Dánsko, krajina ostrovov

Plánujete cestovať do krajín severnej Európy? V tom prípade by ste nemali vynechať tú najmenšiu - Dánsko. Krajine Christiana Andersena, dánskych vikingov, stavebnice Lego či piva Carlsberg ...


Trocha zemepisu

Dánsko sa rozkladá na Jutskom polostrove a na 443 pomenovaných ostrovoch a ostrovčekoch, z ktorých je len 72 obývaných. Medzi najväčšie ostrovy patria Sjaelland, Fyn, Bornholm a Lolland.

Jutskom polostrove je najväčší, ostrovy Sjaelland a Fyn zase najvýznamnejšie

A to z dôvodu, že sa tu žije najviac obyvateľov (1 / 3 obyvateľov Dánska žije v aglomerácii Kodane - na ostrove Sjaelland). Významné ostrovy sú spojené mostmi, ktoré bývajú dlhé niekoľko kilometrov.

Dánske kráľovstvo

Dánsko tvorí spolu s Grónskom a Faerskými ostrovmi Dánske kráľovstvo, v ktorom v súčasnosti vládne kráľovná Margaréta II. História tohto kráľovstva siaha až do deviateho storočia a Dáni sú najviac známi pre svoju vikingskou éru.

Politický systém - Dánsko

Dánsko je od roku 1849 konštitučnou monarchiou a výkonnú moc má formálne v rukách kráľovná Margaréta II. V skutočnosti má však túto moc v rukách vláda, v čele s ministerským predsedom, ktorá sa zodpovedá jednokomorovému parlamentu. Voľby do parlamentu sú, rovnako ako v ČR, raz za štyri roky.

Príroda v Dánsku

Dánsko patrí do prvej desiatky "najzelenších" krajín na svete. Jedná sa o veľmi nížinatou krajine (posúďte sami, najvyšší vrchol meria 172,6 mnm a priemerná výška je 30 mn m), ktorá je pokrytá lesmi a vresoviskami. Vďaka nížinatej tu nie sú skoro žiadne rieky, najdlhšia je Gudenaa, ktorá meria 158 km. V Dánsku panuje typické oceánske podnebie a nie je divu, keďže k oceánu to nikde nie je ďalej, než okolo 50 km.

Cesta do Škandinávie - poznávací zájazd CK PERISCOPE Škandinávia

Poznávanie Škandinávie môžete začať alebo prehĺbiť počas vyše týždňového zájazdu s cestovnou kanceláriou Periscope Škandinávie. Spoznáte všetky tri moderné metropoly: Oslo, Štokholm aj Kodaň a tiež príjemná historické mestá Roskilde (DK) a Örebro (SE). Ďalšími historickými miestami v Dánsku sú renesančný zámok Frederiksborg a "Hamletův" hrad v Helsingør. Súčasnú architektúru budete môcť obdivovať pri prejazdoch dlhých mostov nad morom, v centrách Kodane či Malmö (SE) alebo u úplne novej budovy Opery a skokanského mostíka v Osle. Vďaka zhliadnutí skalných kresieb, členitého pobrežia alebo niekoľkých múzeí si udělatáte komplexnejšiu predstavu ako o severskej histórii a kultúre, tak o kráse prírody južnej Škandinávie.U tohto zájazdu môžete spravidla očakávať prevahu cestovanie v autobuse, prehliadky miest a zaujímavých miest, jednu až dve krátke vychádzky v prírode (max. 3 hod). Nebýva potreba iná špeciálna obuv, ako topánky bez podpätku. Viac informácií a celý plán zájazdu nájdete na stránkach www.periscope.cz.

Cestovná kancelária Priscope Škandinávia má s cestami do Škandinávie už 14-ročné skúsenosti, preto je v tejto oblasti cestovania jednou z najlepších cestovných kancelárií v Českej republike. Ak Vás teda Škandinávia láka a chcete ju lepšie spoznať, tak zájazd s CK Periscope Škandinávia môže byť veľmi príjemnú variantom.

Dánska ekonomika

Jedná sa o veľmi vyspelú krajinu s trhovou ekonomikou, kde je jedna z najvyšších životných úrovní na svete. Tiež je tu veľmi prepracovaný sociálny systém.

Pre túto krajinu je typické odvetvie služieb, nesmieme však zabudnúť aj na technicky vyspelé poľnohospodárstvo, ktoré tu má perfektné podmienky.

Obyvatelia

Dáni sú všeobecne veľmi milí ľudia, ktorí Vám radi s čímkoľvek pomôžu. Pre naše mladšie ročníky by nemal byť žiadny problém s komunikáciou, pretože skoro všetci hovoria plynule anglicky. Či sa jedná o dôchodcov alebo malé deti, každý pozná aspoň základy. Napriek tomu nezabudnite, že je tu hlavným jazykom Dánčina.

Pije ako Dán

Nie nadarmo sa hovorí "pije ako Dán". Je nutné podotknúť, že je tu vysoká miera alkoholizmu. Na druhú stranu, tu zase neprídete domov z baru s nepríjemne zapáchajúcom oblečením od cigariet - fajčenia vo verejných priestoroch je tu od roku 2007 zakázané (čo pre Vás bude nevýhoda ak ste fajčiar).

Doprava - Dánsko

Každý, kto v Dánsku bol, si bude pomatovat jednu vec - kolesá. Tento spôsob dopravy je tu snáď najrozšírenejší. Každý Dán vlastný bicykel, je to najlepší spôsob dopravy a je mu tu prispôsobený život. Všade sú cyklistické chodníky a požičovne bicyklov nechýba v žiadnom hoteli alebo v stredu miest. Kvalita kolies v týchto požičovniach nie je nijako vysoká, ale tým sa nikto moc nezaoberá. Nie je nezvyčajné vidieť muža v obleku či ženu v lodičkách, ako idú do práce na bicykli. A prečo sa táto doprava tak rozmohla? Najmä preto, že ide o nížinatou krajine a ostatné druhy dopravy tu nie sú moc lacné.

Napriek tomu Dánsku nemožno uprieť, že má rozsiahlu dopravnú sieť a napríklad v Kodani automatizované metro. Čiže metro, ktoré nikto neriadi. Môžete si sadnú priamo dopredu (akoby na miesto vodiča) a pozorovať kam idete. Tento druh dopravy je však veľmi drahý (jedna cesta okolo 23 DKK)

Kodaň - hlavné mesto Dánska

Ak cestujete do Dánska, určite navštívite hlavné mesto Kodaň (čiže dánsky København). Je to prekrásne prímorské mesto, ktoré sa nachádza na ostrove Sjaelland av ktorého aglomeráciu, ako už bolo spomenuté, žije 1 / 3 obyvateľov Dánska. Medzi najzaujímavejšie miesta Kodane patrí prístav Nyhavn, socha Malej morskej víly či zábavný park Tivoli.

Tivoli

Pri návšteve Kodane si určite nenechajte ujsť najstarší zábavný park v Európe. Bol založený v roku 1843 a dnes predstavuje jedno z najznámejších a najromantickejších miest Európy. Park je sám o sebe krásny, ale jeho podstatou je najmä zábava. Je tu mnoho atrakcií, ktoré ocenia Vaše deti, konajú sa tu koncerty či rôzne iné vystúpenia a taktiež nemožno opomenúť jedno z najdlhších živočíchy pochádzajúce z mora akvárií v Európe. Vstup do parku je v súčasnosti 95 DKK a vstup na všetky atrakcie sa platí zvlášť.

Námestie Kogens Nytorv

Najznámejšie námestie v Kodani, na ktorom sa nachádza mnoho zaujímavých budov, sa nazýva Kogens Nytorv. Je to kruhové námestie, uprostred ktorého je malý oválny park so sochou kráľa Christiana V. Okolo tohto parku sú chodníky, ktoré sa v zime požehnáva vodou a vytvorí potom zamrznutú plochu, na ktoré sa po celú zimu korčúľ.

Kráľovské divadlo

Najzaujímavejšie budovou na námestí Kogens Nytorv je potom starobylé Kráľovské divadlo (tzv. stará scéna), ktoré bolo postavené v roku 1748. V súčasnosti sú tu hrala predstavenie baletu.

Divadlo potom má ešte ďalšie dve scény, z ktorých ďalšie dominantou je tzv operaèných - budova opery, ktorá sa nachádza na nábreží a určite ju uvidíte na niektorej z vyhliadkových lodných tratí. Najnovšie je potom Skuespilhuset, ktorá bola otvorená pomerne nedávno - v roku 2008. Na tejto scéne sa hrajú najčastejšie drámy a činohry.

Múzeá a galérie

V Kodani je nespočetne múzeí a galérií. Samozrejme najzaujímavejšie diela obsahuje Národnej galérie, ktorá sa nachádza neďaleko námestia Kogens Nytorv. Táto galéria obsahuje obrazy od takých maliarov akými bol Rembrandt či Rubens. Národné múzeum, ktoré sa tiež nachádza v centre, potom obsahuje najväčšiu zbierku vypovedajúce o dánskej histórii.

Nyhavn

Jedným z najkrajších miest Kodane je starý prístav Nyhavn. Tento prístav, plný rôznych lodí a lodičiek, sa nachádza hneď vedľa námestia Kogens Nytorv. Nábreží lemujú kópie pôvodných malebných domov. Je tu vždy veľmi rušno, pretože je to časté miesto stretnutia a taktiež odtiaľto odplávajú rôzne vyhliadkové lode.

Prístav Nyhavn

Ďalšie zaujímavé mestá

Kodaň je plná zaujímavých miest, ale nie je jediným mestom, ktoré stojí za to v Dánsku navštíviť. Určite sa vydajte do Roskilde, ktoré je známe najmä kvôli svojej katedrále. Tá je totiž miestom odpočinku dánskych kráľov a kráľovien. A ak chcete vidieť rodné mesto Hansa Christiana Andersena, zájdite sa pozrieť do Odense.

Dovolenka sa tu predraží

Pre obyvateľov Českej republiky tu bude veľmi draho. Platnú menou je dánska koruna (Dáni v referende odmietli prijať Euro), ktorá sa vymieňajú priemerne okolo 3 SKK za 1 DKK. Bohužiaľ tu majú inú cenovú hladinu a pre obyvateľov Českej republiky tu bude cca trikrát drahšie ako v ČR (týka sa najmä potravín). Na druhú stranu, ak máte v úmysle zarobiť tu nejakú tú korunu, nebudete si mať na čo sťažovať. Minimálna mzda sa totiž pohybuje okolo 100 DKK.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: