Dobrši.

Zdeněk Troška

Režiséra Zdeňka Trošku, ďalšieho rodáka z Hoštice nie je nutné viac predstavovať. V súčasnosti v obci stále býva.

Michal Tučný

Posledné roky svojho života tú prežila legenda českej country Michal Tučný a je pochovaný na miestnom cintoríne.

Výlet do Hoštice - čo sledovať pri ceste

Ak sa vydáte do Hoštice cez Volyni, tak prvé, čo si všimnete, bude vlaková zastávka. Potrebné budete mať to šťastie a uvidíte, ako tu cestujúci vyskakujú a naskakujú kvôli oneskoreniu. Naproti môžete v dialke spozorovať mlyn, ktorý tiež hral kľúčovú úlohu v trilógii Slunce, seno ..., najmä v poslednom diele Slunce, seno erotika. Bližšie sa k nemu ale nedostanete, súkromný majiteľ vlastní aj pozemky v okolí a nariadil zákaz vstupu. Avšak ešte vás čakajú 2km cesty do obce.

Tam vašu pozornosť upúta hostince "U Javoru", kde obsluhovala Miluna. Odporúčame sem zájsť na obed a prezrieť si krčmu zvnútra. V súčasnej dobe je samozrejme zmodernizovaná, ale pamätnú je tu obložená kamenná stena, ktorá vo filme pri zasadnutiach slúžila ako pozadie. Prekvapenie najskôr bude priestor v krčme, ktorý vo filme pôsobil oveľa väčším dojmom.

Ak ste autom a zastavíte je ihneď u tejto krčmy, v krátkej chvíli k vám pribehne miestnej obyvateľov a bude požadovať parkovné. Zdá sa vám třicetikorunový popletek neprimeraný, Neodsudzujte hneď Hoštice. Neskôr pochopíte, o čo tu kráča. Miesto chcú zabrániť veľkej kumulácii áut v obci pre lepší pohľad a vábnější vytvorené fotografie turistov. Obec je skutočne malá, a keby tu súčasne parkovali dvadsať vozov, neboli by ste sami spokojní s nadobudnutým fotografiami.

Ak chcete aj tak ušetriť a prispieť k lepšiemu pohľadu, prechoďte celú obec a zaparkujte u JRD a Ranče Šimona Plánička. Tu uvidíte "poriadok JRD" v pôvodnom stave. Nedopátralo sa nám, či po skončení nakrúcania známej trilógii v jednej z budov JRD všetko zostalo tak, ako to tu filmový štáb nechal, ale podľa zjavu je to dosť možné. Vstup do tohto kravína je na vlastné nebezpečenstvo a rozhodne sa neodporúča sa tu zdržovať dlhšie, než pár minút. Stropy sú prepadnuté, kedykoľvek na vás môže niečo spadnúť. Ak je však vaša zvedavosť väčší, ako strach, nazrite.

Naproti stojaci Čundrhilton je na tom o poznanie oveľa, oveľa lepšie. Pod touto strechou je k videniu aj filmový mercedes "Italiano". Z vozidiel je v tomto areáli ešte k videniu Hoštický autobus a motorka Vence Konopníka.

Zdržte sa na ranči dlhšie, poseďte, dajte si zmrzlinu, kávu, alebo aj niečo ostrejšieho, neste ak vodič. Z niekoľkých ponúkaných suvenírov si určite vyberiete, rozhodne ale siahnite po hoštické medovine. Je výborná, ako darček takmer komukoľvek vhodná a nedá sa porovnať s bežnými medovina. Tie peniažky za to stojí a je dosť možné, že sa neskôr doma budete tlouct do hlavy, prečo ste ju nekúpili viac.

Späť ale do obce, kde môžete neobmedzene fotiť, tiež si zakúpiť ďalšie suveníry, ale do väčšiny stavba sa cez nápis "zákaz vstupu - súkromný pozemok" nedostanete.

Na námestí M. Tučného je k videniu hneď niekoľko známych stavaní. Napríklad už spomínaný hoštický zámok, vo filme pôsobil ako radnica. Hneď vedľa stojí hasičská zbrojnica miestneho zboru dobrovoľných hasičov, jej susedom z druhej strany je tiež už spomínaný miestny kostol ak nemu priľahlý cintorín s pomníkom tvare obrovského kamenného klobúka legendárneho speváka Michla Tučného. Dál stojí domy, filmové rodiny Konopníků a putne. A iste každý návštevník objaví ďalšie a ďalšie úkazy, ktoré sa objavili vo filmoch, alebo neskôr, na základe slávy trilógii a samotných postáv. Je tým myslená napríklad ulice "Keliška".


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: