Dovolenka na súostrovie Rhodos

Na Rhodos mieria ľudia z celého sveta, pretože je skvelou príležitosťou pre oddych i spoznávanie kultúrnych miest. V nasledujúcom článku sa dozviete užitočné informácie a tipy na výlety po ostrove.


Vďaka svojej geografickej polohe bol Rhodos vždy významný pre oblasť obchodu. Do roku 1950 sa obyvatelia živili najmä poľnohospodárstvom a chovom hospodárskych zvierat, ale neskôr vstúpil do popredia cestovný ruch.

Podnebie na Rhodose

Na ostrove Rhodos sa vlastne striedajú len dve ročné obdobia, a to jar a leto. V období od novembra do februára je Rhodos nádherne zelený. Od apríla do októbra je slnečné počasie takmer na dennom poriadku, teploty sa pohybujú od 25 stupňov vyššie. Rhodos má údajne 300 slnečných dní v roku.

Geografické informácie Rhodos

Jedná sa o najväčší ostrov súostrovia Dodekanes (ostatné obývané ostrovy sú Symi, Chalki, Kastellorizo, Karpathos, Kasos, Tilos, Nisyros, Kos, Kalymnos, Leros, Patmos, Astypalea). Rozmery Rhodose sú: rozloha 1400 km 2, dĺžka 78 km, šírka 38 km v najširšom mieste ostrova. Najvyššia hora Rhodose je Atavyros.

Báje spojené so vznikom a pomenovaním ostrova Rhodos

* Bájna povesť rozpráva o tom, že keď sa Zeus stal vládcom, rozhodol sa, že rozdelí zem jednotlivým bohom. Lenže Hélios, boh slnka, zrovna nebol prítomný, a tak sa na neho akosi zabudlo. Cítil sa veľmi dotknutý a tak žiadal nápravu-chcel sľub, že krajina, ktorá sa vynorí z mora, bude jeho. V tej chvíli začal skutočne z mora vystupovať ostrov-Rhodos. Hélios mal takú radosť, že ostrov zaplavil svojím slnkom.

* Iný mýtus zase hovorí o vzniku Rhodose v súvislosti s láskou boha Hélia k nymfe Rhode. Hélios sa od prvého okamihu do Rhode zamiloval, vzal si ju a mali spolu sedem synov a jednu dcéru. Ostrov teda získal meno po Rhode.

* Traduje sa tiež, že názov Rhodos je odvodený od ruží, ktorých je na ostrove hojne. Hovorí sa aj o tom, že pôvodný obyvatelia prirovnávali krásu

Rhodose k ružiam a odtiaľ vznikol názov Rodos.


Rhodos je známy už od pradávna a hovorilo sa mu rôznymi menami. Názov "Ofioussa" bol spojený s faktom, že na ostrove bola kopa hadov (ofis = had). "Asteria", čo znamená v preklade hviezdy, vyplýval zo skutočnosti, že obloha nad Rhode bolo plné hviezd. Pomenovanie "Makaria" vzniklo zo slova Makarios = šťastný a spája sa s obrovskou krásou ostrova. Názov "Atavyria" je odvodený od najvyššej hory ostrova.
Tipy na výlety po ostrove Rodos

Ostrov má takmer na každom kúsku čo ponúknuť, tu sú teda len niektoré tipy na možné výlety.

Hlavné mesto Rhodos

Ak zavítate na Rhodos, určite si nenecháte ujsť návštevu rovnomenného hlavného mesta. Mesto je rozdelené na Staré mesto a Nové mesto, pričom obe zaručene stojí za zhliadnutie. Príklad niektorých pamiatok v Starom meste: Palác veľmajstrov, Divadlo Starého mesta, Chrám Afrodity, ulica Rytierov, Sulejmanova mešita a iné ďalšie mešity, Marianska veža a množstvo ďalších pamiatok.

V Novom meste sú napríklad tieto zaujímavosti: Nové trhovisko, prístav Mandraki (tam údajne stál povestný Rhodský kolos), stredoveké veterné mlyny, pevnosť sv. Mikuláša a ďalšie.

Asi 3 km od centra mesta sa týči pahorok Monte Smith s pamiatkami a Park Rodina

Východné pobrežie

V obci Koskinou sa nachádza veľa domčekov, ktoré sú v interiéri vyzdobené v tradičnom rhodský štýle vrátane krásne vyzdobených vonkajších terás plných kvetov.

Kallithea, to je miesto, kde objavíme kúpele s minerálnymi liečivými prameňmi. Síce kúpele nie sú už prevádzkovanej (plánuje sa však s ich rekonštrukciou), ale aj tak je to pekné miesto k videniu, určite vás okúzli tiché zálivy.

Piesočná pláž Faliraki je obklopená zlatým pieskom a čistým morom. Je dlhá 5 km av okolí sú vybudované moderné hotely a penzióny. Na svoje si tu prídu aj milovníci vodných športov.

V dedine Afantou pretrváva tradícia výroby kobercov a sú tu olivovníky a ovocné stromy. Pláž Afantou ponúka čisté more.

Sedem prameňov (EPTA Pinges) je nádherný zazelenalý riečny breh, sústava prameňov a potokov, ktoré prúdi do umelo vytvoreného jazera a nížiny Kolymbia. K jazeru vedie cesta tunelom.

Pláž Tsambika je nádherné prírodné miesto. Okúzli nás azúrové more, zlatý piesok a pokoj (v okolí nie sú žiadne hotely). Z pláže môžeme uvidieť Kláštor P. Márie Tsambika, ktorý sa rozprestiera na vrchole kopca. Kto vystúpi až hore, naskytne sa mu prekrásny výhľad na tamojšej panorámu. Na pláži Tsambika sa ponúkajú obľúbené celodenné výlety na člnoch.

Dediny Archangelos je známa svojou výrobou kobercov, keramiky a obuvi z kozej kože. V blízkosti dediny na vrcholku skaly, sa nachádzajú pozostatky hradu zo stredoveku (bol postavený v r. 1467). Za zmienku stojí aj pláž Stegna, ktorá sa síce pláži Tsambika nevyrovná, však je tu pekná zátoka a chutné taverny.

Stredoveký hrad Feraklos nájdeme blízkosti letoviska charak.

2 km od mesta Lindos sa rozprestiera zátoka Vlicha, kde môžeme využiť vodné športy.

Lindos

Mestečko Lindos obýva asi 1000 obyvateľov. V Lindu sa nachádza Akropola (skala v tvare trojuholníka, dlhá 116 metrov) a na jej vrcholku je opevnenia. Po schodisku sa dostaneme do štyroch rovín. Tu môžeme uvidieť podstavce sôch s nápismi, tribúnu a reliéf lode, vytesaných do skaly, helenistickej podloubí, Chrám Atény Lindské, Byzantský kostol sv. Jana a iné pamiatky.

V meste nezabudnime ešte navštíviť Antické divadlo a Mariánsky kostol.

Lindos je vskutku malebné mestečko s úzkymi uličkami a jeho návštevu si počas pobytu na Rhodose rozhodne nenechajte ujsť.

Z Lindu môžeme pokračovať do dedinky Lardos, ďalej ku kláštoru Ipsenis (kostol s chrámom z olivovníkového dreva), zátoky Lardos (čistá krásna pláž, taverny).

Asi 9 km za Lardem je rybárska dedina, letovisko Kiotari (pekná pláž, rybie taverny). V dedine Gennadi stojí kostol sv. Jiří a približne po 11 km sa dostanete k zátoke Plimiri (piesočná pláž, priezračné more). Na samom južnom cípe Rhodosu je Prasonisi, ktoré sa spája s ostatným ostrovom piesočným pásmom. V závislosti na smere vetra bude mora z jednej strany pokojné, z druhej naopak rozbúrené.

Západné pobrežie

Na západnom pobreží môžeme navštíviť dedinu s názvom Kritika, zátoku a obec Trianda, pláž Ixia.

Lalysos a Filérimos

Na tomto mieste navštívte Chrám Dia a Atény, Prvokřesťanský kostol, Kostolík sv. Jiří, Kostol P. Márie na Filerimu. Ďalej môžete pokračovať do dediny Kremasti (mladí ľudia sa tu večer prechádzajú, aby našli partnerov).

Údolie motýľov (Petaloudes)

edná sa o husto zalesnenou prírodnej rezervácii s brehy a prameňmi. Od júna do septembra tu veľa turistov pozoruje vzácne a krásne motýle. Údolie je však krásne aj v čase, keď motýle nie sú prítomní.

Po 2 km sa z Údolie motýľov dostaneme ku kláštoru Kalopetra.

Kamiros

Ide o pozostatky antického mesta, ktoré bolo svojimi obyvateľmi v dávnej dobe opustené.

Keď pôjdeme južnejšie, dostaneme sa k stredovekému hradu Kastell, dedine Kritinia (z nej môžeme uvidieť horu Atavyros), ďalej k dedine Embona (tradičné kroje, folklórne prvky), dedinu a hradu Monolithos (s kostolíkom sv. Panteleimona).


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: