Ďalekohľady - výber ďalekohľadu

V dnešnom uponáhľanom svete bol mal človek čas od času zavítať aj do prírody. V prírode sa učíme starostlivo pozorovať. Ľudský okom toho môžeme uvidieť veľa, ale s využitím ďalekohľadu bude poznanie ešte dokonalejší.


Keď sa povie ďalekohľad

pre niektorých ľudí to nebude znamenať vôbec nič. Existujú však aj ľudia, úplne unesení z pozorovania, ktorým sa táto aktivita stala vášňou a koníčkom. Takí "nadšenci" dokážu probdít aj noc a mrznúť niekde v prírode, a sú spokojní.

Vyberáme ďalekohľad

Každý ďalekohľad je označený dvoma číslami (napríklad 6 x 30). Prvé číslo značí zväčšenie, druhé priemer šošoviek objektívu (mm). Súhrnne hovoríme o sile ďalekohľadu.

Univerzálnym, štandardným ďalekohľadom je 7 x 35. Má ideálne veľké zorné pole, optimálna veľkosť i váhu.

Pre pozorovanie pri slabom svetle je vhodný 7 x 50. Ponúka nám jasnejší pohľad pri západe slnka, pri pozorovaní v noci, na mori, alebo pri zatiahnutej oblohe.

Výkonným typom je 10 x 50. Umožňuje desaťkrát zväčšiť pozorovaný jav. Je najvýkonnejšie čo sa týka ručného pozorovania. Sprostredkováva jasný a ostrý obraz i na veľkú vzdialenosť.

Silné ďalekohľady - áno či nie?

Zrejme každý laik sa bude domnievať, že čím silnejší ďalekohľad, tým lepšie. Vždy to však neplatí. Záleží na tom, čo chceme pozorovať. Silné ďalekohľady sú určené pre pozorovanie objektov ako napríklad hviezdy, hviezdne roje, mesiac apod

U silných ďalekohľadov je však obmedzené zorné pole, objekty sa hľadajú ťažko a pri uchopení v ruke sa nevyhneme trasiem obrazu.

V tejto súvislosti je dobré zdôrazniť, že pre ručné pozorovanie sa odporúčajú ďalekohľady, ktoré zväčšujú najviac desaťkrát.

Kvalitný ďalekohľad - Ďalekohľady Luger

Ak je pre Vás ďalekohľad nepostrádateľnou pomôckou pri častých výletoch do prírody alebo ste poľovník alebo chodíte na lov, určite je pre Vás dôležitá kvalita a funkčnosť takéhoto ďalekohľadu. Medzi veľmi kvalitné ďalekohľady patria napríklad tie so značkou Luger. Tieto ďalekohľady a spektivy majú solídne spracovanie prvotriednych materiálov. Sú vyrobené z tvrdých, odporov schopných materiálov, ktoré chránia kvalitnú optiku trvalo a veľmi bezpečne pred všetkými zaťaženiami.

117-825-3 Ďalekohľad Luger LW

Tieto ďalekohľady nájdete na stránkach www.unioptik.cz, kde si ich tiež môžete objednať.

Na stránkach www.unioptik.cz nájdete:

* Ďalekohľady sa střechovým hranolom ROOF PRISM
* Ďalekohľady s klasickým hranolovými systémom PORR PRISM
* Kompaktné ďalekohľady
* Zoom ďalekohľady, ďalekohľady na vodu, infokusní, špeciálne
* Monokulárne
* Monokulárne Spektive
* Statívy

165-1050-1 Ďalekohľad Luger SX

Luger ďalekohľady a spektivy Vám ponúka vhodné riešenie. Vybrané materiály a starostlivé spracovanie Vám zaručí optimálne zážitky a zabezpečí, že Vám neuniknú skutočné okamihy.

Základná typológia ďalekohľadov: refraktory a reflektory

Rozlišujeme šošovkové ďalekohľady, čiže tzv refraktory - pracujú s refraktací, lomom svetelných lúčov.

Oproti prvému typu stojí zrkadlové ďalekohľady, alebo tzv reflektory - pracujú s reflexiou, odrazom lúčov.

Najprv vznikli ďalekohľady šošovkové a neskôr, asi od 18. storočia sa objavili aj ďalekohľady zrkadlové. Šošovky sú drahé a pri väčšej veľkosti sa nedajú vybrúsiť. Šošovkový ďalekohľad ponúka ešte ďalšie úskalia v podobe dvoch vád obrazu (otvorová a farebná chyba).

Niektoré druhy ďalekohľadov

* Hvezdársky ďalekohľad

Ich základnou charakteristikou je výkon a svetelnosť. Ako už názov napovedá, umožňujú pozorovanie astronomických javov. Sú zamerané na pozorovanie drobností na veľkú vzdialenosť, a to aj pri nepriaznivých svetelných podmienkach.

* Vreckové (kompaktný) ďalekohľady

Vďaka svojej veľkosti sa bez problémov vojdú do vrecka alebo do taštičky, ale pritom sú aj dostatočne výkonné.

* Lovecké, turistické ďalekohľady

Umožňujú pozorovať prírodu, šport a všetko, kde potrebujeme väčšie priblíženie a zároveň presnosť.

* Ďalekohľady sa střechovými hranoly

Majú nižšiu hmotnosť a kompaktná veľkosť. Sú vhodné pre viac príležitostí.

* Zoom, približovacia ďalekohľady

Umožňujú skvelé pozorovania ako do diaľky, tak na blízko.

* Námorná ďalekohľady

Sú vodotesné a odolávajú hmle. Sprostredkujú jasný obraz aj za nepriaznivých podmienok (vietor, hmla, dážď, voda). Uplatní námorníci, lovci a športovci.

Účel použitia a odporúčané typy ďalekohľadov

* Pozorovanie pri športových zápasoch na štadióne: širokouhlý ďalekohľad so zoomom.

* Pozorovanie pri plavbách: 7 x 50; 7 x 60; 10 x 50. najlepšie sú vodotesné a pogumované typy.

* Pozorovanie pri vonkajších koncertoch: hodí sa 7 x 35; 7 x 50; 10 x 50; 12 x 5 alebo 16 x 50. Vhodné sú kompaktné, širokouhlé, približovacia typy.

* Pozorovanie pri pobyte vonku v prírode: širokouhlej 7 x 35; 7 x 50; nebo10 x 50. Hodí sa širokouhlej alebo širokouhlej približovacia modely.

* Pozorovanie pri love: 7 x 50; 7 x 35 alebo 10 x 50. Vhodné sú pogumované typy a ďalekohľady sa střechovými hranoly.

* Pozorovanie vtákov: 7 x 35; 10 x 50 alebo 12 x 50. Vhodné sú ďalekohľady, ktoré zaostrujú blízke objekty.

* Pozorovanie pri slabom svetle: 7 x 50; 7 x 60; 10 x 50.

* Pozorovanie pri dovolenke, turistike, pre rôzne nešpecifikované účely: 4 x 30; 7 x 35; 8 x 21; 10 x 25; 10 x 50 alebo 12 x 25. Odporúča sa kompaktnosť, širokoúhlost a zoom.

Vyberáme astronomický ďalekohľad

Ľudia, ktorí sa zaujímajú o astronómiu, sa nezaobídu bez astronomického ďalekohľadu. Tým máme na mysli samozrejme zaujatiu dlhodobejšie. Nie hneď v prvotnom nadšení bežať do predajne zakúpiť astronomický ďalekohľad, ale najprv zistiť, či vás pozorovania naozaj baví.

Ďalekohľad patrí medzi základné pracovné pomôcky astronóma.

Výber astronomického ďalekohľadu musí byť dôkladný a je potrebné sa zamyslieť nad niekoľkými otázkami.

Základným kritériom, od ktorého sa odvíja výkon ďalekohľadu, nie je jeho priblíženie - zväčšenie. Zväčšenie zohráva úlohu len pri pozorovaní istých konkrétnych objektov, ktorými sú planéty, mesiaca a hviezdy.

Rozhodujúcim parametrom u ďalekohľadu je priemer objektívu - od toho sa totiž odvíja množstvo svetla a dosiahnutie určitého uhlového rozlíšenia.

Vzniká tiež otázka, či je lepšie si ďalekohľad skonštruovať, alebo rovno zakúpiť. V súčasnej dobe je už je na trhu široký výber, takže vlastná stavba ďalekohľadu sa už tak moc nepraktikuje. Veľké ďalekohľady sú ale pomerne nákladné, takže sa určite oplatí, keď si taký ďalekohľad sami, alebo s pomocou niekoho iného, Zostrojíme. Avšak ani to nemožno tak jednoznačne tvrdiť. Ak nemáte priestory, vybavenú dielňu, náradie, ak vôbec neviete ako na to a nemáte ani nikoho, kto by vám s konštruovaním pomohol, potom nie je rozumné sa do stavania púšťať. Každý má skrátka iné výrobné možnosti a tie sú rozhodujúce.

Ako veľkosť, tak kvalita ďalekohľadu, sa bude určite odvíjať aj od finančných možností.

Všeobecne cena ďalekohľadu závisí od priemeru, typu ďalekohľadu a montáži.

Pred kúpou ďalekohľadu si samozrejme musíte ujasniť, čo vlastne chcete pozorovať a ako intenzívne sa chcete pozorovania venovať. Ak mienite ďalekohľad využiť párkrát do roka, zrejme nebude rozumné investovať do príliš drahého prístroja. Nevyplatilo by sa vám v tomto prípade viac, keby ste si zašli do hvezdárne?

Chcete ďalekohľad, ktorý bude umiestnený napevno, alebo ďalekohľad s možnosťou prevozu? Pre ľudí, ktorí bývajú v meste, bude asi lepšie ďalekohľad, ktorý budú môcť prevážať. V tomto prípade je lepšie voliť ľahšie, menšie, skladnejší prístroje s jednoduchou montážou.

Niektoré ďalekohľady sú plnené dusíkom

Dôvodom je zabezpečenie vodeodolnosti a zabránenie vnútornému roseniu v dôsledku preniknutiu vzduchu a vlhkosti.

Vodeodolné ďalekohľady plnené dusíkom ocenia napríklad poľovníkov, lovci, horolezci, využijeme ich pri pozorovaní vodných pri vode, na lodi, vonku apod

Ďalekohľady môžu byť opatrené tzv korekciou dioptrie

Ďalekohľady s korekciou dioptrie ocenia ľudia s vadou zraku, pretože ďalekohľady sa majú používať najlepšie bez okuliarov. Ostřícím kolieskom možné jednoducho nastaviť napríklad plus dve dioptrie. Výhodou je možnosť nastavenia pre každé oko zvlášť, takže nevadí ani odlišný počet dioptrií na každom oku.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: