Dovolenka - Rusko

Dnes sa pozrieme do Ruska, viete ako je veľké? Poznáte jeho historické pamiatky? Čo viete Trab o jazeru Bajkal alebo aká dlhá je Transsibírska magistrála? Ktoré poznáte štáty Ruskej federece a čo o nich viete?


Na dovolenku do Ruska

Ruská federácia, je najväčšou krajinou na svete. Rozloha Ruska predstavuje 17 075 400 km ² a zasahuje do východnej Európy a severnej Ázie. S necelými 142 miliónmi obyvateľov je deviatou najľudnatejšej krajiny na svete. Zaberá takmer 12% svetovej súše.

Asi najznámejšími rovnocenní subjekty federácie sú 2 federálne mestá - Moskva a Petrohrad. Sú to najľudnatejšie mestá ruskej federácie. Svoju strategickú, historickú a správne dôležitosťou si mestá vydobyla špeciálny samostatný štatút.

Štáty a ich hlavné mestá

1. Adygejská a Majkop
2. Altaj a Gorno - Altajská
3. Baškirsko a Ufa
4. Buriatsky a Ulan - Ude
5. Čečensko a Groznyj
6. Čuvašsko a Čeboksary
7. Dagestan a Machačkala
8. Chachasko a Abakan
9. Ingušsko a Magas
10. Kabardsko - Balkarsko a Nalčik
11. Kalmycko a Elista
12. Karačajevsko-Čerkessk a Čerkessk
13. Karélia a Petrozavodsk
14. Komi a Syktyvkar
15. Marijskej a Joškar - Ola
16. Mordvinsko a Saransk
17. Sacha a Jakutsk
18. Severné Osetsko - Alanie a Vladikavkaz
19. Tatarstan a Kazaň
20. Tuva a Kyzyl
21. Udmurtskej a Iževsk

Máte chuť preskúmať Rusko?

Ak zvolíte cestu vlakom, po viac ako tridsať hodín dlhej jazde z Prahy dorazíte do Moskvy a zaplatíte asi 5 500 Sk. Z Prahy do Moskvy lieta niekoľko spoločností a ceny najlacnejšie spiatočné letenky začínajú na cca 9 000 Sk. Pre jazdu autom by mali byť 2 vodiči, aby sa mohli striedať.

Ubytovanie v Rusku

Hostely nájdete len v Moskve a Petrohrade, ceny za posteľ v spoločnej nocľahárni začínajú na úrovni 18-20 dolárov, výnimočne okolo desiatich dolárov. Za izbu v najlacnejším hoteli zaplatíte približne 100-600 rubľov, stredná úroveň stojí cca 300-2 000 rubľov a za luxusný hotel západnej úrovne zaplatíte zhruba od 200 dolárov (cca 5 700 rubľov) a vyššie. V Moskve môžete prenocovať v Českom dome pri Veľvyslanectve SR, ktorý ponúka izby v cene 80-130 dolárov na noc.

Moskva - hlavné mesto Ruska

Hlavným mestom Ruska je Moskva. Rozloha Moskvy činí v súčasnosti niečo cez 1000 km ², z toho približne tretinu je zeleň tvorená zhruba 100 parky a lesíky, vodnú plochu tvorí okrem riek a kanálov asi 500 rybníkov. Okolo mesta sa tiahne 30 až 40 km dlhý pás výletných lesíkov s početnými zábavnými atrakciami. Je politickým, hospodárskym a kultúrnym centrom krajiny, nájdete tu veľké množstvo univerzít, kostolov, divadiel, galérií a múzeí.

Kremeľ spolu s Červeným námestím je zapísaný na Zoznam pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Červené námestie je obklopené významnými stavbami - chrámom Vasila Blaženého, mauzóleom VI Lenina, Kremelskými hradbami a luxusným obchodným domom GUM. Úchvatné moskovskej pamiatky - chrám Nanebovzatia Panny Márie, chrám Zvestovania, Veľký Kremeľský palác, Tverská trieda alebo Starý a Nový Arbat. Červené námestie, Puškinovo múzeum, Kazaňskej kostol, Stalinove veže a Alexandrov stĺp.

Zaujímavým zážitkom je tiež výlet do podzemia - moskovské metro je nielen pohodlným dopravným prostriedkom, ale aj unikátnym technickým a architektonickým dielom.

Príroda a teploty v Rusku

V Rusku nájdete roviny, vysočinu, pohorie i mrazivé oblasti. Východoeurópskeho rovinu, rozkladajúci sa od západných hraníc Ruska až po Ural, samotnej pohoria Ural, Západosibírskou rovinu medzi Uralom a Jenisejom, Stredosibírska vysočinu - územie medzi riekami Jenisejom a Lenou a horské oblasti južnej a východnej Sibíri.

Väčšinou je tu chladné kontinentálne podnebie s veľkými teplotnými rozdielmi. Výnimku predstavuje na juhozápade oblasť Severného Kaukazu a krátke pobrežie Čierneho mora, ktoré má takmer stredomorské podnebie. Na severovýchodnej Sibíri v oblasti Verchojanska dosahujú zimné teploty najnižších hodnôt na Zemi s výnimkou Antarktídy absolútnou maxima -70 ° C. Pritom v krátkom lete môžu teploty aj tu vystúpiť až na 30 ° C.

Prakticky celá Sibír a Ďaleký východ sa nachádzajú v pásme večne zamrznutej pôdy, ktorá pôsobí značné problémy pri výstavbe komunikácií i sídlisk. Tiež väčšina riek na Sibíri a Ďalekom východe aspoň na 6 mesiacov zamŕza. Priemerné letné teploty sa pohybujú medzi 4-8 ° C na arktickom pobreží až k 25 ° C okolo Kaspického mora.

Ruská fauna

Domov tu majú ľadové medvede, tulene a mrože, z vtákov tu žijú čajky, alky a Kajka. V tundre polárne líšky a Krahuľa snežné, zajace běláci a Muridae lumíci. Voľne sa potulujúc stáda sobov. V severnej tajge losi, soby, vlci, medvede, ryšio, sobolej, veveričky, líšky a rosomáci.

Južnejšia lesy patria divočákům, jeleňom, pišťuchám a tetřevům. V prímorskom kraji na Ďalekom východe panuje vzácny tiger ussurijský. V stepiach žijú stepné veveričky, svište a Syslová, škrečky, tchory a líšky, Korsakov aj ojedinelé antilopa sajga. Vtáctvo reprezentujú sokoly, žeriavy, orly a drop. Najväčší rozmanitosť zveri Ruska nájdeme na Altaji a Kaukaze.

Bajkalská jazero

Bajkal je v južnej časti Východnej Sibíri, je jedinečným výtvorom prírody. Jeho vek sa odhaduje na viac ako 26 miliónov rokov a za túto dobu sa v citlivom ekosystéme vyvinulo mnoho druhov rastlín a živočíchov, ktoré nenájdeme nikde inde na svete. Vedci stanovili maximálnu hĺbku Bajkalu na 1637 metrov. Ďalšie rozmery sa v rôznych zdrojoch rôzni - dĺžka 636 km a iný zdroj udáva 670 km a šírka 79,4 km alebo druhý zdroj 74 km.

Transsibírska magistrála

Skrátene Transsibírska, je najdlhšia železničná trať na svete, hlavná dopravná tepna Ruska, prebiehajúce v dĺžke 9 288 km z Moskvy do Vladivostoku. Zastavme sa na niekoľkých miestach:

* Pohoria Ural
* Krasnojarsk stĺpy
* Mesto Irkutsk
* Jazero Bajkal
* Ostrov Olchon
* Železnice Krugobajkalka
* Polostrov Svätý Nos
* Ivolginský dacan, ktorý je najväčším a najvýznamnejším budhistickým kláštorom v Rusku
* Mesta Čita, Chabarovsk, Ussurijsk, Vladivostor

Okrem toho Transsibírska magistrála prekračuje 16 veľkých riek

* Volga
* Vjatka
* Kama
* Tobol
* Irtyš
* Ob
* Tom
* Čulym
* Jenisej
* Oka
* Selengy
* Zeja
* Bureja
* Amur
* Chor
* Ussuri.

Na tejto ceste Vás čaká veľa zážitkov a dobrodružstiev.

Náhodne niečo o troch Ruských štátoch

Baškirsko čiže Baškirská

má veľmi dobré zásoby surovín, hlavne ropy, ktorá bola prvýkrát objavená u Išimbaje roku 1932. Na Baškirsko pripadá 1 / 8 ruskej ťažby ropy a na jej spracovanie stojí veľká časť baškirského priemyslu 56%. Priemysel, ktorý po rozpade ZSSR rozplynula, je sústredený hlavne v hlavnom a najväčšom meste krajiny - Ufe.

Kalmycko republika, Kalmycko

je ďalší republikou Ruskej Federácie. Nachádza sa severne od Kaspického mora. Jej rozloha je 75 000 km ² (ako ČR), počet obyvateľov je len 322 000. Ekonomika krajiny je založená na vývoze obilnín a ovocia. Južná poloha, a dokonalá rovinatosť robia z Kalmycko republiky ideálny poľnohospodársky kraj. Ďalším nemenej dôležitým zdrojom pre miestnu ekonomiku je ropa a zemný plyn. Z energetického hľadiska má aj veľký význam priehrada Vesolovskoje na rieke Malyč.

Severné Osetsko-Alanie, taktiež severoosetskej republika-Alanie

Má rozlohu 8 000 km ² a žije tu viac ako 710 000 obyvateľov. Jej hlavným mestom je Vladikavkaz. Cez svoje problémy s narastajúcou populáciou kvôli prílivu utečencov je Severné Osetsko najlepšie prosperujúce republikou na severnom Kaukaze. Dosiahla veľkej miery urbanizácie a industrializácie. Jej továrne produkujú kovové, olovené a zinkové výrobky, volfrám, elektroniku, chemikálie a potraviny. Miestne poľnohospodárstvo je zamerané predovšetkým na chov oviec a kôz a na pestovanie obilnín, ovocia a bavlny.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: