Vyberáme dlaždice do kúpeľne, na toaletu

Renovujete kúpeľňu alebo sa sťahujete do nového bytu a ešte Vás čaká dôležitý krok - vybratie vhodnej dlažby?Ponuka českých výrobcov dlažieb a obkladov je veľmi široká a kvalitou sa zároveň radí medzi najlepšie. Podľa akých parametrov však dlažbu vyberať?


Čo sú keramické dlaždice

Keramické dlaždice predstavujú dosky o rôznom formáte i hrúbky. Sú z relatívne slabého keramického materiálu. Sú spracované z kaolínu, ílu, piesku a ďalších prírodných materiálov. Spracované a zmiešané komponenty sú po dôslednej príprave tvarujú do žiadaného rozmeru a pečené v teplote od 1000 - 1250 ° C podľa druhu dlažby. Tieto sú potom tvrdé, odolné voči mechanickému opotrebeniu, trvanlivé, hygienické, ľahko umývateľné, nehorľavé a ohňovzdorné. Spomínané vlastnosti sa mení podľa tipu dlaždice, môžu byť pevné, tj nedeformujú sa, ale sú taktiež zároveň krehké.

Možnosti použitia keramických dlaždíc

Keramické dlaždice môžete použiť na obkladanie stien i podláh v kúpeľni, na toalete. Ide o konečné stavebné materiály, ktoré majú funkciu estetickú (ladenie s celkovým priestorom kúpeľne, toalety), technickú (odolnosť materiálu, životnosť, opotrebovanie, rozbitie apod). Obe funkcie by mali navzájom ladiť.

Parametre pri výbere dlažby do kúpeľne, na toaletu

Ak žijete s ostatnými členmi domácnosti, je potrebné, aby sa všetci členovia zhodli na estetickom meradle, kedy farba a celkový dizajn by mal ladiť s vybavením kúpeľne a toalety. Ďalej je potrebné mať na pamäti technické meradlo, tj určitú znalosť technických vlastností dlažby od konkrétneho výrobcu. V dnešnej dobe budete mať skôr problém si vybrať z nepreberného množstva nielen farieb a dizajnu, ale aj výrobcov. Samozrejme je tiež ďalším meradlom cena dlažby, ktorá sa môže u jednotlivých výrobcov podstatne líšiť. Tu je však vhodné porovnať navzájom technické vlastnosti dlažby.

Estetické mierka - prispôsobenie dlažby nábytku, predmetom, farbám a činnostiam, ktorú prostredie charakterizuje. Ak si neviete rady, alebo je príliš ťažké si predstaviť Váš návrh, ako bude vyzerať v skutočnosti, využite možnosť niektorých koupelných štúdií, ktoré Vám spracujú grafický návrh, možný aj 3D grafický návrh.

Technické mierka - dlaždice musí byť také vlastnosti: mechanické, chemické a termické, ktoré zaručujú, že v danom prostredí budú vystavené a zaťažované určitým spôsobom.

Odolnosť proti chemickým vlastnostiam povrchu - dlažba v kúpeľni a na toalete je často vystavená najrôznejším chemickým prípravkom, kozmetickým prípravkom ai Pri výbere danej dlažby zohľadnite teda hľadisko odolnosti povrchu dlažby práve proti kyselinám, lúhom, čistiacim roztokom apod, ktoré sa bežne používajú v domácnostiach .

Podľa ktorých vlastností vyberáme dlažbu

* Mechanické opotrebenie
* Mechanické vlastnosti
* Chemické vlastnosti
* Trvanlivosť
* Hygienickosť
* Umývateľnosť
* Nehorľavosť
* Ohňovzdornosť
* Pevnosť
* Pohlcovanie vody
* Oteruvzdornosť
* Krehkosť
* Vzhľad
* Rozmer

Mechanické opotrebenie - odolnosť voči poškriabaniu, odretiu, opotrebovanie povrchu, schopnosť odolávať abrazívnym faktory.

Mechanické vlastnosti - pevnosť v ohybe, lomovej zaťaženie (váha osôb; váha nábytkového vybavenia).

Chemické vlastnosti - odolnosť proti agresívnym prípravkom, farbiacim prípravkom, odolnosť proti tvorbe škvŕn, výdrž dlažby voči kyselinám a roztokom.

Pohlcovanie vody - miera pórovitosti. U dlaždíc do kúpeľne a na toaletu, môže nasiakavosť presiahnuť 10%.

Oteruvzdornosť - podlahové dlaždice sa rozlišujú rímskymi číslicami od I do V, tj od najnižšej odolnosti po najvyššia odolnosť proti opotrebeniu. Pre bežné domáce priestory kúpeľne a toalety, stačí odolnosť II až III.

Tipy keramických dlaždíc

Glazúrované keramické dlaždice - povrch glazovaných dlaždíc je pokrytý vrstvou farebného skla, ktorý tak dodá dlaždicu estetické charakteristiky, ako je farba, lesk, dekorácie odtieňa hľa, technické charakteristiky, ako je tvrdosť, nepriepustnosť ai Charakteristiky sú závislé na danom tipu glazúry, čím sa môžu od seba veľmi odlišovať.

Neglazované keramické dlaždice - tieto dlaždice sú takmer rovnaké v celej svoju hrúbke, tj črep je prefarbený ako celok. Neglazované dlaždice sú v ponuke väčšinou bez výraznejších dekorácií povrchu i obrázkov.

Výrobný cyklus glazovanej a neglazovaných dlaždíc

Jednožárové glazované dlaždice prechádza výrobným cyklom, ktorý zahŕňa - prípravu hmoty; tvarovanie; sušenie; príprava glazúry; glazúry; pečenia.

Dvoužárové glazované dlaždice prechádza výrobným cyklom, ktorý zahŕňa - prípravu hmoty; tvarovanie; sušenie; pečenie; prípravu glazúry; glazúry; pečenia.

Neglazované dlaždice prechádza výrobným cyklom, ktorý zahŕňa - prípravu hmoty; tvarovanie; sušenie; pečenia.

Tvarovanie keramických dlaždíc

Lisované dlaždice - Jedná sa o spôsob tvarovanie dlaždice. Dlaždice sú zhotovené z prachovej hmoty, ktorá sa predhrieva pre odstránenie nadbytočnej vlhkosti. Dlaždice sa tak stáva ucelená, kompaktný, je ďalej formovaná na špeciálnom lisu, a to pod vysokým tlakom.

Ťahané dlaždice - sú zhotovené z podobnej hmoty, ako lisované dlaždice, kedy sa však daná hmota namáča na dosiahnutie plastickosti, potom sa pod tlakom preťahuje otvorom, ktorý určuje finálny tvar dlaždice.

Črep keramických dlaždíc

Sila črepu dlaždice sa pohybuje v rozpätí od niekoľkých milimetrov po 2,5 cm. Črep dlaždice môže byť rôzne farebný, a to v závislosti na použitých materiáloch.

Parametre dlaždíc

Tón dlaždíc - jedná sa o farebný odtieň, ktorý charakterizuje jednotlivo vyrobené dlaždice. V keramické priemyselnej výrobe, z dôvodov úzko spätých s možnosťami, ktoré dovoľujú tie najmodernejšie technológie výroby, je prakticky nemožné vyrobiť dlaždice, ktoré by mali všetky rovnaký farebný odtieň.

Kaliber dlaždíc - jedná sa o výrobný rozmer dlaždice. Najmä u materiálov s veľmi kompaktným črepom, dlaždice, ktoré práve dokončili výrobný proces, môžu mať odlišné rozmery.

Tvary a rozmery keramických dlaždíc

Dlaždice môžu byť najrôznejších tvarov, od štvorcov, obdĺžnikov, po šesťhranom, osemhran, provensálsky, maurský ai Rozmery dlaždíc môžu začínať už od veľkosti 2 x 2 cm, až po dosky o rozmeroch 60 x 120 cm, alebo viac.

Aké množstvo dlaždíc objednať

* Pre určenie množstva dlaždíc, budete potrebovať poznať:
* Celkové rozmery plôch, ktoré budú obložené dlaždicami.
* Designové usporiadanie jednotlivých typov dlaždíc.
* Určenie technológie a kladačského plánu (priebežné škáry; paralelne; diagonálne ai Diagonálne položené dlaždice majú väčší odpad, ako paralelne položené dlaždice).

Ďalej nezabudnite na to, že:

* Niektoré dlaždice bude potrebné rezať, vŕtať.
* Je dobré mať pár dlaždíc v rezerve, pre prípadné neskoršie opravy (pri rozbití dlaždice ai).
* Aj dodávka dlaždíc v prvej akosti, môže obsahovať chybné kusy. Všeobecne povoľujú normy 5% chybných dlaždíc v prvej akosti.

Keď teda budete napríklad potrebovať 100 ks, objednajte si radšej o 5 ks dlaždíc viac (pre prípad neskoršej rezervy) ao ďalších 5 ks dlaždíc viac (v prípade chybných kusov).

Údržba dlaždíc a špár

* Používajte vhodné prípravky, ktoré sú bežne k dostaniu a určené pre čistenie dlaždíc a špár medzi dlaždicami.
* Nepoužívajte napríklad roztoky, ktoré sú určené na odstránenie vodného kameňa na WC, pretože tým môžete narušiť nielen vzhľad, ale aj stav cementových škár. Iba škáry vyplnené epoxidovými hmotami, sú odolné voči kyselinám.
* Počas čistenia dlaždíc sa radšej vyhnite abrazívnym prostriedkom, a to najmä u dlaždíc, ktoré majú lesklý povrch, u ktorého je prípadné mechanické poškriabanie veľmi viditeľné.
* Chráňte dlažbu od pádov najrôznejších predmetov, napríklad rohožami, predložkami apod Podlahy z keramických materiálov totiž nie sú nerozbitné.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: