Záhrada - Starostlivosť o trvalky

Prednosťou trvaliek (vezmite sebe Jim Rika Peren) je, že z ich Veľkého množstva môžete vybrať také Druhy odrody, ktoré o sebe hodia pre najrôznejšie situačný umožňujú, ABY Váza záhradka kvitla od jari do zimy.


Čo sú trvalky

Trvalky sú viacročné, vytrvávající rastliny, ktoré nedřevnatí zostávajú bylinami. V zime ich nadzemné časti odumierajú edited by zaťahujú pod povrch pôdy. Trvalky prečkávajú zimu v podzemných zásobných orgánoch, žako sú koreňové hlavy Alebo rizómy. Tieto zásobné orgány nesú přezimující púčiky pre vypučaní z Jara. Výnimku tvoria trvalky zelené v zime trvalky zatuchnutý zelenej.

Kde rastú trvalky

Trvalky rastú slnku Na plnom, som tieňa pod stromami, v záhradnom jazierku ci u naj Alebo zhotoviť som Skalce. Je dôležité, aby SE trvalky používali Na biotopoch Jim vyhovujúcich, pretože Len Potom osadený dostatočne dlhoveké.

Trvalky SE vyskytujú všade predaji pred rekonštrukciou. Nájdeme JE v lese, vysoko v horách, som stepiach dokonca aj som vode.

Ošetrovanie trvaliek

* Trvalky odčerpávajú z pôdy nielen vodu, pivo zhotoviť potrebné živiny k rastu. Hnojenie JE účelné edited vyrašením bezprostredne edited kvitnutím trvaliek. Od augusta SE trvalky nemajú hnojiť, pretože podľa ich výhony zle vyzrávaly edited by tým mohli uhynout Pocas zimy. Výška dávok hnojivých sa riadi podľa druhu trvaliek. Všeobecne Maje Vysoké trvalky väčšiu potrebu živín než Nízke.
* Najväčší potrebu hnojív Maje záhonové trvalky. Odporúča SE hnojenie minerálnym hnojivom viaczložkovým v celkovom množstve 100 do 150 g / m², ktoré o sebe rozdelí do dvoch dávok. Prebytok živín Hlavné dusíka zosilňuje hrdzu slamy Listov spôsobuje bujný vývin pletív. Dôsledkom U mnohých trvaliek Potom JE nedostatočná pevnosť stoniek väčšiu náchylnosť k chorobám.
* Alebo v zime včas z jari SE pridáva k trvalkám kompost, ktorým o sebe zlepšuje pôdne Pacherník, zároveň sa do pôdy privádzajú živiny.
* Pre potlačenie rastu buriny SE moze Pôda pod trvalkami ošetriť mulčovaním, vvi ktorom SE otvorenej plochy prikryjú drvenou kôrou Alebo inými organickými aj anorganickými materiálmi. Podľa materiálu o sebe nanáša vrstva 3-5 cm vysoká.
* Niektoré Vysoké trvalky nie sú dostatočne odolné proti vetru určenia muziku SE včas podoprieť, riadiť nez narastú do plnej výšky. Žako podpery sú vhodné drevené prúty, bambusové palice i železné tyče. Viazacie materiál moze byt Zo sisalu, z prírodného Alebo umelého lyka. Alternatívou sú podperné Prírodné materiály, napríklad rozvetvené ihličnaté konáre Alebo pružné Vŕbové prúty, ktoré možno zhotoviť tvarovať edited ozdobné podpery.

Trvalky, ktoré nie sú náročné

Bohaté trvalkové záhony nemusia byt náročné na starostlivosť. Zabezpečiť, aby môžete uz edited Zakladanie záhona. Použite dlhoveké trvalky s kompaktným rastom vynechajte rastliny, ktoré o sebe Rýchle rozrastajú, napríklad žako vrbina bodkovaný (Lysimachia punctata). Majte edited výbere rastlín Na Pamäte predovšetkým pôdne svetelné podmienky stanovišťa. V dobrých záhradníctvach špecializovaných Na trvalky získate o rastlinách všetky potrebné Informácie. Reali edited pestovanie dodržíte predpísané rozostupy Medzi rastlinami, vytvorí asi za tri Roky nádherný porast, NEMA v ktorom burinu šancu.

Rez trvaliek edited kvitnutím misto podopieranie

Ide o spätný rez výhonov edited nasadením kvetov, ktorého cieľom JE spevnenie slamy. K tomu je najvhodnejšia doba od júna do júla, kedy o sebe všetky výhony skráti asi o polovicu. Po reze SE vytvára mnoho postranných výhonov, takže narastajú nižšia, podpredseda kompaktný pevnejší edited by. Začiatok kvitnutia SE však zároveň oddiali o dva až tri týždne. Tento rez JE účelný u mnohých trvaliek, ktoré kvitnú v lete Na jeseň.

Predĺženie Doby kvitnutia trvaliek rezom

U mnohých trvaliek možno predĺžiť nádheru kvitnutia určitými spôsobmi rezu:

* Vyrezávaním odkvitnutých kvetov,
* Rez pre opakované kvitnutia,
* Rez po odkvitnutí proti vysemeňování,
* Zmlazovací rez.

Zmlazování trvaliek

Trvalky môžu niekoľko rokov zostať Na mieste Bez presádzanie, ALE akonáhle sú uprostred trsov diera ich hrdza slabne, JE ČAS JE vyňať z Pôdy zmladit. Po vyrytie z Pôdy SE edited by rýľom rozdelí Na Menšie oddelku, ktoré sa opäť vysadia Na miesto pred pripravené.

Zimné ochrana trvaliek

Väčšina trvaliek JE zimovzdorná nepotrebuje žiadnu zimnú ochranu. Prikrývka smrekovým čečinou JE však potrebná u novo vysadených rastlín au niektorých citlivých trvaliek, ktoré spravidla pochádzajú z Oblasti miernejších klimatických. Potrebujem Chúlostivé trvalky ochranu edited mrazom edited zime mokrom V.

Ohrozená JE napríklad pampová tráva (Cortaderia selloana) z Južnej Ameriky Alebo mnohokvět (Kniphofia - hybridy), z Južnej Afriky. Prevenciou JE výsadba Na priepustná stanovište, kde neni zimné mokro žiadnym problémom. Pred nástupom zimy SE vždyzelené listy zväzujú do hrivy, ABY srdiečko edited by bolo chránené edited mokrom chladom.

Rozmnožovanie trvaliek

K predaji pred rekonštrukciou všetky trvalky možno Bez problémov množiť delením. JE TO jednoduchá predaji pred rekonštrukciou vždy úspešná Metóda. Predpokladom je koreňový Hlava, Na ktoré sú púčiky obnovovali. Trvalky s guľovým Korene, napríklad Vlčí bôb (Lupinus - hybridy), Alebo mak (Papaver orientale) nemôže rozdeliť. Žako pomôcka na delenie postačí Nôž, nožnice rýľ. Trvalky SE deli Na jar Na jeseň.

10 najobľúbenejších záhradných trvaliek

Tieto viacročné Kvitnúce edited by dlho vydrží výraznými farbami dokážu rozžiariť každý záhon.

* Strack (Delphinium): plné jednoduché Kvety bielej, modrej fialovej farby. Mníška ponúka množstvo odrôd. Pre všetky sú charakteristické majestátne sviece kvetov, ktoré nesmú chýbať v žiadnej záhrade trvalkové. Obzvlášť pekné Strack vyzerajú v kombinácii s ružami. Ak edited by po hlavnom období kvitnutia zrežeme približne desať centimetrov nad zemou, vykvitnú druhýkrát Na jeseň. Na jar JE chráňte edited ulitníky
* Orlíček (Aquilegia): Široké spektrum farieb ponúka; Kvety biele môžu byt, žltej, modrej, fialovej Alebo zhotoviť dvojfarebné. Orlíčkům sa najlepšie darí, ak nie sú vystavené slnku priamemu. Ich jemné Kvety skvele vyniknú edited kulisou tmavých kríkov. Orličky SE ľahko množia samovýsevu vyplňujú medzery Tak Na záhona.
* Mak Východné (Papaver pseudo-orientale): predvádza v záhrade najkrajšie červenú farbu. Táto trvalka rastie slunomilná Dobre v suchších pôdach, napríklad Na štrkových Alebo stepných záhonoch. Od mája preberá diky svojim žiarivým farbám Na záhona dominantné Rolu. Vhodné je u neho podsazení nízkymi trvalkami, napríklad pakosty, ktoré zakryjú zvädnuté listy Maku Pote, čo v júni odkvitne.
* Pakost (Geranium): môže v závislosti na odrode poslúžiť edited na starostlivosť nenáročná pôdokryvna edited Alebo edited sprievodné trvalka, napríklad pre ruže. Jeho kvitnutia začína väčšinou v máji končí v júli. Diky samovýsevu SE pakost samovoľne rozrastá TKA zatuchnutý hustejší kvetinový koberec. Dobre prospieva som svetlom tieni, takže o sebe hodia edited pohľadný podrast stromu kríkov. Pozor: Niektoré druhy sa v priaznivých podmienkach silne rozrastajú.
* Zvonček (Campanula): JE ochotne Kvitnúce nenáročná trvalka. Potrebuje len málo svetla, preto ideálnou voľbou pre JE problémové partie záhrady. Vhodnú spoločnosť mu v polotieni poskytnú napríklad bohyška (Hosta), udatník (Aruncus) Ci paprade. Od júna do augusta Zvonček zdobia pôvabné Květy. Ak JE Pôda Dobre zásobené Vodou, vydrží Kvety DELE svieža.
* Echinacea lesklá (Rudbeckia fulgida): na konci leta rozžiari záhradu. Vysoké odrody dosahujú výšky skoro dvoch metrov, ale majú prepadávaní sklon k. Tomu zabránite, ak rastlinám poskytnete oporu Alebo JE vysadíme primo k plotu. Echinacea potrebuje mierne vlhkú pudu Mela od hrdze mieste Na slnečnom.
* Plaménky (Phlox): priťahuje diky svojim výrazným farbám pozornosť uz z diaľky. Ponúka Široké spektrum farieb najlepšie rastie slnku Na plnom. Ak Na jar plamienky výdatne prihnojíte kompostom, preskočenie: tajný dostatočne odolná voči múčnatke.
* Kosatca: záhradníctvo každoročne ponúkajú prekvapujúce bohatstvínově vyšľachtených odrôd. V ponuke sú skoro všetky farby odtiene-vrátane viacfarebných odrôd. Stanovište pre kosatca podľa Melo byt teplej slunné.
* Srdcovka (Dicentra): SE teší dloudodobé obľube. Na záhonoch ležiacich som tieni ukazuje táto robustná trvalka Resetovať pôvabné Kvety od Apríla do júna. Krásne modrozelené listy však bohužiaľ zaťahuje uz v lete. Vhodným sprievodom pre ňu preto sú Orličky, pivonky Alebo paprade, ktoré vznikli prekrývanie medzery Na záhona Dobre zakryjú svojim hustým listovité.
* Hosta (Hemerocallis): vďačí ZA Resetovať edited krátkej trvanlivosti svojich kvetov. Túto vlastnosť však vynahrádza Bohaté neutíchajúcim prísunom nových pukov. Táto robustná trvalka Dobre prospieva v mierne vlhkej pôde Na plnom slnku. Ak SE edited by príliš rozrastú, dajú o sebe množiť delením. Záhony tvorené iba denivka sú rovnako pôvabné edited ich kombinácia s inými Druhy, napríklad Strack, alchemilky vysokými trávami.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: