Starostlivosť o domácnosť a osobnú hygienu bez chémie

Stačí ten pravý saponát, leštenka a máte dokonale čistú domácnosť. Zostanú však po nich všade zvyšky chemikálií, ktoré v zdravom dome nemajú byť. Naše prababičky mali domácnosť čistú aj cez to, že nepostrádateľné chemické prípravky k dispozícii nemali.


Niektoré chemické látky len dráždi, iné môžu sliznice polepta. Najnebezpečnejší substancií sú lúhy, ktoré si poradia s každým účtovaným odpadom, špinou na sporáku av rúre. Poleptají aj pri obyčajnom kontakte s pokožkou.

Praktické a vyskúšané návody na upratovanie v domácnosti

Osvedčené tipy našich babičiek a prababičiek sa vracia a je to len dobre.

Stačí obyčajný ocot, jedlá sóda, soľ a citrón - pomocníci, ktorí nepredstavujú žiadne riziko, pretože sú jedľou a pritom fungujú. Sú šetrní ako k vám, tak k čisteným plochám, len im musíte niekedy ponechať chvíľu na pôsobenie.

Upratovanie kuchyne

* Sporák - nánosy okolo platničiek stačí pretrieť polkou vytlačeného citróna a nechať chvíľu pôsobiť. Razantnejší variantom je horúca voda zmiešaná s jedlou sódou, ktoré tiež ponecháte nejaký čas na pôsobenie. Na zašpinenú rúru alebo gril platí soľ, ktorú nasypete na znečistené plochy, necháte žiarou zhnednúť a potom zotrite.
* Riad - citrónová šťava aj ocot vás zbaví aj vodných usadenín na nerezovom riadu. Opláchnite je nimi a vyleštite do sucha. Škvrny od kávy a čaju ľahko vydrhnite jedlou sódou alebo soľou. Soda s vodou povarení v hrnci hravo odlúpnite pripálené dno. Šupky zo zemiakov v horúcej vode skvele čistí zašlej sklo či termosku, kde ich necháte chvíľu pôsobiť
* Drez - na usadeniny okolo batérie platí opäť ocot, ktorý rozpúšťa vodný kameň. Na vnútro si vezmite na pomoc miesto prášku trochu jedlej sódy, ktorá odmasťuje, odstraňuje pachy a mierne dezinfikuje. Ak do výlevky občas nasypete dve lyžičky soli a zalejete trochou horúcej vody, nebude sa v nej držať mastnota. Keď vám voda zle odteká, nalejte do odpadu horúcu vodu z varených zemiakov.
* Varná kanvica - ak je špirála rýchlovarné kanvice obalená usadeninami z tvrdej vody, nalejte do nej vodu s octom a soľou alebo samotný ocot tak, aby bola celá špirála ponorená a nechajte cez noc odmočiť.
* Mikrovlnná rúra - na plátky nakrájaný citrón preliaty z polovice vodou vložte v miske dovnútra a zapnite na 5 minút na silný výkon. Nánosy potom ľahko zotrite.
* Voda z vodovodu - už veľa testov ukázalo, že voda z kohútikov je u nás rovnako dobrá, často aj lepšie, ako tá balená. Plastové obaly možno síce recyklovať, ale aj tak sa zbytočne spotrebuje veľa energie. Voda z vodovodu je zdravotne nezávadná, ale často nemá dobrú chuť. To možno odstrániť uhlíkovým filtrom, ktorý vychytať chlór a premení vodu na lahodnú.

Upratovanie kúpeľne

* Zrkadlo, sprchová hlavica - usadeniny tu má na svedomí najčastejšie tvrdá voda. Odstránite je pomocou octu.
* Zrkadlo a dlaždičky - na vyleštenie vám stačí vám roztok z 1 hrnčeka octu na 4 litre vody - čím tvrdšia voda, tým koncentrovanejšie by mal roztok byť.
* Škáry - ocot zároveň kúpeľňu dezinfikuje a odstraňuje plesne v škárach. Potom môžete špáry ešte vybieliť jedlou sódou.
* Záchodové misa - ocot, najlepšie spolu so soľou, vám tiež vybieli záchodovú misu, stačí naliať a nechať cez noc pôsobiť.
* Umývadlo a vaňa - na nečistoty nepotrebujete piesok, ale opäť len jedlú sódu.
* Výlevky - na upchatú výlevku použite trojkombinácie všetkých prírodných čistidiel - sódy, soli i octu. Nasypte a nalejte, zašpuntujte a počkajte, až zmes vyšujú. Potom prepláchnite horúcou vodou.
* Pranie - slabý octový roztok nahradí aj aviváž - po uschnutí cítiť nie je. Môžete pridať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja (citrónový, levanduľový, bergamotový či eukalyptový, ktorý navyše hubí roztoče iz bielizne pranej pod 60 ° C). Pri praní vám opäť pomôže soda - zmäkčuje vodu a čistí škvrny. Spolu s jadrovým mydlom poslúži ako alternatívna prací prostriedok.

Upratovanie spálne a obývacej izby

* Podlaha - na znečistenú podlahu skúste vziať teplú vodu s troškou jadrového mydla a lyžičkou sódy. Ak pridáte svoju obľúbenú silicu, budú izby príjemne prevoňané.
* Nábytok - k vyleštenie nábytku môžete okrem tekutého včelieho vosku vyskúšať teplé pivo. Naneste ho na flanelové handričku a spoľahlivo a bez ujmy vyleštite aj drahocenné drevo.
* Osvieženie vzduchu - okrem aromalampy alebo kvapky esenciálneho oleja v odparke na vodu vám skvelé služby preukáže aj citrónová kôra, najlepšie na miske s vodou nad miernym zdrojom tepla.

Izbové kvety a bylinky ako prirodzený filter domácnosti

Príjemný vzduch vám zaistí aj izbové kvety. Odparujú vodu, filtrujú vzduch a dodajú vám čistý "zelený" kyslík.

*

Eukalyptus funguje ako aromalampa v kvetináči a do vzduchu uvoľňuje silice, blahodárne predovšetkým pre dýchacie cesty astmatikov.
*

Aromatické bylinky ako je rozmarín, mäta, šalvia či levanduľa (tu po usušení použijete v šatníku proti moliam) tiež stále jemne odparujú vonné silice.
*

Zeleneč veľmi odolná a nenáročná izbová rastlina má úplne jedinečné schopnosti. Zo vzduchu je schopný vychytať aj tak škodlivé látky, ako je formaldehyd.
*

Proti škodcom izbových rastlín potom nie je potrebné používať žiadne chemické postreky. Na voška platí mydlová voda, na plesne octová. Zakúpiť môžete tiež nezávadné prípravky z repkového oleja a lecitínu.

Starostlivosť o telo bez chémie

Pri závažných ochoreniach sú lieky samozrejme potrebné, ale tie voľne predajné slúži väčšinou iba ako úľava a ich spotreba je veľakrát zbytočne vysoká. Skúste bylinky - na väčšinu bežných, menej závažných problémov zaberajú a sú skvelým "obnoviteľným" zdrojom zdravia. Väčšinu ich kúpite v lekárňach alebo špecializovaných obchodoch, alebo namiešané v zmesiach. Mnohé z nich si ale môžete nazbierať a usušiť sami. Príprava nálevu z byliniek: bylinku (vopred ju podrvte pre lepšie uvoľňovanie liečivých látok) zalejte vriacou vodou a luhujte prikryté 10-15 minút.

* Na prechladnutie - rastliny, ktoré vďaka vonným silnejúcimi pôsobí dezinfekčne, ďalej druhy, ktoré uľahčujú odkašliavanie a hojí sliznice: šalvia, materina dúška, yzop, divizna, Slez, sladkého drievka, podbeľ a plamienok.
* Na tráviace ťažkosti - vonné silice niektorých druhov rastlín výrazne uľahčujú trávenie. Patrí medzi ne napríklad mäta, harmanček, fenikel, pamajorán a angelika.
* Pri ťažkostiach so zaspávaním - bylinky majú aj moc vás ukolísať k pokojnému spánku, nie sú ani návykové, ani neruší pre dobrú regeneráciu dôležité fázy spánku. Sedatívne a ukľudňujúce účinky má chmeľ, valeriána, levandule a medovka.

Základné pravidlo pri užívaní byliniek: s neškodné druhy byliniek sa síce nikdy neotrávíte ako pri predávkovaní liekmi, ale nadmerné užívanie nerobí dobre pečeni a telo sa navyše otupuje k ich účinkom. Intenzívna kúra jedným druhom liečivé rastliny (pri užívaní náleve trikrát denne) by nemala presiahnuť tri týždne. Predstava domácnosti bez jedinej baktérie je nezmyselná. Dokonale vyhubiť sa vám podarí aj neškodné priateľské baktérie, ktoré napríklad chráni našu kožu pred tými nebezpečnejšími.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: