Cestovanie s deťmi

Chystáte sa na dlhšiu cestu s dieťaťom? Je to vaša prvá dlhá cesta a nie ste si istí ako zabezpečiť, aby bola cesta bezproblémová? V nasledujúcom článku sa dozviete niekoľko rád, ktoré by Vám mohli pomôcť.


Cestovanie s deťmi nie je nikdy ľahké. A obzvlášť ak majú stráviť dlhé hodiny zatvorené v aute, lietadle alebo inom dopravnom prostriedku. S trochou prípravy to však môže byť docela zvládnuteľné.

Predtým ako nasadnete do auta, lietadla alebo iného dopravného prostriedku

uistite sa, že máte všetko potrebné k tomu, aby sa dieťa cítilo zamestnané a pohodlne. Pribaľte občerstvenie a hračky, a očakávajte časté zastávky na pretiahnutie a na toalety. Všeobecnou pravdou je, že ak je dieťa zhabané, nehnevá. Vaším cieľom teda je, udržať dieťa zhabané aspoň po väčšiu časť cesty. Myslite tiež na to, že sa deti začnú rýchlo nudiť. Jedna aktivita je nezabaví na dlho. Buďte teda kreatívny.

Cestovanie autom

Časté prestávky

Zabudnite na to, že s malým dieťaťom v aute prekonáte vzdialenosť v rekordnom čase. Pravdepodobne budete musieť robiť oveľa viac prestávok, ako si myslíte. Deti sa budú chcieť pretiahnuť a prebehnúť sa na čerstvom vzduchu.

Hračky na cestu

Pripravte si tiež batoh s hračkami, pastelkami, maľovanky, knižkami a ďalšími vecami, s ktorými si dieťa môže v aute hrať. Dávajte však pozor na to, aby ste nebalil hračky, ktoré narobia veľa hluku. Hluk by mohol čoskoro začať rušiť Vás aj vodiča. Cez všedný deň väčšinou nie je nikdy dostatok času dieťaťu čítať, tak využite túto príležitosť. Pribaľte ako knihy, ktoré budete dieťaťu čítať vy, tak detské knižky, v ktorých si môže listovať dieťa samo bez Vašej pomoci. Omaľovánky sú veľkým rozptýlením pre dieťa. Vyfarbovanie obrázkov je skvelou aktivitou. Zabaľte tiež obľúbený vankúšik, či deku dieťaťa. Počas cesty sa k nemu pritúliť a bude sa mu aj lepšie zaspávať. Keď už neviete čím dieťa zabaviť, pustite mu rozprávku na prenosnom dvd prehrávači. Ak ho nevlastníte, rovnako dobre poslúži aj notebook. Vezmite so sebou aj slúchadlá, aby zvuk filmu nerušil vodiča. Ak máte dve deti, umiestnite medzi ne dospelého, alebo staršie dieťa, aby mohlo kontrolovať dvd prehrávač. Zabránite tak zbytočným rozbrojom medzi deťmi.

Občerstvenie na cestu

Pribaľte aj občerstvenie, ktoré môže byť jednoducho jedlé počas jazdy. Už pred odchodom naplňte hrnčeky pitím, to Vás môže ušetriť zbytočného zastavovanie, či nalievanie za jazdy. Oplatí sa tiež pribaliť ručný vysávač. Ak budú deti v aute jesť, bude sa určite hodiť. Nezabudnite ho však nabiť, alebo pribaliť batérie.

Skúšobná jazda

Je výhodné tiež vykonať skúšobnú jazdu, ak sa jedná o prvú dlhšiu cestu. Ak plánujete desiatich hodinovú jazdu, vyskúšajte si s dieťaťom napríklad dvojhodinovú jazdu, aby si tak zvyklo na sedenie v aute dlhšiu dobu, predtým než pôjdete niekam ďaleko.

Jazda v noci

Oplatí sa tiež naplánovať si jazdu na noc, alebo na dobu spánku dieťaťa. Tým mu znížite čas strávený v aute, zatiaľ čo je hore a navyše nebudete musieť robiť prestávky. Ak veziete staršie deti, snažte sa ich zabaviť sledovaním okolitej krajiny. Môžu sa napríklad tešiť na sledovanie pamiatok. Dopredu si teda pozrite trasu kadiaľ pôjdete, aby ste ich na zaujímavé miesta mohli upozorniť. Môžete dať deťom vlastnú kópiu mapy, kam idete. Ukážte im, kde ste, odkiaľ ste vyšli a kam idete. Ako je to ešte ďaleko. Nechajte ich, aby si vykreslili trasu, ktorú ste absolvovali pastelkami.

Lekárnička na cestu

Zabaľte si aj lekárničku pre deti. Okrem liekov, ktoré deti berú pravidelne (ak také sú), by lekárnička mala obsahovať aj detské lieky proti bolesti, obväzy, antibiotickú masť, náplasti. Ďalej potom pinzetu, ktorá sa hodí na vyťahovanie triesok, nožnice na strihanie náplastí a studený gél na odreniny a modriny.

Aj nákup hračiek priamo na benzínovej stanici dieťa na chvíľu upokojí. Môžete so sebou zobrať aj malé prekvapenie pre dieťa. Napríklad novú hračku, či novú knihu, alebo obľúbenú sladkosť, ktorú mu inak zakazujete.

Cestovanie lietadlom

Predtým, než vezmete dieťa na letisko, vysvetlite mu bezpečnosťou procedúry. Uistite sa, že vie ako pracuje röntgen a že sa ho nebojí. Počítajte s dlhším zdržanie pri obsluhy. Zájdite aj s dieťaťom na toaletu ešte predtým, než vstúpite na palubu. Vezmite so sebou na palubu príručnú tašku, určenú len pre dieťa, plnú jeho obľúbených hračiek, knižiek a občerstvenie. Uistite sa, že hračky nerobia hluk, aby nerušili ostatných cestujúcich na palube. Držte tekutiny na minime, zvážte ako ťažké bude dôjsť s dieťaťom na záchod v lietadle. Nechajte dieťa počas vzlietaní a pristátia žuť. Žuvanie mu pomôže zmierniť tlak v ušiach. Pamätajte tiež, že počas vzletu a pristátia, Vám musí dieťa do 2 rokov sedieť na kolenách a byť pripútané špeciálnym pásom.

Záverom - cestovanie s deťmi

Berte so sebou len kópiu rodného listu dieťaťa. Je to lepšie ako riskovať ich stratu a možné komplikácie cesty.

Uistite sa, že je detská sedačka dobre upevnená.

Buďte tiež opatrní na to, čo vaše deti jej. Deti sú totiž omnoho náchylnejšími k nevoľnostiam než dospelí.

Neklaďte žiadne veci za zadné sklo, pri prudkom zabrzdení môžu naraziť deťom do hlavy.

Nezabúdajte na vetranie v aute, aby deťom nebolo nevoľno.

Myslite aj na primeraný odev dieťaťa.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: