Usporiadanie nábytku - obývacia izba

Patríte medzi tých, ktorí neustále predstavujú nábytok? Alebo ste sa práve presťahovali a hľadáte inšpiráciu, ako usporiadať nábytok v obývacej izbe? Chcete svoj obývacia izba oživiť?


Prestavovanie nábytku je vo väčšine prípadov rovnako frustrujúce ako nakupovanie nábytku nového. Priznajme si to. Väčšinou sa nám nepodarí vytvoriť izba ako zo stránok módneho magazínu. Berte do úvahy nasledujúce

Majte na pamäti, že usporiadanie nábytku v obývacej izbe rozhoduje o tom, či izba vyzerá prepchaté, alebo ide o zorganizovanú a útulnú miestnosť, kde chcete tráviť svoj voľný čas. Váš domov je výrazom toho, kto ste. Designujte teda obývačka tak, aby ste sa v ňom cítili pohodlne práve Vy. Nesnažte sa len skopírovať nejaký obrázok z časopisu. Obývacia izba je miestom, kde sa budete stretávať nielen s rodinou, ale aj s priateľmi. Preto je potrebné vynaložiť mimoriadne úsilie na to, aby bol harmonickým prostredím. Vo väčšine prípadov ide tiež o miestnosť, ktorá má viac účelov, ako kancelársky priestor, alebo niekedy aj jedáleň.

Obývacia izba vytvára trvalý dojem na každého, kto do neho vstúpi. Hosťom toho tiež veľa hovorí o rodine ktorá ho obýva. Pred nahromadenia nového nábytku, alebo len preusporiadaniu toho starého, je potrebné zvážiť veľa vecí.

Zmerajte obývacia izba

Prvým krokom je zmeranie izby. Zmerajte všetko, čo zmerať ide. Teda okná, výšku stropu, dvere, podlahu, steny. Všetko si nakreslite na milimetrový papier, obyčajný papier, alebo môžete použiť niektorý z plánovacích počítačových programov. Poznačte si tiež, kde a koľko okien je v miestnosti. Okrem ich veľkosti aj výšku parapetu a priestor medzi oknami a dverami. Zakreslite si tiež umiestnenie zásuviek, vypínačov alebo pripojení. Potom si zmerajte nábytok a uistite sa, že sa do priestoru obývacej izby naozaj vojde. Tento nákres Vám môže ušetriť hodiny a hodiny presúvanie nábytku po izbe sem a tam.

Hlavný bod izby

Potom sa musíte rozhodnúť, čo chcete urobiť stredom izby. Nábytok sa potom usporiada okolo tohto stredu. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, stredom izby nemusí byť vždy len televízia. Hlavným zmyslom obývacej izby je vyvolať interakciu medzi osobami ho obývajúcimi. Vhodnejším stredom izby je teda napríklad krb, alebo pôsobivý kus nábytku. To však neznamená, že by ste mali televízii odstrániť z izby úplne. Ide o to, nevnímať ju ako hlavný bod izby a nábytok jednoducho nerozestavět okolo nej.

Tvar radenie nábytku a jeho usporiadanie

Pokiaľ ide o to, ako usporiadať nábytok, možnosti výberu sú pomerne obmedzené. Najpopulárnejšie sú radenie s tvarmi písmena "L" a "U". Pričom "L" tvar vytvára 90 ° uhol, napríklad pomocou kombinácie pohovky s kreslom, či dvoch pohoviek postavených kolmo k sebe. Zvyčajne je toto usporiadanie doplnené o konferenčný stolík. "U" tvar potom väčšinou obsahuje pohovku v strede a dve kreslá, alebo stoličky, ktoré ju rozširujú po stranách do písmena U. Toto radenie je oveľa intímnejšia. Tretím možným a obľúbeným typom usporiadanie je postavenie pohoviek, či kresiel naproti sebe. Medzi nimi potom stojí konferenčný stolík.

Vyskúšajte rôzne usporiadanie a zistite, ako ktoré do izby pasuje. Zvážte pritom nasledovné: Vytvárate oblasť ku konverzácii. Ľudia by teda mali byť schopní spolu komunikovať, aby sa museli otáčať, alebo presúvať. Premýšľajte aj o možnostiach prehliadania okolo nábytku.

Umiestnenie nábytku

Pozícia nábytku je jedným z najzložitejších a najdôležitejších rozhodnutí pri dizajnovanie obývacej izby. Umiestnenie nábytku by malo mať svoj účel. Malá miestnosť by mala mať aspoň jeden sedací priestor, zatiaľ čo veľká miestnosť môže obsahovať aj ďalšie dodatočné miesta na sedenie. Ak máte malý obývacia izba, budete si pravdepodobne musieť vystačiť s pohovkou, kreslom a konferenčným stolíkom. Ak ale disponujete väčšími priestormi, môžete mať aj niekoľko konferenčných alebo odkladacích stolíkov a niekoľko kresiel.

Keď sa rozhodnete aký tvar radenie Vám vyhovuje, zostáva ešte vyriešiť umiestnenie vybraného usporiadanie sedacieho priestoru.

Zabudnite na stene

Pokojne zvoľte ako sedacia miesto stred miestnosti a vytvorte tak dôvernejšiu prostredie na posedenie. Áno, je pravda, že takéto umiestnenie limituje miesto v izbe. Ale konečný výsledok potom vyzerá oveľa lepšie, než nábytok postavený pri stene a uprostred miestnosti voľný priestor. Nerobte si starosti s tým, že bude vidieť zadná stena nábytku. Ak je izba naozaj veľký, je výhodné ho rozdeliť na dve samostatné oblasti.

Pohovka bude pravdepodobne najväčším kusom nábytku v miestnosti. Uistite sa, že má tú správnu veľkosť. Konferenčný stôl, či niekoľko odkladacích stolíkov, by mali veľkosťou a množstvom zodpovedať počtu miest na sedenie. Mali by ste byť schopní vziať si napríklad nápoj, bez toho aby ste museli vstať. Konferenčné stolíky by mali zodpovedať svojou výškou výške pohovky (pričom nižšia je lepšia než vyššia).

Umiestnite najskôr väčšie kusy nábytku. V usporiadanie musí byť centrum miestnosti rozpoznateľné na prvý pohľad. Premýšľajte o využitie priestoru. Má izba dostatok odkladacích miest? Je tu dosť miest na knihy, CD, alebo DVD? Je v miestnosti dostatok miest na sedenie?

Malý obývacia izba

Rozmiestnenie nábytku v malom izbe môže byť docela náročné. Snažte sa teda držať množstvo nábytku na čo najmenšom počte, predídete tak preplnenosti miestnosti. Použite napríklad dvojkreslo namiesto dvoch kresiel, alebo dvoch stoličiek.

Rady na záver

Okrúhly konferenčný stôl rozbije monotónnosť lineárneho usporiadania nábytku. Umiestnite pracovný stôl pod oknom a tým využite výhody prirodzeného denného svetla. Umiestnite nábytok tam, kde vyzerá najlepšie. Premýšľajte o svetle v miestnosti. Napríklad tmavá skrinka sa môže stratiť v málo osvetlenom rohu alebo výklenku. Usporiadaním nábytku tiež môžete korigovať prehliadania miestností. K zútulnenie sedacieho priestoru použite koberčeky. Aranžovania obývacej izby vyžaduje plánovanie. Pohovky a kreslá by mali tvoriť skupiny. Vždy nechajte dostatok priestoru okolo nábytku, aby ste sa okolo neho mohli voľne pohybovať. Neumiestňujte všetky miesta na sedenie proti múru. Nedávajte nábytok príliš blízko k oknám a dverám. Ak chcete podporiť diskusiu, neumiestňujte pohovky a kreslá príliš ďaleko od seba. Nesnažte sa do izby vtesnať čo najviac nábytku, aj keby išlo o zberateľské kúsky. Izba potom bude pôsobiť prepchaté. Nechajte dostatok miesta medzi konferenčným stolíkom a pohovkou k pohodlnému sedenie. Obývacia izba by však mal byť predovšetkým odrazom majiteľa vkusu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: