Chorvátsko - Makarská riviéra

Nielen pláže, kúpanie, poznávanie historických pamiatok a výlety do Prírodného parku Biokovo ponúka Makarská riviéra. Spoznajte miestne tradície, zvyky, kulinárske umenie a spoločenský život!


Makarská riviéra láka svojich návštevníkov aj vďaka vodným športom - prineste si domov zážitok z niektorého z adrenalínových športov!

Dovolenka na Makarskej riviére - Travel agency Adria Sun

Oblasť "Makarská riviéra" je veľmi vhodným cieľom pre turistov ai pre hostí, ktorí milujú kúpanie a odpočinok na slnkom prohřátých plážach. Pre svoju malebnú polohu, krásne pláže a príjemné podnebie patrí Makarska riviéra k najobľúbenejším letoviskám v Európe.
Mesto Makarska (12 tis. Obyvateľov) je jedno z najatraktívnejších turistických stredísk chorvátskeho pobrežia. Býva nazývané turistickým srdcom Dalmácie. Makarska je pôvabné mediteránske, turistami navštevované, mesto s dalmátsku architektúrou, ktoré leží v prírodnom prístave ohraničenom zalesnenými polostrovmi Osejava a Sv Petrom. Nachádza sa na samom úpätí veľkolepého pohoria Biokova.

Makarská riviéra (www.adria-chorvatsko.cz)

Ak ste tu ešte nikdy neboli, alebo sa tam chcete znova pozrieť, môžete využiť služby Travel agency Adria Sun. Na ich stránkach www.adria-chorvatsko.cz nájdete veľa užitočných informácií pre dovolenku na Makarskej riviére a môžete si u nich tiež objednať krásnu dovolenku.


Cestovné kancelárie Adria Sun je špecialista predovšetkým na dovolenku v Chorvátsku. V ich ponuke nájdete najznámejšie chorvátska strediská, ako napr Omiš, Brela, Baška Voda, Tučepi, ale aj ostrovy Brač či Šolta. Ubytovanie v Chorvátsku Vám môžu zabezpečiť na apartmánoch alebo hoteloch v strednej časti Chorvátska - Dalmácii. Každým rokom ponuku rozširujú o ďalšie žiadané destinácie s tým, aby sa dovolenka v Chorvátsku stala Vašim každoročným cieľom. Mimo ponuky ubytovania v Chorvátsku Vám môžu tiež zostaviť dovolenku na mieru a to tak, aby dovolenka v Chorvátsku presne zodpovedala Vašim požiadavkám.

Kultúrny a spoločenský život na Makarskej riviére

Centrom spoločenského diania sú miestne reštaurácie, taverny, piváreň a kaviarne. Ponúkajú predovšetkým miestne špeciality z morských rýb a ostatných plodov mora. Kam večer? Miestne reštaurácie usporadúvajú v teplých letných večeroch vonkajšie posedenie za sprievodu miestne hudobné skupiny. Vypočuť si tak môžete chorvátskej ľudovej piesne a možno niektorým aj porozumiete! Samozrejme tu nájdete aj disco kluby.

Ľudové slávnosti na Makarskej riviére

V hlavnej turistickej sezóne sa v mestách Makarskej riviéry usporadúvajú rôzne slávnosti a festivaly, kde spoznáte aj miestne tradície a zvyky. Jednou z najznámejších je "Rybárske noc" a "Deň Podgory", ktoré sa organizujú v Podgora. Vystupujú tu ľudoví umelci a zábavné súbory. Rybárska noc sa organizuje niekoľkokrát počas sezóny a je spojená s ochutnávkou rybích špecialít, súťažami, hudbou a ľudovými vystúpeniami.

V Tučepi sa v období 10.července až 30.augusta poriadajú Tučepské letné večery. Pozrieť môžete rôzne hudobné, divadelné či folklórny predstavenia.

V každom mestečku Makarskej riviéry sa tiež organizujú slávnosti spojené so sviatkom patróna miestneho kostola - napríklad v Tučepi je to slávnosť na sv.Antonína k 13.června.

Priamo v centre Makarskej riviéry - v meste Makarska sa v prvej polovici augusta organizuje letný karneval, ktorý vám svojou atmosférou, hudbou a maskami pripomenie vyhlásený karneval v Benátkach.

V rámci festivalu Makarskej leto môžete v meste Makarska vzhliadnuť zaujímavé výstavy a na námestí AK Miošića sa môžete zúčastniť koncertu folklórnej, rockovej či vážnej hudby. Na námestí sa konajú aj divadelné predstavenia miestnych súborov. Tieto akcie sa organizujú každý deň v hlavnej turistickej sezóny-to je od začiatku júla do konca augusta.

Chorvátska kuchyňa a jej špeciality

Chcete spoznať pravú chorvátsku kuchyňu? Navštívte niektorú z malých krčmičiek, hovorí sa im konoby alebo gostinice, kde nájdete miestne domáce špeciality. Reštaurácia v blízkosti turistických stredísk sa orientujú prevažne na európsku kuchyňu a zabúdajú na chorvátska národné jedlá.

Dalmácke špeciality

Medzi typické dalmácke špeciality patrí sušená šunka - pršut, ktorá sa suší na vzduchu a potom sa vyudí. V reštauráciách sa podáva spolu s ovčím syrom a olivami. Za ochutnanie určite stojí pašticada, je pripravená z duseného hovädzieho mäsa, ďalej aj slepačie guláš žgvacet aj u nás známe čevapčiči, ktoré sa pripravuje z trikrát umletého kvalitného hovädzieho, jahňacieho a bravčového mäsa, ktoré sa vytvaruje a griluje.

Plody mora

Oblasť Makarskej riviéry sa nezaprie svojim rybárskym umením ani v kuchyni. V reštauráciách si môžete objednať rôzne morské ryby či iné morské plody. Čo tak krevety? Obvykle sa servírujú ľahko osmahlé na olivovom oleji spolu s bagetou a čerstvým vínom. Ďalej môžete ochutnať ustrice, langusty, homáre, mušle ... Z morských plodov alebo rýb sa tu varí aj guláš s nezabudnuteľnou chuťou - nazýva sa dalmatínskej brodetoo. Z morských rýb si môžete objednať kvalitné biele ryby, kalamáre či makrely, ktoré zvyčajne podávajú grilované.

Kontinentálne menu

Vo väčšine reštaurácií umiestnených v centrách turistického ruchu nájdete aj pokrmy, ktoré poznáte. Sú to napríklad rôzne steaky, bolonské špagety, bifteky, grilované kurča, palacinky ...
Rakiju a víno

Za ochutnanie stojí aj rakiju, ktorá vás zaujme svojou chuťou. Pod názvom rakiju sa ukrýva pálenka z ovocia. Hovorí sa, že má aj liečivé účinky. Najmä tavarice je dobrá na trávenie, spoznáte ju podľa morskej trávy v fľaši. Ďalším druhom rakiju je Loza vypálená z hrozna vína a mastika, ktorá sa vyrába z anízu.

Dalmácke víno

V tejto prímorské slnečné oblasti sa pestuje víno na terasovitých poliach v hojnom množstve. Pestujú sa tu predovšetkým odrody červeného vína. Na miestnych trhoch a obchodoch si môžete zakúpiť rozličné druhy predovšetkým domácich vín. Medzi najuznávanejšie vína z oblasti Makarskej riviéry patrí suché červené víno z ostrova Hvar-Zlatan Plavac az ostrova Brač červené víno Plavac. Známe je aj víno Prošek, sa stáča z uschlých vínnych bobúľ, čo mu zaručuje vysokú sladkosť a vynikajúcu chuť. V tejto oblasti je však obľúbené aj víno bevanda a gemišt, aj keď oboje je zriedenej obyčajnou vodou či minerálkou.

Spestrite si dovolenku výletom na lodi!

V oblasti Makarskej riviéry nájdete množstvo ponúkaných výletov na lodi. Výlet je zvyčajne celodenné, môžete navštíviť niektorý z priľahlých ostrovov. Najviac sa však odporúča ostrov Brač, na ktorom sa môžete okúpať na "zlatých plážach". Prečo sa im tak hovorí? Pravdepodobne vďaka veľmi jemnému štrku, ktorý tieto pláže pokrýva a má jemne žltkastú farbu. "Zlaté pláže" sú považované za najkrajšie pláže v tejto oblasti. O jedlo sa počas výletu loďou nemusíte obávať, je totiž spojený s obedom. Podáva sa ryba so zeleninovou prílohou a chlebom. K občerstvenie môžete vyskúšať miestne víno alebo rakiju.

Vyskúšajte niektorý z adrenalínových športov!

Patríte medzi milovníkov adrenalínu? Láka vás vyskúšať niečo nové? Na plážach nájdete požičovne vodných skútrov, vodných bicyklov, lodičiek ... Chcete skúsiť paragliding? Jachting? Vodné lyžovanie? Láka vás jazda na banáne či v kruhu? Aj tieto aktivity môžete vyskúšať na Makarskej riviére! Máte radi potápanie? Šnorchlovanie vám prinesie úplne iný pohľad na podmorskú hladinu.

Ostatné športy - Makarská riviéra

Miestne hotely ponúkajú možnosť zapožičania tenisových či pingpongových pálok a loptičiek. Alebo si môžete nájsť ihrisko a zahrať si volejbal či iné loptové hry. Športové vyžitie ponúka i požičovne bicyklov. Prejdite celú Makarskú riviéru a spoznajte jej krásy! Výlet na bicykli pozdĺž pobrežia vám iste spríjemnia dovolenku!

Nákupy a suveníry - Makarská riviéra

Pozdĺž turistických stredísk sa vinou rôzne stánky so suvenírmi as občerstvením. Domov si môžete priviesť napríklad šperkovnicu z malých mušlí a mušlí, rozličné šperky z perál, obrázky Makarskej riviéry, ručne vyrábané obrusy a iné upomienkové predmety.

Kedy je najvhodnejšie vycestovať?

Najteplejšie je na Makarskej riviére v priebehu júla a augusta, kedy teploty dosahujú miestami aj tropických teplôt. V tomto období stretnete na Makarskej riviére najviac turistov. Naopak na konci mája av priebehu júna a septembra zažijete v oblasti Makarskej riviéry viac pokoja. Pláže nie sú tak preplnené a na kolonádách sa nemusíte predierať davom ľudí. Mimo hlavnej sezóny sú teploty príjemné, nedosahujú už tropických horúčav.

Ako cestovať na Makarskú riviéru?

Na Makarskú riviéru sa najpohodlnejšie dostanete letecky. Letisko sa nachádza v Splite, odkiaľ vás do vášho hotela dopraví transfer. Ďalší spôsob dopravy predstavuje autobus alebo vlastné auto. Cesta trvá približne 20 hodín, záleží na hustote dopravy a vzdialenosti od bydliska.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: