Zimné záhrady - letná inšpirácia

Príčinou nespokojnosti sa môže stať štandardne riešená zimná záhrada, ktorá je síce príjemnou oázou v chladných dňoch, zato v lete pripomína pareniska. Pri plánovaní zeleného izby, tj zimné záhrady, je najdôležitejšie vedieť, na čo bude slúžiť.


Pestovanie rastlín a odpočinok sú v dnešnej dobe, rovnako ako v minulosti, hlavným dôvodom, prečo si ľudia zimné záhrady zaobstarávajú. Pôvodne slúžili na pestovanie pomarančovníkov, čo bola ale dosť nákladná investícia, ktorú si vtedy mohol dovoliť iba panovník a vysoká šľachta. Zimné záhrady sa stali symbolom blahobytu, ai dnes patrí k nadštandardu.

Okrem zimných záhrad Vám Geus okná as ponúka garážové brány, zasklenie, interiérové dvere, dvere, drevené okná, plastové okná ai

Účel zimné záhrady

* Aby neboli ľudia sklamaní, odporúčajú odborníci najprv si poriadne premyslieť, prečo vlastne zimnú záhradu chcú. Zelený izba totiž môže splniť svoj účel len vtedy, ak používateľ presne povie, čo od neho očakáva a na aké účely ho bude používať.
* Aby vôbec mohla zimná záhrada slúžiť ako samostatný obytný priestor, mala by mať najmenej desať metrov štvorcových a hĺbku dva metre. Iné požiadavky budú na miestnosť, kde pretrpí zimu rastliny a iné na obytný priestor, kde budú dospelí odpočívať a deti si hrať.
* Je potrebné počítať s miestom pre kvety, nábytok i priechodná zóny. Ak priestor zimnej záhrady nadväzuje na vnútro domu, stačí plocha aj menšie.
* Zimná záhrada tvorí prechod medzi interiérom a vonkajším prostredím, čomu môže odpovedať i podlahová krytina.

Zimná záhrada

Podlahové krytiny v zimnej záhrade

Podlaha v zimnej záhrade by mala byť nielen pekná, ale taktiež by mala znášať záťaž a byť dostatočne trvanlivá.

* Drevené podlahy pôsobí prívetivým dojmom. Slnečným žiarením sa zahrievajú len nepatrne. Ich nedostatkom je, že sa nesmie namočiť. Okrem toho pri silnom oslnenie tmavnú. Navyše vyžadujú kvalitnú konzerváciu a neunesú veľkú záťaž. Pretože dobre izolujú, nie je vhodné prekrývať nimi podlahové vykurovanie.
* Dlažba je síce studená už na pohľad, ale celkový dojem možno ovplyvniť vhodným výberom farby. Vďaka širokému sortimentu farieb a veľkostí sa dá dláždená podlaha príjemne rozčleniť. Dlažba všeličo vydrží, dobre sa upratuje a môže pod ňou byť rozvedené podlahové vykurovanie.
* Prírodný kameň alebo pálené tehelne pôsobia veľmi dekoratívne v nevykurovaných zimných záhradách. Takto vydláždený povrch vytvára príjemný pocit a náladu. Dlaždice sa považujú podobne ako podlaha na terase na dostatočne pevné podložie zo štrku. Ich veľkou výhodou je, že sa v podlahe dajú ľahko a bez veľkých nákladov dodatočne zakladať ďalšie záhony. Problémom je, že sa tieto podlahy horšie čistí.

Čo ovplyvňuje cenu zimné záhrady

* Rozmery a tvar. Čím väčšia a členitejší, tým drahšie
* Druh použitého materiálu - drevo, plast, hliník alebo kombinácie materiálov.

Zimná záhrada

* Drevo - pôsobí na pohľad príjemne, dobre izoluje, je vhodné na zložité tvary, ale je drahší a potrebuje udržiavať.
* Hliník - má horšie tepelne izolačné vlastnosti, je drahší ako drevo. Výhodou je stálosť materiálu, takmer neobmedzená farebná škála, dobré statické parametre pre konštrukciu striech a bezproblémové zasklenia.
* Plast-je zo všetkých materiálov najlacnejšie. Má širokú škálu dekorov a okenného príslušenstva, dbře izoluje. U striech sa hodí len na záhrady s menšou hĺbkou kvôli malej statickej nosnosti profilov.
* Farba profilov - veľmi svetlé lazúry obsahujú málo pigmentu a náter je preto nutné obnovovať častejšie. Pre zimné záhrady nie sú príliš vhodné. Stredná a tmavšie lazúry a všetky RAL farby je potreba obnovovať približne po šiestich až ôsmich rokoch.
* Druh izolačného skla - pre celoročné užívanie je nevyhnutná dobrá izolácia. Jednoduchá sklá sú z tohto hľadiska absolútne nedostatočná. Vhodné sú dvojitá až trojitá izolačné sklá. Najdokonalejší tepelnou bariérou zimnej záhrady je neviditeľná vrstva kovu, ktorej sú potiahnuté sklá. Tie potom fungujú ako zrkadlo. To znamená, že prepúšťajú svetlo, ale odrážajú veľkú časť tepelného žiarenia. Na steny je vhodné použiť skla pre teplo priepustnejšie, na strechu nepriepustná. Sklo určené do strechy je vždy bezpečnostné, to znamená, že spodná vrstva dvojskla je vybavená bezpečnostnou fóliou vo vnútri skla, ktorá zamedzí rozbitia a vysypanie skla do zimnej záhrady. Horné sklo je dostatočne silné, aby nebolo poškodené krúpami alebo kamienky. Sneh na streche zimnej záhrady odtává, pre oblasti, v ktorých sa predpokladá viac snehu, je vhodnejšie väčší sklon strechy. Sklon zimné záhrady sa môže pohybovať medzi 6 ° -30 °. Strechy s väčším sklonom sa menej špiní a väčší sklon strechy zároveň predstavuje menšie riziko zatekania.

Zimná záhrada

* Druh použitého kúrenie - ak zimná záhrada širšie stenou nadväzuje na stenu domu a ak sú základy zateplené, mala by sa teplota vnútri zimnej záhrady pohybovať nad bodom mrazu po celú zimu. K temperovanie pre úschovu subtropických rastlín je vhodné použiť primerané vykurovanie najlepšie po obvode zimnej záhrady, aby sa zabránilo roseniu skiel).
* Spôsob odvetrania - základným pravidlom je zabezpečiť dostatočné množstvo otváravých prvkov - minimálne 30% zvislých stien by sa malo dať otvárať. Pre zimné záhrady orientované na juh, prípadne na západ, je vhodné zabudovať do zimnej záhrady nútené vetranie.
* Spôsob ukotvenia záhrady ku zvyšku stavby - zimná záhrada by mala byť vybudovaná na betónovom základe. Základy by mali mať po obvode betónové pásy široké cca 40 cm, hlboké podľa lokality 80 - 110 cm ("pohotovostná" hĺbka).
* Základová doska môže byť zateplená - záleží na spôsobe užívania zimné záhrady. Zimná záhrada sa stavia pred položením vnútorné dlažby alebo iné podlahy. Zimnú záhradu možno stavať ako na podmurovku, tak priamo na pripravený základ. Ak bude zimná záhrada na podmurovke, je nutné použiť materiál, do ktorého možno zimnú záhradu ukotviť.
* Typy krídiel v obvodovom plášti

Možnosť otvárania zimných záhrad

* Pevné zasklenie
* Otváravo sklopný panel
* Sklopný panel
* Posuvné výklopné dvere
* Vedľajšie vchodové dvere
* Pevne zasklená jednotka s ventilátorom
* Vetracie segment
* Vetracie diel
* Skladacie dvere

Zimná záhrada

Príslušenstvo k zimným záhradám

* Ventilačná jednotka
* Špeciálne markízy
* Žalúzie
* Siete proti hmyzu

Výsadby zimné záhrady

Pred priesady zimné záhrady sa musíte rozhodnúť, či založiť záhony, alebo rastliny vysadiť do prenosných nádob. Oboje má svoje výhody i nevýhody.

* Výhody nádob: nádoby sú vhodnejšie pre začiatočníkov, pretože je možné kedykoľvek a pomerne ľahko premiestniť. Dekoratívne exempláre môžete v čase kvitnutia presunúť do popredia. Keď ochorie, môžete ju vyniesť von a tam ošetrovať, čím znížite riziko nákazy ďalších rastlín. Rastliny v nádobách majú zabezpečený odtok vody.
* Nevýhody nádob: rastliny sa väčšinou mali každoročne presádzať. To stojí čas a peniaze. Medzi kvetináči sa tiež zložitejšie inštaluje automatické zavlažovanie, hadice väčšinou zostávajú dobre viditeľné a rušia celkový obraz.

Zimná záhrada

* Zapustené nádrže alebo záhony: sú ideálne pre skúsenejších majiteľa zimných záhrad, ktorí už vedia, čo chcú a ktoré rastliny budú spolu opticky ladiť. Po zasadení už nie je potrebné rastliny presádzať, vyžadujú len bežnú starostlivosť, ako strihanie a hnojenie. Medzi rastliny môžete položiť a skryť automatický zavlažovací systém. Rastliny v záhonoch však porastú oveľa rýchlejšie a dosiahnu väčších rozmerov ako exempláre rovnakého druhu pestované v črepníkoch. Problémy môžu nastať aj v prípade, že niektorá rastlina ochorie alebo ju napadnú škodcami.
* V nádobách sa dostaví podobný efekt ako u bonsajov: obmedzený priestor pre korene udržuje malú aj nadzemnú časť rastliny. Keď rastlinu vysadíme do väčšieho objemu pôdy, jej rast sa zrýchli.

Zimná záhrada


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: