Údržba podlahových krytín

Dlažba, laminát, drevo - najobľúbenejší a najrozšírenejší materiál na podlahy. Aspoň jednu z týchto variantov má doma nejspíš každý. Viete ale, ako tieto najbežnejšie podlahy udržiavať v čistote? Čo zvládnete sami a na čo by ste mali zavolať odborníka?


Údržba a čistenie keramickej dlažby

* Keramika je trvanlivý materiál, ktorý si svoje estetické i funkčné vlastnosti drží po generácie a udržiava sa relatívne ľahko. Na keramických dlažbách, rovnako ako na iných typoch podláh sa usadzuje bežné znečistenia v reliéfoch, na dlažbe v kúpeľni potom kombinácia vodného kameňa, železitých usadenín a každodenné špiny. Čím dlhšie bežnú starostlivosť zanedbáte, tým silnejšie a agresívnejšie čistiace prostriedky budete musieť neskôr použiť.
* Prípravky s obsahom alkoholu: vo väčšine priestor vystačíte s čistiacimi prostriedkami bez abrazívnych zložiek, ktoré kúpite v drogérii. Na odstránenie bežnej kuchynskej špiny zvyčajne stačí prípravky, ktoré obsahujú alkohol.
* Profesionálny čistidla: ak je špina naozaj zašlá (napr. v kuchyni kombinácia mastných výparov so znečisťujúcimi látkami), kúpte si profesionálny čistidlá na kuchyne alebo rúry a grily. V špecializovaných obchodoch so stavebnou keramikou môžete tiež zakúpiť špeciálne čistiace prostriedky k tomu určené.
* Na keramiku rozhodne nepatrí piesok. Ostré maličké častice v dlažbe môžu spôsobiť škrabance, v ktorých sa potom môže usadzovať špina.
* Saponáty s obsahom kyselín: keramika dobre znáša použitie saponátov, pri silnejšom znečistení sa uplatní prostriedky s obsahom kyselín. Silnejšie kyslé prostriedky sú vhodné aj na odstraňovanie zvyškov železitých usadenín - hrdze.
* Ocot: bežným kuchynským octom (osmiprocentní roztok kyseliny octovej) odstránite zvyšky škárovacích hmôt alebo cementu po pokládke. Octová voda ale dlažbu zbaví aj vodného kameňa na povrchu dlažieb i obkladov. Ten stačí utrieť octom, nechať chvíľu pôsobiť a opláchnuť.
* Kyselina chlorovodíková (zakúpite ju v drogérii): zriedená do jedného až trojpercentného roztoku je účinná predovšetkým pri odstraňovaní zašlého cementového povlaku, ktorý býva príčinou následného špinenie. Po použití roztoku kyseliny chlorovodíkovej povrch opláchnite väčším množstvom vody a zotrite teplou vodou, aby sa agresívnym čistidlom ďalej nerozrušovala škárovacia hmota. Pri použití tohto roztoku starostlivo dodržujte bezpečnostné pokyny.
* Dezinfekčný prostriedok: na vyčistenie a dezinfekciu škár v keramike stačí použiť klasický ryžový kefu a približne dvakrát za rok akýkoľvek dezinfekčný prostriedok, ktorý na niekoľko mesiacov zabráni vzniku a rastu zdravie nebezpečných plesní.
* Produktové rady: riešením pre ľahkú, rýchlu a bezproblémovú údržbu a čistenie dlažby môžu byť produktovej rady jednotlivých výrobcov keramiky, ktoré pokrývajú na profesionálnej úrovni potreby pre bežnú údržbu v domácnosti. K dostaniu sú v špecializovaných predajniach obkladov, dlažieb a stavebnej keramiky.

Na ľahšiu údržbu dlažby myslite už pri nákupe

* PEI 3, R9, R10: pre jednoduchú údržbu by mala dlažba do kuchyne spĺňať podmienky oderuvzdornosti minimálne na stupni označenom PEI 3 a Protišmykovosť, ktorá by mala byť na stupni R9 alebo R10.
* Glazované / neglazované dlažby: ľahšie sa budú čistiť glazované dlažby s hladkým povrchom, ktoré majú celistvý a nenasiakavý povrch zabraňujúci usadzovaniu nečistôt, prípadne umožňujúce ľahké vysetrovania teplou vodou so saponátom. Neglazúrované a silne reliéfne dlažby sú do kuchyne nepraktické. Ak sa na ich povrch dostanú potraviny ľahko zanechávajúcu škvrny, napr červené víno, káva, olej, mali by ste ich odstrániť čo najskôr. Inak sa vstrebú do mikropórov keramiky a sťaží čistenie.
* Flexibilná škárovacej hmoty: ľahší údržbe pomôžete aj výberom vhodných škárovacích hmôt. Ideálne vyberte flexibilné škárovacie hmoty s organickými zložkami zvyšujúcimi vodoodpudivosť a kompaktnosť škár. Vyhnite sa čisto biele škárovacej hmote, radšej vyberte niektorý z mnohých odtieňov šedej, ktorý možno prispôsobiť väčšine farieb obkladov a dlažieb. Na trhu sú už v dostatočnom výbere aj škárovacej hmoty zodpovedajúce najčastejším farbám keramiky.

Ako upratovať laminátovú podlahu

* Laminátové podlahy na rozdiel od podláh drevených nepotrebujú žiadnu konečnú úpravu, takže ich údržba nevyžaduje brúsenie alebo lakovanie. Povrch kvalitných laminátových podláh bráni prenikaniu prachu a nečistôt do hmoty materiálu alebo ich tvrdošíjnému zachytávaniu.
* Mop, zmeták, vysávač: k bežnému upratovania postačí mop, zmeták a vysávač s nástavcom na hladké plochy, ktorý býva súčasťou príslušenstva vysávača. Pravidelné vysávanie je pre dlhodobý efekt ideálne, pretože odstráni aj naozaj drobné nečistoty a prach.
* Vlhká textílie: niekoľkokrát za mesiac v smere, akým sú kladené podlahové lamely, zotrite povrch vlhkou textíliou.
* Suchý handru alebo mop: prípadným škvrnám či "mapám", ktoré po sebe zanecháva na lesklom povrchu prílišné množstvo vody, zabránite následným vytřením suchou handrou alebo mopom. Odporúča sa tiež v tomto prípade čistenie podlahy ručne, strojové, resp. parné čistenie nie je vhodné.
* Dobre vyžmýkaný mop: u podláh s lamelami sa skosenými hranami (imitujúcim podlahy drevené) sa vo skosených častiach môže hromadiť voda. Tie preto vytierajte len dobre vyžmýkanou mopom, prípadne ešte utrite suchou textíliou.
* Laminátovú podlahu nebrúste, nevoskujte, neleštěte. Na jej čistenie nepoužívajte ani napr drôtenku alebo iné brúsne materiály, ktoré môžu povrch poškodiť.
* Prípravky určené priamo k upratovaniu laminátových podláh: v predajniach laminátových podláh zakúpite špeciálne súpravy, ktorých súčasťou je aj mop vyrobený z ideálneho materiálu, ktorý po vyžmýkané nezadržuje toľko vody.
* Vlhký handru: akúkoľvek tekutinu (káva, čaj, limonáda, šťava z ovocia, mlieko), ktorá sa dostane na laminátovú podlahu, ihneď utrite vlhkou handrou, prípadne s pomocou univerzálneho čistiaceho prípravku alebo s vlažnou vodou s malým množstvom alkoholu alebo čistiaceho prípravku na báze octu.
* Technickým benzínom, metylalkoholom alebo rozpúšťadlami bežne používanými v domácnosti (napr. odlakovač na nechty) vyčistíte škvrny od asfaltu či podrážok, krému na topánky, laku na nechty, lepidiel apod Takto ošetrené miesto ale následné neutralizovať vodou.
* Šetrne zoškrabať: vosk alebo žuvačku z podlahy po stvrdnutí šetrne Zoškrabte.
* Špeciálny tmel: menšie mechanické poškodenie laminátové podlahy (ryha) sa dá opraviť pomocou špeciálnych tmelov a pást. Ak je poškodenie veľkého rozsahu, možno pristúpiť k výmene celej lamely.

Čo pomôže udržať kvalitu i vzhľad laminátové podlahy

* Údržbu laminátové podlahy uľahčí rohožky, ktoré v určitej miere zamedzí vneseniu nečistôt či zrniek piesku na podlahu, kde by mohli prispieť k mechanickému poškodeniu.
* Rovnakú službu vám urobia plstené podložky pod nohy nábytku ai to, že ním po laminátovej podlahe nebudete posúvať, ale prenášať ho.
* Nábytok môžete opatriť kolieskami špeciálne určenými pre tvrdé podlahy - kolieska s gumovým obutím, prípadne aj pod ne dať podložku.

Údržba drevené podlahy

* Jej údržba sa vďaka kvalitným povrchovým úpravám, ale aj špeciálnym prípravkom vykonáva pomerne jednoducho. Ale je potrebné pri nej dodržiavať určité zásady a tiež vykonávať ju pravidelne.
* Metla, vysávač, mop alebo textílie: na bežnú údržbu drevených podláh vám postačí metla - lepšie jemnejšie, vysávač - najlepšie s nástavcom určeným pre hladké povrchy, prípadne dobre vyždímatelný mop.
* Šetrite vodou: pri utieraní použite len vlhkú textíliu, šetrite s vodou! Voda, ktorá na podlahe dlho zostáva, jej škodí, ak niečo rozlejete, okamžite tekutinu vysušte suchou handrou.
* Správne množstvo vody spoznáte, ak povrch do minúty uschne. Priamy kontakt s vodou by mohol spôsobiť nežiaduce dilatáciu, ktoré vedie k popraskaniu povrchovej vrstvy laku.
* Najvyššie používajte pH-neutrálny čistiaci prípravok. Pri utieraní možno použiť trochu saponátu alebo saponátového prípravku určeného priamo na údržbu drevených podláh.
* Akékoľvek škvrny čo najskôr odstráňte vodou a vhodným čistiacim prostriedkom (nájdete u predajcov, výrobcov).
* Čistiace lieh, čistiace benzín: na lakované drevenej podlahe možno škvrny od asfaltu, gumy, oleja, krému na topánky, sadzí a zaschnutých zvyškov čokolády alebo mastnoty odstrániť pomocou čistiaceho liehu, čistiaceho benzínu apod
* Stopy po farebných křídách, rúži, tuší pomocou čistiaceho liehu.
* Vosk zo sviečok alebo žuvačku je vhodné ochladiť ľadovým sprejom alebo na ne položiť kocky ľadu v igelitovom sáčku a potom opatrne zoškrabať.
* Stopy po krvi umyte studenou vodou.
* Mokrá a suchá cesta: v prípade povrchovo úplne nepripravené drevené podlahy-nelakované, neimpregnované, nevoskovanou (spoznáte ju tak, že kvapka vody sa do nej okamžite vsiakne), prípadne u podlahy, kde povrchová úprava po rokoch udržiavanie takmer zmizla, možno na čistenie zvoliť mokrou a suchou cestu.

Mokré čistenie drevené podlahy bez povrchovej úpravy

K mokrému čisteniu povrchovo neupravenej drevenej podlahy je vhodný čistiaci prípravok na báze tenzidov alebo mydla. Potrebovať budete tiež nejspíš kotúčový umývací stroj a výkonný vysávač na mokré sanie s hubicou, ktorá dokonale priľne k povrchu Podlahu po prvej fáze umývaní přemyjte ešte čistou vodou, aby ste dokonale odstránili zvyšky umývacieho prostriedku. Podlaha by po tejto procedúre mala zostať v podstate "suchá", napriek tomu sa po nej ešte aspoň deň nepohyboval v znečistenej obuvi.

Suché čistenie drevené podlahy bez povrchovej úpravy

Na čistenie využite taktiež jednokotúčová stroj sa sacou jednotkou a sprejovacím zariadením, v ktorom je koncentrovaný čistiaci prostriedok. Ten pri krúživých pohyboch stroja po podlahe uvoľňuje nečistoty na jej povrchu. Tie sú potom odsávané z podlahy sacie jednotkou. Toto suché čistenie nie je príliš vhodné na silne znečistenú podlahu, kde by bolo príliš pracné. Ak by ste chceli takúto (povrchovo nechránenú) podlahu ošetriť tak, aby ďalšie údržba bola ľahšia, ponúka sa impregnácia vosky, laky, olejom. Tento krok ale nechajte najlepšie na odborníkoch, prípadne sa s nimi poraďte, alebo postupujte presne podľa návodu na prípravkoch, ktoré na tento účel budete používať.

Tipy na udržanie kvality a vzhľadu drevené podlahy

* Relatívna vlhkosť vzduchu a teplota - na trvanlivosti a vzhľadu drevené podlahy má vplyv aj relatívna vlhkosť vzduchu. Negatívne predovšetkým jej príliš vysoké a príliš nízke hodnoty. Ideálne je udržiavať ju v rozmedzí 40-60%, čo je vhodné nielen pre drevenú podlahu, ale aj pre človeka. Dôležitá je pre tento typ podláh aj teplota, tá by sa mala pohybovať medzi 15-25 ° C.
* Rohožka - rohožka pred vstupom do miestnosti s drevenou podlahou, opäť rovnako ako v prípade laminátové podlahy, obmedzí introdukcia hrubých nečistôt, ktoré by mohli spôsobiť poškriabanie podlahy. Pomôžu tiež mäkké podložky na nohách nábytku či mäkké kolieska. Po podlahe nechoďte v obuvi s kovovými podpätkami.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: