Výsev prepichovanie rastlín

Patri pestovanie kvetín, byliniek Medzi Váza hobby? Potom ste určite niekedy skúsili vlastné pestovanie i rozmnožovanie rastlín. JE Tak zaujímavé sledovať, Ako o sebe z drobných semienok Alebo malých odrezkov vyvíja Pekná rastlinka.


Pestovanie Zo spermií

Pestovanie Zo spermií bezosporu Vyžaduje veľa trpezlivosti. O k väčšej však Preskočených: tajný Váš osivársky úspech, akonáhle SE VAM Zo semienok vykľuje rastlinka, who Preskočených: tajný postupne silnieť, az dosiahne potrebnej veľkosti. Zo semienok môžete vypestovať bylinky, zeleninu, kvety. Záleží len na vás, do čoho sa pustíte.

Nevyhnutné pomôcky pre pestovanie rastlín množenie

* Pestovateľský substrát výsevné
* Lisované rašelinové balíky
* Pestovateľské Nádoby - kvetináčov z plastov, kvetináčov z pálenej hliny, Papierové kvetináčov, rašelinové kvetináčov
* Pestovateľské misky, truhlíky, aby s krytom alebo bez krytu
* Přepichovací ktorý?
* Menovky edited by pre
* Postrekovač
* Drôt
* Zalievacia Konvička s jemným kropítkem
* Záhradnícke rukavice
* Stimulátor zakoreňovanie
* Prášok z dreveného uhlia
* Ostrý Nôž Alebo žiletka
* Vodovzdorná ceruzka
* Priehľadné fóliové vrecúška
* Tabuľky skla Na zakrytie
* Drevené tyčky
* Elektricky vykurované podložky Alebo podložky z polyesteru
* Vykurovaný miniskleníček s termostatom

Ako rozmnožovať izbovej edited by

Väčšinu izbových rastlín JE možné rozmnožovať Zo semienok. Výsevom SE však obvykle získať ďaleko Viac rastlín, nez môžete doma umiestniť. U jednoročných balkónových kvetín JE vlastné vypestovanie rastlín dokonca Cenové výhodnejšie. Ak ste priaznivcom hydroponie, môžete Mladé rastlinky pestovať od začiatku hydroponické. V odborných predajniach dostanete kúpiť Špeciálna mriežkové Kvetináče aj jemnejšie keramzit, ktorý JE práve vhodný pre hydropóniu.

Nákup osív

Semená, who nakúpite, tým každopádne čerstvá Mela byt. Najvyššie nakupujte Len u špecializovaných firiem, odborných obchodov. Na každom sáčku od Mela byt uvedená Doba klíčivosti, časový údaj do kedy semená Dobre klíči prijímajúcej údaj, či o sebe ide o edited klíčiace, Na svetlé Alebo som TME. Maji-li o sebe semená zasypať substrátom Alebo len pritlačiť. Na kvalitnom značkovom tovaru JE zhotoviť uvedené, či SE semená edited výsevom máčať Maje som vlažnej vode alebo jestli SE Má u veľkých semienok s tvrdým osemením TOTO narušiť Rade av neposlednom, Jaka JE optimálne Teplota pre klíčenie.

Voľba výsevný nádob

Pre výsev môžete použiť Praktický všetky Kvetináče, truhlíky, misky. Musi mit odtokové otvory však. Pre vypestovanie Veľkého množstva rastlín z vlastného množenia, môžete použiť Špeciálna výsevné hrantíky, ktoré o sebe ľahko zakryjú. Alebo využite tzv vykurovaných miniskleníčků s regulovanou teplotou. Prinajhoršom môžete zvoliť užitočné, nie však toľko pekné, hrubé paletky z penového polyesteru, do ktorých o sebe jednoducho zapustí Malé kvetináčov. Tieto penové plasty sú trvalo teplé, odpadá VAM Tak Problém s príliš chladným substrátom.

Voľba výsevního substrátu

Žako výsevné substrát SE používa Bežná Zemina pre výsevy, ktorú jednoducho zakúpite som špecializovaných predajniach. Žako drenážnu vrstvu Zvoľte jeden centimeter vysokú vrstvu Písku Alebo Viac vrstiev mastného papierov. Drenážna vrstva odníma prebytočnú vodu odovzdáva vlhkosť naopak pomaly. Pred výsevom SE substrát Dobre zvlhčí urovná.

Vhodná Čas pre výsev

Ak chcete vysievať letničky, JE najvhodnejšie Čas pre výsev: Koniec februára. Ostatné rastlinky JE ideálne vysievať v marci, v apríli.

Tipy, Ako zasiať

* Vysievať môžete urobiť radov Alebo Na široko. Nezabudnite však každý Druh označiť menovkou.
* Malá semienka od Mela byt od seba vzdialené asi 0,5 cm, väčšie semienka vysévejte od vzdialenosti seba som maximálne 3 cm. Značne Veľká semená vyžadujú samostatný kvetináč.
* Semená klíčiace som TME SE zakrývajú vrstvou substrátu asi dvakrát Tak vysokú edited JE hrúbka semena. U veľmi jemných spermie SE edited výsevom preoseje trochu substrátu na vysporiadaní povrch, ABY Drobná semená nezapadla v hrubším substrátu príliš hlboko. Nezasít jemná semienka príliš hlboko, JE docela ťažké.
* Vytvarujte si sáčok do žliabku ukazovákom zľahka vyklepávajte semienka.
* Výsevný Nádoby SE zakrývajú tabuľkou skla Alebo priehľadnou fóliou.
* Dávajte Pozor, substrát nesmie vyschnúť. Povrch pravidelne zalievajte jemne Alebo přestřikujte postrekovačom Tak, ABY SA semienka nevyplavila.
* Čo o sebe Tyče obrábaných teplôt, sú u jednotlivých druhov rozdielne.

Ako vysievať do kvetináča

Na okenný parapet môžete Bez problémov vysiať veľa rastliniek. Na drenážnu vrstvu rozložte výsevné substrát, ktorý následne urovnajte. Potom s čo najväčšou presnosťou stra semienka. Semená, who Potrebujem ku klíčeniu tmu, zakryte slabou vrstvou substrátu. Semená, who Potrebujem ku klíčeniu Svetlo, SE nezakrývajú. Teraz kúskom prkénko, Alebo iným vhodným nástrojom, substrát semená ľahko pritlačte. Nakoniec SE výsev opatrne zavlažia postrekovačom. Kvetináč Pote zakryte umiestnite Na teplé, ALE nie slunné misto. Na okraje každého truhlíka zapichnite menovky rastliniek, ktoré ste vyšiel, môžete vyznačiť aj dátum výsevu, aby ste mali prehľad, Ako who rastlinka vyklíčili.

Ako sa starať o semenáčiky

Akonáhle SA VAM objaví maternicovej lístky, vyžadujú semenáčiky každopádne Svetlo čerstvý vzduch. Preto treba ochranný kryt vždy Na krátku chvíľu nadvihnúť. U väčšiny druhov SE môžu v tejto dobe teploty znížiť pokojne az o Päť stupňov.

Substrát udržujte naďalej vlhký, nesmie vyschnúť. Trvalé mokro však semenáčiky neznesú.

Tipy, Ako semenáčiky přepichovat

Stanovište pre přepíchané edited by svetlé musi byt, ABY SA nevyťahovali. Neznášajú však hlavné Slnka. Semenáčiky SE zhotoviť postupne přivykají nižším teplotám. Po mesiaci az šiestich týždňoch o sebe prvýkrát semenáčiky prihnojovať Dale SE ošetrujú edited dospelých rastlinky. Po maternicových lístkoch, ktoré sú u väčšiny rastlín podobné, sa začnú vyvíjať pravé listy s charakteristickým tvarom pre konkrétnu rastlinu. Reali sú vzišla semenáčiky príliš husté, najslabšie SE protrhají. Semenáčiky sebe přepichují v čase, keď sú vyvinuté Dva až tri pravé listy vykonajte vhodného substrátu pre Dany Druh urobte jednotlivých kvetináčov Alebo spoločne do väčších nádob.

Reali Maje semenáčiky Dva až tri pravé listy sú už dostatočne Pevné, přepichují SE. Nový substrát totiž musi poskytovať semenáčkům Viac živín. Nevyhnutná JE zhotoviť drenážna vrstva.

Postup prepichovanie

Přepichovacím kolíkom do zvlhčeného urovnaného substrátu urobte otvory, aby v odstupe približne Tri centimetre. Malé rastlinky opatrne nadvihnite. Semenáčiky držte Len ZA maternicovej lístok opatrne JE od seba oddeľte. Semenáček SA ZA uchopí listy, nie ZA stonku, nadvihne SE tenkým koncom přepisovacího kolíka Zo Zeme Korene SE trochu skráti. Hrubým koncom SE urobí otvor v nov substráte semenáček SE zasadia pomerne hlboko, listy o sebe však nemajú dotýkať substrátu. Postrekovačom SE semenáčiky opatrne zavlažia umiestni SE Na teplej biotopy chránené edited priamym slnkom. Substrát neudržujte príliš vlhký, Na druhej strane ho však nenechajte Ani vyschnúť. Semenáčiky přepíchané do malých kvetináčov vytvárajú čoskoro pekné koreňové baly.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: