Strecha - krytiny

Staviate dom a rozhodujete sa, akú strešnú krytinu zvoliť? Súčasný trh ponuka nepreberné množstvo druhov krytiny od betónových škridiel, bridlice, pálených škridiel, po krytiny plechové i prírodných materiálov. Priblížime vám jednotlivé typy krytín.


Klampiarske práce, pokrývači, tesárstvo - firma Boštík a spol.

Hladam nejaku dobrú firmu na pokrývačské, tesárske či klampiarske práce? Firma Boštík a spol. je profesionálna firma s 12-ročnou skúsenosť, ktorá ku svojej práci pristupuje zodpovedne a dáva veľký doraz na kvalitu odvedenej práce. Jedným z hlavných cieľov spoločnosti je sa ďalej rozvíjať a skvalitňovať poskytované služby. Cenové ponuky podľa priania zákazníka a poradenské služby vykonáva zadarmo a nezáväzne.

Firma Boštík a spol. svojim zákazníkom ponuka:

*

klampiarske práce
*

pokrývačské (bitúmenové krytiny, bonskej šindle, tvrdé krytiny)
*

tesárske práce
*

izolatérske práce
*

nátery striech
*

dodávky vrátane osadenie strešných okien Velux
*

dodávky a montáž ochranných systémov proti sadaniu Holubov na fasády a rímsy
*

opravy komínov v nadstrešných častiach
*

čistenie žľabové a zvodov pomocou MP
*

požičiavanie prívesných montážnych plošín
*

požičiavanie HAKI lešenia

Ako vybrať krytinu strechy

Môže sa stretnut s tím, že typ strešnej krytiny, ho farba bude už daná v projekte domu. Voľbu strešnej krytiny ovplyvnuje hľa ho hmotnosť, a to na m2. Zaťaženie celkového krovu ovplyvní aj najrôznejšie klimatické vplyvy, ako je silný vietor, snehová nádielka ai

Strešné krytiny

* Betónové tašky
* Bridlica
* Bitúmenové strešné šindle
* Krytiny z prírodných materiálov
* Pálené tašky
* Plastové krytiny
* Plechové falcované krytiny
* Plechové skladanej krytiny
* Vláknocementové šablóny
* Vlnité krytiny

Betónové tašky

Betónové tašky vyzeraju ako pálené tašky. Rozdiel je však v cene a životnosti. Betónové tašky sú lacnejsie a životnosť majú vyššie, dokonca až 100 rokov. Čo sa týka záruky, tak tá je porovnateľná s pálenou taškou. Betónové tašky veľmi dobre odolávajú mrazu, majú veľmi nízke nasiakavosť. Tašky sú vyrábané zo zmesi cementu, piesku a farbivá.

* Beška - životnosť minimálne 80 rokov, materiál: betón. Taška môže byť lesklá alebo matná. Tvarová stálosť, odolnosť voči poveternostnými vplyvom, ľahká montáž.
* Betonpres - taška s povrchovou úpravou a bez povrchovej úpravy. Životnosť cca 100 rokov. Materiál: kremičitý piesok, portlandský cement, bvarvivo-oxid železa, voda. Možnosť použitia vo všetkých nadmorských výškach.
* Bramac - životnosť cca 100 rokov. Rôzne povrchová úprava tašky. Materiál: betón. Odoláva extrémnym teplotným výkyvom, tlaku i vlhkosti. Materiál je plne recyklovateľný.
* Filko - životnosť až 80 rokov. Dvojitý matná alebo lesklý akrylátový nástrek. Materiál: betón.
* IBF - životnosť cca 100 rokov. Dvojitá vrstva akrylátové farby. Materiál: farbený betón. Tašky sú vhodné aj v horských oblastiach a extrémnych klimatických podmienkach.
* KB Blok - životnosť 100 rokov. Materiál: betón. Taška patrí medzi jednu z najbežnejšie používaných betónových škridiel v ČR.
* KM beta - životnosť cca 100 rokov. Povrch Elegant: dvojitý akrylátový nástrek. Povrch Briliant: špeciálny dvojitý akrylátový nástrek s leskom. Materiál: jemnozrnný prefarbený betón.
* Mediterran - životnosť 100 rokov. Dvojnásobný akrylátový nástrek. Materiál: vysoko kvalitný farebný, prefarbený betón.
* Nelskamp - životnosť cca 100 rokov. Materiál: betónová taška. Optimálna ochrana proti vniku dažďa, vírivého snehu a prachu. Vďaka zaoblené hranu rezu je zvýšená protibouřková odolnosť.

Bridlicové tašky

Tašky z bridlice sú chemicky odolné, nehorľavé, zdravotne nezávadné. Môžu sa ďalej pochváliť dlhou životnosťou, nevyžadujú v podstate žiadnu údržbu, nezaťažujú životné prostredie. Na druhej strane však musíte počítať s tím, že bridlicové tašky patrí medzi drahsie strešnej krytiny.

Krytiny z prírodných materiálov

Doškovou strešnú krytinu zozeniem skôr u malovýrobcov, sú na strechy kladené vo dvojiciach Spojených zapletenej slamenými povrazom. Sklon podkroví musí byť minimálne 45 ° C, a to preto, aby voda po doškovej krytiny ľahko stekala. Táto ľahká krytina sa môže pochváliť dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Na druhej strane však musíme počítať s vyššou finančnou čiastky av neposlednom rade, strechu z dosky neodporúčajú hasiči. Šindle sú vyrábané strojovo alebo ručne.

* Alpský drevený šindeľ - životnosť až 80 rokov i viac, a to podľa miestnych podmienok. Vďaka vysokému obsahu živice sa neimpregnuje. Materiál: smrekovcové drevo.
* Doškovej strechy slamové - životnosť až 25 rokov podľa miestnych podmienok. Bez povrchovej úpravy a impregnácia. Jednotlivé nopy sa namáča iba do vody. Materiál: slama
* Doškovej strechy rákosové - životnosť až 40 rokov. Prírodné Trstín bez povrchovej úpravy. Materiál: prírodný ratan.
* Valašský drevený šindeľ - životnosť až 70 rokov i viac, a to podľa miestnych podmienok. Drevo je impregnované, povrchová úprava Karbolinem. Materiál: Smrekové drevo.

Pálené tašky

Jedná sa o veľmi rozšírenú aj tradičný materiál pre strešnú krytinu. Tašky sú pálené z tehliarskej hliny. Pálené tašky cestičke využitý aj pre šikmé strechy, ktoré majú veľa malý sklon. Ak máte strechu atypického tvaru, je pokládka s pálenými škridla trochu náročnejšia.

* Creaton - životnosť 120 rokov. Materi: pálená Cihlářská hlina.
* Erlus - životnosť 120 rokov. Materiál: strešná keramická pálená taška.
* Eurotop Bohemia - minimálna nasiakavosť, mrazuvzdorná, odolná voči UV žiarenie, stálofarebná, trvanlivejšími hľa odolnejším voči poveternostnými podmienkam. Materiál: špeciálne pripravovaná hlina vypálená pri 1100 ° C s originálnou povrchovou úpravou.
* Jungmeier - životnosť do 200 rokov. Materiál: pálená strešná taška.
* Nelskamp - životnosť cca 120 rokov. Materiál: pálená hlina. Ekologické a architektonická alternatíva oproti vlnitým doskám z vláknitého betónu a bitumenovým vlnitým doskám a iným pokrývacím materiálom.
* Tondach - čisto prírodný produkt, neškodí životnému prostredia. Taška je stálofarebná, vdaka povrchovej úpravy sa na tašky neusadzuje mech. Životnosť cca 100 rokov. Materiál: pálená hlina. Štyrikrát po sebe boli Krytinové tašky firmy Erlus vyznamenané ocenením "iF-Design Award.

Plastové krytiny

Plastové krytiny môžu mať tvar klasických strešných škridiel, prípadne šindľov. Jedná sa o veľmi ľahké krytiny, ktoré sa inštalujte na kovové aj drevené konštrukcie.

* Krytiny vyrábané z recyklovaných plastov
* Krytiny vyrábané z plastov
* Světlopropustné plastové krytiny

Plechové krytiny

Plechové krytiny vo Väčšina prípadov imitujú vzhlad strešných škridiel. Cestičke voliť medzi maloformátovými plechovými krytinami, maloformátovými profilovanými strešnými plechy a veľkoformátovým profilovanými plechu. Ak si vyberie napríklad pozinkovaný plech, je nutné túto krytinu pravidelne ošetrovať nátery, čo sa Vám samozrejme časom predraží.

* Plechové falcované krytiny - strešná krytina z falcovaných plechov je bezpečný aj overené technológie, ktorá sa veľmi dobre uplatnila na historických budovách, i na strechách v horských oblastiach.
* Hliníkový plech - má vysokú životnosť. Nevýhodou však je, že ho nemožno letovať.
* Medený plech - Táto krytina má veľmi vysokú životnosť a nevyžaduje v podstate žiadnu údržbu. Na povrchu medenej krytiny sa časom vytvorí tzv patina modro-zelenej farby. U medené krytiny však počítajú s vyššou cenou, ako treba u titán-zinok a hliník plech.
* Pozinkovaný plech prírodný alebo s povrchovou úpravou - jedná sa o klasiku. Bohužial pozinkovaný plech časom koroduje a jeho životnosť je tím pádom nižším, než napríklad u medeného plechu. Povrch pozinkovaného plechu je potreba ošetrovať náterom. Na druhej strane je pozinkovaný plech lacnejsie, ako v porovnaní napríklad s medeným plechom.
* Titan-zinok plech - krytina sa používa pre pokrývaním striech aj opláštením fasád. Nevýhodou tejto krytiny je, že sa pri ohýbaní láme, má nízku vrubovej pevnosť, nesmie sa spracováva pri teplotách pod 10 ° C. Po čase tiež koroduje.
* Titan-zinok a hliník plech - lacnejsie ako medený plech alebo titán-zinok plech. Hľa pri nižšej cene získate vysoká životnosť a bezúdržbovosť krytiny, obdobne ako u medeného plechu.

Doplnky strešnej krytiny

* Bokovky,
* Hrebenáč
* Špeciálne protisnehové tašky
* Špeciálna tašky s otvorom pre anténu

Normy rozhodujúce pre pokládku striech

* STN EN 490,491: Betónová krytina
* STN 73 0035: zaťaženie stavebných konštrukcií
* STN 73 1901: navrhovanie striech
* STN 73 0540: Tepelná ochrana budov
* STN 73 3610: Klampiarske práce stavebné


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: