Dovolenka Bulharsko - recenzia

Máte radi teplé počasie,prírodné scenérie, more, krátke cestovanie na miesto dovolenky, chutné pokrmy,možnosť rýchlo sa dorozumieť, aj keď budete v zahraničí?Všetko Vám ponúka slunné Bulharsko. Okrem toho nebudete musieť siahnuť hlboko do Vašej peňaženky.


Bulharsko - prečo si vybrať pre strávenie krásnej dovolenky

Jednoduchá komunikácia v Bulharsku

aj keď spočiatku nebudete nejspíš miestnym obyvateľom rozumieť, verte, že už tretí deň sa ľahko chytíte v ich reči. Bulharčina ako taká je slovanským jazykom. Ak ovládate ruštinu, rozhodne budete mať výhodu, pretože nápisy sú písané azbukou. Okrem toho sa na veľa miestach stretnete s rodnou češtinou, a to najmä na južnej časti pobrežia od Burgasu. Čo je však prekvapivé, ak sa budete chcieť dorozumieť neverbálne, budete mať problém sa v Bulharsku dohovoriť. Bulhari totiž krútia hlavou inak, než zvyšok Európy. Kyvu hlavou v zmysle "áno", u nich znamená naopak "nie". A naopak. Na druhú stranu slovo "nie" sa v bulharčine povie rovnako, ako v slovenčine.

© Panorama - Bulharsko.

Výdavky za dovolenku v Bulharsku

v Bulharsku je lacno, keď vo vnútrozemí je až dvakrát lacnejšie ako u nás, pri mori je rovnako draho ako u nás. V Bulharsku sa platí menou Bulharský lev, ktoré je pevne viazané k Euru. Ročná inflácia v priemere 6%. Ak sa vydáte do Bulharska na vlastnú päsť, tj bez cestovky, kúpite slušné ubytovanie v súkromí i za zhruba 200 Sk za noc, a to vo vnútrozemí. Ubytovanie pri mori je o niečo drahšie, ale to všade.

Vzdialenosť Bulharska

do Bulharska sa v pohode dostanete za jeden deň pomocou auta alebo autobusu. Cestovanie autobusom trvá približne 24 hodín. Môžete však využiť aj lietadlá, kedy bude cestovanie samozrejme ešte rýchlejší, trvá len dve hodiny. Cenovo najvýhodnejšia sú nízkonákladoví prepravcovia, tzv lowcost.

Podnebie v Bulharsku

je tu kontinentálne podnebie s teplými letami a studenými zimami. V zime si tu môžete zalyžovať, naopak v lete si plne užijete teplého Čierneho mora. Cez leto sa teplota pohybuje okolo 30 ° C. Do Bulharska za účelom letnej dovolenky je vhodné sa vydať až od júna, do tej doby je more ešte príliš studené, pokiaľ teda nie ste otužilé. Teplota mora sa pohybuje od júna do septembra od 19 do 23 ° C. A ako je to s dažďom? Na júl a august pripadajú približne tri daždivé dni. Môže sa však stať, že práve tieto tri dni poprší v týždni, kedy práve budete na dovolenke. Počasie je vrtkavé, to však všade.

Príroda v Bulharsku

hory v Bulharsku sú porastené hustými, najmä borovicovými a dubovými lesmi. Pri mori je bujná vegetácia. Centrálne hory sú uhladené a staré.

Bulharské pokrmy

budete môcť ochutnať jedlá, ktoré vyplývajú z kombinácie orientálna a stredoeurópskej kuchyne. Vo väčšine pokrmov prevažuje mäso, ryby a zelenina. V Bulharsku sa nemusíte báť, že po návšteve reštaurácie, by Vás potom sužovali bolesti brucha alebo hnačka. Platí tu veľmi prísne normy. Špeciality bulharskej kuchyne si môžete užívať často, jedlo je tu totiž vcelku lacné. Rozhodne ochutnajte pravý balkánsky syr, ktorý je na míle vzdialený syra, ktorý dostaneme u nás v supermarketoch. Balkánsky syr chutí ako grécka feta, nie je vôbec kyslý ani presolené, tak, ako sme na neho zvyknutí. Chutí máličko po masle. Balkánsky syr sa volá podľa balkánskeho pohoria, ktoré prechádza celým Bulharskom od západu k východu. Ak si objednáte v reštaurácii šopský šalát, skutočne si pochutnáte a budete prekvapení rozdielom medzi chuťou šalátu, ktorý si bežne urobíte sami. Šopský šalát sa volá podľa horskej oblasti, ktorá sa nachádza kúsok od Sofie. Ak máte radi francúzske zemiaky, ochutnajte miestne musaka, čo je ich obdoba. Čo je zvláštne ingrediencií musaka, sú baklažány, ktoré dodávajú pokrmu jedinečnú chuť. Bulharský chlieb je obdobou našej bielej veky, je však väčšie a guľatý. Kúpime Ak si chlieb čerstvý, chutí ako francúzske bagety. Je dobré chlieb spotrebovať do dvoch dní, pretože potom už moc dobrý nie je. Polievka bôb, jedná sa o hustú fazuľové polievku. Ochutnajte aj vyprážané grundle, čo sú maličké rybičky, niečo ako sardinky, obalené v zmesi múky, soli, škrobu a rýchlo osmaženej v oleji. Ak máte radi nevšedne upravenú zeleninu, dajte si tzv Tekvice. Jedná sa o vyprážané Cuketové plátky v karamelu. Ak máte radi syry, ochutnajte kaškaval, ktorý je ovčí, kráv alebo zmiešaný. Ak sa budete túlať uličkami v meste, a prepadne vás malý hlad, alebo len chuť, môžete si prakticky kdekoľvek zakúpiť palacinky, gyros, Čínu, hranolky, hamburgery, Langr, zmrzlinu ai

© Bulharská klasika a skvelá dobrota.

Miesta v Bulharsku, ktorá by nemala uniknúť vašej pozornosti

Sozopol - Bulharsko

Očarí Vás tu staré domy z 19. storočia, ktoré sú obložené drevom. Uličky mestečka všade lemuje popínavá víno. Okolo malého námestíčka sa nachádza najrušnejšia časť mesta obklopená parky. V parku sú fontánky, amfiteáter, kostoly. Za parkom sa nachádza mestská pláž. Mestská pláž je trochu netradične bezprostredne v susedstve starého mesta a centrálneho parku, čo vo Vás vyvoláva istý druh exotiky. Na druhej strane polostrova sa nachádza kamenisté pobrežia a prístav, ktorý je uzavretý zo severu ďalším polostrovom.

Zlaté piesky - Bulharsko

Ak preferujete opaľovanie a zase opaľovanie, vydajte sa do Zlatých pieskov, ktoré leží 25 km severne od Varny. Jedná sa o hotelový komplex u 4 km dlhej pláže. Pláže tu majú zlatistú farbu piesku. Blízka prírodná rezervácia pozýva k príjemným prechádzkam. K večeru sa vydajte pobrežnou promenádou, ktorá je obklopená radom stánkov s najrôznejšími suvenírmi a občerstvením.

Primorsko - Bulharsko

Mestečko patrí medzi obľúbené miesto turistov. Primorsko žije svojím typickým duchom a frmol. Nájdete tu veľa reštaurácií, predajní, pekární, stánkov s občerstvením ai

Na sever a na juh Primorska leží dve dlhé pláže. Pláže sú kvalitné, voda čistá a more plytké. Južná pláž sa tiahne až ku Kitene, občas je prerušovaná rákosím, či malým útesom. Severná pláž je od hotelov oddelená betónovú múrov, a to z dôvodu, aby sa piesok nesypal na ulice medzi nové hotely. Ak sa vydáte ďalej po severnej pláži, objavíte tu chránenú prírodnú rezerváciu Perlu, ktorá chráni piesočné duny aj ich porast.

Bulharsko - Pomorie

Mesto sa nachádza medzi Burgasom a Slnečným pobrežím, s veľmi príjemným centrom. Na sever od Pomorie je dlhá pláž, ktorá oddeľuje more od Pomorijského jazera, ktoré je využívané na ťažbu soli.

Pomorie pripomína svojim tvarom špongiu, ktorej dlhá noha je staré mesto na polostrove a klobúk je predmestia na pevnine. Ak sa vydáte na sever, po šiji oddeľujúce mora od jazera, stretnete tu menej ľudí. Kúpanie na južnom okraji polostrova sľubuje menej turistov a tzv pobrežné chodník vedúci až na predmestí. Samotné mesto je veľa živej a budete si tu pripadať podobne ako v Čechách, keď stavby väčšinou pochádza z 20. storočia, a to z dôvodu požiaru, ktorý mesto zachvátil práve na začiatku 20. storočia.

Kranevo - Bulharsko

Kranevo predstavuje veľmi rýchlo rastúci dedinku, ktorá leží v plytkom údolí stúpajúcim od morskej pláže, nachádzajúcom sa južne od Albeny. Pri mori sa priebežne stavia hotely, a to v južnom cípe veľké pláže, ktorá na severe pokračuje ďalej do Albeny. Pláž je tu piesočná, v jej južnom cípe je pekná zátočinka plná vodných rastlín a rias, ktorá priamo láka na kúpanie rodín s malými deťmi.

Slnečné pobrežie - Bulharsko

Jedná sa o najväčšie bulharské pobrežné letovisko. Ak chcete si užiť dosytnosti pláže, je Slnečné pobrežie, pre Vás to pravé miesto. Slnečné pobrežie sa tiahne od severu k juhu, pokrýva plne pobrežie od letoviska Sveti Vlas po Nesebar. Slnečné pobrežie leží v rovine. Doporučujeme sa vydať do severnej časti letoviska, odkiaľ môžete podnikať výlety do zalesnených kopcov.

Letovisko Slnečné pobrežie vznikalo okolo roku 1965. Budete môcť využiť najrôznejších výletov na koni alebo loďou okolo pobrežia. Letovisko je dosť rozľahlé, pešo sa teda nedá ani moc dobre prejsť. Letovisko lemujú veľké hotelové komplexy, keď niektoré z nich sú výstavné, iné už trochu chátrajú.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: