Dovolenka Grécko - recenzia

Navštívte o svojej dovolenke krajine bohatého kultúrneho dedičstva, ktorá láka k návšteve architektonických pamiatok a sôch. Užívajte si priezračne modrého mora i dlhých piesočnatých pláží, ochutnajte miestne grécke špeciality ai


Základné údaje o Grécku

Rozloha: 131 957 km ²

Najvyššia hora: Olymp 2917 m

Najdlhšia rieka: Aliakmon 297 km

Najväčší ostrov: Kréta 8 336 km ²

Najväčšie mestá: Atény (hl. mesto) 3 200 000, Thessaloniki 435 000, Pireus 175 000, Patrai 160 000

Počet obyvateľov: 11 018 000

Štátne zriadenie: pluralitná republika s jednokomorovým parlamentom

Úradný jazyk: gréčtina

Národnostné zloženie: Gréci 96%, Macedónci 1,5%, Turci 0,7%, Albánci 0,6%, ostatní 1,2%

Oficiálne náboženstvo: východné (grécke) ortodoxné

Náboženská príslušnosť: ortodoxné 96%, moslimovia 1%, ostatné 3%

Mena: euro (EUR)

Grécko je členom NATO av roku 1981 vstúpilo do Európskeho spoločenstva.

Počasie v Grécku

Prevládajúcim klímou je stredomorské subtropické, ktoré sa vyznačuje suchými a horúcimi letnými mesiacmi a miernymi, vlhkými zimami. V lete sa pohybujú priemerné teploty okolo 26 ° C, ale tie maximálne môžu vystúpať až k 43 ° C.

Morské vetry síce ochladzujú pobrežia, ale horúce prúdenie z Afriky známe ako meltemi podstatne zvyšuje teplotu na Kréte a južných ostrovoch.

Dôvody, prečo zvoliť Grécko ako miesto dovolenky

* Grécko je bezpochyby jednou z najkrajších krajín na svete.
* Grécko Vás priamo láka svojimi malebnými a nádhernými plážami k odpočinku, opaľovanie i plážovým športom.
* Priezračné more Vás nabáda k plávanie, potápanie i prechádzke lodí.
* Milovníci histórie si v Grécku prídu na svoje. V Grécku žili a tvorili velikáni: Platón, Homér, Aristoteles, Alexander Veľký. Môžete sa vydať na miesta, kadiaľ kráčali.
* Očarí Vás starobylá miesta s jedinečnou a neošúchanou architektúrou.
* Gréci sú veľmi pohostinní a priateľskí.
* Môžete podnikať nespočet výletov i zájazdov po krásach Grécka.
* Grécke ostrovy priamo nabádajúce k návšteve
* Ostrovné časť Grécka tvorí asi 2000 ostrovov, z ktorých len 200 nie je obývaných. Najväčším ostrovom je Kréta na juhu Krétskeho mora.
* V Egejskom mori sú najväčšie ostrovy pri tureckom pobreží: Thaos, Limnos, Lesbos, Chios, Samos, Rodos.
* Ďalšie tvoria tri rozsiahle súostrovia: Severné Sporady, Južné Sporady čiže Dodekanes a najväčšie Kyklady juhovýchodne od Attiky a Evia.
* Iónske ostrovy pri západnom pobreží krajiny zahŕňajú známy Korfu (Kerkyra), Levkas, Kefalónii a Zakynthos.

Dovolenka v Grécku - Cestovná kancelária Kovotour plus

Ak uvažujete o dovolenke v Grécku, môžete sa obrátiť na rôzne cestovné kancelárie, ktoré takúto dovolenku ponúka. Veľmi príjemný a bezproblémový pobyt v Grécku zažijete napríklad s CK Kovotour plus. KOVOTOUR PLUS s.r.o. je stabilnou spoločnosťou, ktorá bola v roku 2009 podľa údajov AČCKA zaradená medzi desať najväčších cestovných kancelárií v Českej republike. Táto cestovná kancelária má dlhoročné skúsenosti v oblasti cestovania, ktorá sa špecializuje najmä na dovolenku v Grécku, Bulharsku, Čiernej Hore, Taliansku, Chorvátsku, Turecku a aj Českej republike.

S CK Kovotour sa môžete vydať na Kos, Rhodos, Krétu alebo Thassos. Cestovná kancelária pre Vás vyberá len tie najkrajšie miesta Grécka. Pre viac informácií a celú ponuku ich zájazdov nájdete na stránkach www.kovotour.cz.

Hotel Rodos Palladium

Ak plánujete dovolenku so svojimi priateľmi - teda vo veľkej skupine ľudí, môžete sa tiež obrátiť na CK Kovotour. Za bezkonkurenčné ceny je pre Vás pripravená bohatá ponuka kvalitných služieb. Na miesto Vás dopraví charterové lety, ktoré sú organizované z Ostravy, Brna, Pardubíc a Prahy alebo klimatizovanými autobusmi z celej SR. Cestovná kancelária KOVOTOUR PLUS pre Vás na sezónu 2010 predstavuje destinácie Čierna Hora, Turecko, Bulharsko, Grécko, Chorvátsko a pobyty v tuzemsku a na slovenské. Podľa Vašich špecifických požiadaviek Vám pripravia dovolenku priamo na mieru.

Rhodos

slnko tu svieti neuveriteľných 300 dní v roku. Očarí Vás čisto priezračná voda aj podmorský svet. Strávite tu slnečnú dovolenku plnú pohody, relaxácie a pokoja. Vychutnáte si dlhé pláže s pozvoľným vstupom do mora, čo ocenia predovšetkým rodiny s malými deťmi. Ani priaznivci windsurfingu a kiteboardingu neprídu skrátka.

Lesbos

nabáda k lenošivé a zároveň i aktívnej dovolenky. Lesbos je rodným miestom antickej básničky Sapfó, ktorá sa vo svojich dielach obdivne venovala ženám. Dovolenka ponúka predovšetkým dlhé ľudoprázdne pláže s pieskom. Najkrajšie z nich je zrejme 7 kilometrov dlhá pláž Vater. Lesbos je tiež známy svojou sviežou stredomorskou kuchyňou.

Lefkáda

tu si dovolenku užijú všetci, bez rozdielu veku. Lefkáda je skôr pre aktívny turistov, ktorí sa môžu tešiť z najrôznejších fakultatívnych výletov, vodných športov ai Požičovne skútrov alebo džípov sú rozosiate na každom rohu.

Atény

dovolenka v Aténach ponúka nepreberné množstvo možností ako tráviť voľný čas. V krivolakých uličkách nájdete veľa krčmičiek, taverny a kaviarní. Archeologické múzeum tu patrí k najvýznamnejším na svete. Na svoje si prídu aj milovníci divadla.

Aké ubytovanie Vám Grécko ponúka

Hotely v Grécku sú Helénsku centrálou pre turistický ruch (EOT) rozdelené do niekoľkých kategórií (luxusné, A, B, C, D a E), ktoré sú odstupňované podľa vybavenia a cenovej úrovne. Toto rozdelenie však nemusí byť bezpodmienečne v súlade s vašimi osobnými predstavami o určitej kategórii - predstavujú len orientačný pomôcku. Hotel v kategórii C alebo D môže mať oveľa príjemnejšie atmosféru a lepší servis ako hotel vyššej kategórie. Celoročne otvorené majú len niektoré veľké hotely, ktoré sú vybavené kúrením.

Ceny izieb: v každom hotelovej izbe musí byť umiestnený oficiálny cenník, ktorý uvádza záväznú cenu izby. To platí aj pre príplatky, ktoré môžu byť potrebné vo zvláštnych prípadoch - napríklad krátky pobyt jednu až dve noci, prístelka (20 percent) alebo hlavná sezóna. Tí, ktorí cestujú sami, sú rovnako ako všade v nevýhode. Najmä v hlavnej sezóne musí jedinec zaplatiť 80% ceny dvojlôžkovej izby. Pred a po sezóne ponúkajú niektoré cestovné kancelárie a hotely výhodnejšie tarify. Izba musíte spravidla opustiť v deň odchodu do 12 hodín.

Podobne ako hotely sú do kategórií rozdelené aj penzióny a izby v súkromí. Podliehajú tiež turistické polícii. Ak nemáte ubytovanie dojednané dopredu, izba si skôr než si ho prenajmete, prezrite.

Grécke jedálenský zvyklosti

Raňajky - väčšina hotelov už prihliada na požiadavky turistov a ponúkajú na raňajky bohaté švédske stoly, v mnohých tavernách a kaviarňach si môžete objednať raňajkách zodpovedajúce vašim predstavám.

Obed sa v mnohých turistických centrách podáva už od 11 hodín.

Večera je hlavným jedlom Grékov. Kým v hoteloch sa jedlo servíruje väčšinou okolo 19. hodiny a mnohé reštaurácie ponúkajú večeru od 18. hodiny, Gréci prichádzajú do taverny spravidla okolo 21. až 22. hodiny.

Grécke jedlo, s výnimkou grilovaného, sa podáva vlažnej. Horúce sa servíruje ako ústupok turistom - ohrieva sa v mikrovlnkách. Podľa Grékov sa totiž môžu jemne odtienené chute uplatniť len vo vlažnom pokrmu. To platí predovšetkým pre nevyhnutnú súčasť takmer každého gréckeho jedla: olivový olej.

Početné reštaurácie a taverny vám ponúknu viacjazyčné jedálne lístky. Ale objednať si môžete väčšinou len tie jedlá, pri ktorých sú uvedené ceny. Pokiaľ na to nie je osobitne upozornilo, servíruje sa v Grécku všetko jedlo naraz. Ak chcete tomu zabrániť alebo predísť nedorozumeniam, objednávajte si jednoducho jednotlivé jedlá postupne.

Grécke gastronomické podniky, ktoré stojí za to navštíviť

* Estiatório - reštaurácia s mnohými druhmi jedál, kam si zájdete nielen na jedlo, ale aj aby ste potom ešte posedel.
* Taverna je pôvodne vináreň, v ktorej sa podávala jednoduchá jedla. Dnes tu ale dostanete širokú ponuku jedál. I tu vysedávajú hostia neskoro do noci.
* Psárotavérna je zameraná na rybie jedlá.
* Psistária ponúka predovšetkým grilované jedlá.
* Ouzerí ako už prezrádza názov dostanete ouzo, ale aj iné nápoje s malými chuťovkami.
* Kafeníon, kaviareň, je stále ešte obľúbeným miestom pre posedenie, najmä u mužskej populácie. Aj tu dostanete niečo malého k jedlu.
* Zacharoplasteíon je cukráreň s veľkým výberom zákuskov, koláčov a sušienok. Je vyhľadávaným miestom v popoludňajších hodinách.Jídlo a pitie v Grécku

Ako všade, kde je turistický ruch určuje beh všedného dňa, víťazí tzv medzinárodnej kuchyne, a tak dochádza k určitej uniformite. Ale stále ešte platí, že jedlo z čerstvých surovín a zjemnené krajovými bylinkami pripravené v typickej taverne nemôže sklamať.

Nápoje v Grécku

* Voda je v Grécku nápoj číslo jedna, či už ku káve alebo k jedlu.
* Pivo pod názvom "Mythos" (grécke pivo). Mnohé veľké európske pivovary otvorili v Grécku svoje pobočky a produkujú tu svoje pivo (Heineken, Karlsberg apod).
* Víno je tradičným nápojom k jedlu. Spotreba vína v Grécku je dvakrát vyššia ako u nás.
* Retsina je víno s prídavkom živice.
* Ouzo je anýzovka, ktorá sa môže piť buď čistá alebo s vodou a ľadom.
* Tsípouro doma vyrobená pálenka.
* Helénska káva - každá denná doba je pre Rieka príhodná na pitie kávy. Cafe Hellenic - silná káva na spôsob turka, ku ktorej sa podáva poháre vody. Toto moka sa podáva rôzne silné a rôzne sladké; glikó = veľmi sladké.

Tradičné grécke jedlo

* Moussakás (musaka) sýty zapečený pokrm zo zemiakov, baklažán a mletého mäsa, ktorý je dobrý aj ako olovrant a je k dostaniu takmer všade.
* Dolmadákia sú chutné závitky z mladých listov viniča plnených okorenenou ryžou.
* Jaúrti me meli, vynikajúci domáci jogurt, ktorý najlepšie chutí s tymiánovým medom.

Grécke suveníry, ktoré Vás poteší

* Voňavé bylinky
* Tradične zdobená keramika
* Pekné topánky a výrobky z kože
* Umelecko remeselné predmety

Geografia a prírodné pomery

Grécko zaberá najjužnejšia časť Balkánskeho polostrova. Asi 15% jeho územia tvoria ostrovy v Egejskom, Iónskom a Krétskom mori, ktoré vznikli poklesom pevniny do Stredozemného mora. Pobrežie je preto veľmi členité, vedľa Nórska najdlhšia v Európe.

Na severozápade Grécko hraničí s Albánskom, na severe s Macedónskom a Bulharskom, na severovýchode a východe s Tureckom.

Väčšina Grécka vyplňujú hory, prevažne vápencové, a teda značne zkrasovělé. Západné polovicou územia prechádza pohorie Pindos, ktoré je pokračovaním Dinárskej sústavy z Albánska a Macedónska.

Na severovýchode je časť gréckej Macedónsko a Trácia lemovaná pohoriami Belasica, Pirin a Rodopy na bulharských hraniciach.

Hranici s Tureckom tvorí rieka Marica.

Z územia Macedónska vybieha do Egejského mora bizarné trojprstý polostrov Chalkidiki s posvätnou horou Athos na východe.

Východne od pohoria Pindos sa rozkladá nížina Tesália, najväčší v krajine. Od mora je opäť oddelená pásmom hôr, ktoré pri solúnskej zálive vrcholí bájnou horou Olymp, najvyššou horou Grécka.

Pohorie Othrys pokračuje odtiaľ k juhovýchodu a vynára sa z Egejského mora na ostrove Evia, prebiehajúcom paralelne s pevninou.

Ďalšie menšie nížiny vytvárajú na severe rieky Axios (Vardar), pritekajúca z Macedónska, a Strymon (Struma) a Nestos tečúcej z Bulharska.

Od pohoria Pindos na juhovýchod vybiehajú masívy hôr až na polostrov Attika s hlavným mestom.

Západne od Atén úzka Hrozienkový šije s prieplavom, ktorý kráti cestu z Egejského do Iónskeho mora, spojuje pevninu s polostrovom Peloponéz. Paralelné horské pásma Peloponézu končí na juhu štyrmi polostrovmi, z ktorých najdlhšia je hornatý Taygetos. Jeho pokračovaním je ostrov Kythéra a pás ostrovov, ktoré sa tiahnu cez Krétu na Rhodos.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: