Dovolenka v ČR - jazerá a priehrady

V poslednom článku zo série "Typy na kúpanie" Vám prinášame zoznam slovenských prehradených nádrží a jazier. Pozor nie všade je však kúpanie dovolono, niekedy ide o zdroj pitnej vody.


Vranovská priehrada

Vranovská priehrada vznikla vďaka vybudovaniu hrádze na rieke Dyji medzi rokmi 1930 a 1933. Vzniknuté jazero je dlhé asi 30 kilometrov, dosahuje až k hradu Bítov a okrem energetických a vodárenských úloh slúži najmä na rekreáciu. Rekreačné strediská sa koncentrujú najmä do okolia Vranova nad Dyjí a Bítov a tvoria tak oblasť nazývanú "Moravský Jadran". Okrem leňošenia pri vode či rybárčenie tu môžete využiť ponuku vyhliadkových plavieb alebo pravidelnej lodnej dopravy medzi jednotlivými časťami priehrady. Pre milovníkov vína možno odporučiť vychádzku na lodi s ochutnávkou miestnej produkcie alebo účasť na galavečere sektu s výlovom fliaš zrejúceho sektu z dna priehrady. Navyše sa v blízkosti priehrady rozkladá aj Národný park Podyjí, čo dáva turistom šancu rozšíriť program dovolenky o cyklovýlety a prechádzky očarujúce prírodou. Na dosah sú aj pamiatky - rozprávkový zámok Vranov nad Dyjí, hrad Bítov alebo kráľovské mesto Znojmo.

Ubytovanie pri Vranovskej priehrade - Penzión Nova

Penzión NOVA leží v obci Chvalatice 3 kilometre od Bítov nad romantickým údolím jednej zo zátok Vranovské priehrady. Ponúka ubytovanie v 2-3lůžkových izbách s TV a vlastným sociálnym zariadením. Penzión má vlastnú recepciu a štýlovú reštauráciu s vonkajšou terasou a grilom. Príjemnú atmosféru dotvára okrasné jazierko. V druhej polovici vonkajšej časti sa nachádza bazén 3x6 metrov.

K dispozícii je parkovisko, ohnisko s posedením či detské ihrisko, ktoré je možné využiť na loptové hry. Penzión je vhodný pre rodiny s deťmi, školy v prírode, firemné akcie i pre milovníkov pešej turistiky a cykloturistiky (možnosť úschovy bicyklov). Kúpanie je možné na malé pláži vo Chvalatické zátoke (10 minút pešej chôdze), na pláži v Bítovské zátoke (3 km), vo Vranove nad Dyjí (12 km) alebo v bazéne na terase. Penzión ponúka možnosť príjemne strávenej dovolenky v rodinnom type ubytovania s výbornou kuchyňou v nádhernej krajine s čistým ovzduším.

Penzión Nova

Priehrada Lipno

Lipenská priehrada je najväčšou vodnou plochou v Českej republike. Priehrada je obklopená krásnou prírodou CHKO Šumava. Lipno a jeho okolie je ideálne pre rodinnú i športové dovolenku, ale tiež pre kľudný odpočinok a relaxáciu.

Aquapark Frymburk

V komplexe Wellness Hotel Frymburk sa nachádza prekrásny aquapark pre deti i dospelých rozkladajúca sa na ploche cca 1500m2. Jeho súčasťou sú rôzne atrakcie. Ponúkame vám tiež možnosť vodného aerobiku a ďalších cvičenie v bazéne.

* Vnútorný bazén 468 m2
* 2 dráhy na plávanie - 25 m
* Divoká rieka
* Vodné Vřídlo
* Perličkový lôžka
* Hydromasážne trysky
* Vodné chrliče
* Tobogán
* Detské bazéniky s ucpávačkou 40 m2
* Whirlpool
* Privátna para
* Privátna sauna
* Oddychová zóna s lehátkami
* Bazénový bar

Aquapark Lipno

Vodný raj Aquaworld Lipno je skvelým miestom, kde relaxovať po celodennej športovanie za každého počasia. S výhľadom na Lipenskej jazero môžete odpočívať vo vírivke, kým sa deti vydovádějí na vodnej šmykľavke av bazéne s protiprúdom. Priamo balzamom pre telo i dušu sú fínske sauny s bylinkovou esenciou a masáže ...

* Divoká rieka s protiprúdom
* Šmýkačka
* Brouzdalištěmvodní žriebä
* Whirpool
* Perličkový doska
* Masážne trysky
* Relaxačné masáže
* Fínskej sauny
* Lanová dráha
* Camping
* Bikepark
* Požičovňa - elektročluny, kolesá a inline, vodné plavidlá

Priehrada Orlík

Orlická priehrada je v reťazi vltavských priehrad článkom najväčším, najvyšším a najmohutnejším. Jej 450 m dlhá hrádza dosahuje v korune výšky 91 m. Priehrada poskytujúce možnosť kúpania, surfovanie a plachtenie. Vodu lemujú často strmé skaly, šírka priehrady Orlík na niekoľkých miestach prevyšuje 1 km.

Máchovo jazero

Hlavná pláž Doksy - Na týchto plážach je možné prevádzkovať niekoľko športov, od plážového volejbalu po jazdu na divokom tobogane. Kemp ponúka ubytovanie v príjemnom, kľudnom lesnom prostredí s celou radou možností vyžitia návštevníkov. Novo potom otvorený stanový kemping na piesočnatej pláži Sedmihorky. Rozloha jazera je 280 ha.

* Piesková pláž
* Tobogán
* Občerstvenie
* Detský kútik
* Plavčík
* Ihrisko
* Plážový volejbal
* Požičovňa lodiek
* Lodná doprava
* Požičovňa lodičiek
* Vodných bicyklov a iného športového materiálu.
* Vodné futbal
* Trampolína
* Motorky pre deti
* Bungee jumping

Priehrada Hracholusky

Kemp Radosť - Oáza - Kemp leží 2 kilometre od Pňovany, čo je malá dedina nachádzajúca sa cca 25 kilometrov západne od Plzne a 105 kilometrov juhozápadne od Prahy. Dva kilometre od dedinky Pňovany a 150 metrov od kempu Radosť - Oáza preteká rieka Mže, na ktoré bola vybudovaná priehrada s vodnou elektrárňou, o rozlohe 470 hektárov a dĺžke 20 kilometrov.

* Športové antukové ihrisko (volejbal, nohejbal, tenis, ...)
* Detské ihrisko
* Ruskej kolky
* Požičovňa bicyklov
* Stolný tenis
* Požičovňa kanoe
* Streetball (kôš na basketbal)
* Veľké ohnisko
* Vonkajší gril
* Spoločenské hry: šach, karty, stolný futbal, ...
* Tobogán
* Požičovňa vodných bicyklov, kanoe, lehátok, slnečníkov, bicyklov
* Jazda na koni
* Vyhliadkové lety
* Parník

Bolevecká rybníky

Bolevecká rybníky sú najvýznamnejšie rekreačnou oblasťou mesta Plzne. Sústava rybníkov tvoria ju 12 rybníkov dnes napospol využívaných na kúpanie a rybolov. Najväčším rybníkom je Veľký Bolevecká rybník s rozlohou 54 ha. Okrem kúpania je využívaný ik vodným športom, ako je napríklad jachting a surfing. Pláže sú piesočnaté a trávnaté pláže s pozvoľným vstupom do vody a piesčitým dnom. V mieste sa nachádza aj pláž pre nudistov.

* Reštaurácia
* Stánky s občerstvením
* Plavčík a zdravotnik
* Prezliekárne, WC, sprchy na pláži,
* Volejbalové ihrisko
* Stolný tenis
* Loďky

Vodná nádrž Nechranice

Vodné dielo Nechranice leží na rieke Ohře medzi mestami Kadaň a Žatec. Vyznačuje sa najdlhšia sypanou hrádzou v strednej Európe dlhú 3 280 m. Samotná vodná plocha má rozlohu cca 1 300 ha. Vodné dielo bolo vybudované v rokoch 1961-1968, pôvodne na priemyselné účely. V súčasnej dobe prežíva významný rozvoj v oblasti turistického ruchu.
Nechranicka priehrada, jej južný breh v lokalite Vikletice, ponúka v súčasnosti kempingový zariadení s možnosťou ubytovania v bungalovoch a chatkách, ďalej vo vlastných stanoch a karavanoch s kompletným vybavením

Nechranicka priehrada ponúka bohaté možnosti rekreácie, rybolovu a vodných športov. Vodná hladina je z dôvodov mimoriadne priaznivých poveternostných podmienok vyhľadávaná najmä jachtári a surferi. Je obľúbeným cieľom cykloturistov.

Sečská priehrada

Autokemp Seč - Pláž. Pláž je vzdialený asi 1 km od centra kosí. Nonstop recepcia funguje v období letnej sezóny. Kemp má trávnatý upravený povrch, vo výbave je úschovňa bicyklov či požičovňa športových potrieb, spoločenská miestnosť, kuchynka, detský kútik. Priamo na kemp nadväzuje trávnatá pláž. V areáli si môžete požičať loďku, nájdete tu predajňu základných potravín, ovocia a zeleniny, drogistického tovaru, novinový stánok, rýchle občerstvenie, zmrzlinu, rovnako ako niekoľko príjemných krčmičiek.

Chatky sú vybavené malou kuchynkou (vrátane riadu). Ostatní môžu využiť verejné kuchynky, alebo sa najesť v niektorej z útulných letných krčmičiek priamo v areáli. Nechýba ani stánky s rýchlym občerstvením. V centre kosí nájdete okrem reštaurácií aj 2 pizzerie.

Jazero Michal

Kúpalisko Michal je moderný vodný areál s mnohými atrakciami, ktorý sa nachádza u Sokolova neďaleko diaľnice Karlovy Vary - Cheb. Kúpalisko Michal disponuje plnou vybavenosťou pre maximálnu spokojnosť návštevníkov.

Občerstvenie v plážových kabínkach, ktoré poskytujú ako príjemný tieň, tak i možnosť uzamknutia cenných vecí. Po celej pláži sú rozmiestnené pítka s pitnou vodou a sprchy. Okolo celého areálu je zbudované cyklotrasa o dĺžke cca 4 km. Zhruba 2 / 3 sú pokryté asfaltom, preto je čiastočne vhodná aj pre korčuliarov. Pozdĺž cyklotrasy sú rozmiestnené lavičky, takže sa ponúka jej využitie aj pre mamičky a oteckov s kočíkmi na prechádzky v kľudnom prostredí s nádherným výhľadom na okolie.

Základné atrakcií, ktorou sa kúpalisko Michal líši od všetkých ostatných podobných areálov, je obrie tobogan s trojskluzavkou.

Výška tejto atrakcie nad úroveň terénu dosahuje 12 metrov, pritom prevýšenia od nástupu po vodnú hladinu v dojazdové priestore, ktoré návštevník pri jazde prekoná, činí takmer 20 metrov! Dĺžka tobogane je 190 metrov a dĺžka trojskluzavky 117 metrov. Jazda po tobogane trvá takmer 40 sekúnd!

Všetky tieto uvedené hodnoty dokladajú, že ide o najväčšie atrakcie svojho druhu v strednej Európe!

* Dve veľké vodné trampolíny (každá s priemerom 7 m) spojené točiacimi valcom
* Veľký ľadovec (iceberg - výška 4,5 m)
* Malá skala
* Vodné hojdačky (4 ks)
* Dva vodné volejbal
* Šliapadlá (8 ks)
* Detské kĺzačky (3 ks)
* Detská bazénik
* Aqua zorbing

V areáli je rad ďalších atrakcií. Ich rozmanitosť dáva predpoklady pre každého návštevníka, aby si našiel to, čo mu najviac vyhovuje. Pre deti je tu nafukovacie skákacie hrad a rôzne detské ihrisko s preliezačkami a šmýkačkami. Pre všetky sú potom k dispozícii 3 beach-volejbalové ihrisko, tenisový kurt s umelým povrchom, minigolf, kolky, ruské kolky a 2 stoly pre stolný tenis.

Ďalšie priehrady u nás

Švihov - Želivka, Nové Mlýny - Dyje, Fláje - Flájský potok, Slapy - Vltava, Rozkos - Rozkoš, Slezská Harta - Moravice, Vranov - Dyje, Jesenice - Odrava, Morávka - Morávka, Nové Mlýny - Dyje, Dalešice - Jihlava, Skalka - Ohře, Přísečniciach - Přísečnici, Šanca - Ostravice, Hněvkovice - Vltava, Střekov - Labe, Kružberk - Moravice, Těrlicko - Stonávka, Brnenská priehrada - Svratka, Vrané - Vltava, Žermanice - Lučina, Vír - Svratka, Římov - Malše.

Krásnu dovolenku V ČR Vám praje MEDIAPOL News.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: