Cestovanie po USA - Od Severnej Karolíny po Utah

Štvrtá desiatka amerických štátov - Severná Karolína, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pensylvánia, Rhode Island, Južná Karolína, Tennessee, Texas, Utah? Navštívili ste niektorý z týchto krajov? Podeľte sa s nami v diskusii, či sa Vám tam páčilo.


Dnes si pripomenieme USA niekoľkých dátami

Ústava: 17. septembra 1787, efektívne 4. marca 1789

Národný sviatok: Deň nezávislosti, 4. júla (1776)

Volebný vek: 18 rokov, univerzálne

Merné jednotky: 1 palec je 2,54 cm, 1 stopa je 3,48 cm, 1 yard je 91,44 cm, 1 míľa je 1,16 km, 1 galón 3,785 lirtu, -10 stupňov C = 14 stupňov F, 0 stupňov C = 32 stupňov F alebo 30 stupňov C = 86 stupňov F.

Rozloha USA: celkom: 9.826.630 km2, pevnina: 9.161.923 km2 a voda: 664.707 km2

Ďalej si priblížime si ďalších 10 štátov

1. Severná Karolína

2. Ohio

3. Oklahoma

4. Oregon

5. Pensylvánia

6. Rhode Island

7. Južná Karolína

8. Tennessee

9. Texas

10. Utah

Severná Karolína - Raleigh

Má niečo cez 8 miliónov obyvateľov a rozlohu 139 509 km ². Leží na východnom pobreží USA. Hlavným mestom je Raleigh, najväčším mestom je Charlotte.

V prekrásnom horskom prostredí národného parku Pisgah Severnej Karolíny v USA sa skrýva veľmi rozľahlý výskumný komplex, ktorého hlavným a ambicióznym programom je sústrediť astronomickej archívne dosky z celej Severnej Ameriky. Obrovský komplex, ako napovedajú už veľké rádioteleskopy, bol kedysi jednou z prvých komunikačných staníc americkej vesmírnej agentúry NASA. Potom komplex prešiel pod Americké ministerstvo obrany, a následne bolo rozhodnuté o jeho uzavretí.

Pred spracovaním, ktoré by bolo určite veľmi nákladné, v areáli je 40 budov a stavieb napospol s veľmi silnými stenami, bol zachránený skupinou amerických amatérskych astronómov, ktorým sa podarilo celý komplex získať do prenájmu za symbolickú cenu. K prevádzke takéhoto osobitného ústavu preto prispieva celý rad dobrovoľníkov a sponzorov, na financovanie prispievajú aj početné letné akcie a kurzy organizované pre deti a mládež. Národné a štátne parky Severnej Karolíny:

Ohio - Columbus

Ohio sa nachádza v regióne Stredozápad a susedí s Pensylvánia na východe, Michigan na severozápade, Indiana na západe, Kentucky na juhu a Západnou Virginiou na juhovýchode. Severnej hranice s Kanadou sú potom tvorené Erijským jazerom. Tento štát je súčasťou regiónu tzv "Veľkých jazier" a po dlhú dobu býval dôležitú kultúrnu a geografickú križovatkou.

Na väčšine území Ohia je vlhké kontinentálne podnebie, ale do južnej časti štátu zasahuje tiež aj vlhké subtropické podnebie. Letá sú horúce a vlhké a zimy sú väčšinou chladné, zrážky sú počas roka väčšinou len mierne. Južnej hranice štátu sú prirodzene vyznačené riekou Ohio, medzi ďalšie známe rieky patrí Cyahoga, Great Miami River, rieka Maumee, Muskingum a Scioto. Columbus, Cleveland, Cincinnati, Toledo, Akron, Dayton, Parma, Canton, Youngstown, Lorain a Springfield sú najväčšie mestá.

Medzi najdôležitejšie sektory ekonomiky patria: obchod, doprava, zdravotná starostlivosť a školstvo, spracovateľský priemysel a odborné a technické služby. Metropolou Ohio je Columbus. Názov Ohio v jazyku "Seneca" znamená "krásna rieka". Tornáda tu sú menej častá ako v štátoch na západ od Ohia. Rovnako ako zemetrasenie, ktoré sú v Ohiu ojedinelé.

Oklahoma - Oklahoma City

Oklahoma patrí medzi južné štáty USA. Patrila medzi posledné štáty, kde voľne žili Indiáni. Názov pochádza z indiánskeho jazyka čoktó. Oklame znamená ľudia, HOMA znamená červený. V preklade teda Červení ľudia, poprípade voľnejšie Krajina červených ľudí. Je to rovinatá krajina, plná planín a prérií. Nový zavlažovací systém Oklahomu po veľké prírodnej katastrofe v tridsiatych rokoch znovu zúrodnil.

Krajina je opäť živá. Iba v severozápadnom cípe krajiny sa rozkladá polopúští. Hlavnými produktmi Oklahomy sú palivá a potraviny. Na pláňach Oklahomy možno uvidieť miliónová stáda dobytka. Úrodné polia produkujú obrovské množstvá pšenice. Hlavným a zároveň najväčším mestom je Oklahoma City (506 132 obyvateľov). University of Oklahoma je štátna univerzita v Norman uprostred amerického štátu Oklahoma. Sa 30 447 zapísanými študentmi je najväčší vysokou školou v Oklahome.

Vedľa hlavného kampusu v Norman sa nachádza univerzitnej nemocnice a lekárska fakulta v Oklahoma City práve tak, ako ďalšie detašované pracovisko v Tulse s tromi a pol tisícmi študentov. Univerzita je obzvlášť známa pre výskum a výučbu oblastiach architektúry, geológie, histórie vied, meteorológia, domácich amerických štúdií, ropného inžinierstva, právnych vied a tanca.

Oregon - Salem

Oregon je štát USA, ležiace pri pobreží Pacifiku severne od Kalifornie. Zo severu je ohraničený riekou Columbia az východu riekou Snake. Hornatý povrch umožňuje prevádzku mnohých lyžiarskych stredísk. Jeho rozloha je 254 418 km ². a počet obyvateľov v roku 2000 bol 3 421 399, čo je nárast o 20,4% oproti roku 1990.

Hlavným mestom je Salem. Územie dnešného štátu Oregon bolo odjakživa osídlené Indiánmi, pôvodnými obyvateľmi severoamerického kontinentu. Okrem dvoch veľkých riek Columbia a Snake v ňom nájdeme vysoké hory a púšte na severovýchode. V Oregone je národný park Crater Lake National Park.

Hlavným mestom je Salem, ale najväčším mestom je Portland. Priemyselný rast sa na západ USA dostával s železnicou, do Oregonu ich priviedla stavba priehrady Bonneville na rieke Columbia.

Pensylvánia - Harrisburg

Pensylvánia je štát na severovýchode Spojených štátov amerických. Rozloha štátu je 119 283 km2 a počet obyvateľov je približne 12 280 000 Hlavným mestom je Harrisburg. Krajina leží na severovýchode Spojených štátov amerických medzi Erijským jazerom a Delawarským zálivom.

Naprieč štátom od juhovýchodu k severozápadu prechádza Apalačské pohoria. Najvyšším bodom Pensylvánia je Mount Davis s 979 metrami nad morom (3213 ft). Najnižším bodom je hladina rieky Delaware pri ústí do Delawarského zálivuPrůmysl je v Pensylvánii značne rozvinutý. Jedná sa predovšetkým o ťažobný, hutnícky, strojársky, chemický, elektrotechnický, papierenský a tabakový priemysel.

V Pensylvánii sa pestuje predovšetkým kukurica a tabak, produkuje sa seno a huby. Z živočíšnej výroby sa produkujú predovšetkým mliekarenské výrobky, hydinové, hovädzie a bravčové mäso.

Rhode Island - Providence

Jedná sa o najmenší americký štát podľa rozlohy. Rhode Island je tiež prezývaný "The Ocean State", pretože nikto z obyvateľov nebýva ďalej ako 30 min. jazdy od brehu oceánu.

Najdôležitejšie pre ekonomiku štátu je oblasť služieb, najmä zdravotníctva a školstva, a ešte do určitej miery aj odvetvia spracovateľského priemyslu. Medzi hlavnými výstupy priemyslu patria: bižutéria, kovové konštrukcie a kovodělnéh výrobky, elektrické zariadenia, stroje a lode.

Hlavným a najväčším mestom je Providence, kde tiež sídli známa Brown University

Južná Karolína - Columbia

Južná Karolína má mnoho veľkých jazier, medzi najväčšie patria: Lake Marion, Lake Strom Thurmond, Lake Moultrie, Lake Hartwell, Lake Murray, Russell Lake, Lake Keowee, Lake Wylie, Lake Wateree, Lake Greenwood a Lake Jocassee. Južná Karolína Južná Karolína patrí k zaostalejším štátom. Hospodárstvo nedosiahlo vyššiu úroveň, preto je stále závislé na sektore bavlny, poľnohospodárskych produktoch a tabaku.

V historickej časti mesta Charleston, nájdete nádherný golfový hotel. Komplex je miestom s prekrásnou panenskou prírodou, tropickou vegetáciou, ale aj obľúbeným hniezdiskom orlov. Romantika, prekrásne pláže s pobrežnými chodníkmi, terény pre cykloturistiku. Predovšetkým je ale ideálnym miestom pre milovníkov aktívneho odpočinku z radov golfistov, ktorí tu nájdu bezchybný servis a naozajstný raj v srdci magickej prírodnej scenérie.

K veľmi obľúbeným radovánkam patrí tiež dobrodružná jazda na kajaku alebo kanoe a pozorovanie krokodílov alebo vtáčích kolónií a hniezdisk.

Tennessee - Neshville

Tennessee je štát vo vnútrozemí východnej časti Spojených štátov amerických. Hlavné poľnohospodárske produkty sú obilie, kukurica, zelenina, ovocie, hydina, vajcia. Hlavné priemyselné odvetvia pakzpracování potravín, elektrotechnický priemysel, strojárstvo a kovovýroba. Tennessee je tiež známym producentom whisky. Najväčšie mestá Tennessee = Chattanooga, Clarksville, Knoxville, Memphis, Murfreesboro, Nashville, Bartlett, Bristol, Cleveland, Collierville, Columbia, Cookeville, Franklin, Germantown, Hendersonville, Jackson, Johnson City, Kingsport, Morristown, Oak Ridge a Murfreesboro.

Knoxville je sídlo University of Tennessee a že to je veľmi pekné turistické mestečko (asi 170 tis. Obyvateľov), kde sa koná veľa koncertov, festivalov a ďalších akcií, kúsok od Knoxville som dve veľmi zaujímavé miesta - Oak Ridge (národné laboratórium a museum jadrovej fyziky a energetiky, miesto vzniku prvej jadrovej bomby) a Cherokee (indiánska rezervácia, skanzen a brána do najnavštevovanejšieho národného parku v USA Great Smoky Mountains)

Neshville je hlavné mesto a rodisko alebo domov mnohých slávnych obyvateľov ako sú napríklad Johnny Cash, Sheryl Crow, Jimi Hendrix, Faith Hill, Dolly Parton, Shania Twain, Carrie Underwood a Reese Witherspoon. Možno tento štát považovať tiež za kolísku COUNTRY MUSIC

Texas - Austin

Texas je po Aljaške druhým najväčším štátom USA, nachádza sa na juhu USA pri pobreží Mexického zálivu pri hranici s Mexikom. Medzi najväčšie mestá Texase patrí Houston, Dallas a San Antonio, ďalej Austin, Fort Worth, El Paso, Dallas-Fort Worth, Houston, San Antonio a Austin-Round Rock. Používa sa tu trest smrti.

Z Texasu pochádza prezidentská rodina Bush a žije početná menšina českých prisťahovalcov Hlavným mestom je Austin, najväčším mestom je však Houston. V dnešnom Texase s dvadsiatimi miliónmi obyvateľov, žije podľa štatistík až milión obyvateľov s českým pôvodom a predstavuje štvrtú najpočetnejšiu dominujúci etnickú menšinu. Predkovia väčšiny dnešných texaských Čechov sa cez oceán vydali už v prvej emigračný vlne pred cca 150 rokmi. Aj cez dĺžku tohto časového obdobia je možné v Texase na mnohých miestach stále počuť plynnú češtinu, mnohokrát so silným moravským prízvukom.

Počujete tu české básničky alebo pesničky, ktoré ste u nás nikdy nemohli počuť, pretože sú už dávno zabudnuté. V Texase sa ale bezo zmeny prenášajú z generácie na generáciu už poldruha storočia. Texaští Česi sú na svoj pôvod, tradície a históriu patrične hrdí a vyvíjajú maximálnu snahu o udržanie a ďalšie budovanie svojej originálne identity.

Utah - Salt lake City

Utah sa nachádza sa vo vnútrozemí západnej časti USA, k Únii sa pripojil 4. januára 1896 ako jej 45. člen. Asi 88% jeho obyvateľov žije v koncentrovanom mestskom osídlenie známom ako Wasatch Front, ktorého centrom je Salt Lake City. Väčšina zostávajúceho územia štátu je prakticky neobývaná. Meno Utah je odvodené z jazyka Indiánov kmeňa Ute a znamená ľud hôr.

Územie štátu zahŕňa veľmi rozličné útvary: od pomerne vysokých hôr s večne zasneženými vrcholmi, cez údolia s veľkými vodnými tokmi až ku kamenistým a soľným púšťam. Utah je prevažne skalnatou krajinou rozdelenú na tri hlavné geologické oblasti: Skalnaté hory (sever, stred a východ krajiny), Coloradskej náhornú plošinu (východ krajiny) a Veľkou panva (západ krajiny).

Voľná príroda tu naberá mnoho podôb - od skalnatých, soľných a piesočných púští, cez zasnežené horské vrcholy až po ihličnaté lesy v horských údoliach. V južných oblastiach, pokrytých mohutnými vrstvami usadenín, možno nájsť viacero pozoruhodných pieskovcových útvarov, v Tomo ohľadu vynikajú najmä Navajo Sandstone, Kayenta Sandstone a oblasť okolo rieky Colorado a jej prítokoch, ktoré sa počas stáročí zaryli hlboko do pieskovcového podložia a vytvorili divokú krajinu plnú kaňonov a ďalších roztodivných útvarov.

V Salt Lake City je aj najväčšia náboženská budova celej Ameriky - Konferenčné centrum, kde sú najväčšie varhany sveta. V slávnom Tabernaklu na chrámovom námestí čo je oválna budova z roku 1880 pre 6000 ľudí s "mamutími varhany" - 14000 píšťal, je tiež domovská scéna najväčšieho speváckeho zboru na svete - mormónov Tabernacle Choir = 360 spevákov. Nezabudnime na známu indiánsku rezerváciu Navajo.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: