Vlastné bývanie - rady a návody ako nenaletieť

Nároky na vlastné bývanie sú rôzne, spravidla záleží na životnom štýle kždého jedinca. Niekto dáva prednosť vlastnému domčeku so záhradou pred bývaním v byte, iný naopak. Každé rozhodnutie so sebou však nesie rad problémov a úskalia.


Byt alebo dom? Čo si môžem dovoliť

Vo väčšine ľudských podvedomia panuje myšlienka, že kúpa bytu je lacnejšia záležitosťou než kúpa rodinného domu. Opak je však pravdou, pretože na našom trhu existujú natoľko exkluzívne byty, ktoré niekoľkonásobne prevýši cenu rodinného domu. V tomto prípade nie je potrebné riešiť finančnú otázku, ale riešiť by sme mali skôr otázku dispozičné či otázku nášho životného štýlu, našich štandardov a návykov.

Pri zvažovaní obstarania domu alebo bytu

sa riaďme množstvom nášho voľného času, potrieb rodinných príslušníkov a nášho zabehnutého životného štýlu. Plusy a mínusy alebo klady a zápory má ako dom, tak aj byt, teda hľadisko životného štýlu je pri výbere nášho budúceho obydlia tým najdôležitejším kritériom.

Jednou významnou spoločnosťou, ktorá Vám pomôže zrealizovať Vaše bývanie je:

Cena nehnuteľností - ceny za novostavbu a starší dom

K ďalším veľmi podstatným požiadavkám, ktoré ovplyvnia našu voľbu patrí cena nehnuteľnosti. Ako už bolo povedané vyššie, nie vždy platí pravidlo, že cena za rodinný domček bude vyššia ako cena za priestranný byt v novostavbe. Cenu navyšuje predovšetkým umiestnenie nenovosti, lacnejšie kúpime rodinný, starší domček na dedine ako menšie typ bytu v mestskom centre. Tu však musíme zvážiť otázku, či bývanie na vidieku je pre nás z hľadiska dostupnosti do zamestnania či do školy tou najideálnejšou voľbou.

Čo prináša bývanie v rodinnom dome?

Ak celé detstvo a mladosť vyrastajú v rodinnom dome so záhradkou, v ktorej je umiestnený bazén a príjemné posedenie, určite sa nebudeme chcieť presťahovať do bytu. Ak nás ťaží finančná situácia, kúpme si starší domček, ktorý budeme podľa aktuálneho stavu účtu, postupne rekonštruovať.

Obstaranie rodinného domu

však vyžaduje, oproti bývanie v byte, veľké množstvo času, ktoré budeme musieť investovať nielen do opravy, ale aj údržby, ktorá je potrebná iu novostavby. V rodinnom domčeku si tiež sami môžeme určiť nielen čím budeme kúriť, ale aj čím budeme ohrievať vodu alebo z akých zdrojov ju budeme čerpať.

Bývanie v rodinnom dome uprednostňujú predovšetkým mladé páry

ktorí sa snažia založiť rodiny, rodiny s deťmi alebo ľudia v strednom veku s menej náročným a časovo vytěžujícím zamestnaním. Rodinný domček je tiež ideálnou voľbou pre milovníkov alebo majiteľa domácich maznáčikov, najmä potom mačiek a psov. Ďaleko šťastnejší je pes, ktorý môže celý deň tráviť vonku na záhrade, než pes zatvorený od rána do večera v priestoroch bytu.

Prednosti bývania v rodinnom dome

K najväčším prednostiam bývanie v rodinnom dome patrí súkromie a anonymita, keďže najbližší susedia býva cez hradbu a záhradu, nie za múrom obývacej izby.

Výhody bývania v rodinnom dome

Výhodou bývania v rodinnom dome je tiež slobodná možnosť rekonštrukcie, opráv či rozšírenie domu nadstavbou, prístavbou alebo pôdne vstavaním. Tieto úpravy samozrejme v bytoch nemožno urobiť, a tak pokiaľ nám je priestor malý, nezostáva nám nič iné, než sa presťahovať.

Kto a prečo bývajú v bytoch?

Pohodlné a komfortné bývanie v byte vyhľadávajú predovšetkým pracovne zaneprázdnení ľudia, ktorí nemajú čas venovať sa údržbárskym prácam. Ich životným poslaním je kariéra, sú to ľudia, ktorí väčšinu voľného času trávi v práci a zábavu hľadajú mimi priestory domu.

* Do skupiny, hľadajúci bývanie v bytoch, patrí predovšetkým slobodní ľudia, bezdetné páry, seniori alebo kariéristé.

Bývania v bytoch prináša veľmi významnú prednosť

ktorú je bezstarostnosť. V tomto prípade odpadajú požiadavky na údržbu exteriéru, teda nielen záhrady, ale aj fasády domu, pivničných či povalových priestorov alebo strechy. Odpadajú tiež obavy a starosti spojené s údržbou a čistením odkvapov, údržbou a natieranie plota alebo každodenné rozkurovania v kachliach na tuhé palivá.

Stavba rodinného domu - návody a odporúčania

Stavba rodinného domu vyžaduje veľmi náročnú a dôkladnú prípravu, ktorá zahŕňa niekoľko etáp, bez ktorých by nebolo možné stavbu zrealizovať.

Tento článok teda bude zaoberať o tom, čo by sme mali vedieť pred samotnou stavbou rodinného domu, na čo sa zamerať, čo nezanedbat a čoho by sme sa mali vyvarovať.

Výber pozemku

K tomu, aby sme mohli postaviť dom, potrebujeme stavebný pozemok, na ktorom bude finálne dielo postavené. V dnešnej dobe je na domácom trhu široká ponuka stavebných pozemkov, ktoré už spravidla disponujú kompletnými inžinierskymi sieťami. Pri výbere by sme mali zohľadniť miesto, v ktorom sa stavebný pozemok nachádza.

K dôležitým podmienkam pre používanie pozemku

patrí jeho dostupnosť čiže vlastnícke vzťahy príjazdových komunikácií. Spravidla býva pozemok prístupný z obecnej komunikácie, ale v niektorých prípadoch sa môže stať, že prístup k nami vybranému pozemku bude prostredníctvom súkromnej cesty. Ak by komunikácia viedla cez súkromný pozemok, môže sa stať, že začatie stavby bude musieť byť odložené, a to aj o niekoľko rokov.

K dôležitým aspektom pri rozhodovaní

by mala patriť celková dostupnosť do centra mesta, lokalita, vybavenie daného objektu či poloha.

Kúpa pozemku - architektonický plán

V čase kúpe pozemku je potrebné disponovať architektonickým plánom domu, ktorý musí byť odsúhlasený komisiou územného plánovania. Tento úkon je potrebné vykonať z urbanistického hľadiska, pretože nie každý návrh domu môže byť postavený kdekoľvek.

Projekt rodinného domu

V dnešnej dobe si projekt rodinného domu môžeme vybrať z katalógu, ktorého ponuka predstavuje široký sortiment architektonických návrhov. Návrhy, obsiahnuté v katalógoch stavebných spoločností sú spravidla len orientačné, preto je možné individuálne zmeniť podľa vlastných predstáv.

Ak si nechávame návrh domu vypracovať podľa svojich úplných predstáv, je vhodné na rozhodovanie prizvať autorizovaného architekta, ktorý má v tejto oblasti bohaté skúsenosti a dovedie v kadečom pomôcť.

Dom a preukaz energetickej náročnosti

Každá novostavba, teda aj projekt rodinného domu, musí disponovať preukazom energetickej náročnosti, v ktorom sú zaznamenané údaje o vykurovaní, spotrebe energie na ohrev vody, na chladenie, vetranie, osvetlenie. Ďalej sú sledované údaje týkajúce sa pohonu podporných systémov, ku ktorým patria motory, ventilátory alebo čerpadlá.

Rodinný dom a výber veľkosti

Pri výbere typu rodinného domu je potrebné zohľadniť jeho veľkosť, ktorú by sme mali maximálne využiť k veľkosti stavebného pozemku. Veľkosť domu by mala byť primeraná k celkovému počtu rodinných príslušníkov, z hľadiska ekonomického vyšetrovania by mali byť zastavaná plocha stopercentne obytné využitá.

Tvar domu a tepelné straty - kompatibilita

Tvar domu by mal z hľadiska tepelných strát disponovať kompatibilitou, čo v tomto prípade predstavuje najmenšie pomer plochy obvodových stien k užitočnému objemu. Laicky povedané je pre úsporu tepelnej energie výhodnejšie postaviť jednoposchodový dom v tvare kocky.

Projekt rodinného domu musí byť schválený správnym konaním, ktoré vykonáva príslušný stavebný úrad, kde podávame návrh na vydanie územného rozhodnutia a dokumentáciu.

Dokumentácia k územnému konania je veľmi podrobná, vedľa samotného projektu stavby zahŕňa aj jej technické parametre, návrhy na zapojenie inžinierskych sietí či spevnenie plôch.

Dokumentácie sa ďalej predkladá na odboru územného plánovania mesta, k čomu patrí hasiči, hygiena, odbory životného prostredia a dopravy, elektráreň, plynáreň, vodovody a kanalizácie.

Ak je všetko v poriadku, získame povolenie k vlastnej stavbe domu a realizácie stavby môže začať.

Dotácie na dom a stavbu

Ministerstvo životného prostredia ponúka možnosť získania dotácie na novostavby, ktoré budú vybudované v pasívnom energetickom štandarde. Dotácia sa poskytujú na nízkoenergetické domy a niektoré typy drevostavieb. Na získanie dotácie je však potrebné spĺňať určité podmienky, ku ktorým patrí napr správne umiestnenie stavby, kompaktný tvar stavby, celkový podiel okien apod


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: