Výber podlahovej krytiny

Výber podlahovej krytiny patrí k veľmi dôležitému rozhodnutiu pri zariaďovaní interiéru. Keďže na trhu neexistuje univerzálna podlahová krytina, ktorá by vyhovolala všetkým, musíme sa pri jej výbere dostatočne informovať a poradiť.


Podlaha utvára celkovú atmosféru izby

účely a zútulňuje interiér, umožňuje bezpečnú a pohodlnú chôdzu a tlmí dupnutí.

Obytné miestnosti tvoria najrôznejšie druhy podlahových krytín, počnúc od keramické dlažby, cez drevené či laminátové podlahy, končiac linoleom alebo kobercom. Výber je naozaj široký, záleží na vkuse každého z nás, finančných možnostiach a estetickému stvárnenie v danom priestore.

Podlahové krytiny T-PARKETY

Plánujete rekonštrukciu bytu či domu? U spoločnosti T-Parket, ktorá sa nachádza v Prostějove, nájdete výber zo všetkých podlahových krytín. Ponuka spoločnosti je veľmi rozmanitá, máte možnosť si zakúpiť drevené podlahy, laminátové podlahy, pvc, marmoleum, vinylové designové podlahy, tieto podlahy sú veľmi vhodné pre kreatívnych ľudí, ktorí ocenia veľký výber vzorov týchto podláh. Veľký výber je aj z kobercov, môžete si vybrať z rôznych typov a farieb.

Spoločnosť Vám uľahčí prácu, zabezpečí kompletnú prípravu a pokládku podláh. Ďalej Vám T-Parket ponúka kompletný servis, ako je odborné poradenstvo, dodávku a položenie podláh. U spoločnosti si tiež môžete kúpiť dvere a schodisko podľa Vašich prianí.

Na základe skúseností našich čitateľov si u spoločnosti T-Parket vyberie aj tá najnáročnejšia klientela.

Plávajúce podlahy

V súčasnosti patrí k veľmi obľúbeným podlahovým krytinám plávajúce čiže laminátové podlahy, ktoré sú vhodné na umiestnenie takmer do všetkých miestností domu či bytu.
Laminátové podlahy sú súčasnou alternatívou ku klasickým dreveným podlahám, ktorých cena však pre mnohé zostáva ďaleko priaznivejšie.

Dôvodom k položeniu laminátové podlahy

môže byť široká cenová škála, veľmi jednoduchá údržba, vysoká odolnosť proti oderu, tlaku, škvrnám, teplotám a celkovému opotrebovaniu, široká škála dezénov, ľahká pokládka a ekologická nezávadnosť. K veľkým prednostiam plávajúcich podláh patrí ich ľahká a rýchla výmena, pretože jednotlivé lamely nie sú s podlahou pevne spojené.

Z neuveriteľne širokého množstva vzorov si dokáže vybrať i ten najnáročnejší zákazník, vyberať môžeme z rôznych typov drevených tuzemských aj exotických drevín, prírodného kameňa, štruktúr travertínu alebo jednofarebného vzhľadu.

Na našom trhu môžeme vyberať z troch typov plávajúcich podláh, k najčastejším patria plávajúce podlahy laminátové, ktoré disponujú stredne dlhou životnosťou, a to v dĺžke 20 - 40 rokov.

Ďalším typom plávajúcich podláh sú podlahy drevené, ktoré sú vyrobené z prírodného masívnych drevín. Ich využitie je však pomerne užší, pretože si vyžadujú dôkladnú a pravidelnú údržbu.

Posledným typom sú veľmi obľúbené korkové plávajúce podlahy, ktoré sú vyrobené z ekologických materiálov. K veľkým prednostiam korkových podláh patrí vysoká miera mäkkosti a príjemne hrejivý povrch.

Koberce

Hoci sa nám môže zdať, že plávajúce podlahy nahrádzajú väčšinu ostatných podlahových krytín, je prítomnosť kobercov v interiéri stále v kurze.

Trendom bytového designu je totálna odstránenie kobercov z interiéru, sú však miestnosti, v ktorých by koberec nemal chýbať. K najvhodnejším miestnostiam pre položenie kobercové podlahové krytiny patrí detskej izby a spálne.

Koberec na rozdiel od ostatných podlahových krytín disponuje výbornými izolačnými vlastnosťami

je teplý, mäkký, veľmi príjemný na dotyk, šetrný k ľudskému zdraviu, vytvára pocit domova a je ideálnym riešením pre deti, ktoré si hrajú na zemi. K ďalším prednostiam kobercov patrí pocit navodenie útulnosti interiéru a schopnosť zabránenie možnosti pošmyknutia.

Vyberať môžeme z nekonečnej škály farieb, štruktúr a dezénov

az rôznych cenových tried, ktoré sa zvyšujú podľa dĺžky kobercového vlasu.

Výber a typ kobercov musíme prispôsobiť miestnosti, v ktorej sa bude nachádzať, pretože nie každý druh je vhodný do každého priestoru.

Záťažové koberce

sú vhodné do priestorov s vysokými prevádzkovými nárokmi, najčastejšie sa uplatnia v predsieňach alebo vstupných halách.

Koberce s potlačou

môžeme umiestniť takmer vo všetkých miestnostiach, veľmi vhodné sú predovšetkým do detských izieb. Kusové koberce s potlačou sú ideálnym interiérovým doplnkom obývacích izieb, v ktorých vypĺňajú priestor predovšetkým pod konferenčným stolíkom.

Údržba kobercov

by mala spočívať v pravidelnom vysávaním, čím predĺžime jeho životnosť a pomôžeme na udržanie dobrého vzhľadu. Raz ročne by sme mali vykonať mokré vysávanie, čím z koberce odstránime vnesenou, často neviditeľnú špinu.

K výrobe kobercov sa najčastejšie používajú prírodné a syntetické vlákna

ktoré majú priaznivý vplyv na pružnosť, trvanlivosť, vysokú odolnosť proti opotrebeniu a zašpineniu. Lacnejšie koberce sú spravidla vyrobené z umelých vlákien - polyamidu alebo polyesteru.

Kvalitné, ale finančne vyššie cenené koberce

sa vyrábajú z priadze, kokosu alebo juty, k najluxusnejším materiálom na výrobu kobercov patrí vlna, čomu zodpovedá nielen vysoká kvalita, ale aj cena.

Dlažba

Dlažba v interiéri patrí k veľmi obľúbeným podlahovým krytinám, a to iz toho dôvodu, že existujú miestnosti, v ktorých je doslova nenahraditeľná. K takýmto miestnostiam patrí predovšetkým kúpeľne a toalety, kde keramické dlažba hrá nezastupiteľnú úlohu.

S príchodom zavedenie podlahové kúrenie v interiéroch

si keramická dlažba získava stále viac a viac priaznivcov. Podlahové vykurovanie v spojení s keramickou dlažbou dokáže podať maximálny výhrevnosť, ktorá sa v priestore udrží po dlhú a dlhú dobu.

Údržba

Čo sa týka údržby, nemá keramická dlažba v oblasti podlahových krytín žiadnu konkurenciu. Klasickú údržbu vykonávame vysávaním, dôkladnejšia údržbu vodou a saponátom, ktorý máme práve pri ruke. Na rozdiel od plávajúce podlahy, na ktorej údržbe je potrebný špeciálny čistič, v prípade keramickej dlažby môžeme použiť klasický prostriedok napríklad na umývanie riadu.

Design

Z hľadiska dizajnu môžeme vyberať z nepreberné ponuky vzorov, veľkostí i farieb. Podlaha dáva interiéru dominantné vzhľad a celkovo by sa dalo povedať, že utvára štýl miestnosti. Preto je vhodné vyberať keramické dlaždice tak, aby ladili s existujúcim interiérom, popr. s jeho štýlom. Ak vyberáme dlaždice do ešte nezařízeného domu či bytu, mali by sme vopred poznať, v akom duchu sa priestor ponesie. Voľbe dlaždíc je nutné prispôsobiť aj ostatné nábytok a doplnky.

Linoleum

Linoleum prešlo za svoj historický vývoj radom zmien, ale musíme uznať, že tieto zmeny viedli iba k lepšiemu smeru.

Ponuka zahŕňa linolea z veľmi kvalitných a pevných materiálov, ktoré disponujú niekoľkými prednosťami:

* Tlmí hluk
* Sú vhodnou krytinou pre alergikov
* Izolujú
* Vydávajú príjemné teplo
* Ľahko sa udržujú
* Disponujú rozmanitými vzormi a farbami
* Sú obľúbené a cenovo dostupné
* Sú moderné a štýlové
* Bezproblémové položenie

Linoleum je vhodné takmer do všetkých priestorov

v ktorých plnohodnotne plní funkciu nielen praktickú, ale aj dizajnovú. Ideálne miesto si našli predovšetkým v miestnostiach s frekventovanejšia záťažou, teda v miestach, v ktorých sa počas dňa častejšie vyskytuje. Najfrekventovanejším miestom v interiéri je predsieň, ktorú prejdeme niekoľkokrát za deň. Teda práve predsieň sa stala miestom najvhodnejším pre položenie linolea. Jednoduchá údržba je v tomto okamihu najdôležitejším a rozhodujúcim faktorom.

Ďalšími miestnosťami, v ktorých si linolea našla svoje uplatnenie, sú spálne

Na rozdiel od plávajúcich podláh sú linolea jemnejšie na došľap av kvalitnejších prevedeniach i teplejším materiálom. Doplnkovým sortimentom v spálňach sú najrôznejšie druhy koberčekov, ktoré sú umiestnené spravidla po bočných stranách postele. Koberčeky majú úlohu teplého kontaktu s pokožkou a príjemného došliapnutí.

Každá podlahová krytina však disponuje niekoľkými pre, ale aj niekoľkých proti. Na trhu zatiaľ neexistuje podlahová, univerzálne krytina, ktorá by bola použiteľná do všetkých miestností a ktorá by vyhovovala všetkým. Podlahovú krytinu teda vyberajme z rozvahou, nie do všetkých miestností sa totiž hodí akákoľvek podlahová krytina.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: