Staráme o trávnik

Aj obyčajný trávnik potrebuje našej starostlivosť v podobe hnojenie, zavlažovanie, kosenie, prerezávanie a prevzdušňovanie. Veľmi dôležitá je aj príprava pôdy, správny výber trávnej zmesi a následnej starostlivosti.


Príprava pôdy-trávnik

Kvalitná príprava pôdy si vyžaduje čas. Ak staviame dom a plánujeme nový trávnik, prevedieme najprv skrývka ornice, ktorú by nám zničili prejazdy stavebných strojov. Ornicu odstránime do hĺbky asi 20cm, uložíme na hromadu a udržujeme v bezplevelním stave-môžeme použiť herbicíd. Pozemok, na ktorý príde trávny výsev zbavíme sute, veľkých kameňov a ďalšieho odpadu. Ak to neurobíme, voda v trávniku sa bude vsakovať rôznou rýchlosťou, vznikli by nerovnosti, trávnik by nebol kvalitný ani pekný na pohľad. Je dobrí nepodceňovať prípravu pôdy, neskoršie rekultivácie je veľmi náročná.

Dokončenie - pozemok pre trávnik

Po ukončení všetkých stavebných prác nakypříme podorniční vrstvu, povrch zarovnáme a uhrabeme. Ornicu rovnomerne rozprestrieme na upravený povrch a opäť urovnáme. Veľmi častou chybou je okamžitý výsev trávy po vykonaní terénnych úprav. Naopak, pozemok sa má ponechať pár týždňov v pokoji. Medzitým dôjde k zosadania zeminy, stabilizuje sa vlaha, ale vyklíčia aj semená burín, ktoré je potrebné opäť zničiť herbicídy.

Výber trávnej zmesi

Na trhu je mnoho druhov miešaných trávnych zmesí. Pre bežného človeka môže byť ťažké sa zorientovať. Než sa vydáme do záhradníctvo, zamyslíme sa nad niekoľkými otázkami: aké sú klimatické podmienky na záhrade (nadmorská výška, úhrn zrážok, intenzita a smer vanúci vetrov), druh a kvalita pôdy, ak bude trávnik pravidelne zavlažovaný alebo nie, aké sú sklony prípadných svahov, ale hlavne: ako bude trávnik zaťažovaný. Ak chceme trávnik len okrasný s vysokou hustotou a krásnym zafarbením počas celého vegetačného obdobia-vyberieme trávnu zmes okrasnú. Väčšinou si chceme svojho trávnika užiť k bežnému pohybu alebo máme deti-použijeme úžitkovú (rekreačné) trávna zmes, ktorá odoláva bežnej záťaži a spĺňa aj estetické požiadavky. Na silnejšie zaťažované trávniky zvolíme Hristova zmes, pretože je odolná voči sešlapávání a po poškodení rýchlo regeneruje.

Ak si neviete rady, ako založiť a ako sa správne starať o trávnik, obráťte sa na spoločnosť, ktorá má skúsenosti a pomôže Vám.

Starostlivosť a údržba zelene Green Partner

Jednou takou významnou spoločnosťou, ktorá je zameraná na zakladanie a údržbu zelene je Green Partner sro v Rudné u Prahy.

Green Partner zabezpečí založenie trávnika, ktorý sa hodí do konkrétnych podmienok (tieň, vlhko, záťaž ,...), kosenie trávy jednorázovo aj pravidelne, regeneráciu, prevzdušnenie trávnika, odstránenie náletových drevín, výsadbu, drobné terénne úpravy, údržbu zelených plôch, hrabanie , odvoz lístia a iné služby.

Služby Green Partner vyhľadávajú ako súkromné osoby, tak firmy, združenia vlastníkov domov, aj inštitúcie. Neváhajte osloviť spoločnosť, ktorá tomu rozumie. Uľahčíte si prácu.

Čítať etikety sa oplatí

Než kúpime trávna zmes, prečítajme si etiketu, jedine tak zistíme informácie o jeho klíčivosti, vek a dobu použiteľnosti. Tieto údaje nájdeme na obelu. Trávne zmesi nemôžeme skladovať donekonečna, osiva staršie ako dva roky strácajú svoju klíčivosť.

Výsev trávnej zmesi

Výsev môžeme urobiť buď na jar-asi od polovice apríla do polovice mája alebo na jeseň-zhruba od polovice augusta do povin septembra. Pri výseve sa riadime aktuálnymi klimatickými podmienkami, v oboch termínoch však dbáme na to, aby bolo bvezvětří. Množstvo osiva pri výseve je zhruba 25-30 g/m2. Nevyséváme viac osiva než je potrebné, tu neplatí: čím viac, tým lepšie. Práve naopak. Predtým klíčiace druhy totiž znemožňujú v raste pomalšie klíčiacimi semínkům, pretože nemajú dostatok priestoru. Výsledkom je trávnik, kde nie sú rovnomerne zastúpené všetky trávnej druhy a trávnik z ideálne namiešané zmesi nie je pekný.

Ako vykonávame výsev - trávnik

enšie trávne plochy zvládneme osiať ručne. Dôležité je pravidelné rozmiestnenie osiva, môžeme si vytvoriť hustú mriežku o hĺbke asi 1cm. Do mriežky rovnomerne a plynulými pohybmi vysievame semienka. Po výseve osivo zapravíme (použijeme hrable) a udusáme ho do pôdy v optimálnej hĺbke 0,5 cm. Nakoniec prevedieme valcovanie pozemku (na menších plochách ručne). K semenám trávy sa tak dostane vďaka kapilárnemu vzlínaniu potrebné množstvo vody. Osiatu plochu asi 14 dní po vyklíčení Nekoste ani na ňu pokiaľ možno nešliapeme.

Štartovacie hnojenia pre trávnik

Trávniky vyžadujú prísun minerálnych látok, ktoré je posilňujú. Predovšetkým ide o živiny: dusík (podstatný pre rast nových výhonkov), fosfor (dôležitý pre vývoj koreňového systému), draslík, horčík, vápnik. Na začiatku vegetačnej sezóny trávniku doprajeme tzv štartové hnojenie. Živiny v granuliach aplikujeme na trávnik vždy po kosba, najlepšie na suchý porast v popoludňajších hodinách.

Blahodarné zavlažovanie - trávnik

Tráva sa bez zavlažovania nezaobíde, mohla by nenávratne vyschnúť. Najlepšie zavlažovanie je samozrejme automatické, jednoducho programovateľné, ktoré pracuje aj bez našej prítomnosti. Na menšie plochy postačí hadice. Zálievku robíme najlepšie skoro ráno a večer, kedy dochádza k najnižšiemu odparovaniu (ráno je vhodnejšie, pretože po závlahe rýchlejšie dochádza k oschnutí rastlín a je menšia šanca pre infekciu hubovými chorobami).

Kosba trávy

Kosba trávy je časovo náročné, môže však byť dobrou relaxačné činností. Dôležitá je voľba správnej mechaniky. Na veľký pozemok sa oplatí zaobstarať malý traktor alebo výkonnú kosačku so širokým záberom. Obľúbené sú aj programovateľné kosačky, ktoré samy jazdí po trávniku a napája sa elektrinou. Trávnik je lepšie kosiť častejšie a odstraňovať menšie časti než kosiť občas a rovno nakrátko. Všeobecne platí zásada: odstraňujeme maximálne jednu tretinu výšky rastliny.

Vertikulace - prerezávanie - trávnik

Ďalším ošetrením, ktorý trávnik potrebuje, je vertikutácia, čiže prerezávanie. V čase rastu trávnika sa v ňom totiž hromadia odumreté suché časti, ktoré vytvárajú na povrchu "plsť," ktorá zhoršuje priepustnosť vody, vzduchu a prísun živín ku koreňom. Pomocou vertikulace, ktorú vykonávame najlepšie do kríža túto plsť odstránime. Inak trávnik stráca svoj vitálny vzhľad. Na prerezávanie použijeme vertikutátor so špeciálnymi nožmi, ktoré sa zarezávajú iba 2-3 mm do trávy. Vertikutáciu vykonávame po kosenie trávnika, v stave plnej vegetácie, a to dvakrát ročne: na jar a na jeseň.

Aerifikácia - prevzdušnenie - trávnik

Trávnik ocenia, keď prevedieme aj aerifikácia, teda prevzdušnenie. Je to dobré hlavne pre utuženie povrch trávnika, ktorému tak pomôžeme k lepšiemu prísunu vody a živín. Trávnik propichujeme záhradné technikou opatrenú valcom s plnými alebo dutými hrotmi. Hĺbka zásahu je v rozpätí 5-10 cm.

Pri údržbe trávnika nezabúdame na pravidelné odstránenie opadaného lístia. Bežne lístia odstraňujeve vhodnými hrabľami, v posledných rokoch sú na trhu aj záhradné vysávača (vhodné na veľké trávnaté plochy), ktoré majú silný motor, pojazdové koliesko a reguláciu sania.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: